Стенограма пленарного засідання

13 березня 2001

 

                       ЗАСІДАННЯ ДВАНАДЦЯТЕ

 

        С е с і й н и й  з а л  В е р х о в н о ї  Р а д и

        У к р а ї н и.  13  б е р е з н я  2001  р о к у.

                         10 г о д и н а.

 

     Веде засідання Перший заступник Голови Верховної Ради

     України МЕДВЕДЧУК В.В.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго   ранку,   шановні   народні    депутати, запрошені,  гості Верховної Ради України! Прошу народних депутатів підготуватися до реєстрації.

 

     Хотів би повідомити,  що сьогодні  день  народження  народних депутатів  України  Власова  Володимира  Дмитровича і Павловського Михайла Антоновича. Давайте їх поздоровимо і привітаємо (Оплески).

 

     Прошу народних депутатів зареєструватися.

 

     У залі Верховної Ради України  зареєструвалися  376  народних депутатів. Ранкове засідання оголошується відкритим.

 

     Шановні колеги!  Вчора  на засіданні Погоджувальної ради було прийнято рішення,  яке, я думаю, задовольнить усіх: розпочати День уряду о 10 годині 45 хвилин,  а згідно з Регламентом і на прохання керівників фракцій,  з якими погодилися всі  члени  Погоджувальної ради,  45  хвилин  виділити  на  оголошення  запитів  і  заяв  від депутатських груп і фракцій,  як  це  врегульовано  відповідно  до Регламенту в кожний вівторок пленарного тижня.

 

     Тому, шановні колеги, я прошу представників депутатських груп і фракцій подавати заявки на виступ. А ми переходимо до оголошення запитів.

 

     ---------------

 

     Надійшли такі депутатські запити.

 

     Народного депутата  Леся  Танюка  -  до  Президента України у зв'язку   з   протиправним   захопленням   приміщення    Головного проектно-виробничого і сервісного центру комп'ютерних і фінансових технологій по вулиці Січневого повстання, 25.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 73

 

     Рішення не прийнято.

 

     Народного депутата Михайла Павловського - до Прем'єр-міністра України у зв'язку з невдоволенням відповіддю на звернення стосовно правомірності застосування органами соціального захисту  Постанови Кабінету  Міністрів  України  395  від  20  липня  1992  року  про додаткове коригування рівнів пенсій,  яка порушує права  громадян, передбачені   Конституцією   України   та   Законом  про  пенсійне забезпечення.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 136.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата  Василя  Круценка  -  до  Прем'єр-міністра України    у    зв'язку   з   невдоволенням   відповіддю   першого віцепрем'єр-міністра  Юрія  Єханурова  на  запит   про   порушення окремими   державними   службовцями   законодавства  України  щодо несумісності посад.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 174.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата Олександра Масенка

- до  Прем'єр-міністра  України у зв'язку з відсутністю реагування на    звернення    депутата    стосовно     особистого     прийому Прем'єр-міністром   мешканця   Семенівського   району  Полтавської області.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 139.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата Михайла Павловського - до Прем'єр-міністра України  у  зв'язку  із розпорядженням начальника відділу культури Новоушицького  району  Хмельницької  області  про  переміщення   з читального  залу  райбібліотеки  підшивок  газет "Сільські вісті", "Товариш", "Українське слово", "Рух", "Точка зору" та ряду інших у запасники.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 149.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата  Романа  Зварича  -  до  міністра оборони, міністра  закордонних  справ,  міністра  екології   та   природних ресурсів  України  стосовно  перевірки  фактів проведення навчань, інших  заходів  бойової  та  оперативної  підготовки   військовими формуваннями    Чорноморського    флоту    Російської   Федерації, дислокованими в Автономній Республіці Крим,  за межами  відведених для цього територій.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 77.

 

     Рішення не прийнято.

 

     По фракціях, будь ласка.

 

     Народного депутата  Василя  Круценка - до міністра транспорту України у зв'язку з невдоволенням  відповіддю  на  звернення  щодо відновлення  зупинки  електропоїзда  на  218-му кілометрі перегону Знам'янкаПомічна.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 152.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата Романа Зварича - до Генерального прокурора України стосовно відповідальності осіб, винних у спричиненні шкоди заказнику "Байдарський" на території  Автономної  Республіки  Крим проведеними навчаннями Чорноморського флоту Російської Федерації.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 94.

 

     Рішення прийнято.

 

     Народного депутата Володимира Марченка - до голови Вищої ради юстиції України  стосовно  відповідності  займаній  посаді  голови Печерського районного суду міста Києва судді Замковенка.

 

     Прошу народних депутатів визначитися.

 

     "За" - 149.

 

     Рішення прийнято.

 

     ---------------

 

     Оголошення. Відповідно  до  статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про вихід народного депутата України Блохіна Олега  Володимировича зі складу депутатської фракції "Батьківщина" та входження народного депутата України Ананка Євгена Павловича до складу депутатської групи "Солідарність" (Оплески).

 

     Ще одне  оголошення,  шановні  колеги.  Голова Верховної Ради України Плющ Іван Степанович знаходиться на лікуванні в  клінічній лікарні  "Феофанія" Державного лікувально-оздоровчого управління з 2 березня 2001 року.

 

     Діагноз - гіпертонічна хвороба  (кризовий  перебіг),  гострий шийно-грудний    радикуліт.    Стан    його   здоров'я   поступово поліпшується.

 

     ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. По процедуре!

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги!  Ну яка процедура, якщо процедура Дня уряду і початку засідання визначена Регламентом?  Як тільки ми перейдемо  до  слухання  питань,  буде  визначена   і   процедура. Процедура чітко виписана Регламентом, Олександре Сергійовичу, і ви це дуже добре знаєте.  Тому переходимо до  виступів  представників депутатських груп і фракцій.

 

     ---------------

 

     Слово для  виступу  надається народному депутату Удовенку від фракції Народного руху України.  Будь ласка,  Геннадію Йосиповичу. Наступний - депутат Бродський.

 

     УДОВЕНКО Г.Й.,  голова  Комітету  Верховної  Ради  України  з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ,  НРУ). Шановний головуючий!  Шановні народні депутати!  Україна проходить складний шлях утвердження своєї державності,  своєї самостійності.  Нарешті з'явилися  перші  ознаки  подолання  Україною  економічної  кризи, відродження  української  економіки,  вирішується  ряд  актуальних соціальних  проблем.  Із   створенням   парламентської   більшості Верховна   Рада  почала  працювати  більш  ефективно,  поліпшилися відносини між виконавчою і законодавчою гілками влади, зокрема між Президентом,   Верховною   Радою   і   урядом.   Проте  противники української державності не вгамовуються. Радикальні екстремістські сили використали 9 березня - цей святковий день для кожного щирого українця - для досягнення своєї мети,  а саме повалення,  як  вони заявляють,   режиму,  встановленого  в  грудні  1991  року,  тобто незалежної Української держави. Ось що нам загрожує!

 

     Над Україною  в  черговий  раз   нависла   небезпека   втрати самостійності,  національної  ідентичності  та повернення до влади тоталітарного режиму. Адже сьогодні у лівих є приклад - Молдова, і їм дуже до вподоби,  щоб Україна пішла цим шляхом.  Для цього ліві активно використовують екстремістів,  і ми  повинні  усвідомлювати це.

 

     Особливе занепокоєння  викликає  те,  що протистояння влади і опозиції вилилося в застосування сили з обох  сторін.  Спочатку  - примусове знесення наметового містечка на Хрещатику, а 9 березня - сутички з правоохоронцями учасників маршу протесту, організованого представниками   опозиції.   На   жаль,   правоохоронці  виявилися неготовими  запобігти  такому  розвитку  подій,  вони  не   зуміли виконати своє перше завдання - не допустити прямого зіткнення,  не довести справу до побоїща.

 

     Непродуманими і  невиправданими,  на  нашу  думку,  були  дії правоохоронців,  коли вони затримували на вокзалі молодих людей, в основному  студентів-першокурсників,  які  прибули  для  участі  в конференції Всеукраїнського комітету "За правду" і не брали участі в подіях біля пам'ятника Шевченкові, Міністерства внутрішніх справ та Адміністрації Президента України.

 

     Народний рух  виступає  проти застосування насильницьких дій, спрямованих на зміну державного устрою,  внутрішніх  та  зовнішніх політичних   орієнтирів   України.  Ці  дії  спрямовані  також  на підштовхування України  до  російськобілоруського  союзу.  Про  це свідчить,  зокрема,  внесений  до  Верховної Ради законопроект про приєднання України до Союзного договору. Мені прикро констатувати, що межа толерантності і виваженості у вирішенні всіх внутрішньо- і зовнішньополітичних  проблем,  яка  існувала  в  Україні  протягом десяти  років  з  часу  здобуття незалежності,  в останні дні була перейдена.

 

     Рух рішуче  протестує  проти  застосування  сили  у  вуличних акціях,  з  якого  боку  воно б не здійснювалося.  Це неприпустиме порушення конституційних прав людини,  зобов'язань  України  перед Радою Європи, морального обов'язку перед цивілізованим світом.

 

     Фракція Народного руху звертається до вас,  шановні депутати, з закликом зосередити свою діяльність на даному етапі на  розгляді і прийнятті законопроектів про мирні збори,  про опозицію та інших проектів,  відсутність яких гальмує розв'язання нинішніх проблем у правовій площині.

 

     Фракція підтримує     пропозицію     заслухати     інформацію Генерального  прокурора  Потебенька,  міністра  внутрішніх   справ Кравченка про перебіг подій 9 березня цього року в місті Києві.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я прошу дотримуватися регламенту. Справа в тому,  що не працює дзвінок на столі у головуючого,  я не міг   подати   команду.  Зараз  його  відремонтують,  і  буде  все нормально.

 

     Слово для виступу від фракції  "Яблуко"  надається  народному депутату Подгорному. Наступний - депутат Філенко.

 

     ПОДГОРНИЙ С.П., член Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту,  депутатської етики та  організації  роботи  Верховної Ради  України  (багатомандатний  загальнодержавний виборчий округ, НДП). Шановна президіє! Шановні депутати! Шановні виборці! Фракція "Яблуко"  заявляє:  трагічні  події 9 березня - це не початок і не кінець політичної кризи в  Україні,  це  проміжний  і  надзвичайно небезпечний  етап,  який  не помічати вже не можна,  замовчувати - небезпечно,  а ігнорувати - злочинно.  Хвороба  влади  називається просто і цинічно - байдужість і тоталітаризм.

 

     Тільки влада,  яка  зневажає  та відкидає будь-яку іншу точку зору,  готова видавати бажане за дійсне і вперто не  помічати  ані кризи,  ані  опозиції.  Тільки влада,  вражена байдужістю,  здатна ігнорувати прагнення простих громадян до свободи, щастя, правди та гідного життя.

 

     Опозицію вразив  цілковитий  відчай  та  абсолютний  правовий нігілізм.  На вулиці вийшли люди, які остаточно зневірилися в силі закону і втратили останню надію домогтися правди.

 

     До 9  березня  влада  і опозиція ще мали шанс вирішити спірні питання за столом  переговорів.  Однак  недостатність  витримки  і професіоналізму   в   опозиції   та  надмірна  амбіційність  влади перетворили цей шанс  на  ілюзію.  У  цій  ситуації  постають  два споконвічні запитання: хто винен? і що робити?

