Новини

03 грудня 2021, 18:19

Олександр Корнієнко: Держава робить усе, щоби діти з інвалідністю мали можливості для освіти та розвитку

докладніше
03 грудня 2021, 17:00

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків

докладніше
03 грудня 2021, 16:31

1 грудня 2021 року відбулося засідання Бюро Парламентської асамблеї ОБСЄ

докладніше
03 грудня 2021, 16:30

З 30 листопада по 3 грудня Верховна Рада України прийняла 9 Законів України

докладніше
03 грудня 2021, 14:38

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо відповідальності за порушення обов'язку інформування про тимчасовий виїзд дитини за межі України

докладніше
03 грудня 2021, 14:15

Комітет з питань економічного розвитку рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки

докладніше
03 грудня 2021, 13:32

Пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
03 грудня 2021, 13:21

5-6 грудня Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук здійснить візит до Республіки Польща

докладніше
03 грудня 2021, 10:00

Огляд головних тем «Голосу України» від 3 грудня

докладніше
03 грудня 2021, 09:05

Питання порядку денного, заплановані до розгляду на пленарному засіданні 3 грудня

докладніше
02 грудня 2021, 19:58

Руслан Стефанчук: Пропоную вивести міжпарламентські зв’язки між демократичними державами на якісно новий рівень

докладніше
02 грудня 2021, 16:54

Пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
02 грудня 2021, 16:50

Прийнято Закон "Про внесення змін до додатків № 1 та № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" щодо надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

докладніше
02 грудня 2021, 16:31

Відбулася презентація фотоекспозиції під назвою «Матері забутих синів», яка створена за ініціативи Асоціації родин зниклих безвісти

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Децентралізація влади
06 листопада 2019, 16:16

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

Парламентські слухання на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення» (відео)

Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк відкрила парламентські слухання на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення».

На початку засідання учасники слухань вшанували хвилиною мовчання пам'ять журналістів, загиблих при виконанні ними своїх професійних обов’язків.

Заступник Голови Верховної Ради зазначила: «Сьогоднішні слухання присвячені напрацюванню ефективних механізмів формування і реалізації державної інформаційної політики в Україні та вирішенню проблем безпеки діяльності працівників засобів масової інформації».

Головуюча надала слово для виступу голові Комітету з питань свободи слова Нестору Шуфричу, який розповів про ситуацію, що склалася із безпекою журналістів в Україні.

Перед учасниками засідання виступив журналіст Укрінформу Роман Сущенко. Він наголосив на важливості безпеки для забезпечення повноцінної і ефективної роботи журналістів. Також зупинився на необхідності розслідування злочинів проти журналістів.

На слуханнях виступив Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський, який підкреслив важливість недопущення будь-якого тиску на журналістів, виходячи з важливості тієї роботи, яку вони роблять для суспільства. Водночас, на його думку, журналісти мають нести відповідальність за маніпуляцію громадською думкою.

Голова Національної спілки журналістів України, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко у своєму виступі підкреслив, що нерозслідувані протягом багатьох років злочини щодо журналістів не дають працювати сьогодні – журналістів стримує страх. Він також висловив пропозиції для покращення ситуації з безпекою журналістів.

Виконавчий директор ГО «Інститут масової інформації», представниця в Україні міжнародної організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк поінформувала, що з початку року в Україні постраждало 208 журналістів. Також вона наголосила на важливості взаємопідтримки журналістської спільноти. Оксана Романюк надала інформацію, за яку роботу журналісти піддаються агресії, у яких регіонах більше і дала поради, як боротися із насильством щодо журналістів.

Виступаючи на слуханнях, голова Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик розповіла про репресії з боку окупаційної влади Російської Федерації щодо українських журналістів на території Криму.

Журналіст програми «Схеми» Радіо Свобода Михайло Ткач у своєму виступі наголосив, що в Україні лише журналісти піддаються насильству за професійною ознакою. Причиною цього, на його думку, є безкарність злочинів, вчинених щодо працівників ЗМІ.

На темі безкарності зупинився і журналіст, правозахисник, медіаюрист Валерій Макеєв.

На слуханнях виступив голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, журналістика в Україні – є небезпечною професією.

Голова Комітету поінформував, що для покращення  ситуації планується створення спеціального підрозділу для розслідування злочинів проти журналістів, як четвертої влади.

Водночас, він наголосив на відповідальності і самих журналістів за інформацію, яка подається суспільству.

