Новини

06 червня 2020, 08:00

Привітання Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова з Днем журналіста

докладніше
05 червня 2020, 19:10

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроект щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права

докладніше
05 червня 2020, 16:30

Підсумки роботи Верховної Ради України за тиждень 1 - 5 червня

докладніше
05 червня 2020, 15:16

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння розвитку фізичної культури і спорту

докладніше
05 червня 2020, 13:57

Ранкове пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
05 червня 2020, 12:35

Прийнято Закон «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства»

докладніше
05 червня 2020, 12:25

Прийнято Закон "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за невиконання законних вимог та перешкоджання діяльності народного депутата України, Рахункової палати, члена Рахункової палати, депутата місцевої ради"

докладніше
05 червня 2020, 12:03

Прийнято за основу проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік""

докладніше
05 червня 2020, 10:04

Огляд головних тем «Голосу України» від 5 червня

докладніше
05 червня 2020, 09:40

Питання порядку денного, заплановані до розгляду на черговому пленарному засіданні 5 червня

докладніше
05 червня 2020, 09:34

На засіданні ТСК народні депутати заслухали питання про втрати державного бюджету України через «схеми» формування податкового кредиту на відшкодування ПДВ

докладніше
05 червня 2020, 09:00

Комітет з питань бюджету рекомендує взяти до відома звіт Кабінету Міністрів про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік»

докладніше
05 червня 2020, 08:30

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон про додаткові гарантії прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб

докладніше
04 червня 2020, 18:05

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг визначився із кандидатами до складу Конкурсної комісії НКРЕКП

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Децентралізація влади
08 травня 2012, 11:16

 Інформаційне управління 

Питання ефективної інтеграції ромів в українське суспільство обговорено в Інституті законодавства Верховної Ради України під час науково-практичної конференції "Страсбурзька декларація щодо ромів: імплементація в контексті демократичних реформ в Україні"

 

Під час заходу учасники обмінялися думками щодо необхідності вдосконалення державної політики, законодавства та практики державотворення на основі визначених євроінтеграційних орієнтирів, міжнародних норм і стандартів, а також сприяння участі ромів у соціальному, політичному і громадському житті держави.

Перший заступник директора Інституту, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор О.Зайчук привернув увагу присутніх до низки проблем, включаючи правові, що пов’язані з інтеграцією ромів в українське суспільство, і наголосив на тому, що масштабні і динамічні демократичні реформи в Україні у контексті євроінтеграції створюють умови для комплексного їх розв‘язання. Зокрема, на думку О.Зайчука, важливими є нещодавно запропоновані Президентом України соціальні ініціативи, а також активна нормотворча та законотворча робота Кабінету Міністрів і Верховної Ради України щодо їх впровадження.

О.Зайчук зазначив, зокрема, що "своєрідність традицій та укладу життя прадавнього ромського народу, на жаль, часто стають однією з причин його соціальної вразливості". За його словами, несприйняття ромів з боку деякої частини населення країн, в яких вони оселяються, призводить до того, що найменш інтегровані роми зазнають індиферентного або дискримінаційного ставлення, що, в свою чергу, призводить до їхньої неосвіченості, безробіття, крайньої бідності, захворюваності, безпритульності, злочинності. "Ці та інші соціально-культурні та економічні проблеми, з якими стикається певна частина ромського населення, заважають його інтегрованості у суспільство,"- підкреслив науковець і наголосив, що метою конференції є всебічне обговорення проблем та вироблення узгоджених рекомендацій щодо шляхів їх розв’язання, включаючи вдосконалення українського законодавства.

З науковою доповіддю "Система захисту ромів у контексті права Ради Європи та новели Страсбурзької декларації" виступила А.Санченко, завідуюча сектором правових проблем європейської інтеграції Інституту законодавства, кандидат юридичних наук. Під час доповіді було виголошено результати науково-прикладного дослідження міжнародно-правових норм та практики Європейського Суду з прав людини щодо забезпечення захисту ромів і стану виконання Україною міжнародних зобов’язань з приведення вітчизняного законодавства у відповідність з нормами права Ради Європи.