 

     Відповідь на перше запитання проста: винна влада.  Тому саме влада була зобов'язана вжити всіх можливих і неможливих заходів для стабілізації ситуації. Серед таких кроків

-  оперативне  і   об'єктивне   розслідування   справи   Гонгадзе; справедливе  покарання  усіх,  а  не  окремих силовиків,  злочинно причетних до цієї трагедії;  встановлення карної  відповідальності для  всіх,  а не окремих корупціонерів,  чия діяльність спричинила появу в Україні  злочинних  правил,  які  уможливили  саму  справу Гонгадзе.

 

     Що ж  робити?  В  умовах  надзвичайно важкої соціальної кризи влада завжди має два виходи:  загасити пожежу кризи або  кров'ю  і насильством,  або свободою і правдою.  Партія "Яблуко" заявляє, що перше в Україні вже не пройде.

 

     Другий варіант для влади є психологічно важким, але політично неминучим.  Він  передбачає:  терміновий  перерозподіл повноважень Президента, парламенту, уряду і судів; термінову зміну керівництва усіх  силових структур та призначення на ці посади цивільних осіб, які  мають   незаплямовану   громадську   репутацію;   невідкладну адміністративну  і  регіональну  реформу,  спрямовану на обмеження чиновницької влади та посилення  ролі  органів  самоврядування  на ділі,  а не тільки на словах,  як це вже рік робиться; і, нарешті, дострокові вибори всіх гілок влади.

 

     Щоправда, у влади є і третій варіант - нічого не робити. Тоді все за неї, хоч і ціною страшних втрат, зробить сам народ України.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово  для  виступу  надається народному депутату Філенку від депутатської фракції "Реформи-Конгрес". Наступним буде виступати депутат Марченко.

 

     ФІЛЕНКО В.П.,  член  Комітету Верховної Ради України з питань правової  політики  (багатомандатний  загальнодержавний   виборчий округ,   НДП).  Шановний  головуючий!  Шановні  народні  депутати! Україна  продовжує  перебувати  в  глибокій  кризі.   Причини   її глибинні.  Ситуацію загострює ще й те,  що суспільство не отримало відповіді ні на запитання,  пов'язані зі справою Гонгадзе,  ні  на запитання,  пов'язані  з  касетним  скандалом (була визнана тільки наявність мату),  ні на запитання,  пов'язані зі смертю  Вячеслава Чорновола.

 

     Події 9   березня   наочно  засвідчили,  що  влада  остаточно перейшла до силової системи спілкування з власним народом. Замість діалогу  силові  структури  з  благословення Президента взялися до прямих репресій проти  мирних  громадян  з  використанням  штатних провокаторів, у тому числі з рядів спецслужб.

 

     Головною причиною   сутичок   9  березня  стало  заблокування підходів до пам'ятника кількома тисячами  озброєних,  екіпірованих правоохоронців,   котрі   не   дозволили  зранку  покладати  квіти громадянам,  у тому числі народним депутатам.  Багато  людей  було побито.

 

     Проте вершиною  беззаконня,  нехтування елементарними правами людини стало побиття та  арешт  увечері  на  залізничному  вокзалі близько  150 активістів установчої конференції студентів та молоді "За правду",  серед яких багато були членами ПРП та Молодого руху. Їх  хапали,  кидали  до міліцейських машин лише за двома ознаками: наявністю значка,  хустки чи наліпки з  символом  "За  правду"  та національного прапора в руках.

 

     Ця цинічна розправа, вчинена кількома сотнями міліціонерів та особами в цивільному,  показала,  що арешт активістів  УНСО  вдень виявився  лише прикриттям для того,  щоб завдати більш масштабного удару по українській молоді.

 

     Те, що було вчинено  правоохоронцями  ввечері  9  березня  на вокзалі  Києва,  є  нічим  іншим,  як  публічною,  демонстративною спробою  залякування  молоді  за  те,  що  вона  мала   сміливість виступити за правду.  Студентів били, заставляли лягали на асфальт під  дулами  автоматів,  витягували  з  поїздів,  заштовхували   в автобуси,  більше  доби  утримували в різних РВВС без пред'явлення обвинувачень, без води та їжі.

 

     На порушення Конституції батьки затриманих більше двох діб не були  повідомлені  про долю своїх дітей.  Студенти були позбавлені права на  захист,  а  суди  в  більшості  випадків  відбувалися  у приміщеннях  райвідділів  міліції  і  тривали по три-п'ять хвилин. Щодо  більшості  молодих  людей  були   винесені   постанови   про притягнення  їх до адмінарешту тривалістю від 3 до 15 діб за одним фальшивим звинуваченням - у брутальній лайці.

 

     Також до 15 діб адмінарешту був засуджений  журналіст  газети "Поступ" Дмитро Шурхало тільки за те,  що виконував свій обов'язок і надиктовував репортаж у редакцію газети.  Близько двох  десятків активістів   комітету   "За   правду"  і  сьогодні  перебувають  у спецрозподільниках.

 

     Всі намагання народних  депутатів  членів  фракції  "Реформи- Конгрес"  9,  10,  11  березня отримати від правоохоронних органів бодай інформацію про списки затриманих, причини їх арешту, дату та місце  судів  над  студентами наштовхувалися на пряме ігнорування, іноді на відверту брехню посадових  осіб  Міністерства  внутрішніх справ.

 

     ПРП вважає    неприпустимою    ганебну   наругу   влади   над елементарними правами громадян своєї держави.  Влада перейшла межу законності.   Це  очевидне  перетворення  України  на  тоталітарну державу. Ми вимагаємо негайного звільнення незаконно затриманих, а Президент   Кучма,   його   оточення   мають   усвідомлювати  свою персональну  відповідальність  за  насильство  і  беззаконня.  Чим сильніші   будуть   репресії  сьогодні,  тим  важчим  буде  завтра покарання.

 

     Дякую (Оплески).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Слово  для  виступу  надається  народному депутату  Марченку  від депутатської групи "Відродження регіонів". Наступним буде виступати депутат Турчинов.

 

     МАРЧЕНКО О.А.,  член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної  політики  та  земельних  відносин  (виборчий  округ 201, Черкаська  область).  Дякую.  Шановні  колеги!  Депутатська  група "Відродження  регіонів" та партія "Демократичний союз" висловлюють глибоке занепокоєння з приводу  подій,  що  відбулися  в  Києві  9 березня.

 

     Українське суспільство  підійшло до небезпечної межі силового протистояння,  за якою стає реальністю сповзання держави у  прірву хаосу   та   громадянського   конфлікту,  в  якому  не  може  бути переможців.   Протягом   десяти   років   незалежного   існування, незважаючи на всі наявні труднощі,  Україна демонструвала світовій спільноті непохитну волю до цивілізованого  вирішення  конфліктних ситуацій.

 

     Нині, піддавшись   екстремістським   настроям,  ми  ризикуємо втратити громадянський мир як єдину можливу основу для стабільного і передбачуваного процесу державотворення на засадах законності та правопорядку.

 

     Депутатська група   "Відродження   регіонів"    відповідально заявляє,   що   гра   на  емоціях,  роздмухування  негативістських настроїв,  застосування засобів силового  тиску  здатні  викликати неконтрольовану ланцюгову реакцію,  в результаті якої постраждають сотні тисяч невинних громадян України.

 

     Ми переконані,  що  будь-які   політичні   проблеми   повинні вирішуватися  згідно  з  прийнятою  в  усьому цивілізованому світі практикою  пошуку  компромісів,  а  не  за  допомогою  організації вуличних безпорядків.

 

     Депутатська група    "Відродження    регіонів"    та   партія "Демократичний   союз"   були    і    залишаються    прихильниками відповідального діалогу між усіма політичними силами. Ситуація, що склалася,  вимагає від нас - тих,  кому Україна, громадяни України довірили  владні  важелі,  максимальної  виваженості та політичної мудрості.  І насамперед це стосується Верховної Ради, яка за своїм призначенням  може і повинна стати потужним стабілізуючим фактором у суспільстві.  А замість того окремі народні депутати відіграли в подіях  9  березня не надто конструктивну роль і продовжують грати її і тут, у цьому сесійному залі, сьогодні.

 

     Тому сьогодні  парламент  повинен  визначитися  не  тільки  у своєму  ставленні  до силових протиправних виявів у діях учасників масових безпорядків,  а й в оцінках ролі і рівня  відповідальності народних  депутатів,  які  взяли активну участь у їх підготовці та проведенні, знаючи, до речі, чим це може закінчитися.

 

     Ми закликаємо всіх, кого насправді турбує подальша доля нашої держави, зійти зі шляху конфронтації і повернутися до проголошеної нами ідеї вирішення наявних політичних проблем за круглим  столом. Іншого  варіанта  розвитку  подій  нам  не вибачить ні український народ, ні історія.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Слово  для  виступу  надається  народному депутату  Турчинову  від  фракції  "Батьківщина".  Наступним  буде виступати депутат Симоненко.

 

     ТУРЧИНОВ О.В.,  голова  Комітету  Верховної  Ради  України  з питань  бюджету (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, Всеукраїнське об'єднання "Громада").  Шановні народні депутати!  9 березня,  в  день  народження  Великого Кобзаря,  влада вдалася до чергової  ганебної  спроби  придушення   національнодемократичного опору  в  Україні.  Режим  Кучми,  що оперся на поліцейські кийки, сльозогінні гранати та наручники,  не пустив громадян  України  до пам'ятника   Шевченку   і   затіяв  побиття  мирної  демократичної маніфестації,  піддав репресіям та тортурам беззахисних людей,  що вийшли зі словом протесту злочинним діям влади на вулиці Києва.

 

     Після інциденту,  затіяного провокаторами Кравченка на вулиці Банковій,  безпідставного блокування руху колони  демонстрантів  і звірячого  побиття  людей режим розпочав нову каральну акцію.  Вже після маніфестації всім, хто потрапляв до рук міліції, проламували голови,  їх  кидали  на асфальт,  заарештовували.  В ніч з 9 на 10 березня в застінки було кинуто близько 300  демонстрантів,  багато людей  зникло безвісти.  Студентів зі Львова,  Тернополя,  Харкова знімали з поїздів і заарештовували. Про долю багатьох з них нічого не відомо і сьогодні.  Найбільш ганебним є те,  що каральні органи вираховували  людей  за  національною  символікою  та  українською мовою. Очевидно, що в Україні Кучми українська мова і національний прапор є ознаками злочину.

 

     9 березня злочинний режим перейшов останню межу  і  остаточно зайняв   позицію   поза  мораллю,  поза  правом,  поза  людяністю. Відповідальність за трагічні події 9  березня  повністю  і  цілком лежить  на агонізуючій владі,  що може вести діалог з народом лише силою, терором та кров'ю.

 

     Партія "Батьківщина"  вимагає   негайного   звільнення   всіх політичних в'язнів в Україні, висловлює рішучий протест діям влади та керівництва  правоохоронних  органів  і  закликає  всіх  чесних людей,  в  тому  числі й тих,  хто служить у міліції,  не коритись злочинному режиму і не виконувати злочинних наказів.

 

     Ми попереджаємо про те,  що  опозиція  буде  діяти  адекватно силовим  методам  режиму,  адже  людям  набридло,  коли їх б'ють в обличчя лише за слова правди,  лише за  спробу  мирного  протесту, лише за прихильність до демократичних методів боротьби.

 

     Втім партія і фракція "Батьківщина" і надалі виступають проти ескалації насильства та відстоюють  демократичні  і  конституційні шляхи  громадянського спротиву.  Сьогодні вже усім ясно,  що режим Кучми перебуває в агонії,  його дні  при  владі  пораховані,  тому кожен має зараз визначитися і зайняти чітку позицію, щоб жити далі з  чистим  сумлінням,  щоб  завтра  не   доводилося   каятися   та виправдовуватися перед своїми дітьми.

