Новини

16 вересня 2021, 18:02

Питання екологічного порядку денного Верховної Ради України та адаптації законодавства України до законодавства ЄС обговорювались підчас зустрічі з представниками Європейської Комісії

докладніше
16 вересня 2021, 16:00

ТСК з розслідування випадків та причин порушення прав дитини під час здійснення децентралізації повноважень з питань охорони дитинства, реформування системи закладів інституційного догляду ініціюватиме створення Державної служби України у справах дітей

докладніше
16 вересня 2021, 14:33

«Жінки повинні стати невід’ємною частиною стратегії та керівництва процесами відновлення країни після пандемії COVID-19», – Олена Кондратюк

докладніше
16 вересня 2021, 10:41

Руслан Стефанчук розповів, як оцінюватиметься ефективність прийнятих законів

докладніше
16 вересня 2021, 10:37

Комітет з питань екологічної політики та природокористування заслухав Національну доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2020 році

докладніше
16 вересня 2021, 10:30

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до Закону України "Про всеукраїнський референдум" щодо підписних електронних даних

докладніше
15 вересня 2021, 18:01

Голова Парламенту підписав Розпорядження про призначення стипендій курсантам і слухачам вищих військових навчальних закладів

докладніше
15 вересня 2021, 17:45

Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендує прийняти у першому читанні за основу законопроект щодо розмежування повноважень між центральними органами виконавчої влади у сфері цивільного захисту

докладніше
15 вересня 2021, 15:53

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо вдосконалення порядку використання та застосування заходів примусу, бойової техніки та озброєння особовим складом Державної прикордонної служби України

докладніше
15 вересня 2021, 14:40

Комітет з питань економічного розвитку рекомендує прийняти у другому читанні і в цілому законопроект про забезпечення можливості закупівель лікарських засобів за договорами керованого доступу

докладніше
15 вересня 2021, 14:00

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розглянув законопроекти про збільшення розміру виплат при народженні дитини (відео)

докладніше
15 вересня 2021, 12:30

Дмитро Разумков: Сьогодні важко уявити галузь у нашій державі, де жінка не могла б проявити себе, і це - добрий знак

докладніше
15 вересня 2021, 11:53

Руслан Стефанчук: Планування правотворчої діяльності забезпечить передбачуваність розвитку державної політики

докладніше
15 вересня 2021, 11:27

«Успішне жіноче лідерство впроваджує в життя країни нову етику та культуру взаємодії жінок та чоловіків», - Олена Кондратюк

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Децентралізація влади
10 жовтня 2018, 17:06

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики провів Міжнародну конференцію «Незалежний та фінансово-стабільний суспільний мовник - невід’ємна частина демократичного суспільства»

 У заході, проведеному Комітетом спільно з проектом офісу Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» взяли участь народні депутати, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, представники Наглядової ради ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ «НСТУ»), акредитовані в Україні посли іноземних держав, представники закордонних і вітчизняних ЗМІ, громадських організацій.

Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, відкриваючи засідання зазначив: «Україна багато чого досягла і зараз потрібно говорити про те, як далі працювати, щоб, окрім іншого, забезпечити належне фінансування суспільного мовлення».

Голова Комітету з питань свободи та інформаційної політики Вікторія Сюмар відзначила, що сьогодні в Парламенті є різні думки, зокрема, і щодо того, чи у правильний спосіб розвивається реформа мовлення.

«Ця реформа необхідна, у першу чергу, українцям для того, щоб вони мали можливість мати таке джерело інформації, у якому не мали б сумніву, яке відповідало б усім стандартам журналістики, яке надавало б найоперативнішу і найякіснішу інформацію, давало українцям можливість розуміти базові проблеми розвитку нашої держави», - сказала вона.

В.Сюмар вважає реформу «критичною потребою, яка за наявності достатньо олігархізованого медіа-середовища, все ще є в українському суспільстві». «Базовим стандартом суспільного мовлення є пропорційне представництво різних політичних сил і його зараз дуже потребує українське телебачення», - зазначила голова Комітету.

«Задля забезпечення стандартів суспільного мовлення, повної незалежності мовника, необхідно знайти можливості стабільного й повноцінного фінансування», - сказала В.Сюмар. «Сама держава Україна має зрозуміти, що, не тільки для суспільства, а й для неї вигідна наявність такого неангажованого мовника, який пояснював би базові реформи, які відбуваються в країні», - додала вона.

Голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Тетяна Лебедєва зазначила, що перетворення державного мовлення на суспільне є не тільки зобов’язанням України перед міжнародною спільнотою, а й нагальною проблемою для українського суспільства.

«В умовах, коли комерційні канали залежать від політичних і бізнесових інтересів власників, наявність ресурсу, який був би рівновіддаленим, збалансованим, об’єктивним і зваженим, дуже важлива. І це ще більш важливо в умовах інформаційної війни та війни з Росією, яка триває», - сказала вона.

За словами Т.Лебедєвої, чинний закон про суспільне телебачення має ряд вад, які проявилися в процесі його реалізації, і висловила сподівання, що разом із депутатами його вдасться вдосконалити.

