12 лютого 2020, 18:12 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення» (відео)

Слухання відкрила Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк. Вона поінформувала, що слухання підготував Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Головуюча відзначила, надзвичайну важливість і актуальність теми та навела статистичні дані захворюваності на рак у світі та в Україні та наголосила на важливості профілактики даного захворювання.

«Щорічно у світі онкозахворювання виявляють у понад 35 мільйонів осіб. Рак є дугою з основних причин смерті людини – щороку ця хвороба забирає до 10 мільйонів життів», - сказала Заступник Голови Верховної Ради.

Вона також зазначила, що онкологія - це суспільне явище, яке впливає на добробут цілих країн. «За підрахунками експертів, щорічний світовий економічний збиток від онкозахворювань перевищує один трильйон доларів США», - сказала народний депутат.

Водночас О.Кондратюк поінформувала про успіхи, досягнуті світовою медициною у лікуванні раку: «З кожним роком збільшується кількість людей, які долають цю хворобу».

Вона наголосила на важливості ранньої діагностики для успішного лікування захворювання та здорового способу життя - для профілактики.

«На жаль, в Україні ситуація набагато гірша: ми посідаємо друге місце в Європі за темпами поширення раку», - сказала народний депутат.

За її словами, на обліку перебувають понад один мільйон хворих на злоякісні новоутворення і з них майже 6 тисяч – діти. Щорічно понад 137 тисяч наших співгромадян дізнаються, що вони онкохворі. Щороку ця хвороба забирає близько 64 тисяч українців і понад 30% - це молоді люди працездатного віку.

Заступник Голови Верховної Ради зауважила, що така критична ситуація може загрожувати національній безпеці України.

Вона також поінформувала, що відповідно до Цілей сталого розвитку ООН, ставиться амбітне завдання до 2030 року суттєво зменшити рівень смертності від онкологічних хвороб. ВООЗ закликає уряди до комплексного підходу до заходів, пов’язаних з профілактикою, ранньою діагностикою та лікуванням раку.

«Відтак, Кабінету Міністрів України необхідно терміново розробити та затвердити Національну стратегію контрою онкологічних захворювань до 2030 року», - наголосила виступаюча, зауваживши, що попередня програма боротьби з такими захворюваннями була ухвалена Верховною Радою ще у 2009 році і була розрахована на період до 2016 року.

Вона також підкреслила необхідність розробки інформаційної політики з популяризації ранньої діагностики та формування обізнаності населення про онкозахворювання, більше розповідати про успішні випадки боротьби з цією недугою.

Олена Кондратюк висловила сподівання на напрацювання конструктивних пропозицій під час сьогоднішніх слухань з метою створення дієвої Національної стратегії боротьби з онкозахворюваннями.

У засіданні беруть участь: народні депутати України, представники Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національної академії медичних наук України, міжнародних організацій, професійних медичних асоціацій, провідних науковців та практикуючих лікарів з усіх регіонів України, представники громадськості.

Слово для доповіді має Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька. Міністр нагадала, що збереження життя і здоров’я українців, а також надання їм якісної медичної допомоги є серед цілей затвердженої Програми Уряду. Дані питання стосуються боротьби із онкологічними захворюваннями.

З цією метою проводиться робота над стратегією боротьби із онкозахворюваннями, яка включає профілактику, діагностику і лікування.

Вона назвала стратегічні цілі Уряду:

- зниження захворюваності;

- виявлення захворювання на ранніх стадіях;

- розробка критеріїв якості лікування;

- створення умов для якісного лікування дітей;

- поступ в організації реабілітації та паліативної допомоги;

- якісний збір данних;

- достатня кількість і якісна підготовка фахівців.

Доповідач поінформувала про заплановані заходи, які дозволять зменшити смертність і видатки хворих на лікування.

Міністр наголосила на ефективному використанні всіх можливостей: «Фінансування має відбуватися не тільки за рахунок державного бюджету». Вона виступає за залучення коштів страхових компаній і місцевих бюджетів.

Зоряна Скалецька підкреслила, що тільки разом ми зможемо організувати так, щоб кожен отримав належну допомогу і досягти покращення статистики і «мати здорову націю».

Із співдоповіддю виступив народний депутат України, голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб, який поінформував, про проблеми, з якими стикаються онкохворі у нашій країні.

Зокрема, за його словами, пацієнти стикаються: із проблемами правильної діагностики; відсутністю ліків, матеріалів та обладнання; чергами в медичних установах; відсутністю цілодобової медичної допомоги в онкологічних закладах; відсутністю програм реабілітації після лікування; великою вартістю діагностики та лікування; відсутністю догляду на останніх стадіях хвороби.