 

     Сьогодні режим   хоче   залякати   людей,   аби   змусити  їх замовкнути, але вже завтра на вулиці столиці та інших міст України вийдуть  десятки,  сотні  тисяч  людей,  які доведуть демократичну справу усунення злочинного  режиму  до  логічного  завершення,  до перемоги!  Незважаючи  на  активізацію  репресій  щодо  опозиції і масові арешти,  сам  Кучма  перебуває  сьогодні  у  в'язниці.  Він загородився  залізничою  огорожею  спецназу  від  народу  України. Сьогодні Президент може з'являтися на  людях  лише  при  підтримці кількатисячних  загонів  озброєної міліції.  Це ще одна достовірна ознака наближення безславного краху.  Адже у  Президента,  що,  як злодій,   крадеться   вдосвіта   до   пам'ятника  Шевченку,  немає майбутнього, немає перспектив. Національний демократичний спротив, рух за звільнення і боротьба народу України з кримінальним режимом розпочалися. І зупинити їх не вдасться нікому! (Оплески).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово  для  виступу  від  фракції   Комуністичної партії  України  надається  народному  депутату України Симоненку. Наступним буде виступати депутат Кононов.

 

     СИМОНЕНКО П.М., член Комітету Верховної Ради України з питань правової   політики  (багатомандатний  загальнодержавний  виборчий округ,  КПУ).  Шановні колеги! Фракція комуністів у Верховній Раді також  висловлює стурбованість небезпечним загостренням політичної ситуації в країні. На наше переконання, події 9 березня є логічним наслідком  тієї  політики,  яку  проводив і проводить антинародний режим Кравчука - Кучми - Ющенка з благословення Заходу.  Адже коли фашиствуючі  молодики роздмухували антикомуністичний психоз,  били ветеранів Великої Вітчизняної війни,  у верховодів режиму та  й  у тих  опозиціонерів,  що  сьогодні  обливають брудом Компартію,  не знайшлося жодного слова осуду злочинних дій націоналістів. Прем'єр Ющенко  навіть  висловлював розуміння намірів і дій молодих людей. Події дають всі підстави заявити:  стало очевидним,  що  молодиків використовують  певні олігархічні сили з метою силового придушення невдоволення  народних  мас  України,  яке  ні  в  якому  разі  не збігається з інтересами цих олігархічних кланів.

 

     Ми також звертаємося сьогодні і до тих політиків,  які наївно розраховують у  боротьбі  між  олігархічними  кланами  використати протиприродний  альянс  з  націоналрадикалами  і  антикомуністичну риторику для досягнення своїх цілей,  які не збігаються з вимогами нашого народу. Ваші зусилля марні!

 

     Викликають подив і протест несумісні ні з духом,  ні з буквою Конституції загрози,  що знову  пролунали  з  боку  Президента  на адресу  опозиції,  вимоги  до  тих,  хто  не згоден із згубним для України курсом і діяннями,  або покаятися,  або залишити роботу  в державних органах. Це ще одне підтвердження нагальної необхідності обмежити  величезні  права  Президента   і   перейти   до   режиму парламентської республіки.

 

     Ми вимагаємо  прискорити  розгляд  поданих  до Верховної Ради пропозицій про внесення відповідних змін до Конституції України.

 

     Рішуче відкидаємо   провокаційну   тезу   про   якусь   змову комуністів з Президентом та олігархами,  різного роду спекулятивні чутки, які охоче поширюють деякі політикани як справа, так і зліва

-  ті,  чиї зв'язки з олігархами давно вже не є таємницею для нас. Хіба не  наводить  на  роздум  той  дивний  факт,  що  екс-Прем'єр Лазаренко,  який  награбував  сотні  мільйонів доларів в Україні і безперешкодно ще два роки тому втік за кордон,  де вже  засуджений швейцарським  судом  і чекає вироку американської юстиції,  все ще залишається народним депутатом України?!

 

     Для нас,  комуністів,  усі олігархи - чи то Лазаренко з  усім його   галасливим   виводком,   чи   інші   -  є  головною  опорою антинародного режиму.  Ми не мали і не маємо і не  можемо  мати  з ними нічого спільного.

 

     Ми також  нагадуємо і про те,  що саме наші критики і привели до влади в 1994 році Кучму.  Саме  вони,  об'єднавшись  з  різними олігархічними  кланами,  утворили  у  Верховній Раді більшість,  а тепер,  побивши  горшки,  учепилися  в  горлянки  один  одному   у міжолігархічній боротьбі і,  відчуваючи власне безсилля, виливають жовч,  прагнучи  скомпрометувати  комуністів  і  у  такий   спосіб зміцнити свої не досить надійні позиції. Не вийде, шановні панове! Комуністи не будуть розмінною монетою у вашій міжклановій грі!

 

     І ще одне.  Правлячому режиму не вдалося  силовими  методами, погромами, демагогією задушити нашу партію, і він вже використовує різних лицемірів  на  телебаченні,  використовує  іншу  тактику  - посіяти  недовіру  до  нашої  партії  у мільйонів громадян,  одним словом,  задушити Компартію в обіймах, зацілувати її до смерті. Це також наївні розрахунки тих політиканів на успіх цих технологій.

 

     Трудящі мають  знати:  комуністи й надалі будуть послідовно й твердо відстоювати,  захищати їх  конституційні  права.  Під  цими гаслами  15-17  березня цього року відбудеться всеукраїнська акція протесту.

 

     До речі,  нам відомо,  що правоохоронні органи та інші органи чинять   перешкоди  приїзду  учасників  акції  до  Києва.  Але  ми переконані,  що ця  акція  -  якраз  акція  народу  України,  який пригноблений сьогодні і страждає від цього режиму.

 

     Дякую (Оплески).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово  для  виступу  надається народному депутату України Кононову від фракції  Партії  зелених  України.  Наступним буде виступати депутат Зінченко.

 

     КОНОНОВ В.М.,  член  Комітету Верховної Ради України з питань молодіжної  політики,  фізичної   культури,   спорту   і   туризму (багатомандатний  загальнодержавний  виборчий округ,  ПЗУ).  Заява Партії зелених України щодо останніх політичних подій в Україні.

 

     "Зростання політичної   напруженості   є   прямим   наслідком відсутності  діалогу  між  владою  і  опозиційними  угрупованнями. Обидві сторони конфлікту тримаються  негнучкої  позиції,  фактично виявляють  готовність  до силових варіантів розв'язання конфлікту, що знайшло своє відображення в подіях 9 березня цього року в місті Києві.

 

     Однак силового способу виходу з ситуації, що склалася, просто не існує.  Опозиція мусить приборкати агресивність, а влада мусить усвідомити, що в демократичній державі вона спирається не на силу, а на суспільний договір.  В іншому випадку розвиток тих тенденцій, що   виявили  себе  в  контексті  подій  9  березня,  призведе  до катастрофи.

 

     Тому Партія зелених закликає організації,  що відносять  себе до опозиційних, засудити дії професійних провокаторів, що призвели до сутичок,  і визначити повноважних представників для переговорів із владними структурами.

 

     Ми закликаємо  правоохоронні  органи  відпустити  затриманих, відкривши кримінальні справи щодо  тих,  чия  провина  засвідчена. Партія  зелених  закликає  керівництво  держави до консультацій із представниками опозиції з метою визначення політичних  і  правових шляхів подолання конфлікту.

 

     Ми закликаємо  всіх  громадян  країни до виваженості в оцінці сучасної політичної ситуації  і  всієї  суми  причин,  що  до  неї призвели."

 

     І, вибачте,  я  від  себе  хочу  до  вас звернутися,  шановні колеги.  Нас обирали сюди, щоб ми билися тут, вибачте за грубість, а не на вулиці.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Слово  для  виступу  надається  народному депутату Зінченку від фракції Соціал-демократичної партії  України (об'єднаної). Наступним буде виступати депутат Ніколаєнко.

 

     ЗІНЧЕНКО О.О.,  голова  Комітету  Верховної  Ради  України  з питань    свободи    слова    та    інформації    (багатомандатний загальнодержавний  виборчий  округ,  СДПУ(о)).  9 березня мільйони людей завдяки відеокамерам вітчизняних та  світових  інформаційних агенцій  стали свідками застосування брутального насильства з боку учасників опозиційної маніфестації та провокативної  поведінки  її організаторів,  блюзнірського знущання над людськими почуттями, що ясно виявилося у нарузі над квітами Тарасу Шевченку.

 

     Намагання лідерів опозиції звинуватити правоохоронні органи в провокаційних діях є нічим іншим, як відвертою брехнею, яка ще раз недвозначно довела,  що опозиція вже не сподівається на те,  що її зрозуміє та підтримає український народ.

 

     Три місяці   відчайдушних   намагань   сформувати   атмосферу морального  терору  та  насильства  ясно  показали,  що  абсолютна більшість  наших  співвітчизників  не  вірить  опозиціонерам та не підтримує їх,  бо  розуміє:  не  можна  обстоювати  демократію  за допомогою соціал-націоналістів та геть оскаженілих від безсилої та звірячої люті бойовиків з УНА-УНСО.

 

     У цих умовах опозиційні керівники зробили відверту ставку  на інше:  вони намагаються ввести в оману громадськість цивілізованих країн, вдаючи з себе прихильників демократії.

 

     Втім ми  сподіваємося,  що  ті,  хто  досі  надавав  опозиції моральну підтримку на Заході,  сьогодні побачили,  що саме являють собою ці "захисники" української  демократії  з  дуже  схожими  на фашистські знаками на прапорах і цеглинами в руках.

 

     Соціал-демократична партія     (об'єднана)    покладає    усю відповідальність за застосування насильства та провокації під  час подій  9  березня  на  керівництво  опозиційних утворень на кшталт Форуму національного порятунку. Адже саме ці люди вважали для себе за  можливе  крокувати в колонах під прапорами із свастикоподібною символікою.  Адже саме вони в ім'я задоволення власних  політичних амбіцій  своїми  діями та словами підбурювали бойовиків і фактично повели їх та одурених молодих людей на штурм.

 

     Ми сподіваємося, що всі учасники подій 9 березня зроблять для себе  відповідні  висновки.  Правоохоронні  органи  мають провести ретельне   розслідування   та   притягнути   до   відповідальності організаторів  масових заворушень і безпосередньо винних у скоєнні актів насильства згідно з чинним законодавством.

 

     Лідери опозиції мають зрозуміти, що засоби боротьби, які вони обрали,  ніколи не приведуть їх до перемоги,  хоч вони і спроможні значно дестабілізувати політичну ситуацію в Україні,  за що будуть нести відповідальність перед своїм народом та історією.

 

     Ми звертаємося  до  тієї  частини опозиції,  в якої залишився здоровий глузд і хоча б крихта  любові  до  України:  заявіть  про мораторій  на  застосування насильства і провокацій;  не штовхайте країну у безодню  громадянського  конфлікту!  Якщо  ви  не  здатні контролювати натовп, відмовтеся від проведення масових акцій. Якщо ви заявляєте про бажання  демократизації  суспільства  і  держави, вибудуйте свою програму,  на основі якої були б можливі переговори між владою та опозицією.  І лише після  цього  ми  зі  свого  боку зробимо   все   можливе   для  того,  щоб  такі  переговори  стали реальністю.

 

     Маємо пам'ятати:  всі ми прагнемо щастя нашим  дітям,  у  нас одна  Україна,  всі  ми відповідальні за долю наших дітей та нашої держави (Оплески).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для виступу  надається  народному  депутату Ніколаєнку  від  фракції Соціалістичної партії України.  Наступним буде виступати депутат Ковач.