«Побудову справжнього суспільного мовника забезпечують три речі: суспільний контент, незалежне від держави фінансування і громадський контроль», - зазначила голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ». На її думку, новій команді потрібно дати час для напрацювання нових підходів до суспільного контенту і лише потім Наглядова рада буде його оцінювати.

«Однак, в умовах недофінансування, неможливе забезпечення таких вимог, як напрацювання справжнього суспільного контенту і громадський контроль», - підкреслила Т.Лебедєва.

Вона також додала, якщо держава не забезпечила незалежне і в повному обсязі фінансування суспільного мовлення, то Наглядова рада не може оцінювати команду, яка взялася проводити реформу.

Т.Лебедєва повідомила, що Наглядова рада підготувала свої пропозиції щодо нової системи фінансування.

«У будь-якому демократичному суспільстві є потреба в незалежному і ефективному висвітленні думок, особливо під час виборів, коли треба забезпечувати рівний доступ до медіа політичних сил. І тому для України важливо мати незалежного і ефективного суспільного мовника», - зазначив Хюг Мінгареллі.

Він також підкреслив, що суспільний мовник єдиний на сьогодні, що не зазнає впливу олігархів.

«Редакторська та фінансова незалежність - це інгредієнти успішного суспільного мовлення», - сказав голова Представництва ЄС, зазначивши, що європейське співтовариство готове допомагати, але існування без фінансування не можливе. «Сьогодні зобов’язання Уряду і Верховної Ради забезпечити таке фінансування, яке вже передбачене законодавством», - сказав Х.Мінгареллі.

«Ми знаємо, що Україна веде війну, що існує багато обмежень, але, скорочення більш ніж на половину фінансування суспільного мовлення, у цій ситуації - це не правильно», - підкреслив представник ЄС. Він також наголосив, що є важливим покращення моделі фінансування.

«Попри ці обмеження, суспільне мовлення в Україні досягло вражаючих результатів в рейтингах у телевізійному мовленні і на радіо, оптимізації структури», - зазначив Х.Мінгареллі, додавши, що Україна може сподіватися на підтримку європейської спільноти.

Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг розповів про європейські стандарти суспільного мовлення: «Очікування суспільства про надання якісного незалежного контенту можливі тільки за умови незалежного фінансування».

Він також наголосив, що завдання полягає не тільки у розв’язанні проблеми поточного фінансування суспільного мовлення, а в напрацюванні довгострокових моделей фінансування у співпраці з європейськими та українськими експертами.

«Україна потребує потужного суспільного мовлення, беручи до уваги поляризацію цифрових медіа, особливо, напередодні виборів», - підкреслив М.Енберг.

Президент Виконавчої Ради Європейської мовної спілки (EBU) Жан-Пол Філіпо у відеозверненні наголосив: для того, щоб мовник міг виконувати об’єктивно і незалежно покладені на нього завдання, необхідне вирішення питання фінансування. За його словами, EBU і надалі готова надавати свою підтримку Україні в питанні розвитку незалежного суспільного мовника.

Голова правління ПАТ «НСТУ» Зураб Аласанія наголосив, що проблема фінансування суспільного мовлення є на сьогодні основною: «Ніяка команда не зможе зробити більше, якщо не буде ресурсів».

Водночас, він розповів, що вже зроблено за рік існування суспільного мовлення.

Суспільне мовлення в Україні сьогодні об’єднує 24 повноцінні регіональні канали і 25 радіостанцій, а також два загальнонаціональні телевізійні канали і три - радіоканали.

За словами З.Аласанії, за рік на Суспільному було оптимізовано штат співробітників і скорочено його майже наполовину, підвищено оклади, всі закупівлі переведено в систему «Прозоро», уніфіковано структуру філій, розведено адміністративне і творче керівництво, уніфіковано сітку мовлення, створюється унікальний контент, відмовились від політичної реклами, щотижнево транслюються українські фільми тощо. Планується розвиток політичних програм, зокрема, дебатів.

«Все це відбувається в умовах, коли вже 10 місяців Суспільне недофінансоване. Із запланованих на 2017 рік 1294,4 млн грн було виділено 970,8 млн грн, або 75%, а в 2018 році недофінансування може становити вже 50%, оскільки із 1535,4 млн грн виділено тільки 776,6 млн грн, і це на 29 мовних каналів» - повідомив керівник ПАТ «НСТУ». Він також додав, що «дефіцит виживання до кінця року становить на сьогодні 215,5 млн грн, а дефіцит розвитку - 759,4 млн грн».

З.Аласанія поінформував, що з 1 жовтня були запроваджені антикризові заходи, серед яких відпустки за власний рахунок керівництва компанії, припинення виплати премій, переговори про розстрочку і відтермінування оплати послуг і матеріалів, запровадження реклами тощо.

Керівник Суспільного зазначив, що «за таких умов люди просто йдуть - безкоштовно ніхто працювати не хоче».

Під час Міжнародної конференції відбулася дискусія стосовно вирішення питання фінансування і подальшого розвитку Суспільного мовлення в Україні.

Учасники заходу наголосили на особливій важливості забезпечення редакційної незалежності суспільного мовника перед виборами.