27 листопада 2019, 17:40 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань правоохоронної діяльності заслухав інформацію Генерального прокурора України Р.Рябошапки про хід реформування органів прокуратури

 

Голова Комітету Денис Монастирський, відкриваючи засідання Комітету, нагадав, що рівно рік тому розпочало роботу Державне бюро розслідувань - новий правоохоронний орган, який за своїм призначенням мав перебрати слідчу функцію в органів прокуратури, що й відбулося 20 листопада цього року, коли органи прокуратури кінцево і незворотньо втратили слідче повноваження. За його словами, це серйозна віха в історії правоохоронних органів та в системі кримінальної юстиції.

Д.Монастирський також повідомив, що найближчого вівторка Верховна Рада продовжить у другому читанні розгляд законопроекту про Державне бюро розслідувань.

Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка на початку виступу повідомив, що планує зустрічатися з народними депутатами щомісяця. Він також нагадав, що Комітет з питань правоохоронної діяльності дав зелене світло реформі органів прокуратури.

Р.Рябошапка поінформував про те, що зараз відбувається в органах прокуратури. Він зазначив, що головною метою реформи є нові люди з новими цінностями. «Реформа має бути справедливою, це один з гострих запитів, і повинна бути професійною та ефективною і орієнтованою на людей і суспільство», - наголосив він.

Генеральний прокурор повідомив, що на початок реформи існувало 216 прокуратур, в яких працювало майже 15 тисяч працівників, з них понад 11 тисяч штатних прокурорів. Почалася атестація, прийом заяв від прокурорів, відбулося вже тестування на знання законодавства, за результатами якого пройшло 795 прокурорів, приблизно 60% від загальної кількості прокурорів, які працюють у Генеральній прокуратурі. На наступному тижні відбудуться співбесіди з прокурорами.

Р.Рябошапка поінформував про те, як загалом відбувається атестація прокурорів. За його словами, на початок наступного року буде скорочено приблизно тисячу працівників в центральному апараті Генеральної прокуратури.

Генеральний прокурор також поінформував про реформу Військової прокуратури, після проведення якої у ній залишиться не більше 300 прокурорів. Більше половини проваджень у цій прокуратурі стосується самовільних відлучень військовослужбовців з військових частин і понад 30% - це справи, пов’язані з корупцією, отриманням неправомірної вигоди та розкраданням. Тому у Військовій прокуратурі немає сенсу залишати таку велику кількість слідчих та прокурорів, яка є.

Р.Рябошапка повідомив, що сьогодні у Генеральній прокуратурі працює 2400 прокурорів, у регіональних та обласних - 4786 і місцеві - 7729, разом - 15 тисяч. І прокуратура повертається до чисельності у 10 тисяч. В офісі Генерального прокурора буде не більше півтори тисячі, в обласних - 2,5 тисячі і в окружних прокуратурах - не більше 6 тисяч прокурорів. Найменше скорочення чисельності буде стосуватися місцевого рівня.

Генеральний прокурор поінформував про нові підходи до кадрової політики, яка передбачає нову систему добору прокурорів на конкурсних засадах. Зараз розробляється нова система оцінювання якості роботи прокурорів. Також будуть розроблені документи стосовно кар’єрного зростання відповідно за результатами оцінювання прокурорів і новий порядок регулювання навантаження на прокурорів. Сьогодні пропорційного навантаження на прокурорів немає.

Генеральний прокурор також поінформував про впровадження електронної системи кримінального судочинства. Її планується запровадити до кінця наступного року. До цієї системи будуть підключені всі органи кримінальної юстиції.

«Нове, чого ми раніше не робили - ми вже зараз почали проводити незалежне дослідження рівня кримінальної злочинності. Статистика далеко не завжди відображає реальний стан. Такі дослідження будуть проводитися періодично», - зазначив Р.Рябошапка.

Генеральний прокурор також поінформував про реформування тренінгового центру, який буде надавати прикладні знання прокурорам та про створення і роботу координаційної ради органів правопорядку.

«Одним з найбільш актуальних є розробка керівництва щодо інституту угоди про визнання невинуватості. Це дозволить в багатьох випадках зекономити ресурси органів кримінальної юстиції і не доводити справу до кримінального вироку, що може тривати роками, та розвантажити органи досудового розслідування. Одним з ключових є реформа Генеральної інспекції, органу, який відповідатиме за доброчесність прокурорів. Буде затверджено порядок перевірки на доброчесність і їх періодичність та моніторинг щодо конфлікту інтересів. Також буде інша процедура дисциплінарної відповідальності прокурорів. Реформа передбачає, що вже з 1 січня 2020 року запрацює офіс Генерального прокурора та тренінговий центр», - повідомив він.

Р.Рябошапка розповів про кілька етапів проведення реформи, яка завершиться у грудні наступного року впровадженням електронної системи кримінального судочинства.

Генеральний прокурор відповів на запитання членів Комітету, зокрема, щодо зупинення повноважень органів прокуратури у розслідуванні кримінальних проваджень. Він повідомив, що з 20 листопада Генеральна прокуратура не виконує цих функцій. Було забезпечено передачу всіх проваджень, які були в органах прокуратури за винятком дуже невеликої кількості, за якими не можна прийняти процесуальних рішень.

Р.Рябошапка також відповів на інші запитання народних депутатів.