 

     НІКОЛАЄНКО С.М.,  секретар Комітету Верховної Ради України  з питань  науки  і освіти (виборчий округ 185,  Херсонська область). Фракція Соціалістичної  партії  (Лівий  центр)  заявляє,  що  вона ніколи  не  сприймала і не сприймає силових дій з будь-якого боку, діяла і діятиме завжди у межах Конституції.

 

     Але той час, що минув після подій 9 березня, дає нам сьогодні змогу зробити чіткі висновки.

 

     Перше. Владний  режим планував і здійснив провокацію.  Вперше за  роки  незалежності  України  з  вини  влади  пролилася   кров, відбулося  побиття  десятків  людей,  частину з них покалічено,  а близько 300 заарештовано.  До Києва  викликані  додаткові  частини внутрішніх військ, залучені антитерористичні підрозділи "Беркут" з військовою екіпіровкою.  До офіційного ритуалу  покладання  квітів Президентом  було  долучено  більше  3  тисяч  правоохоронців.  За даними,  що не  викликають  сумніву,  медичні  заклади  столиці  7 березня  одержали  орієнтацію  про  очікувані  численні  звернення травмованих  людей  з   рекомендаціями   надавати   їм   допомогу, резервувати  місця для поранених.  Так що,  влада не готувалася до цього?  Простежується  почерк  сценаристів  кривавого  теракту   в Кривому Розі.

 

     Друге. Загострення  конфлікту  спровоковано побиттям міліцією багатьох  людей,  народного  депутата  України  першого  секретаря Київського  міськкому  Соцпартії  України  Валентини Семенюк після того,  як вона пред'явила депутатське посвідчення і хотіла  пройти покласти  квіти  з  групою жінок.  Вона госпіталізована зі струсом мозку.  Побито ще кілька  громадян,  включаючи  жінок,  серед  них депутата  Миколаївської обласної ради Тетяну Сежук,  пенсіонерку з Ірпіня Валентину Петрівну Рахубенко.

 

     Третє. Наелектризована в такий  спосіб  колона  маніфестантів після  мітингу  змінила  погоджений  ініціаторами  акції маршрут і попрямувала  до  Міністерства  внутрішніх  справ  і  Адміністрації Президента,  де їх чекали нові кордони правоохоронців з додатковою екіпіровкою.  Склалася   некерована   ситуація,   з   обох   боків застосовувалася   сила.   Спроби   координаторів   акції   вивести демонстрантів не реалізувалися.  Професійні  провокатори  припасли каміння,  пляшки із сумішшю та інші предмети.  І виявилося так, що голодні били голодних.  Ні за що постраждало багато  людей,  серед них також і правоохоронці.

 

     Четверте. Спровоковані   сутички   використані   владою   для ескалації насильства і свавільного порушення законів.

 

     Наступне. Цинічним лицемірством виглядає реагування на  події Президента   Кучми,  керівництва  МВС.  З  їхніх  висловлювань  та практичних дій впродовж кількох місяців щодо опозиції та учасників акцій протесту у Харкові,  Львові,  Рівному, Києві та інших містах можна зрозуміти, що вони і є організаторами акцій.

 

     Фракція вимагає:

 

     проведення негайного засідання Верховної  Ради  для  розгляду питання про політичну кризу в Україні;

 

     оприлюднити закони  про  тимчасові слідчі комісії парламенту, про партії, про вибори на пропорційній основі;

 

     включення до  порядку  денного  як   першочергових   проектів законів   про   внесення   змін   до  Конституції,  про  процедуру імпічменту,  про спеціального слідчого і  спеціального  прокурора, про   референдум   та  інших  передбачених  Конституцією  проектів законодавчих і нормативних актів.

 

     Також вимагаємо   створення   тимчасової   слідчої    комісії парламенту  для  з'ясування  обставин  побиття  народного депутата України Валентини Семенюк, виконання законодавства щодо трансляції засідань Верховної Ради.  Я звертаюся до бюджетного комітету. Було прийнято рішення:  якщо трансляція не поновиться  протягом  тижня, бюджетний   комітет   мусить   внести   пропозицію  про  зупинення фінансування УТ1.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для виступу  надається  народному  депутату Ковачу  від  депутатської  групи  "Солідарність".  Наступним  буде виступати народний депутат Бандурка.

 

     КОВАЧ М.М.,  голова  підкомітету  Комітету   Верховної   Ради України    з   питань   прав   людини,   національних   меншин   і міжнаціональних відносин (виборчий округ

 72, Закарпатська  область).  Шановний  пане  головуючий!  Шановні колеги!  Я не хотів би говорити про політику. Я виступаю з приводу паводка  - катастрофи,  яка спіткала Закарпаття.  Тому прошу вашої уваги.

 

     У ряді населених пунктів,  таких як Саловка, Бакош, Шом, люди і  зараз  намагаються  стояти і рятувати свої оселі.  Тому я прошу пробачення,  що трохи  в  довільній  формі  викладаю  заяву  групи "Солідарність",  бо  з  понеділка  на  моїх  очах  було підтоплено декілька населених пунктів.  Також я побував ще в  декількох,  які майже повністю зруйновані.

 

     Запитання, яке ставлять собі люди:  "Чи можемо ми жити,  коли що три роки нас спіткає така біда?" Зараз майже ті самі райони  (в основному це у моєму окрузі),  які у 1998 році були затоплені,  ще раз опинилися під водою.  Люди очікують від  нас  рішучих  дій  не тільки  для того,  щоб допомогти відновити будівлі,  а й для того, щоб попередити повторення цієї катастрофи.

 

     Звісно, в нашій заяві фігурують такі пропозиції, як направити денну  заробітну  плату  для потерпілих,  мобілізувати негайно всі ресурси для проведення захисних робіт.  Це  дуже  важливо.  Але  я вважаю  за  найголовніше  - формування політичної волі і рішучості для того,  щоб дійсно вживати необхідних заходів для  попередження таких   катастроф.   Дійсно,   треба   створити  за  нашою  участю парламентсько-урядову комісію.  Дійсно, треба створити міждержавну комісію, насамперед з Угорщиною, якої безпосередньо торкаються всі ці події. Треба ці комісії створювати і треба робити все, щоб люди могли  переконатися,  що  держава не забула про них і здійснюються ефективні заходи для того,  щоб урятувати їх,  консолідувати  їхні зусилля,  і  найголовніше  - для того,  щоб проводилися комплексні заходи для захисту цього регіону.

 

     Дякую і прошу вашої підтримки.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для виступу  надається  народному  депутату Бандурці  Олександру  Марковичу  від  фракції Народнодемократичної партії України. Наступним буде виступати народний депутат Сухий.

 

     БАНДУРКА О.М.,  заступник  голови  Комітету  Верховної   Ради України   з   питань   законодавчого  забезпечення  правоохоронної діяльності (виборчий  округ  175,  Харківська  область).  Шановний головуючий!  Шановні народні депутати!  Хоч події,  що відбулися 9 березня,  і були небезпечними,  але вони стали своєрідним моментом істини.  Цього  дня було остаточно знято маски,  продемонстровано, хто є хто і хто чого хоче.  Не бачити цього або робити вигляд,  що не  бачать,  можуть  тільки  люди нещирі.  Зроблено першу відкриту спробу зламати громадянський спокій в Україні. А коли нищаться мир і  злагода  серед громадян,  приходить громадянська війна.  І речі треба називати своїми іменами. Якщо цьому не поставити заслін, те, що  ми  бачили  на  бульварі Шевченка і на Банковій,  може набрати загальнодержавного масштабу з  трагічними  наслідками  для  всього українського народу.

 

     Не узагальнюючи,  треба  визнати,  що  деякі народні депутати відігравали і відіграють у цьому процесі провокаційну роль.  У нас уже звикли протиставляти владу опозиції і навпаки.  А що, народний депутат України - це не представник влади?  Який приклад вони, які уособлюють  законодавчу  владу  на найвищому рівні,  подають своїм співгромадянам-виборцям,    коли    закликають    до     повалення конституційного ладу?

 

     Збурити, довести   до   точки   кипіння   розлючений  натовп, штовхнути  його  на  протиправні  дії,  а  потім   відійти   вбік, прикриваючись  депутатською недоторканністю,  хіба це громадянська позиція?  На цьому фоні нарікання на "провокації" з боку влади, на "звіряче побиття мирних маніфестантів" відповідають ситуації, коли злочинці кричать:  тримай злодія,  а в народі говорять:  на злодії шапка горить.

 

     Сьогодні коріння граничного ускладнення ситуації у державі та суспільстві на поверхні,  їх не приховати ліцемірним словоблуддям. І  намагання  перекласти  відповідальність на міліціонера виглядає фарисейством і знущанням над здоровим глуздом.

 

     Ескалація акцій  громадянської  непокори   із   застосуванням насильства - тупик,  у який непримиренні учасники акції тягнуть за собою все суспільство.

 

     Перед лицем   політичного   екстремізму    постає    постійна необхідність об'єднання усіх здорових суспільних сил незалежно від їхніх політичних позицій, поглядів, уподобань та антипатій, у тому числі   і   насамперед  у  Верховній  Раді,  яка  за  самим  своїм призначенням може і повинна стати потужним стабілізуючим  фактором у  суспільстві.  Парламент  повинен визначитися не тільки у своєму ставленні до силових протиправних виявів у діях учасників  масових акцій  9  березня,  а  й  в оцінках ролі та рівня відповідальності народних  депутатів,  який  передбачається  відповідними  статтями Кримінального кодексу.

 

     Політична, економічна,   моральна  шкода,  заподіяна  Україні зазначеними діями,  колосальна, але вона не йде в жодне порівняння з  небезпекою  від  повторення  чогось  подібного,  а  такі спроби робляться, і про те тут уже заявлялося.

 

     З огляду на це Верховна Рада просто зобов'язана дати  оцінку, попередити тих народних депутатів,  які будуть і надалі намагатися доводити політичну і суспільну напруженість до  небезпечної  межі. Якщо   цього   не   зробити,   Україна   опиниться   перед  новими випробуваннями    з    неконтрольованим    розвитком    подій    і непередбачуваними наслідками.  І за це будуть відповідальними перш за все депутати Верховної Ради.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Слово  для  виступу  надається  народному депутату   Сухому   від   депутатської  групи  "Трудова  Україна". Наступним буде виступати Ігор Рафаїлович Юхновський.

 

     СУХИЙ Я.М.,  голова  підкомітету  Комітету   Верховної   Ради України  з питань соціальної політики та праці (виборчий округ 78, Запорізька область).  Шановні  народні  депутати!  У  житті  нашої столиці  під  час  святкування чергової річниці від дня народження Тараса Шевченка сталися події,  які засвідчують той факт, що деякі політикани  та  сили,  що  стоять  за ними,  які вщент програли на президентських    виборах    1999    року,    заплямували     себе співробітництвом з корумпованими та кримінальними елементами, ніяк не хочуть змиритися зі своєю  поразкою,  прагнуть  до  політичного реваншу будь-якими методами.

 

     Зібравши з   деяких   областей   України   по  кілька  сотень активістів,  режисери антидержавницької  акції  вивели  на  вулиці Києва   обдурених   демонстрантів.   Маніпулюючи  настроями  юрми, організатори акції ознаменували святий для кожного  українця  день народження  Великого  Кобзаря  вандалізмом  і жорстокими вуличними бійками.  Було не тільки спаплюжено пам'ять Тараса Шевченка, але й остаточно доведено, що справжнє обличчя цих псевдореволюціонерів - це насилля, анархія і аморальність.

