Новини

03 грудня 2021, 18:19

Олександр Корнієнко: Держава робить усе, щоби діти з інвалідністю мали можливості для освіти та розвитку

докладніше
03 грудня 2021, 17:00

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків

докладніше
03 грудня 2021, 16:31

1 грудня 2021 року відбулося засідання Бюро Парламентської асамблеї ОБСЄ

докладніше
03 грудня 2021, 16:30

З 30 листопада по 3 грудня Верховна Рада України прийняла 9 Законів України

докладніше
03 грудня 2021, 14:38

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо відповідальності за порушення обов'язку інформування про тимчасовий виїзд дитини за межі України

докладніше
03 грудня 2021, 14:15

Комітет з питань економічного розвитку рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки

докладніше
03 грудня 2021, 13:32

Пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
03 грудня 2021, 13:21

5-6 грудня Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук здійснить візит до Республіки Польща

докладніше
03 грудня 2021, 10:00

Огляд головних тем «Голосу України» від 3 грудня

докладніше
03 грудня 2021, 09:05

Питання порядку денного, заплановані до розгляду на пленарному засіданні 3 грудня

докладніше
02 грудня 2021, 19:58

Руслан Стефанчук: Пропоную вивести міжпарламентські зв’язки між демократичними державами на якісно новий рівень

докладніше
02 грудня 2021, 16:54

Пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
02 грудня 2021, 16:50

Прийнято Закон "Про внесення змін до додатків № 1 та № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" щодо надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

докладніше
02 грудня 2021, 16:31

Відбулася презентація фотоекспозиції під назвою «Матері забутих синів», яка створена за ініціативи Асоціації родин зниклих безвісти

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Децентралізація влади
27 листопада 2019, 10:00

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

Руслан Стефанчук: Верховна Рада як єдиний законодавчий орган, приймаючи акти вищої юридичної сили, формує правову політику держави

Про це Перший заступник Голови Верховної Ради, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України Руслан Стефанчук сказав у вступній лекції на тему: «Формування та здійснення правової політики як основа розбудови правової держави» під час відкриття навчального циклу за програмою «Законотворча діяльність» та магістерською програмою «Європейське парламентське право» в Українській школі законотворчості Інституту законодавства Верховної Ради України.

Зокрема, він звернув увагу слухачів, що «унікальність Верховної Ради як єдиного законодавчого органу в країні полягає в тому, що вона є одним із небагатьох органів, які приймають акти вищої юридичної сили, формуючи правову політику в державі».

Руслан Стефанчук розповів про рівні правової матерії, найвищим серед яких є правова політика, яка дозволяє обрати найбільш оптимальну модель функціонування правової держави саме у цей період часу, при нинішніх обставинах.

Професор розповів про сутність правової політики як явища і чотири основних її елементи: мета, економічність, стабільність та ефективність.

Так, він зауважив, що метою правової політики є формування балансу інтересів окремої людини, суспільства і держави. І на шляху до цієї мети потрібно, в першу чергу, домовитися про поняття.

Також важливою є планомірність роботи. «Тільки у 1997, 1999 і 2006 роках у Верховній Раді України були плани законопроектних робіт. Всі інші роки незалежності Парламент працює без погодження того, яким буде суспільний розвиток і як на нього реагувати», - сказав доповідач, зауваживши, що «вже починаючи з лютого 2020 року у Верховну Раду приходить обов’язкове планування законопроектних робіт і про це попереджені всі суб’єкти законодавчих ініціатив».

Руслан Стефанчук звернув увагу, що на сьогодні в Україні немає законодавчого акта, який формує законопроектну основу держави – закону про законодавчу діяльність. За його словами, «це призводить до того, що у нас немає чіткої ієрархії нормативно-правових актів».

«Зараз при Міністерстві юстиції створена робоча група, до якої входять представники від Верховної Ради, яка буде напрацьовувати проект закону про нормативно-правові акти. Без нього сьогодні формувати правову політику не можливо», - сказав Перший заступник Голови Верховної Ради.

Він окремо зупинився на діючому Регламенті Верховної Ради, зазначивши: «Коли в нього потрапляєш, ти нічого не можеш зробити і твій рух сповільнюється до мікрометрів». На його переконання: «Необхідно збалансувати швидкість прийняття необхідних рішень із забезпеченням їх якості. І це має стати предметом діалогу задля внесення змін в Регламент Верховної Ради України та реформування роботи парламенту».

