08 травня 2012, 10:39 ( Прес-служба )

Перемога над фашизмом є спільним досягненням українського й інших народів Радянського Союзу та світу, і її вдалося досягнути в рамках певного консенсусу між державою та суспільством - В.Литвин

Перемога над фашизмом є спільним досягненням українського й інших народів Радянського Союзу та світу, і її вдалося досягнути в рамках певного консенсусу між державою та суспільством.

На цьому наголошує Голова Верховної Ради України Володимир Литвин у статті «Перемога 1945 р.: історична реальність і суспільна рефлексія», що опублікована у газеті «Голос України» у вівторок.

«Хоч як би хто до цього ставився, перемога над нацизмом і фашизмом стала спільним досягненням українського й інших народів Радянського Союзу та світу. Водночас слід сприймати як об’єктивну реальність те, що її вдалося досягнути в рамках певного консенсусу між державою та суспільством. Незважаючи на складну природу і нерідко суперечливі засоби цього зближення та узгодження дій, саме конструктивний потенціал цих стосунків став, за безумовного домінуючого статусу держави, визначальним стабілізуючим чинником, який забезпечив подолання кризових явищ», - зазначає керівник парламенту.

Аналізуючи події воєнних часів, В.Литвин звертає увагу на «збіг та узгодження сутнісних інтересів керівництва країни та її громадян, хоча мотиваційні фактори були різними».

За його словами, «за всіх критичних оцінок, яких заслуговує сталінський режим, представники правлячої верхівки керувалися не лише владними амбіціями, а й відповідальністю за долю своєї країни», «загальновизнаними є рівень кваліфікації та виконавська дисципліна вищого ешелону управлінців - плановиків, економістів, фінансистів, а також науковців, які займалися комплексом проблем, що мали безпосередній вихід у сферу управлінської практики». «Інша річ, що далеко не всі концептуальні та стратегічно важливі з цих рішень виявилися вивіреними й виправданими. А деякі з них взагалі будувалися на хиткому підмурку тогочасних ідеологічних канонів і настанов», - зауважує Голова Верховної Ради.

«Що ж до пересічних людей, то їх війна поставила перед вибором стратегій виживання, з одного боку, та необхідністю виконання громадянського обов’язку - з іншого. У тих сферах і площинах, де ці вектори співпадали, формувалися підстави і передумови для консолідованих дій держави та суспільства», - говорить В.Литвин.

При цьому він зазначає, що не йдеться про аргументи на користь ідеологеми про «морально-політичну єдність радянського народу», оскільки поза тим, що більшість населення України сприйняла війну як особисту загрозу, існували значні групи людей, не лояльних до радянської влади, значну частину яких складали прихильники ідеї суверенної Української держави.

«Однак, попри різницю політичних симпатій та орієнтацій, об’єктивно в перемозі над нацизмом - фашизмом були зацікавлені всі категорії населення, - підкреслює В.Литвин. - Тому навіть з точки зору адептів української самостійницької ідеї поразка гітлерівської Німеччини, що виявилася не просто ненадійним ситуативним союзником, а й принциповим ворогом цієї ідеї, теж стала позитивним наслідком війни».

При цьому керівник парламенту зазначає, що перемога Радянського Союзу над гітлерівською Німеччиною та її союзниками не означала автоматичного зникнення гострих внутрішньополітичних проблем, зокрема, протистояння радянського режиму і українського повстанського руху, частина яких перейшла у латентну фазу. «Проблема лояльності населення набула дещо інших форм, але залишалась актуальною для правлячої верхівки не лише на західноукраїнських землях, а й в інших регіонах УРСР і всього Союзу», - йдеться у статті.