 

     Народ України мав  вочевидь  знову  переконатися:  так  звані борці  за  правду  не спроможні цивілізовано з'ясовувати політичні взаємини  у  межах  закону,  не  здатні  вести  аргументований   і цивілізований діалог.

 

     Вбачаючи у  відверто незаконних і несанкціонованих брутальних виступах проти чинного Президента України небезпеку для держави  і грунт  для  можливого  подальшого  розгортання  антиконституційних процесів,  депутатська група  "Трудова  Україна"  рішуче  виступає проти  спроб противників нинішньої влади дестабілізувати політичну ситуацію, спрямувати країну на шлях громадянського протистояння та силового розвитку подій.

 

     Ми закликаємо    людей,    які   спровоковані   так   званими опозиціонерами,  відійти від політичного протистояння  і,  тверезо осмисливши   теперішній  стан  речей,  стати  на  шлях  збереження громадянського миру і спокою.

 

     Провокаційні, підлі дії організаторів антидержавницьких акцій не  дають  змогу  повноцінно  і  продуктивно  працювати  державним органам,  гальмують  динаміку  державотворчих  процесів,  завдають страшенної шкоди міжнародному авторитету нашої країни.

 

     Ми, як і переважна більшість українського народу, переконані, що нереалізовані  владні  амбіції  так  званих  борців  за  правду повинні    втілюватися    у    конституційно   окреслених   рамках парламентських і президентських виборів,  а не на  барикадах,  які завжди сіяли тільки розбрат,  ненависть і кровопролиття на радість та зловтіху ворогам українського народу.

 

     Вважаємо, що  ситуація  вимагає  від  правоохоронних  органів вжиття  більш  дієвих  та послідовних заходів у рамках закону щодо призвідників і провокаторів антидержавних вуличних безпорядків.

 

     Ми закликаємо відповідні органи  розглянути  версію  можливої участі  закордонних  спецслужб  в  організації  антиконституційних виступів в Україні, а також дослідити всі джерела фінансування цих акцій.

 

     Вимагаємо припинити     діяльність     в     нашій    державі профашистських,  пронацистських політичних угруповань.  Закликаємо всі  свідомі  сили,  які  стоять  на позиції захисту демократії та стабільності,  всіляко  підтримати  легітимну   політичну   владу, сприяти   Президенту  України  у  здійсненні  правового  обов'язку гаранта Конституції.

 

     Нам потрібно  об'єднатися  задля  захисту  ідеалів   миру   і злагоди,  стабілізації політичної ситуації в Україні, працювати не супроти, а заради державних інтересів.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово для виступу  надається  народному  депутату Юхновському від фракції Українського народного руху.

 

     ЮХНОВСЬКИЙ І.Р.,  голова  Комітету  Верховної  Ради України з питань науки і освіти (багатомандатний загальнодержавний  виборчий округ,  НРУ).  Шановний Вікторе Володимировичу!  Шановні депутати! Заява фракції Українського народного руху.

 

     "Останні події   в   Україні   продемонстрували   загострення політичної  кризи.  Як уже не раз наголошував Український народний рух,  найголовнішою причиною такого стану є нездатність  колишньої партноменклатури,  яка  залишилася  у  владних  кріслах,  провести системні демократичні реформи.

 

     Український народний рух наголошує,  що в умовах  наростаючої суспільно-політичної  кризи  та  протистояння у суспільстві діючий уряд  Віктора  Ющенка  відіграє   надважливу,   ключову   роль   у стабілізації ситуації.

 

     Ми рішуче  засуджуємо намагання окремих олігархічно- кланових груп у союзі з комуністами  привести  Україну  ще  й  до  урядової кризи.  Спробу  відставки  уряду  Ющенка  ми  розцінюємо як спробу повної та широкомасштабної дестабілізації в Україні,  яка призведе до  відходу  назад  як  у  політичному  і громадському плані,  так насамперед і в економічному та соціальному.

 

     Серед можливих шляхів виходу із  кризи  Український  народний рух   пропонує   першочергове   врегулювання   взаємовідносин  між Верховною  Радою  України  та  урядом,   зокрема   це   стосується взаємовідносин  парламентської більшості та уряду.  Ми наголошуємо на  необхідності  термінового   прийняття   Закону   про   Кабінет Міністрів,  у  якому  потрібно  чітко окреслити правовідносини між урядом та Верховною  Радою,  встановити  повноваження  уряду.  УНР вважає   сумнівним   формування   коаліційного   уряду  за  діючої Конституції, як цього вимагають деякі представники більшості.

 

     УНР пропонує за таких умов в угоді  між  урядом  і  Верховною Радою визначити у першу чергу перелік проектів законів,  щодо яких можна   забезпечити   консолідоване   голосування.   Це    проекти Земельного,  Податкового  і Бюджетного кодексів,  нагальні питання судової реформи. Така угода, ми переконані, є абсолютно реальною і дозволить уникнути подальшого поглиблення політичної кризи.

 

     Український народний  рух  закликає депутатів і громадськість до організованої допомоги Закарпаттю і  до  виділення  коштів  для спорудження  належних  захисних  споруд  і  недопущення  повені  у майбутньому.

 

     Стосовно подій 9 березня,  зокрема біля пам'ятника Шевченку і на вулиці Банковій, фракція УНР вважає, що мали місце організовані провокації,  які кидають тінь на тисячі довірливих, чесних молодих патріотів,  десятки  яких ще і досі перебувають під арештом.  Вони мають бути визволені.

 

     Український народний рух вважає, що події 9 березня показали, що  правоохоронні  органи  не  спроможні  ефективно діяти в умовах демократії, але вміють підступно організовувати провокації. А тому УНР  наполягає  на відставці силових міністрів та прокурора з тим, аби  в  цій  складній  ситуації  до   влади   привести   справжніх професіоналів - демократів і патріотів України.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Шановні  народні депутати!  Виступили всі керівники і представники депутатських груп і фракцій.  Є  прохання надати  слово  за  дорученням  народного  депутата  Семенюк  (одну хвилину) народному депутату Бокию і з процедури народним депутатам Єльяшкевичу і Пустовойтову.

 

     Будь ласка, увімкніть мікрофон народного депутата Бокия.

 

     БОКИЙ І.С.,   член   Комітету   Верховної   Ради   України  у закордонних справах  (багатомандатний  загальнодержавний  виборчий округ,  виборчий  блок СПУ та СелПУ).  Шановні колеги!  Зараз наша колега Валентина Петрівна Семенюк,  по-звірячому  побита  "орлами" Кравченка  під  запах  п'яного  перегару  і  триповерховий  "а  ля кучминський" мат 9 березня і всупереч закону не допущена, як і всі депутати  від  опозиції,  до пам'ятника Тарасу,  лежить зі струсом мозку у Феофанії.  Їй ще не можна вставати.  Я тількино говорив  з нею.  Як відомо, політвиконком Соціалістичної партії у своїй заяві вимагав від чоловіків - Кучми і Кравченка -  публічного  вибачення перед нею тут,  у залі,  за те, що вони дали команду побити жінку, матір,  удову.  Валентина Петрівна попросила передати,  що вона не вважає Кучму і Кравченка чоловіками,  тому, звичайно, марно чекати від цих осіб вибачення.

 

     Вона попросила передати всім своїм симпатикам у  залі,  всім, хто  нас  слухає,  вітання  і  твердо заявляє,  що ніякі побиття і застрашування її не злякають.  Вона заявляє,  що пройде  до  кінця свій  шлях  за  визволення  України  від  бандитської  зграї,  яка захопила владу в Україні. А тим, хто цю владу захищає, хто називає громадянським спокоєм цю примару життя,  в яке кинуто народ,  вона попросила передати:  не фарисействуйте і не  словоблудствуйте,  не беріть  гріха  на  душу,  бо  кара  божа  впаде  і  на вас разом з найбільшим антидержавником Кучмою.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть     мікрофон     народного     депутата Пустовойтова.

 

     ПУСТОВОЙТОВ В.С.,  член  Комітету  Верховної  Ради  України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (виборчий округ

 33, Дніпропетровська область).  Фракція комуністів,  місто Кривий Ріг.   Вікторе  Володимировичу!  Я  сьогодні  не  можу  виконувати належним чином свої депутатські повноваження у цьому залі.  У мене руки і ноги трусяться і серце б'ється,  бо протягом останніх трьох днів психологічно на мене тиснуть оті загони  правоохоронців,  які знаходяться  на  вулицях Інститутській,  Банковій,  Лютеранській у кількох десятках автобусів і машин.

 

     Я не зміг  належним  чином  підготуватися  до  сьогоднішнього засідання,  бо  на Банковій прогрівали регулярно протягом цих днів автобуси, а в мене алергія на вихлопні гази.

 

     Я не готувався до засідання,  а вираховував,  у скільки тисяч гривень обійшлися державі оті "великі стояння" ОМОНу, "Беркуту" на Банковій.  Тому прошу захистити мене від психологічного  терору  і тиску  з боку тих правоохоронних органів,  загони яких знаходяться біля державних установ,  зокрема  біля  будинку  на  Банковій,  де розміщений   наш   Комітет   з   питань   прав   людини,   і  біля Конституційного  Суду.  Так  же  не  можна!  Наче  в  поліцейській державі:  оточили  і водять мене то туди,  то туди.  Так що,  будь ласка,  дайте якесь доручення.  Ну  не  можна  ж  у  демократичній державі так себе вести! (Оплески).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,   шановний   колего   Пустовойтов.  Будемо захищати і дамо доручення.

 

     Увімкніть мікрофон народного депутата Єльяшкевича.

 

     ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С.,  заступник голови  Комітету  Верховної  Ради України з питань фінансів і банківської діяльності (виборчий округ 182, Херсонська область). Уважаемый Виктор Владимирович! Уважаемые коллеги!  Обращаю  ваше  внимание  на то,  что одной из причин тех событий,  которые произошли,  является прежде всего информационная блокада  Верховной  Рады,  устроенная  непосредственно Президентом страны, исполнительной властью, руководством Верховной Рады.

 

     Здесь сегодня   много   говорилось   о   том,    что    нужен конструктивный диалог,  о том,  что депутаты должны выполнять свои функции.  Но как,  скажите,  они могут  нормально  выполнять  свои функции,   когда   не  исполняются  законы  страны,  когда  статус народного депутата Украины вообще не имеет никакого значения, если только этот депутат не принадлежит к симпатикам нашего Президента?

 

     Уважаемый Виктор  Владимирович!  В  связи  с  болезнью  Ивана Степановича  Плюща  на  вас   сейчас   возложена   ответственность председательствующего.  И поэтому обеспечьте не только спокойствие и защиту  интересов  Президента,  но  и  прежде  всего  выполнение решений  Верховной Рады Украины по трансляции пленарных заседаний. В  противном  случае,  к  сожалению,  действия  по  информационной блокаде   Верховной   Рады   имеют  все  признаки  осуществленного государственного переворота,  так как в течение уже  двух  лет  не выполняется решение органа законодательной власти страны.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,     Олександре    Сергійовичу.    Повірте, керівництво Верховної  Ради  робить  усе  можливе  для  того,  щоб задовольнити  потреби  кожного  народного депутата без винятку,  у тому числі й ваші особисті, Олександре Сергійовичу. І вчора про це велася  мова  на  засіданні Погоджувальної ради.  Ми навіть хотіли отримати  мудру  пораду  тих  людей,  які  працювали  в   Президії Верховної  Ради  і мають великий досвід,  але поки що порад,  крім того,  що ми прийняли відповідні постанови і діємо у відповідності з  чинним законодавством,  у нас немає.  Тому я думаю,  Олександре Сергійовичу,  що у вас  немає  підстав  звинувачувати  керівництво Верховної Ради в тому, що хтось умисно не виконує своїх обов'язків або того,  що передбачено безпосередньо постановою Верховної  Ради України.

