07 грудня 2009, 13:11

Олександр Лавринович: Суд має бути незалежним, а його рішення законними

Publish

Олександр Лавринович: Суд має бути незалежним, а його рішення законними

 «Чинним українським законодавством передбачено право громадян, політичних партій, кандидатів в президенти звертатись до суду в разі якщо у них є для того причина, яка свідчить про порушення прав цих кандидатів чи осіб. Сьогодні вибудуване законодавство таким чином, щоб зловживання цим правом було зведено до мінімуму», - заявив Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Лавринович в інтерв´ю журналістам телеканалу «Інтер», коментуючи полеміку в суспільстві про те, що певні політичні сили намагатимуться застосувати важелі, аби через суди вплинути на результати голосування на президентських виборах.

Політик дав зрозуміти, що важко прогнозувати фінал президентської кампанії, коли, «на жаль, всі останні кампанії практично завершуються в судах, за винятком парламентської кампанії 2007 року». На його переконання, «це  є свідченням того, що одна політична сила, принаймні, коли програє, ніколи не може змиритись зі своєю поразкою і максимально вживає всі кроки, які для неї є доступними, для того, щоб або спотворити результат волевиявлення, або домогтися повторення виборчого процесу».

Водночас, наголосив О.Лавринович, «всі в Україні вже бачили, що на відміну від помаранчевих політичних сил, Партія регіонів має виключно правову позицію і чинить так, як всі європейські партії».

«Якщо ми по підсумкам виборів не мали можливості створити дієздатну коаліцію, яка б могла ефективно керувати країною, ми в ту ж ніч підведення підсумків сказали, що є інші, які можуть утворити коаліцію і, якщо вони здатні її зробити стабільною, нехай беруть на себе відповідальність за країну», - зауважив політик і підсумував: «І ми побачили, чим це закінчилось, скільки проіснувала та коаліція. І відповідати сьогодні за наслідки цієї роботи потрібно обов´язково».

Торкаючись того, якою має бути роль судів під час виборчих процесів, О.Лавринович підкреслив: «Роль судів взагалі має бути сильною. Суд має бути незалежним і справедливим. І рішення мають бути законні». При цьому, зауважив він, «український досвід, на жаль, має зворотні докази, включно із рішенням Верховного суду України, яке було винесено з порушенням Конституції України і законів,  за якими виносилося рішення про проведення третього туру президентських виборів 2004 року». «Тому сьогодні я б не заявляв дуже впевнено про те, що українське судочинство бездоганно буде працювати на підставі закону», - сказав О.Лавринович.

Разом із тим політик нагадав, що чинний закон про вибори президента регламентує право, за наявності причин, «звертатися для оскарження результатів виборів по Україні в цілому до Вищого адміністративного суду, який має розглянути надані докази і ухвалити рішення з цього питання».

«Забирати право у судової влади переглядати результати виборів є неможливим,  оскільки то є єдина гілка влади, яка в кожній демократичній країні наділена правом відновлення порушення прав і встановлення справедливості. В Україні це право передбачено законом», - констатував О.Лавринович.