«Середньостатистична вартість лікування одного онкохворого становить 100 тисяч гривень», - сказав депутат.

Голова підкомітету також розповів про проблеми медиків і персоналу, які працюють з хворими на окологічні захворювання.

«Кожну годину в Україні на раз захворюють 16 людей, а сім - щогодинно помирають», - озвучив статистичні дані народний депутат.

«Заради пацієнтів та їх родичів ми маємо змінити ситуацію», - сказав він.

Валерій Зуб підкреслив важливість розробки та ефективність Національної стратегії боротьби проти раку, яка в нашій країні відсутня вже 5 років.

Національна стратегія направлена на зниження захворюваності на рак та смертності від нього, покращення життя пацієнтів даного профілю та їхніх сімей. Також вона передбачає профілактику скринінг, раннє виявлення, діагностику, лікування, контроль та реабілітацію після лікування, а також паліативну допомогу.

Народний депутат висловив впевненість, що Стратегія буде затверджена вже в цьому році.

«Нам усім необхідно направити усі сили на запобігання тому, що можна запобігти, лікування того, що піддається лікуванню та на запобігання болю та покращення якості життя коли медицина вже безсила», - сказав В.Зуб.

Він також зазначив, що в результаті реалізації Національної стратегії очікується зниження смертності і захворюваності на 5-10%, а також підвищення рівня п’ятирічної виживаності пацієнтів. Окрім того, зниження рівня смертності пацієнтів, які помирають через рік після встановлення діагнозу, підвищення рівня п’ятирічної виживаності дітей з раком, щонайменше, до 80%. Створення системи надання паліативної та хоспісної допомоги.

«Це амбітні плани, але в світі так є і ми повинні до цього йти», - додав представник профільного Комітету, зауваживши, що «найголовніше – це усвідомити, що це можливо і ми усі разом маємо це зробити».

Після виступу співдоповідача Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька відповіла на запитання, які надійшли від учасників слухань, які стосуються матеріального і технічного забезпечення лікування хворих на рак, фінансування закупівлі ліків.

На запитання присутніх відповів Валерій Зуб.

Головуюча оголосила про перехід до обговорення і запросила до виступу голову Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького.

Він поінформував про роботу, проведену Комітетом з метою покращення ситуації із захворюваністю раком.

Голова Комітету також розповів про питання, які мають висвітлені у Національній програмі по боротьбі з раком.

У слуханнях взяла участь тимчасово виконуюча обов’язки голови Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан. У своєму виступі вона зупинилась на проблемах у доступі пацієнтів з онкологічними захворюваннями до діагностики та хірургічного, радіологічного і хіміотерапевтичного лікування та заходи, направлені на їх вирішення.

Голова Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрій Балонь розповів про негативний вплив природніх джерел опромінення на рівень онкологічної захворюваності та організація протиракової боротьби у Кіровоградській області, та заходи, які вживаються для його зменшення.

Також виступила заступник голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Оксана Дмитрієва, яка зупинилась на змінах до Закону «Про трансплантацію» направлених на покращення надання онкологічної допомоги, які вже ухвалені і набули чинності з 1 січня з 2020 року.

Про роботу установ НАМН України по боротьбі з онкозахворюваністю в Україні доповів президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк.

Про рівень захворюваності в Україні раком молочної залози та шийки матки та перспективи боротьби із ним розповів заступник голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, голова підкомітету з питань оздоровлення та охорони материнства і дитинства Михайло Макаренко. Зокрема, він звернув увагу на низький рівень раннього виявлення таких захворювань.

З трибуни Верховної Ради виступають науковці, представники медичних установ, благодійних та громадських організацій, пацієнти, які побороли рак.

Із заключним словом виступив голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб, який подякував за участь у засіданні і закликав вносити пропозиції до проекту Резолюції за підсумками парламентських слухань, щоб зробити їх найбільш підходящими для наших пацієнтів.

«Це був перший крок до створення Національної стратегії боротьби з онкозахворюваннями», - зауважив він.

 

Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк наголосила: «Ми почули багато конструктивних пропозицій. Сьогоднішня дискусія була надважлива і ми довго на неї чекали. Тому усі пропозиції мають увійти до Рекомендацій парламентських слухань». Вона також висловила сподівання, що Стратегія боротьби із онкозахворюваннями буде найближчим часом прийнята і заслухана у Верховній Раді України.

Головуюча закрила слухання.