 

     Шановні колеги!  Представники  депутатських  груп  і  фракцій висловилися щодо подій 9 березня.  Пропозиції,  які  прозвучали  у виступах народних депутатів Ніколаєнка і Ковача,  я думаю, повинні бути оформлені  відповідними  проектами  постанов,  які  необхідно зареєструвати.  У  четвер  ми будемо голосувати і приймати порядок денний сьомої сесії.  І ті питання,  які порушувалися, можуть бути включені  до  порядку  денного  і  розглянуті  у  відповідності  з Регламентом і діючою Конституцією.

 

     Щодо заслуховування представників правоохоронних  органів.  У жодному   з  виступів  сьогодні  не  прозвучало,  що  представники депутатських груп і фракцій бажають почути точку зору і інформацію керівництва  Генеральної  прокуратури,  Служби  безпеки України та Міністерства внутрішніх справ. Але от Олександр Олександрович мені підказує  (я не чую,  але думаю,  що це саме так),  що ми вчора на засіданні Погоджувальної ради прийняли рішення, і з цим погодилися всі   керівники  депутатських  груп  і  фракцій,  а  також  голови комітетів, що в середу вранці ми заслухаємо інформацію про події 9 березня   від   представників   Міністерства   внутрішніх   справ, Генеральної прокуратури і Служби безпеки України. Я думаю, що коли у  народних  депутатів  не  буде  заперечень,  то ми таким чином і будемо діяти завтра на ранковому пленарному засіданні.

 

     ---------------

 

     А тепер переходимо до  наступного  питання  порядку  денного. Шановні  народні депутати!  Як вам відомо,  Президент своїм указом від 2 березня на підставі статті 6 Закону про  Конституційний  Суд України  призначив  суддею  Конституційного  Суду України Іващенка Володимира Івановича.  Його попередник Петро Федорович  Мартиненко звільнений  від  обов'язків  судді  Конституційного Суду України у зв'язку з досягненням 65 років. Відповідно до статті 17 Закону про Конституційний  Суд  України суддя Конституційного Суду вступає на посаду з дня складення ним присяги.

 

     Для складення   присяги   на   трибуну   запрошується   суддя Конституційного  Суду  України  Іващенко Володимир Іванович.  Будь ласка.

 

     ІВАЩЕНКО В.І.,  суддя Конституційного Суду України.  Урочисто присягаю  чесно  і  сумлінно  виконувати  високі  обов'язки  судді Конституційного   Суду   України,    забезпечувати    верховенство Конституції   України,   захищати   конституційний   лад  держави, конституційні права та свободи людини і громадянина.

 

     Суддя Конституційного   Суду   України   Іващенко   Володимир Іванович.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.   Шановні   колеги!  Дозвольте  від  імені Верховної  Ради  поздоровити  Іващенка  Володимира  Івановича   зі складенням  присяги  і  побажати  йому  гідно  виконувати  високий обов'язок на цій відповідальній  посаді  -  служіння  українському народу (Оплески).

 

     А об'єктивку ми передамо.

 

     ---------------

 

     Шановні колеги!   Сьогодні,   як  ви  пам'ятаєте,  згідно  із затвердженим порядком денним і постановою Верховної  Ради  від  22 лютого  2001  року  в нас проводиться черговий День уряду України. Виноситься  інформація  Кабінету   Міністрів   України   про   хід реалізації заходів, пов'язних із виконанням рекомендацій учасників парламентських  слухань  стосовно  закриття  Чорнобильської   АЕС. Доповідачем  з  цього  питання уряд визначив віце-прем'єр-міністра України Дубину Олега Вікторовича.

 

     Відповідно до   Положення   про   День   уряду   доповідачеві відводиться до 15 хвилин.  І до півтори години - для відповідей на письмові та усні запитання.

 

     Слово для виступу з інформацією  Кабінету  Міністрів  України про хід реалізації заходів,  пов'язаних із виконанням рекомендацій учасників парламентських слухань стосовно закриття  Чорнобильської АЕС,  надається  віце-прем'єр-міністру  Дубині  Олегу Вікторовичу. Будь ласка, Олегу Вікторовичу.

 

     ДУБИНА О.В.,  віце-прем'єр-міністр України.  Шановні  народні депутати!   За   дорученням   Прем'єр-міністра  України  дозвольте поінформувати  вас  про  хід  реалізації  заходів,  пов'язаних  із виконанням  рекомендацій учасників парламентських слухань стосовно закриття Чорнобильської АЕС, які відбулися 14 грудня 2000 року.

 

     До пункту 1 щодо внесення Кабінетом Міністрів на затвердження Верховною   Радою   України   Програми   припинення   експлуатації енергоблока 3 Чорнобильської АЕС;  Комплексної програми  зняття  з експлуатації  Чорнобильської  АЕС;  Програми  соціального  захисту працівників Чорнобильської АЕС та жителів міста Славутича.

 

     Зазначені питання розглянуті на засіданні Міжвідомчої комісії з  комплексного  вирішення проблем Чорнобильської АЕС.  Схвалено в цілому стратегію  перетворення  об'єкта  "Укриття"  на  екологічно безпечну   систему.   Як   складову   частину   до   неї  включено нереалізовані  першочергові   заходи   із   стабілізації   об'єкта "Укриття".

 

     Залишаються частково  не  вирішеними питання повномасштабного фінансування заходів, пов'язаних із закриттям Чорнобильської АЕС.

 

     Бюджетний запит Міністерства палива та енергетики на 2001 рік становить  484  мільйони  794  тисячі  гривень,  у  тому  числі 69 мільйонів  100  тисяч  -  об'єкт  "Укриття".  Разом  з  видатками, передбаченими  затвердженою  Кабінетом Міністрів України Програмою соціального захисту  працівників  Чорнобильської  АЕС  та  жителів міста  Славутича,  ця  сума  становить  732  мільйони  434  тисячі гривень.

 

     Державним бюджетом України на 2001 рік передбачені видатки на заходи,  пов'язані з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС, в обсязі тільки 223 мільйони 400 тисяч гривень,  що  становить  39 відсотків  від  необхідної  суми  і  дозволить профінансувати лише витрати на господарське утримання енергоблоків  1,  2  і  3.  Поза фінансуванням   залишається  будівництво  важливих  для  зняття  з експлуатації об'єктів.

 

     Таким чином,  необхідно вирішити питання щодо фінансування  у 2001 році витрат,  спрямованих на утримання зупинених енергоблоків ЧАЕС -  58,3  мільйона  гривень;  виконання  робіт  за  програмами припинення  експлуатації енергоблоків 1-3 - 45,8 мільйона гривень; виконання  робіт  за  Комплексною  програмою  робіт   на   об'єкті "Укриття" - 12 мільйонів гривень; забезпечення українського внеску у будівництво об'єктів виробничого  призначення  -  41,8  мільйона гривень;  будівництво  об'єктів  у місті Славутичі - 40,4 мільйона гривень;  витрати  відповідно  до  Програми  соціального   захисту працівників ЧАЕС та жителів міста Славутича у зв'язку із закриттям станції - 248,3 мільйона гривень.

 

     За станом на 1  березня  2001  року  за  даними  Міністерства фінансів України відповідно до розпису асигнувань загального фонду Державного  бюджету  України  на  січень-лютий  видатки   повністю профінансовані.    Подальше   фінансування   цих   видатків   буде здійснюватись в міру надходження коштів до Державного бюджету.

 

     Міністерством фінансів також проаналізовані додаткові потреби з бюджету,  пов'язані із закриттям Чорнобильської АЕС, і внаслідок цього передбачені видатки в сумі 5  мільйонів  гривень  у  вигляді субвенції,  що  передається  з Державного бюджету до бюджету міста Славутича  Київської  області  на  здійснення  додаткових  витрат, пов'язаних   із   закриттям   Чорнобильської  АЕС,  з  урахуванням розрахунків, поданих Київською обласною державною адміністрацією.

 

     Щодо покриття дефіциту коштів, то окремі джерела визначені на засіданні   комісії,  найближчим  часом  уряд  поінформує  про  це Верховну Раду.

 

     До пункту 2 щодо внесення до Верховної Ради України  проектів законів  України,  що  стосуються  вирішення  соціальних  проблем, пов'язаних із закриттям Чорнобильської АЕС.

 

     Кабінетом Міністрів України схвалено і  28  лютого  поточного року  подано  на  розгляд  Верховної  Ради  України  проект Закону України про внесення змін до деяких законів України у  зв'язку  із закриттям  Чорнобильської  АЕС,  а  саме  до  Закону  України  про загальні  засади  подальшої  експлуатації  Чорнобильської  АЕС  та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС,  Закону України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  на випадок безробіття, Закону України про зайнятість населення.

 

     Окрім того,  питання  пільгового оподаткування,  пов'язані із зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації,  перетворенням  об'єкта "Укриття"   в   екологічно   безпечну   систему  та  забезпеченням соціального захисту персоналу  ЧАЕС  і  жителів  міста  Славутича, передбачені  відповідними  статтями законів України про податок на додану вартість та про оподаткування прибутку підприємств.

 

     З метою залучення  інвестицій  для  створення  нових  робочих місць у місті Славутичі,  збільшення обсягів виробництва товарів і послуг,  впровадження  нових  технологій   та   ринкових   методів господарювання  згідно  з  відповідним  законом  України  створено спеціальну економічну зону "Славутич".  Також Законом України  про внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України  з питань оподаткування у зв'язку зі створенням спеціальної економічної зони "Славутич"  внесені  зміни  до  законів  України про Єдиний митний тариф,  про плату за землю,  про податок на додану  вартість,  про оподаткування прибутку підприємств.

 

     До пункту 3 щодо визначення подальшого статусу Чорнобильської АЕС та об'єкта "Укриття",  оператора,  відповідального  за  ядерну шкоду,  фінансового  забезпечення  цивільної  відповідальності  за ядерну  шкоду  і  таке  інше.  Порушеним  питанням  уряд  приділяє особливу  увагу  і  вирішує  у  нерозривному  зв'язку з виконанням завдань, зазначених в Указі Президента України від 25 вересня 2000 року  про  заходи,  пов'язані  із  Актом  закриття  Чорнобильської атомної електростанції,  а саме:  реорганізація НАЕК  "Енергоатом" шляхом    виділення   з   її   складу   відособленого   підрозділу "Чорнобильська  АЕС"  і  створення   на   його   базі   державного підприємства  із  зняття  ядерних  енергоблоків  з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему.

 

     Після здійснення акта закриття  Чорнобильська  АЕС  припинила свою  діяльність  як виробник електроенергії.  Основними напрямами діяльності  станції  стають  виведення  з   експлуатації   ядерних установок,  що  знаходяться  на  її  майданчику,  та  перетворення об'єкта "Укриття"  в  екологічно  безпечну  систему.  Особливості, складність  і масштаби цих робіт,  відсутність аналогів у світовій практиці   визначають   актуальність   створення   на   базі    ВП "Чорнобильська АЕС" спеціалізованого державного підприємства.

 

     На сьогодні  проект  Постанови Кабінету Міністрів України про утворення державного спеціалізованого підприємства  "Чорнобильська АЕС"  знаходиться  на опрацюванні і узгодженні в уряді.  Проектом, зокрема, передбачено надання новоутворюваному підприємству статусу експлуатуючої   організації   -   оператора   ядерних   установок, розміщених на майданчику Чорнобильської АЕС,  із додержанням  усіх процедур,  визначених  Законом  України  про  використання ядерної енергії  та  радіаційну  безпеку.  Згідно  з  проектом   механізми фінансового     забезпечення     відшкодування    ядерної    шкоди визначатимуться  в  рамках  окремого  нормативного  акта  Кабінету Міністрів України.

