Новини

05 червня 2020, 08:30

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон про додаткові гарантії прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб

докладніше
04 червня 2020, 18:05

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг визначився із кандидататами до складу Конкурсної комісії НКРЕКП

докладніше
04 червня 2020, 16:44

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо впорядкування проведення спортивних заходів та занять фізичною культурою та спортом

докладніше
04 червня 2020, 15:36

Ранкове пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
04 червня 2020, 15:30

Прийнято Закон "Про внесення змін до Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" щодо підтвердження відповідності інформаційної системи вимогам із захисту інформації"

докладніше
04 червня 2020, 15:23

Прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців"

докладніше
04 червня 2020, 15:13

Прийнято Закон "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо відрядження суддів в порядку тимчасового переведення судді до іншого суду""

докладніше
04 червня 2020, 15:06

Прийнято Закон "Про внесення змін до Розділу X "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин""

докладніше
04 червня 2020, 14:59

Прийнято Закон "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України"

докладніше
04 червня 2020, 14:37

Прийнято Закон "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо продовження строків завершення підготовки кандидатів та докторів наук"

докладніше
04 червня 2020, 14:26

Прийнято за основу проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо забезпечення додержання державних гарантій місцевого самоврядування та захисту його економічних основ"

докладніше
04 червня 2020, 14:20

Комітет з питань транспорту та інфраструктури підтримав законопроекти, направлені на відновлення соціальних гарантій громадянам, які мають право на пільговий проїзд

докладніше
04 червня 2020, 14:09

Прийнято Закон "Про Митний тариф України"

докладніше
04 червня 2020, 13:56

Прийнято Постанову "Про звернення до Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів, спрямованих на забезпечення належного соціального захисту дітей – вихованців інтернатних закладів, у тому числі дітей з інвалідністю, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа"

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Децентралізація влади
08 травня 2012, 10:40

 Прес-служба 

День Перемоги має залишатися державним святом України - В.Литвин

 

День Перемоги має залишатися державним святом України. На цьому наголошує Голова Верховної Ради України Володимир Литвин у статті «Перемога 1945 р.: історична реальність і суспільна рефлексія», що опублікована у газеті «Голос України» у вівторок.

Керівник парламенту зауважує, що останнім часом «лунає чимало голосів з пропозиціями відзначати замість Дня Перемоги дні скорботи, пам’яті, жертв війни». За його словами, на користь такої позиції наводяться різні докази, з яких найголовніші такі: «це, мовляв, свято вже неіснуючої держави, цілком замішане на ідеології», «Україна була «колонією», не вважалася самостійним суб’єктом війни, і тому святкувати перемогу «радянської імперії» не повинна».

«Дехто апелює до західної - скромної, на межі аскетичності - практики відзначення річниць перемоги над нацизмом і фашизмом, нагадуючи при цьому, що вона датується 8 травня, - говорить В.Литвин. - Насправді ж, остаточний документ про капітуляцію Німеччини був підписаний у берлінському передмісті Карлсхорст, коли, скажімо, у Києві стрілка годинника наближалася вже до першої години ночі на 9 травня». «Визнаючи те, що в західних країнах ця подія відзначається без надмірного ідеологічного підтексту, слід водночас брати до уваги відмінності у ментальності народів та державних традиціях. Усе це істотно впливає не тільки на політику пам’яті та особливості офіційних заходів, а й на форми святкування, їхній емоційний тонус», - зазначає Голова Верховної Ради.

Говорячи про внесок України у Перемогу, В.Литвин наголошує, що «вчорашні селяни, робітники, інтелігенція взяли до рук зброю, щоб боронити свою Вітчизну, її історію і майбутнє, щоб відстояти саме своє життя». «Вони боролися не «за Сталіна». Дорогою платою за гріхи і злочини режиму були тяжкі поразки і незліченні втрати, зневіра одних та відступництво інших. Але переважна більшість, болісно переживаючи невдачі, виявила таку ненависть до ворога і таку волю до перемоги, з якими не змогли зрівнятися жодні адміністративно-мобілізаційні засоби. Найперші і найпереконливіші докази цього - у зростаючій боєздатності армії та гігантському розмаху партизанського руху», - підкреслює він. Керівник парламенту нагадує про масовий характер добровільного волевиявлення громадян УРСР, які прагнули стати до лав захисників Вітчизни.

Говорячи про практику відзначення річниць перемоги над нацизмом і фашизмом, керівник парламенту підкреслює, що у деяких країнах «деромантизація й дегероїзація війни є результатом не лише цілеспрямованих ідеологічних акцій, а й природного процесу осмислення трагічних сторінок минулого і об’єктивного та поглибленого наукового опрацювання воєнно-історичної проблематики». «Водночас у різних країнах, що пережили Другу світову війну, значна частина громадян схильна до героїзації історії власного народу і держави», - зауважує він.

«Одначе розбіжність в думках та переконаннях не повинна зачіпати засадничі чинники існування українського суспільства як органічної частини цивілізаційної спільноти. Подібно до всіх націй, ми маємо право пишатися воєнними звитягами свого народу, його героями незалежно від того, подобається це комусь чи ні. А одночасно пам’ятати понесені втрати, оплакувати жертви і вшановувати їхню пам’ять», - заявляє В.Литвин.

Голова Верховної Ради нагадує, що у лавах Червоної армії боролися з ворогом понад 6 млн. наших співвітчизників. «Їхня перемога - це вінець, вершинний вияв генетичної життєвої сили, що підтримує, незалежно від політичних режимів чи ідеологічних побудов, творчий потенціал нації, її оптимізм, зв'язок поколінь, духовну неперервність її родоводу». – говорить він.

У якості опосередкованого підтвердження цього В.Литвин наводить результати репрезентативного соціального моніторингу, який періодично здійснюється різними інституціями. «Впродовж тривалого часу близько 70% громадян України (у різних регіонах цей відсоток коливається від 27 до 82%) вважають День Перемоги великим святом. Характерно, що таку точку зору поділяє 61% респондентів віком до 30 років - тобто тих, хто формувався як особистість вже у пострадянський час», - зазначає він.

«Чи потрібні ще якісь аргументи на користь відзначення Дня Перемоги в нашій країні як державного свята? Хіба що лише один: здається, усіх  опонентів поєднує одна спільна риса - прагнення відстоювати насамперед власну позицію, певну ідеологічну платформу. Хочеться їм запропонувати: давайте думати в цей день про тих, хто воював за свободу нашого народу, з вдячністю згадати їх, живих і мертвих, уславлених і забутих, похованих з почестями і не похованих. Облишмо хоча б на певний час риторику, заглибимося в себе, свою пам'ять і своє сумління. Можливо, саме тоді відчуємо відгомін минувшини, переклик її поколінь з нині сущими, побачимо те, що не розсварює і відчужує, а єднає і ріднить, не принижує, а підносить нашу спільну гідність», - підкреслює керівник парламенту.