Руслан Стефанчук сказав, що в цьому напрямку вже є певні напрацювання: «Ми хочемо запропонувати розгляд законопроекту розділити на дві стадії: обговорення і прийняття рішення. На прийняття рішення відводиться один день, умовно кажучи, четвер. Це день, коли приймаються тільки результативні рішення за результатами обговорення, проведених публічних дебатів».

Професор назвав ганебним таке явище як «законопроектний або поправочний спам». «У праві це називається «зловживання правом» і ця конструкція передбачена Цивільним кодексом України. Як би це дивно не звучало, і народний депутат може зловживати своїм правом», - зауважив Руслан Стефанчук, додавши, що «це явище має отримати свою відповідь, оскільки добропорядність важлива на всіх рівнях».

Що стосується такого елементу правової політики як економічність, то Перший заступник Голови Верховної Ради підкреслив: «Безкоштовного закону не існує. Немає закону, який не має своєї ціни. Цінник закону включає: ціну розробки законопроекту, ціну відкритого проведення законопроекту (у деяких країнах це лобізм), ціну імплементації або моніторингу закону».

За словами парламентарія, зараз на загальнодержавному рівні ніхто не відстежує, наскільки досягнуто мети, яка вказана у пояснювальній записці до законопроекту, окрім науковців. «Я для себе прийняв рішення, яке назвав «формулою Стефанчука» - дав завдання своїм помічникам у кожен законодавчий нормативно-правовий акт в перехідні положення вписувати формулу, яка передбачає звіт Кабінету Міністрів через рік після набуття чинності законопроектом – чи досяг він своєї мети», - сказав доповідач і зауважив, що хотів би, щоб ця формула знайшла відображення у Регламенті Верховної Ради.

Говорячи про стабільність правової політики, Руслан Стефанчук звернув увагу на надзвичайно велику кількість змін і доповнень, що вносяться до українського законодавства і, взагалі, законів, що приймаються в державі. «Мабуть, єдиною сферою, де закон переходу кількості в якість не діє – це сфера законопроектування в Україні. І скоро така ситуація може стати загрозою національній безпеці. Тому що питання взаємосуперечливості нормативно-правових актів, дублювання різних підходів ставить під загрозу правильність їх застосування», - сказав він.

Виходячи з цього, першим завданням після планування законотворчого процесу, яке вже запущене, Руслан Стефанчук бачить необхідність систематизації національного законодавства і припинення його примноження. «Треба припинити «соціалістичне змагання» між народними депутатами, хто більше подасть законопроектів», - сказав він.

Також стабільності, на думку Першого віце-спікера, могли б слугувати і авторські закони, що стимулювало б роботу над їх якістю.

Руслан Стефанчук висловився за створення певних консультативно-дорадчих органів при Верховній Раді, наприклад Кодифікаційної ради, до якої увійшли б визнані науковці для проведення аналізу - як прийнятий закон впливає на усталену систему кодифікацій.

Ефективність законопроектів визначається співвідношенням: мети, засобів та результату. «Ефективність законопроектної діяльності ніколи не визначається кількістю поданих законопроектів», - ще раз підкреслив Руслан Стефанчук, додавши: «Лише чотири відсотки законопроектів, поданих народними депутатами, стають законами».

Він наголосив на необхідності об’єднання народних депутатів з метою підготовки якісних законопроектів.

Ще однією великою актуальною проблемою Руслан Стефанчук назвав «правове сміття». «Вже проведено моніторинг і більше ста постанов та розпоряджень Верховної Ради можна почистити, оскільки вони вже втратили свою чинність. Окрім того, є законодавство СРСР та УРСР, яке не втратило своєї актуальності. Це і «Житловий кодекс УРСР», і «Кодекс законів про працю» та ряд інших», - сказав він.

Парламентарій назвав варіанти поводження з даними законодавчими актами. Варіант «обрубати» все – не пройде у Верховній Раді, отже «треба провести моніторинг нашої спадщини і напрацювати замінники, якщо вони необхідні», - сказав доповідач.