За словами А.Санченко, норми права Ради Європи, які створюють систему захисту ромів, є підставами для відповідних дій урядів, парламентів, органів місцевої влади держав - членів цієї міжнародної організації. Серед міжнародних договорів, до яких приєдналася Україна, є Конвенція з прав людини та основоположних свобод, Протокол № 12 до цієї Конвенції, Рамкова конвенція про захист національних меншин, Європейська конвенція про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню, Європейська хартія регіональних мов або мов меншин, Європейська соціальна хартія (переглянута), Європейська конвенція про громадянство та інші.

А.Санченко зазначила, що нормами цих конвенцій передбачені механізми контролю за їх виконанням. Зокрема, Конвенція з прав людини та основоположних свобод запровадила Європейський Суд з прав людини, який станом на березень 2012 р. ухвалив остаточні рішення стосовно близько 20 справ за заявами ромів про порушення їх прав, передбачених цією Конвенцією. Підставами цих заяв, зокрема, були напади на поселення та знищення або пошкодження власності ромів; расово-мотивоване поводження у ході поліцейських розслідувань; сегрегація у школах; примусова стерилізація ромських жінок; заборона ромам брати участь у виборах тощо.

У доповіді А.Санченко наголосила також, що основні принципи і пріоритети роботи Ради Європи у цій площині на нинішньому етапі відображені у Страсбурзькій декларації щодо ромів, прийнятій у жовтні 2010 року. Це: недискримінація; громадянство; права жінок і дітей; повноправна участь в житті суспільства; соціальна інтеграція; працевлаштування; охорона здоров‘я; житло; інклюзивна освіта; культура; боротьба із торгівлею людьми; поліпшення доступу до правосуддя тощо.

Доповідачка зазначила також, що Страсбурзька декларація щодо ромів базується на нормах міжнародних договорів Ради Європи та положеннях документів Комітету міністрів, Парламентської асамблеї, Конгресу місцевих і регіональних влад Європи, Європейської комісії проти расизму і нетерпимості. Рекомендації Комітету міністрів державам-членам сконцентровано відображають позицію вищезазначених органів Ради Європи і є актами політико-правової ваги, що розвивають норми договорів Ради Європи.

За словами А.Санченко, найбільш значущою у справі захисту ромів є рекомендація №R(2008)5, в якій Комітет міністрів визначив параметри загальної політики стосовно ромів і кочівників в Європі. Він рекомендує урядам держав-членів вирішувати питання інтеграції ромів через прийняття комплексних всеохоплюючих національних та місцевих стратегій, які грунтуються на ретельному дослідженні та оцінці потреб ромської громади та підкріплених відповідними матеріальними і організаційними ресурсами. На думку доповідачки, ця рекомендація носить настановчий характер і має програмне та прикладне значення для розвитку державної політики України щодо інтеграції ромів, законодавства і практики їх реалізації на всіх державно-владних рівнях. Реалії життя значної частини ромського населення, яке мешкає в нашій країні, переконують у необхідності цієї роботи.

Наступні доповіді та виступи стосувалися комплексу питань політико-правового, соціально-економічного та культурного характеру. Так, представник Міністерства культури України М.Бударін характеризував політико-правові засади та перспективи розвитку державної політики України щодо інтеграції ромів. Зокрема, він поінформував про діяльність щодо розробки державної стратегії захисту ромів, яка стосується виконання зобов’язань перед Європейським Союзом. За його словами, Міністерству доручено працювати над цією тематикою у рамках виконання Плану дій Ради Європи для України на 2011 - 2014 рр.

Про становище ромів в Україні, їх потреби та можливості доповів Ю.Іваненко голова Спілки ромських громадських організацій "Ромська Рада України". Про напрями реформування системи соціальних послуг та допомоги найвразливішим верствам населення розповіла представник Міністерства соціальної політики О.Суліма. Виступ О.Худошиної, представника Міністерства охорони здоров’я, стосувався підвищення якості та доступності надання медичної допомоги ромському населенню в умовах реформування галузі охорони здоров’я. Проблемні питання документування ромів та шляхи їх вирішення були темою виступу М.Гарник, представника Державної міграційної служби Міністерства внутрішніх справ.

