18 червня 2021, 14:17 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує прийняти в цілому законопроект щодо вдосконалення механізмів виведення банків з ринку та задоволення вимог кредиторів цих банків

Засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики відбулося 17 червня в режимі відеоконференції.

Члени Комітету розглянули у другому читанні проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів виведення банків з ринку та задоволення вимог кредиторів цих банків» (№4546).

Законопроектом пропонується удосконалити деякі питання відшкодування шкоди (збитків) пов’язаними з банком особами, у тому числі, передбачивши можливість укладення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) договору про добровільне відшкодування такої шкоди (збитків) або мирової угоди, механізм повернення коштів колишнім кредиторам банку після його ліквідації, звільнення від сплати судового збору, державного мита, плати у сфері державної реєстрації. Крім того, у проекті уточнюються деякі процедурні аспекти виведення неплатоспроможного банку з ринку, ліквідації банків, повноваження ФГВФО, його органів, механізм правового захисту працівників членів адміністративної ради фонду тощо.

Голова профільного підкомітету Андрій Іванчук представив узгоджений текст законопроекту, зауваживши, що робочою групою враховано багато поправок народних депутатів повністю або частково.

Комітет затвердив порівняльну таблицю до законопроекту і рекомендує Верховній Раді прийняти його у другому читанні і в цілому.

Також у другому читанні був розглянутий проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи» (№ 4367).

Законопроект спрямований на вдосконалення регулювання діяльності банків та банківських груп, організації корпоративного управління та системи ризик-менеджменту в банках.

За словами Андрія Іванчука, загалом народними депутатами до проекту було подано майже півтори тисячі поправок, однак не по всіх підкомітет зміг дійти згоди і вони винесені на розсуд Комітету.

За підсумками обговорення Комітет підтримав поправку щодо збільшення кількості заступників Голови Національного банку до шести осіб, у зв’язку із розширенням повноважень банку щодо курування небанківського фінансового сектору, і відхилив поправки, якими пропонується ліквідувати посаду першого заступника Голови НБУ.

Також Комітет пропонує врахувати поправку, згідно з якою член Ради НБУ, строк повноважень якого закінчився, перебуває на посаді до вступу на посаду новопризначеного члена Ради.

Народні депутати підтримали редакцію законопроекту з урахуванням результатів обговорення і голосувань на засіданні Комітету, а також з врахуванням пропозицій: 1035, 1148, 1168, 1169 (частково) і 1170. Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.

На засіданні були розглянуті проекти Законів «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо адміністрування податків і зборів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» (№ 5501) і альтернативний до нього № 5501-1.

Також були розглянуті пов’язані з ними законопроекти «Про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку із прийняттям Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"» (№5503) і № 5503-1.

Представляючи законопроекти, автор альтернативних законопроектів народний депутат Ярослав Железняк наголосив, що до міжнародного саміту «Кримська платформа», запланованого на 23 серпня 2021 року, важливо прийняти кілька законів, які вносять технічні зміни, пов’язані зі скасуванням вільної економічної зони «Крим». Два із них представлені сьогодні. Законопроекти вносять відповідні зміни у Податковий і Митний кодекси.

Автор основних законопроектів народний депутат Рустем Умєров також наголосив на важливості прийняття законопроектів до саміту і підкреслив, що вони «вносять де-юре зміни, які де-факто вже у нас є».

Ярослав Железняк запропонував Комітету розглянути доопрацьовані і узгоджені версії законопроектів.

Комітет вирішив підтримати редакції доопрацьованих проектів законів і доручив народним депутатами їх зареєструвати. Члени Комітету рекомендують Верховній Раді включити законопроекти до порядку денного і прийняти за основу і в цілому.