Ще одним проблемним питанням Руслан Стефанчук назвав «борги», серед яких: аналіз, закладених у законодавчих актах, але не виконаних доручень; розробка законодавчих актів, які прямо передбачені Конституцією України, (Великий Державний Герб, закон про мирні зібрання, закон про відшкодування матеріальної і моральної шкоди тощо).

Перший заступник Голови Верховної Ради зупинився також на важливості міжінституційних зв’язків під час законопроектної роботи, якості пропонованих текстів законопроектів, недоречності надмірним захопленням іноземним законодавством.

«Будь-який правовий акт має відповідати історичним, культурним і ментальним цінностям саме українців. Вони не набагато різняться від європейців, але ми повинні розуміти, що історично українця вирізняють дві важливих речі: він завжди мав гідність і завжди був дрібним власником», - підкреслив Руслан Стефанчук, додавши, що на його думку, це навіть може бути національною ідеєю: «гідний і заможний українець».

«Зараз ми повинні не просто вивчати закони, що діють в інших країнах, а основні тенденції, фундаментальні речі, які тільки прийняті в Європі, або навіть ті, що перебувають на рівні розгляду, і інтегрувати в українське законодавство», - зауважив Руслан Стефанчук і додав: «Не важливо, де ми будемо, – в Євросоюзі, супер Євросоюзі з часом, але у нас повинні бути готові правила і ми маємо їх сприймати».

Окрім сприйняття міжнародного досвіду, парламентарій зупинився на національних надбаннях у правовому полі. Так, Руслан Стефанчук поінформував, що зараз розпочато велику роботу над систематизацією скарбниці українських правових пам’яток. «Ми хочемо створити такий продукт, щоб показати, що з точки зору права, законодавства, Україна завжди була окремою державністю. Досліджуючи ці речі, ми віднайшли, що за 14 років до Цивільного кодексу Наполеона на землях східної Галичини діяв Галицький цивільний кодекс. Він писався Австрійською імперією, але це перший кодекс світу, який діяв саме на українській землі», - сказав він. До пам’яток, якими ми можемо пишатися, відноситься і Конституція Пилипа Орлика.

«Ми повинні не тільки гордитися минулим, а й робити все, щоб пишатися і своїм майбутнім», - наголосив Перший віце-спікер.

Окремо він зупинився на проблемі підготовки кадрів, які мають розробляти законодавчі акти. «Великий мінус української освіти, що ми передаємо інформацію, а не знання. В майбутньому світом буде правити той, хто вміє подати хорошу ідею, запалити у людей інтерес», - сказав він.

На думку Руслана Стефанчука, для фахівця у сфері нормопроєктування необхідні три основні якості: ґрунтовні знання, іноземний досвід і оволодіння сучасними технологіями.

Перший заступник Голови Верховної Ради подякував керівництву Інституту законодавства «за важливу місію не просто просвітництва, хоча і просвітництво важливе, а місію передачі глибоких і ґрунтовних знань, оскільки зараз в Україні катастрофічно низький рівень культури законопроєктної техніки».

Наприкінці лекції, Руслан Стефанчук відповів на запитання слухачів Української школи законотворчості та побажав результативного навчання.

Також під час відкриття Української школи законотворчості виступив Академік Національної академії правових наук України і Національної академії наук України, ще донедавна керівник Інституту законодавства Верховної Ради України, а зараз народний депутат України, член фракції політичної партії «Слуга народу» Олександр Копиленко, який відзначив, що особливістю Української школи законотворчості є те, що вона не добирає слухачів даного курсу, а кожного року розсилає комітетам, фракціям свої пропозиції і вони направляють людей на навчання. «Школа працює на безоплатній основі. Для нас важливий сам факт, що ми намагаємось допомагати Верховній Раді в реалізації її важливих завдань», - сказав народний депутат.

Олександр Копиленко також поінформував, що «школа має кілька програм – від базової програми законотворчості до більш високих - європейського парламентського права. Зараз відкрито курс публічної адміністрації для держслужбовців, які вперше потрапляють на державну службу».

«Інститут надає широкі можливості для безперервної освіти», - сказав академік.

Довідка: Навчальний цикл за програмою «Законотворча діяльність» та магістерською програмою «Європейське парламентське право» організований Українською школою законотворчості Інституту законодавства Верховної Ради України для народних депутатів України, їхніх помічників-консультантів та співробітників Апарату Верховної Ради.