Впровадженню практики ромського посередництва з метою інтеграції ромів в українське суспільство, про яку наголошується у Страсбурзькій декларації щодо ромів, були присвячені виступи віце-президента міжнародної благодійної організації "Ромський жіночий фонд "Чіріклі" З.Кондур та інших. Йшлося про те, що робота доповідачів полягає у тісній взаємодії між ромськими громадами та органами місцевої влади і місцевого самоврядування, адже значна частина ромів має труднощі, пов’язані з доступом до освіти, житла, медичних послуг та соціального захисту і, зокрема, працевлаштування, тощо. У цьому контексті вартими уваги виявилися місцеві ініціативи щодо інтеграції ромів і досвід їх реалізації, які були наведені представниками Одеської обласної державної адміністрації, Кіровоградської міської ради та інших. Доповідачі схвально охарактеризували співробітництво з ромськими посередниками та підтримали доцільність її поширення в усіх регіонах України, де мешкають роми.

Представники ромських неурядових організацій наголосили на готовності тісно та конструктивно співпрацювати з органами законодавчої, виконавчої та місцевої влади у ході підготовки та реалізації стратегії захисту ромів та національного плану дій для ромів, який передбачено вищезгаданим Планом дій Ради Європи для України, а також інших програм та ініціатив.

Під час доповідей, виступів та обговорень були зазначені певні правові проблеми, викликані вадами вітчизняного міграційного законодавства, законодавства про реєстрацію актів громадянського стану, реєстрацію житла та права власності на землю, благоустрій та комунальне обслуговування, освіту, соціальний захист тощо. Зокрема, були висловлені думки про необхідність комплексного науково-правового та організаційно-правового підходу до законодавчого та нормативно-правового забезпечення захисту ромів. У цьому контексті пропонувалося протягом найближчого часу здійснити ґрунтовний аналіз становища ромів в Україні, який має бути основою подальших відповідних ініціатив на загальнодержавному та місцевому рівнях, що оформлюватимуться у концептуальних стратегічних і програмних документах, а також законодавчих і нормативно-правових актах.

Учасники заходу звертали також увагу на необхідність забезпечення виконання норм чинного законодавства, у тому числі і шляхом здійснення право-просвітницької роботи серед населення та оптимізації правової освіти працівників органів влади та державних установ, зокрема, щодо недискримінаційного ставлення і поводження. Також пропонувалося вивчити можливості тимчасового запровадження сприятливого для ромського населення організаційно-правового режиму діяльності органів виконавчої влади центрального та місцевого рівнів і місцевого самоврядування з метою оперативного вирішення більшості проблемних питань.

Конференція, яку організували Інститут законодавства, Міністерство культури України та Міжнародна благодійна організація "Ромський жіночий фонд "Чіріклі", відбувалася під головуванням завідуючого відділом концептуальних проблем державотворення Інституту законодавства, академіка Національної академії наук України, доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, Надзвичайного і Повноважного Посла України Є.Бершеди.

З привітаннями до учасників конференції від імені Ю.Богуцького, Першого заступника Міністра культури України, академіка Національної академії мистецтв України, кандидата філософських наук, професора, звернулася Л.Зубко, начальник відділу культури етносів України та української діаспори. З вітальними промовами виступили також Г.Шиклуна, експерт Офісу Представника Генерального секретаря Ради Європи з ромських питань, та Ю.Кондур Д., президент МБО "Чіріклі".

У конференції взяли участь представники Верховної Ради України, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських і міжнародних організацій, зокрема, Ради Європи, Міжнародної організації з міграції, Міжнародного фонду "Відродження", який впроваджує програму "Рома України", та Посольства США в Україні, засобів масової інформації.

За результатами обговорень учасники ухвалили Підсумковий документ, який буде направлено до профільних комітетів Верховної Ради України, відповідних органів влади та громадських організацій.