До учасників слухань звернулася голова Комітету з питань правової політики Ірина Венедіктова зі словами: «Журналістика - це концентрація суспільства тут і зараз».

Вона наголосила на необхідності не тільки законодавчого забезпечення безпеки журналістів, а й на необхідності виконання законів, щоб вони не були декларативними.

На думку Ірини Венедіктової, в нашій країні для всіх гілок влади має запрацювати «інститут репутації».

Під час засідання виступив заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко, який сказав, що свобода і безпека журналістів – це безпека держави і забезпечення демократії в країні. «Влада має системно забезпечувати право суспільства на інформацію», - сказав міністр.

Він також заявив: «Забезпечення безпеки журналістів – справа честі правоохоронних органів».

Голова Національної поліції України Ігор Клименко наголосив, що питання забезпечення свободи слова, безпеки журналістів - це пріоритети Національної поліції.

Він поінформував про складнощі, що виникають у працівників праовохоронних органів у ході розслідування правопорушень, вчинених проти журналістів.

Ігор Клименко відповідає на запитання, передані у письмовому вигляді секретаріатом Комітету з питань свободи слова. Більшість питань стосуються стану розслідування конкретних справ, порушених за фактами вчинення насильних дій щодо працівників ЗМІ.
До слова запрошений тимчасово виконуючий обов’язки начальника Управління комунікацій та преси Міністерства оборони України Олександр Мотузяник.

Він розповів про дії Міністерства, направлені на забезпечення безпеки представників ЗМІ у зонах, де проходять бойові дії, а також покращення взаємодії представників Збройних сил та журналістів. Зокрема, керівник Міністерства розповів про порядок підготовки, акредитації представників ЗМІ для роботи у зоні бойових дій, а також про організацію такої роботи.

Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк оголосила про перехід до загального обговорення у рамках слухань.

Головуюча запросила до виступу Голову Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильду Богнар.

За її словами, основне побоювання – фізична загроза діяльності журналістів в Україні. Матильда Богнар наголосила на необхідності результативного розслідування насильних дій щодо журналістів.

Ще одне побоювання – відсутність дій правоохоронних органів у випадках фізичної загрози журналістам.

Вона привітала створення спеціальної комісії у Парламенті для розслідування ситуацій, що стосуються безпеки журналістів.

За словами директора представництва неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шаафа, безпека журналістів – проблемне питання в Україні. Він також звернув увагу на нерозслідуваність справ щодо насильних дій по відношенню щодо представників ЗМІ.

Метью Шааф також зауважив утиски свободи слова в Україні шляхом погроз, цензури, політичного тиску тощо.

Він закликав ретельніше розслідувати усі подібні випадки, а також до солідарності самих журналістів.

