04 червня 2021, 13:50 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань правової політики підтримав законопроекти щодо використання електронних адрес у судовому процесі та про завершення конкурсів на зайняття посад суддів місцевих судів

Комітет з питань правової політики на засіданні 2 червня обговорив пропозиції Президента до Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення затриманому, підозрюваному, обвинуваченому, засудженому права на отримання правової допомоги, №2063 (пропозиції від 19.03.2021).

Метою законопроекту є вдосконалення механізму реалізації права на захист в кримінальному провадженні, на стадії відбування покарання шляхом унормування права захисника без обмеження часу і кількості мати побачення з особами, що потребують такого захисту, у робочі, вихідні, святкові, не робочі дні.

За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти доопрацьований проект Закону для повторного внесення на розгляд Верховної Ради в цілому.

Під час засідання народні депутати обговорили законопроект про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Закону України «Про Вищу раду правосуддя» щодо завершення конкурсних процедур на зайняття посад суддів місцевих судів, №4229.

Автор законопроекту, народний депутат Денис Маслов зазначив, що законопроект стосується трьох груп кандидатів на посаду суддів, які перемогли у конкурсах на відповідні посади, але не були призначені. «Пропонуємо силами Вищої ради правосуддя завершити конкурсні процедури», - додав народний депутат.

Законопроектом вносяться зміни до розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII і він доповнюється одним пунктом, відповідно до якого, обумовлюється тимчасова зміна процедури добору на посаду судді для завершення розпочатих раніше процедур.

За результатами обговорення Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект №4229 у другому читанні та в цілому у редакції, запропонованій Комітетом.

Також народні депутати розглянули законопроекти про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства, Цивільного кодексу України) для забезпечення використання офіційної електронної адреси, №3860, та альтернативні - про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання офіційної електронної адреси, №3860-1, і проект щодо забезпечення належного повідомлення учасників судового процесу та направлення копій судових рішень, №4360.

Народний депутат Роман Бабій зазначив, що ідея законопроектів полягає в осучасненні комунікації між судом і учасниками судового процесу, можливості надсилати копії процесуальних документів, повідомлення, виклики, повістки на електронні адреси, що зекономить кошти на папір і поштові послуги.

Він підкреслив, що в результаті обговорення пропонується доопрацьований законопроект, який передбачає три канали комунікації: офіційна електронна адреса; електронна адреса, що міститься в ЄДРПО; електронна пошта, що вказує сторона та надає згоду на отримання на цей канал комунікації кореспонденції від суду. Мова йде лише про копії судових документів.

Зважаючи на актуальність питання, народний депутат Денис Маслов висловив пропозицію щодо проведення комітетських слухань з питань електронного суду.

За результатами обговорення народні депутати ухвалили рішення подати на розгляд Верховної Ради доопрацьований законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронних адрес та рекомендувати прийняти його за основу. Члени Комітету ухвалили рішення відхилити законопроекти №3860, №3860-1, №4360.

Народні депутати обговорили законопроект про внесення змін до деяких Законів України щодо уточнення порядку доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру, №3989.

Законопроектом передбачається включити нотаріусів до переліку уповноважених суб’єктів, визначених частиною першою статті 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», та уточнити мету використання нотаріусами даних державних реєстрів шляхом внесення відповідних змін до частини другої статті 461 Закону України «Про нотаріат».

Комітет рекомендує Верховній Раду прийняти законопроект №3989 за основу.

Розгляд законопроектів про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному Суду як суду першої інстанції, №5067; про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ, № 5067-1; про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ, №5067-2, перенесено на наступні засідання Комітету.

Члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді включити до порядку денного п’ятої сесії законопроекти про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, №5433, про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо приведення положень Закону у відповідність до Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020, № 2-р/2020), № 5456; про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання діяльності Верховного Суду та статусу суддів Вищих спеціалізованих судів України, які ліквідуються, № 5456-1.