Новини

18 вересня 2020, 16:50

Співчуття Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова у зв’язку зі смертю Дмитра Микитовича Притики

докладніше
18 вересня 2020, 16:49

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про запобігання корупції”

докладніше
18 вересня 2020, 16:00

З 15 по 18 вересня Верховна Рада прийняла 13 законів України і 10 проєктів законів

докладніше
18 вересня 2020, 15:45

Комітет з питань цифрової трансформації рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу законопроєкт про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку України

докладніше
18 вересня 2020, 13:57

Необхідно активізувати співробітництво між Україною та Болгарією в економічній та гуманітарній сферах, - Дмитро Разумков

докладніше
18 вересня 2020, 13:50

Тимчасова спеціальна комісія з питань захисту прав інвесторів завершила розгляд двох звернень представників бізнесу

докладніше
18 вересня 2020, 13:44

Пленарне засідання Верховної Ради України (відео)

докладніше
18 вересня 2020, 13:38

У Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування створено Робочу групу з опрацювання та підготовки до другого читання законопроекту про адміністративну процедуру

докладніше
18 вересня 2020, 13:30

Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді прийняти за основу і в цілому законопроект про приєднання України до Розширеної часткової угоди про спорт (EPAS)

докладніше
18 вересня 2020, 12:05

Представник українського парламенту взяв участь в міжнародному онлайн-заході «LegisTech for Democracy»

докладніше
18 вересня 2020, 11:26

Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендує Верховній Раді прийняти за основу і в цілому законопроекти щодо перейменування Фонду соціального захисту інвалідів

докладніше
18 вересня 2020, 10:45

Голова Верховної Ради України провів нараду щодо тестування хворих з підозрою на COVID-19 за участю очільників МОЗ та Мінфіну

докладніше
18 вересня 2020, 09:48

Відбулося перше засідання ТСК Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду

докладніше
18 вересня 2020, 09:31

Огляд головних тем «Голосу України» від 18 вересня

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Децентралізація влади
04 квітня 2018, 17:03

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

У Комітеті з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення відбулися слухання на тему: "Проблеми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

 

У слуханнях взяли участь народні депутати - члени Комітету, представники Міністерства соціальної політики, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Пенсійного фонду, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, об’єднань всеукраїнських профспілок та профоб’єднань, інших громадських організацій.

Учасники слухань заслухали та обговорили виступи народних депутатів, представників центральних органів виконавчої влади та громадських організацій.

У виступах зверталася увага на те, що з 1 жовтня 2017 року, з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №148-УШ, започатковано комплекс заходів щодо подальшого реформування солідарної пенсійної системи та її збалансування. В той же час, зміни не торкнулись пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Промовці наголошували на тому, що головною проблемою пенсійного забезпечення військовослужбовців сьогодні залишається відсутність механізму перерахунку раніше призначених пенсій, визначеного на законодавчому рівні.

Останні законодавчі зміни, які стосувались перерахунку пенсій військовослужбовців, відбулися у січні 2017 року. До того перерахунки військовим пенсіонерам проводились за умови зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснювався на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводився у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Учасники слухань також відзначали, що однією з особливостей пенсійного забезпечення є те, що звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Надання Уряду права самостійно приймати рішення про перерахунок військових пенсій та визначати порядок, розміри та умови проведення такого перерахунку не дозволило забезпечити належний рівень гарантій пенсійного забезпечення для військових пенсіонерів.

Протягом останніх п’яти років Кабінет Міністрів не приймав рішення про перерахунок і, відповідно, не проводилося підвищення розмірів військових пенсій.

Враховуючи необхідність підвищення та осучаснення пенсій військовослужбовців, зважаючи на те, що проведеною пенсійною реформою не передбачено відповідних перерахунків пенсій військовослужбовцям, Верховна Рада Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ доручила Кабінету Міністрів підготувати та до 1 листопада 2017 року подати на розгляд законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення.

Міністерством соціальної політики був розроблений законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яким передбачається встановлення нових підходів для призначення та перерахунку пенсій, а також проведення перерахунку призначених пенсій з 01.01.2018 року.