 

     Забезпечення такого   реформування   НАЕК   "Енергоатом"  (не пізніше 1 січня 2002 року) є однією з  умов  надання  Європейським банком реконструкції та розвитку кредиту для добудови енергоблоків на  Хмельницькій  та  Рівненській  АЕС,  і  ми   його   послідовно виконуємо.

 

     У той  же  час  ще  раз  слід  підкреслити,  що першочерговою залишається проблема фінансування заходів, пов'язаних з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС.

 

     До пункту 4 стосовно прискорення створення Міжнародного фонду сприяння вирішенню проблем, пов'язаних із закриттям Чорнобильської АЕС.

 

     Міністерством закордонних справ підготовлено проект звернення Президента України Кучми Леоніда Даниловича до глав  держав  країн "великої  сімки"  та  президента Європейської комісії щодо надання допомоги  для  вирішення  проблем  соціального  захисту  персоналу Чорнобильської  станції  та  жителів  міста Славутича у зв'язку із закриттям  станції.  Листи-звернення  Президента   України   через диппредставництва за кордоном були передані 16 лютого 2001 року за адресами з вказівкою відслідковувати  реакцію  на  них  в  країнах перебування.

 

     Наступним кроком   за  пропозицією  Міністерства  закордонних справ  має  стати  презентація  затвердженої  Кабінетом  Міністрів України  Програми  соціального  захисту працівників Чорнобильської АЕС та жителів міста  Славутича  на  спільному  засіданні  робочої групи з ядерної безпеки "великої сімки" та делегації України,  яке за домовленістю з італійською  стороною  планується  провести  2-3 квітня у Римі.  Делегації України буде надано можливість здійснити детальне  представлення  програми  з  визначенням  пріоритетів   і конкретних  пропозицій  по  фінансуванню  окремих  проектів  у  її рамках.  Одним з основних питань порядку денного буде  обговорення формату   допомоги   для  вирішення  соціальних  питань,  зокрема, стосовно Міжнародного фонду соціального захисту працівників  ЧАЕС, ідея  створення  якого  відображена  в  згаданих листах-зверненнях Президента України Кучми Леоніда Даниловича. Іншими формами можуть бути допомога на реалізацію цільових проектів у рамках програми та наповнення   програмами   допомоги   та    пільговими    кредитами Всеукраїнського фонду сприяння створенню додаткових робочих місць.

 

     У спільному  засіданні  робочої  групи  та  делегації України братимуть участь представники  ЄБРР,  з  якими  обговорюватимуться питання  розвитку програми мікрокредитування з боку Банку проектів міста Славутича.  Слід зауважити, що в рамках міжнародного проекту "Партнер"  продовжує  роботу  група надання соціальнопсихологічної підтримки працівникам станції.

 

     До пункту 5 щодо перетворення об'єкта "Укриття" в  екологічно безпечну систему.

 

     У проекті   Національної   програми   мінімізації   наслідків Чорнобильської катастрофи  на  2001-2005  роки  та  до  2010  року окремим  розділом  передбачено  здійснення  і фінансування заходів щодо об'єкта "Укриття".

 

     Стосовно поводження  з  радіоактивними  відходами  у  процесі перетворення  об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему,  то проектом Комплексної програми робіт на об'єкті "Укриття"  на  2001 рік  (розділ  SIP)  передбачено  проведення робіт з характеризації складу паливовмісних  матеріалів.  На  сьогодні  проект  документа "Розробка   стратегії   вилучення   паливовмісних   матеріалів   і поводження  з  радіоактивними  відходами  об'єкта   "Укриття"   за поданням   ВП   "Чорнобильська  АЕС"  знаходиться  на  розгляді  у Державному  комітеті  ядерного  регулювання  України.  Цей  проект розроблено у рамках виконання SIP.

 

     До пункту  6  щодо  звернення  до міжнародних організацій про розширення  підтримки  діяльності   Міжнародного   Чорнобильського центру  з  проблем  ядерної  безпеки,  радіоактивних  відходів  та радіоекології.  Зараз на розгляді  у  Кабінеті  Міністрів  України знаходиться  проект  Звернення уряду України до урядів країн світу та міжнародних організацій щодо підтримки і розширення  діяльності центру,  підготовлений  разом  з  Міністерством закордонних справ. Коло адресатів звернення доцільно розширити, включивши до нього не тільки  міжнародні  організації,  а й країни світу,  в першу чергу "великої  сімки"  та  ЄС.  Після   погодження   тексту   звернення Міністерство  закордонних  справ  забезпечить  розповсюдження його через посольства та постійні представництва України за кордоном із вказівкою  щодо  залучення державних та науково-дослідних структур країн до підтримки діяльності Міжнародного Чорнобильського центру.

 

     До пункту 7 щодо створення Міжнародного інституту моніторингу ліквідації  наслідків  техногенних  і ядерних аварій.  Опрацьоване питання про можливість створення такого інституту в рамках  діючої міжнародної  організації - Європейський центр техногенної безпеки, створеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів  України  від 17  жовтня 1996 року.  Центр заснований Україною та Радою Європи в особі  її  спеціалізованого  підрозділу   -   Комітету   постійних представників   частково   відкритої   угоди   Ради   Європи  щодо запобігання,  захисту та надання допомоги у разі великих природних та техногенних катастроф.

 

     Мета та  види діяльності центру,  викладені в його установчих документах,  практично  вже  зараз  дають  можливість  здійснювати моніторинг  ліквідації  наслідків техногенних і ядерних аварій без змін  статуту  цієї   організації   та   відповідних   міжнародних документів.  Такий  підхід  надає  можливість у найкоротший термін запровадити діяльність такої міжнародної структури і  залучити  до цього  процесу  країни - члени Ради Європи.  На сьогодні урядом та відповідними міністерствами здійснюються  заходи  щодо  визначення позиції потенційних донорів до такого підходу.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олегу Вікторовичу. Переходимо до запитань, шановні колеги. Олегу Вікторовичу, є у вас письмові запитання?

 

     ДУБИНА О.В. Так.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Є  письмові,  є  усні.  Будь  ласка,  запишіться. Будемо чергувати.

 

     ДУБИНА О.В.  У зв'язку з тим,  що запитань щодо проблем,  які сьогодні розглядаються на Дні  уряду  у  Верховній  Раді  України, надійшло дуже багато...

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу Вікторовичу, почекайте хвилиночку.

 

     Висвітіть.

 

     Дякую.

 

     Олегу Вікторовичу, одне запитання письмове, одне - усне. Будь ласка,  перше письмове.  А наступне усне запитання  буде  задавати народний депутат Моісеєнко.

 

     ДУБИНА О.В. Добре.

 

     "Пан Самойленко,   Комітет  з  питань  екологічної  політики, природокористування   та   ліквідації   наслідків   Чорнобильської катастрофи.  Як  виконується пункт 1 щодо внесення на затвердження Верховною Радою Програми  припинення  експлуатації  енергоблока  3 Чорнобильської  АЕС,  Комплексної  програми  зняття з експлуатації Чорнобильської  АЕС,  Програми  соціального  захисту   працівників Чорнобильської АЕС та жителів міста Славутича?"

 

     29 листопада  2000  року постановами Кабінету Міністрів номер 1747 та 1748 прийнято Комплексну програму  зняття  з  експлуатації Чорнобильської   АЕС,  Програму  соціального  захисту  працівників Чорнобильської  АЕС  та  жителів  міста  Славутича   та   Програму припинення експлуатації енергоблока 3 Чорнобильської АЕС.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Усе?

 

     ДУБИНА О.В. Це перше запитання. Далі читати?

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Відповідайте на перше запитання.

 

     ДУБИНА О.В. Я на нього відповів.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть мікрофон народного депутата Моісеєнка.

 

     МОІСЕЄНКО В.М.,  голова  підкомітету  Комітету Верховної Ради України   з   питань   державного   будівництва    та    місцевого самоврядування (виборчий округ 53,  Донецька область).  Макеевский избирательный округ,  горняцкий. Олег Викторович, у меня к вам два вопроса.  Первый  вопрос  касается  закрытия Чернобыльской АЭС и в общем-то волнует горняков,  как это ни странно  (мы  с  вами  были недавно на большом пленуме работников угольной промышленности): не нарушит  ли  это  энергетический  баланс  государства,  и  сколько сегодня  у  нас  угля  в  хранилищах  тепловых электростанций,  на сколько дней работы хватит этого запаса угля?

 

     И второй  вопрос,  связанный  с  доверием  правительству   и, естественно, вашей информации. Вы понимаете, как-то очень спокойно правительство  отреагировало  на  то,  что  была  избита  народный депутат   Валентина   Семенюк   с   нанесением   тяжелых  телесных повреждений,  причем ни много ни мало у нее сотрясение мозга.  Вот вы   как   мужчина   и   как  вице-премьер,  представляющий  здесь правительство,  как  вы  оцениваете   действия   нашего   министра внутренних  дел  и  милиции  по  отношению  к  народному  депутату Семенюк?

 

     Спасибо.

 

     ДУБИНА О.В.  Я могу сегодня сказать, что на складах находится 1 миллион 48 тысяч тонн угля. Это где-то на 570 тысяч тонн больше, чем было на это же время в прошлом году.  То есть сегодня  проблем по  запасам  угля  на станциях и по поставкам угля на станции я не вижу,  потому что в прошлом  месяце  правительство  свое  обещание выплатить  заработную  плату  шахтерам  и  оплатить  100 процентов поставок угля на тепловые станции выполнило.  Поэтому  тревожиться по поводу поставок угля не нужно. Сегодня есть полное понимание.

 

     Что касается энергетического баланса Украины,  то он есть, вы это видите. Уже больше 10 дней у нас в системе держится частота 50 герц, чего не было до этого периода.

 

     Что касается  избиения  вообще женщин,  то я никогда этого не понимал и не пойму,  потому что больше всего в своей  жизни  я  не могу  переносить  женские  слезы.  Это что касается меня лично как мужчины.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Письмове  запитання,  Олегу   Вікторовичу,   будь ласка.

 

     ДУБИНА О.В.  "Україна виконала всі зобов'язання щодо закриття Чорнобильської АЕС. Коли будуть виділені обіцяні Заходом кошти для добудови   блоків  Хмельницької  та  Рівненської  АЕС?  З  повагою народний депутат Віталій Журавський".

 

     Я можу сказати,  що питань,  які були поставлені у зв'язку  з цим  проектом,  кілька.  Мова йшла,  по-перше,  про Паризький клуб кредиторів.  Насколько я знаю,  пан Митюков провел там переговоры, принято  практически положительное решение для Украины.  Вовторых, привлечение  финансов  Эксимбанка  США  (где-то  560   миллионов).

В-третьих,  закрытие станции.  Это те вопросы,  которые нужно было решить под финансирование этого проекта.  Все они,  я  считаю,  на сегодняшний день решены.  И я думаю, что в этом году правительство приложило максимум усилий для  того,  чтобы  решить  эти  вопросы. Поэтому буквально в апреле-мае,  учитывая, что эти вопросы решены, будет получен какой-то окончательный результат.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Покотило.

 

     ПОКОТИЛО Н.О.,  член Комітету Верховної Ради України з питань культури  і духовності (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, виборчий блок СПУ та СелПУ). Фракція Соціалістичної партії, Союз  жінок  України "За майбутнє дітей".  Шановний доповідачу!  У результаті  непродуманого,  бездарного,   насильницького   рішення Президента  Кучми  про  закриття  Чорнобильської  АЕС тисячі людей залишилися без  роботи,  відповідно  приречені  на  вимирання  під патронатом  Президента,  бо  дітей  годувати потрібно щоденно.  До омертвілих міст Чорнобиль, Прип'ять долучився і Славутич.

 

     На вашу думку,  чи в  змозі  Кабінет  Міністрів  організувати фінансове  забезпечення  соціального захисту і підтримки населення міста Славутича?  Конкретизуйте,  будь ласка,  особливо, як будуть забезпечені робота і харчування дітей у школах, дитячих садках, як буде забезпечена робота  музичних  шкіл,  спортивних  шкіл,  тобто навчання,   виховання,  оздоровлення  дітей  -  майбутнього  нашої держави, які проживають у місті Славутичі?

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В. После всех посещений города Славутича и в связи с готовящимся  посещением  Виктором  Андреевичем  принято  решение о выделении  Чернобыльской   АЭС   в   отдельное   предприятие   как юридическое лицо, чтобы решались все эти проблемы. Запланированы и будут выделены из бюджета 25 миллионов под строительство,  это для расселения  жителей  Лесного.  И  жизнь,  как я понимаю,  в городе Славутич на сегодняшний день не  остановилась,  все  делается  для того, чтобы и дальше эта программа выполнялась.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь    ласка,    письмове    запитання,    Олегу Вікторовичу.

 

     ДУБИНА О.В.  "Гудима.  Надати  інформацію  щодо  перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему".

 

     Після того,  як я став відповідальним за розв'язання проблем, пов'язаних із закриттям Чорнобильської  АЕС,  було  проведено  ряд нарад  і  засідання  Міжвідомчої  комісії з комплексного вирішення проблем Чорнобильської АЕС,  на якому розглянуто питання  внесення змін  до  стратегії  перетворення  об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему,  виконання заходів,  пов'язаних з актом закриття Чорнобильської  АЕС,  затверджених  указом  Президента України від 2000   року,   фінансового   забезпечення   комплексних   заходів, пов'язаних    із    закриттям    Чорнобильської   АЕС,   виділення Чорнобильської АЕС зі  складу  НАЕК  "Енергоатом"  і  затвердження Комплексної  програми  робіт  на  об'єкті "Укриття" на 2001 рік та інші.

 

     Відомчі комісії дійшли таких висновків.  Схвалити  пропозиції Міністерства  палива  та  енергетики щодо нової редакції стратегії перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну  систему.  У місячний  термін  доопрацювати  її  з  відповідними  відомствами і подати на затвердження в Кабінет Міністрів України.  З урахуванням рекомендацій  ЄБРР  та  незалежних західних експертів погодитися з подальшою підготовкою ТЕО проекту "Арка"  як  базового  проекту  з включенням  до нього окремих перспективних технічних рішень,  як і інших  проектів,  маючи  стратегічну  кінцеву  мету  -  якнайкраще вилучення   паливовмісних   мас,   та  виконанням  інших  заходів, спрямованих  на  залучення  до   виконання   проекту   українських виробників,  гарантії реалізації цього проекту,  в тому числі його страхування. Під час опрацювання ТЕО проекту передбачати створення безпечної технічної системи,  оснащеної необхідним обладнанням для забезпечення  доступу  до   паливовмісних   мас,   їх   вилучення, переведення у безпечний стан, та проміжний контроль за зберіганням протягом терміну, необхідного для створення постійних сховищ.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Черненко.

 

     ЧЕРНЕНКО В.Г.,  голова  Комітету  Верховної  Ради  України  з питань охорони здоров'я,  материнства та дитинства (виборчий округ 48,  Донецька область).  Дякую,  Вікторе Володимировичу.  Шановний Олегу  Вікторовичу!  Я хочу вам поставити таке запитання.  На вашу думку,  сьогодні є проблеми із закриттям Чорнобильської АЕС?  І що ви  думаєте з того приводу,  якби її закрили 1 квітня,  а до цього щоб нам сплатили гроші,  які обіцяли Західна  Європа  і  ЄБРР?  Це перше питання.

 

     Друге запитання.  Скажіть,  будь  ласка,  нам  безплатно буде передавати електроенергію Росія до  цих  "енергетичних  островів"? Чим   будемо   оплачувати?   Кажуть,  що  тариф  -  1,1  цента  за кіловат-годину. Це вигідно для України чи ні?

 

     І третє запитання,  стосовно паливноенергетичного  комплексу. Ви   пам'ятаєте,   у   грудні,  січні,  лютому  кричали,  що  все, замерзнемо,  вугілля немає.  А зараз я бачу,  що вугілля є. Так це був об'єктивний крик чи просто політичний виск?

 

     Дякую за відповідь.

 

     ДУБИНА О.В. Что касается "энергетических островов" и поставок электроэнергии из России,  то, поверьте, вопрос островной поставки электроэнергии  правительством  не  рассматривается  и  никогда не рассматривался.  И  нет  такой  цены  на  сегодняшний  день.  Есть программа слияния двух систем - российской и украинской. Речь идет о перетоках электроэнергии при нулевой цене.  Поэтому здесь я тоже не вижу проблем. Действительно, было падение обемов запасов угля, но тогда, когда не рассчитывались с шахтерами. Сегодня с шахтерами расчеты более или менее сбалансированы,  и на сегодня я проблем не вижу. Поэтому я не думаю, что был крик или визг, как вы говорите.

 

     Я могу рассказать,  как я вижу проблемы ЧАЭС.  ЧАЭС надо было ремонтировать,  и  на  это надо было потратить около 250 миллионов долларов.  Мы посчитали,  что если бы это был беспроцентный кредит на полтора года, то при стоимости чернобыльской электроэнергии 1,5 цента за киловатт-час и тех расчетах,  которые есть,  мы имели  бы убытки  порядка  460  миллионов  долларов,  если  бы работала ЧАЭС (полный цикл - 12 лет).

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, письмове запитання.

 

     ДУБИНА О.В.  "Григорович,  фракція Народного руху України. Чи не доцільно було б у рамках програми ліквідації наслідків аварії і закриття Чорнобильської АЕС створити в місті Славутичі Міжнародний науковий  Чорнобильський  центр,  в  якому  була  б сконцентрована робота по вивченню наслідків ядерних катастроф  в  усіх  аспектах, включаючи     екологічний,    техногенний,    охорону    здоров'я, демографічний?"

 

     Доцільно розмістити офіс Міжнародного Чорнобильського  центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології в  місті  Славутичі.  Правительство  сегодня  работает  над   этой проблемой.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний   депутат  Кулик.  Наступний  -  депутат Сахно.

 

     КУЛИК О.В.,  член Комітету Верховної Ради  України  з  питань свободи  слова  та  інформації  (виборчий  округ  145,  Полтавська область). Український народний рух. Шановний Олегу Вікторовичу! На сесії  Славутської  міськради нещодавно було оприлюднено факт,  що Міжвідомча комісія з комплексного  вирішення  проблем  ЧАЕС  після урочистого закриття станції жодного разу не збиралася.  Я хотів би почути від вас відповідь,  чому так сталося?  Мені  думається,  що якби  ваша  попередниця  Юлія Тимошенко сьогодні була в уряді,  то такого проколу вона б не допустила.

 

     І з огляду  на  вашу  щемливу  відповідь  на  запитання  щодо побиття  депутата  Валентини  Семенюк,  чи  не могли б ви публічно висловитися на підтримку Юлії Тимошенко,  щодо  звільнення  її  із Лук'янівського СІЗО,  полюдськи,  по-чоловічому,  оскільки це ваша попередниця,  яка багато зробила для того,  щоб і ви сьогодні мали добрі справи в паливно-енергетичному комплексі? Отак почоловічому, по-людськи, яка ваша позиція щодо того, що Юлія Тимошенко сьогодні ув'язнена в Лук'янівській в'язниці?

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В.  Вопрос  такой  обширный,  я...  То  есть я готов отвечать  на  вопросы,  касающиеся  тех  проблем,  по  которым   я уполномочен сегодня отвечать.

 

     Что касается того,  собиралась или не собиралась комиссия, то я  вам  доложил,  сколько  раз  собиралась  за  последний   период межведомственная  комиссия,  какие  решения  приняты  и какие пути выбраны на сегодняшний день. Отвечать за предыдущий период, почему не собиралась, я считаю не совсем корректно.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, письмове запитання.

 

     ДУБИНА О.В.  "Які  заходи щодо забезпечення безпеки ЧАЕС були проведені   з   часу   закриття   станції   і   в   яких   обсягах профінансовані?"

 

     Было запланировано, и просило Минтопливэнерго 732 миллиона, в бюджете заложено всего 229 миллионов.

 

     Но на сегодняшний день я могу назвать такую  цифру.  Если  за 1999  год  Чернобыльская  АЭС  получила всего 35 миллионов гривень прямым банковским  платежом,  то  за  два  месяца  2001  года  она получила    19    миллионов.   То   есть   реализация   прозрачной кредитно-финансовой схемы дает свои результаты. И я думаю, что при таком  проведении  и дальше мероприятий,  которые намечены,  у нас будет финансирование Чернобыльской АЭС намного лучше,  чем было во все предыдущие периоды.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Сахно.

 

     САХНО Ю.П.,   член   Комітету   Верховної   Ради   України  у закордонних справах  (багатомандатний  загальнодержавний  виборчий округ,   НДП).   Фракція   "Яблуко".  Шановний  доповідачу!  От  я продивився уважно інформаційні матеріали,  послухав вашу доповідь, і  в  мене  складається  таке суперечливе враження.  Ви пропонуєте багато різних заходів і вимагаєте кошти.  Це,  зокрема, стосується соціальних проблем міста Славутича. Ми знаємо, були там, виїжджали туди депутати і бачили,  що ці  проблеми  дійсно  є.  Це  програма закриття  Чорнобильської  АЕС і що робити після цього.  Це питання об'єкта "Укриття",  власної гореконструкції і  впровадження  нових проектів тут.  Це програма запуску із залученням додаткових коштів

з-за кордону нових блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС. Тобто багатопланова така робота, за різними напрямами.

 

     Скажіть мені,  будь ласка,  як ви вважаєте, як нова людина ви здатні все  це  організувати,  якось  комплексно  підійти  до  цих питань,  зробити  якийсь  єдиний  підхід?  Чи  знову  робота  буде виконуватися за різними напрямами і ситуація буде така,  яка є  на сьогодні, тобто ніяка?

 

     ДУБИНА О.В.  Я могу сказать, что сегодня я в состоянии решать эти проблемы.  Я вам назвал вопросы,  которые нужно  было  решить, чтобы  нам  получить  деньги  на  достройку  блоков  Хмельницкой и Ривненской АЭС и дальше продолжать это строительство.  Эти вопросы практически  решены.  Сегодня  блоки  Хмельницкой и Ривненской АЭС достраиваются за счет средств НАЭК "Энергоатом".

 

     За 1999 год НАЭК "Энергоатом" денежной оплаты получила  всего 274 миллиона, за два месяца этого года - 391 миллион. Если за весь 1999 год на достройку блоков было потрачено всего 22 миллиона,  то за два месяца 2001 года - 46 миллионов.

 

     Проблемы, конечно, есть, их никто не умаляет. Но то, что мы в состоянии делать, мы делаем это.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Письмове запитання, будь ласка.

 

     ДУБИНА О.В.  "Гошовська, Комітет з питань соціальної політики та  праці.  Скільки  коштів  передбачено виділити із Державного та місцевого  бюджету  для  соціального   захисту   мешканців   міста Славутича? