09 вересня 2019, 16:37 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань антикорупційної політики вирішив визначитися з висновком до законопроекту про зміни до Закону «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції 11 вересня

Комітет з питань антикорупційної політики сьогодні на засіданні розглянув проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» (№ 1010), внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України і визначений як невідкладний для позачергового розгляду, і вирішив ухвалити рішення щодо законопроекту після проведення додаткових консультацій.

Голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Красносільська зазначила, що питання захисту викривачів давно назріло і Верховна Рада давно мала його врегулювати.

Проектом Закону пропонується внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" стосовно визначення правового статусу викривачів корупції – осіб, що повідомили про вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, їх прав та гарантій захисту; забезпечення умов для розкриття інформації про корупцію; унормування порядку розкриття викривачем корупції інформації; звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення; забезпечення державного захисту викривачів корупції, зокрема захисту їх трудових прав, сказав представляючи законопроект один із його співавторів, експерт Фонду Інновацій та Розвитку (IDF) Роман Жовнір.

Також пропонується внести зміни інших законодавчих актів України.

«Новою новелою законопроекту є винагорода викривачу, яка виплачується при повідомленні ним про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого у п'ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на час вчинення злочину. Розмір винагороди визначається судом у межах 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину. Розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину», - поінформував доповідач.

Р.Жовнір підкреслив: «Законопроект направлений саме на викритті топ корупції, щоб викривачі стали помічниками в викритті саме злочинів, які підслідні детективам НАБУ».

Під час обговорення народні депутати відзначали, що проект Закону є позитивним і довгоочікуваним. Водночас, виникали запитання, зокрема, стосовно механізму визначення розмірів винагороди, порядку розгляду анонімних повідомлень та інформації, що становить державну таємницю.

Ряд зауважень до проекту Закону висловили присутні на засіданні представники громадськості.

За підсумками розгляду члени Комітету проголосували за відкладення прийняття рішення щодо проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» (№ 1010) і проведення додаткових консультацій. Планується, що Комітет повернеться до розгляду даного питання на наступному засіданні, яке відбудеться у середу, 11 вересня, о 14.30.

Комітет з питань антикорупційної політики також розглянув і визнав такими, що відповідають антикорупційному законодавству і не містять корупційних ризиків проекти законів «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (№1008-1) і «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» (№1056-1).

Окрім того, члени Комітету за пропозицією народного депутата Анатолія Бурміча прийняли рішення звернутися із запитом до правоохоронних органів з проханням надати роз’яснення щодо інформації, яка з’явилася у відкритих джерелах, про завдання державному підприємству «Центренерго» за останні два місяці збитків на один мільярд гривень шляхом постачання електроенергії за цінами, нижчими собівартості.