На слуханнях виступили представники українських ЗМІ, інститутів громадянського суспільства: головний редактор Інтернет-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва; спеціальний кореспондент газети «Новий день» (Херсон) Олена Нечипуренко; головний редактор сайту 5692 та газети «Місто 5692» (м. Кам’янське Дніпропетровської обл.) Сергій Гузь; адвокатеса, медіаюристка ГО «Інститут розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова; харківська журналістка, колега жорстоко побитого телеоператора Вадима Макарюка (напад стався у червні 2019 року) Анна Черненко; координатор ТОВ ІА «Стоп КорупціїТВ» Роман Бочкала розповів про особливості військової журналістики; медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко зупинилася на необхідності підготовки суддів та правоохоронців для розгляду справ, що стосуються журналістів; ведуча телепередачі «Наші гроші з Денисом Бігусом» (UA: Перший) Аліса Юрченко; медіаюристка Віта Володовська звернула увагу на необхідність захисту персональних даних журналістів; кореспондент телеканалу «1+1» Наталія Нагорна розповіла про взаємодію журналістів і предствників влади; кореспондент УНІАН у Москві Роман Цимбалюк розповів як російська ворожа пропаганда використовує у власних цілях випадки нападів на журналістів і утисків свободи слова в Україні; фотокор видання «Лівий берег» Максим Левін зупинився на нападах на журналістів з камерами та їх взаємодії з правоохоронцями; журналіст інтернет- і телевізійного каналу «Hromadske.tv» Анастасія Станко поінформувала про напади на журналістів каналу та хід розслідування справ, порушених за такими випадками; керівник організації «Донецький інститут інформації» Олексій Мацука повідомив, що за час окупації територій на Донбасі там було заарештовано більше 80 журналістів та закликав державу допомагати діяльності журналістів на непідконтрольних територіях; журналіст телеканалу «112 Україна» Павло Кужеєв закликав оголосити 2010 рік роком забезпечення прав і свобод журналістів; журналіст телеканалу ICTV Вадим Карп'як зосередив свій виступ на питаннях свободи слова та перешкоджанні діяльності журналістів і наголосив на необхідності реальних вироків і посиленні покарання за такі дії; заступниця шеф-редактора «Детектора медіа», голови Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Світлана Остапа розповіла про вплив на журналістику шляхом використання медіа в політичних та економічних цілях та закликала дотримуватись журналістських стандартів; керівник проекту КримРеалії Володимир Притула поінформував про діяльність кореспондентської мережі проекту в тимчасово окупованому Криму та тиск на журналістів з боку окупаційної влади (27 кореспондентів були змушені покинути півострів); правозахисник, який захищає кримськотатарських громадських журналістів Еміль Курбедінов наголосив на важливості діяльності українських журналістів в тимчасово окупованому Криму; генеральний продюсер телеканалу ZIK Наталія Влащенко; медіа-експерт, представниця НГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попов; керівник інформаційного порталу «Перший Криворізький» Олег Горовой; президент Академії української преси Валерій Іванов розповів про тиск на журналістів та свободу слова; проректор Національної академії внутрішніх справ Сергій Чернявський поінформував про проведення тренінгів та створення спеціалізованого навчального курсу для правоохоронців щодо захисту діяльності журналістів; кореспондент Інтернет-видання «Страна.uа» Олеся Медведєва; голова Комітету ВПС «Незалежна медіа-профспілка» Сергій Штурхецький звернув увагу на необхідність навчання журналістів з питань безпеки, захисту журналістів з боку власників ЗМІ, проблеми обліку правопорушень щодо журналістів; спеціальний  кореспондент телеканалу NewsOne Богдан Амінов; голова правління Громадської спілки «Національна асоціація українських медіа» Тетяна Котюжинська виступила за необхідність захисту маленьких редакцій; головний редактор «Кременчуцької газети» (Кременчук), власкор інформагенції «УНІАН» у Полтавській області, співзасновник «Громадське ТБ.Кременчук» Олег Булашев; головний редактор газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська; голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов підкреслив, що захищати тільки журналістів, ставити їх у привілейоване становище по відношенню до інших членів суспільства - це неправильно, і закликав до єднання із громадськістю та бути небайдужим до суспільства.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко поінформував: «Голова Національної поліції Ігор Клименко запланував завтра провести нараду за результатами сьогоднішніх слухань на якій будуть вивчені питання, які були поставлені щодо неефективності розслідування злочинів».

У ході обговорення на слуханнях виступили народні депутати України: член фракції політичної партії "Слуга народу" Ольга Василевська-Смаглюк, заступник голови Комітету з питань свободи слова Євгеній Брагар, голова підкомітету з питань права громадян на інформацію Комітету питань свободи слова Тетяна Циба.

Для підбиття підсумків парламентських слухань головуюча надала слово секретарю Комітету, голові підкомітету з питань захисту прав та свобод журналістів і працівників засобів масової інформації Комітету з питань свободи слова Сергію Швецю.

Він подякував організаторам і учасникам парламентських слухань.

«Сам факт проведення сьогоднішньої дискусії свідчить, що у нас є свобода слова», - сказав народний депутат.

Сергій Швець закликав присутніх долучитися до підготовки резолюції за підсумками парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення» і навів позиції, що вже включені до проекту документа.

Голова Комітету з питань свободи слова Нестор Шуфрич подякував за участь в парламентських слуханнях і сказав: «Ми зібралися у цій залі, щоб гарантувати ваше право висловлювати свою позицію на цій головній трибуні нашої країни. І ми зробимо усе, щоб ви таку можливість мали щорічно».

Закриваючи засідання, головуюча подякувала за спільну роботу і зауважила: «Приємно, що сьогодні, з 2009 року, ми маємо можливість зібратися і проговорити нагальні питання. Я думаю, що такі слухання мають бути щорічними, і, я думаю, що Верховна Рада готова до них». Вона також додала: «Думаю, що велика увага буде привернута до діяльності правоохоронних органів, до дотримання стандартів, про які ми сьогодні говорили і, я дуже сподіваюсь, що ті питання, які були сьогодні порушені, зрушаться з місця».