Законопроект був представлений на засіданні Уряду 13 грудня минулого року, 28 грудня розглянутий Радою національної безпеки і оборони України і, наразі, за інформацією Мінсоцполітики доопрацьовується Міністерством разом із центральними органами виконавчої влади.

Народні депутати, які виступили під час слухань, зазначали, що Комітет неодноразово звертався до Кабінету Міністрів щодо стану реалізації зазначеної норми Закону №2148. Також надавалося протокольне доручення Прем’єр-міністру з проханням прискорити узгодження із заінтересованими органами державної влади законопроекту щодо перерахунку військових пенсій і подання його найближчим часом на розгляд Верховної Ради України.

Однак, досі законопроекту, який містив би положення про перерахунок та підвищення пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення, до Верховної Ради не подано.

Натомість, 21 лютого 2018 року Уряд ухвалив постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якої з 01.01.2018 року підвищуються розміри пенсій для військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення. Розміри грошового забезпечення визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно: з 01.01.2018 року - 50 відсотків: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків: з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії.

За даними Міністерства соціальної політики перерахунок раніше призначених пенсій стосуватиметься 554 тисяч пенсіонерів силових структур, середній розмір пенсії яких до перерахунку становив - 2 888.28 гривень. Кількість пенсіонерів, у яких розмір пенсії збільшиться, складає 498 тис. Середній розмір пенсії після перерахунку становитиме - 4 383.84 гривні, середній розмір підвищення - 1508.98 гривень.

За орієнтовними розрахунками, на фінансування виплати перерахованих пенсій колишнім військовим в 2018 році необхідно 9.9 млрд. гривень, а на виплати колишнім працівникам міліції за 2016 і 2017 роки необхідно 9.2 млрд. гривень, але зазначена сума буде виплачуватись поступово.

У разі, якщо внаслідок перерахунку розміри пенсій зменшуються, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Учасники слухань зауважили, що запропонований Урядовою постановою №103 перерахунок пенсій має одноразовий характер і не може системно вирішити проблему осучаснення розмірів військових пенсій, призначених у минулі роки.

Учасники слухань наголошували, що проведення реформи пенсійного забезпечення військовослужбовців та представників інших силових структур не можливе без створення та затвердження на законодавчому рівні механізму перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У виступах наголошувалося також й на інших проблемах пенсійного забезпечення військовослужбовців. Зокрема, зверталася увага на виконання судових рішень щодо пенсійних виплат. У виступах констатувалося, що державою недостатньо реалізуються законодавчі гарантії соціального захисту та пенсійного забезпечення військових пенсіонерів. Про це свідчить значна кількість звернень до органів виконавчої влади.

Враховуючи те, що загальна сума заборгованості держави за такими судовими рішеннями становить понад 7,5 млрд. грн., учасники слухань наголошують на необхідності збільшення обсягу коштів, передбачених у Державному бюджету Україні на зазначені цілі.

Також зверталася увага на неврегульованість питання застосування показника середньої заробітної плати при переведенні з військової пенсії на пенсію за віком та на те, що при обчисленні пенсії не враховується страховий стаж, набутий після призначення військової пенсії тощо.

Учасники слухань наголосили на необхідності надання можливості за зверненням пенсіонера проводити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262, з урахуванням набутого після призначення військової пенсії страхового стажу.

Учасники слухань за результатами проведеного обговорення ухвалили низку рекомендації Верховній Раді та Кабінету Міністрів. Зокрема, Уряду рекомендується до 10 травня створити робочу групу з представників профільних комітетів Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, експертного середовища, громадських організацій, в тому числі громадських організацій ветеранів силових структур, для опрацювання і підготовки пропозиції щодо законодавчого визначення порядку перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262, з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених статтею 43 цього Закону та проведення щорічного перерахунку військових пенсій, з урахуванням підвищення державних соціальних стандартів, а також показника зростання споживчих цін за попередній рік та показника зростання грошового забезпечення тощо.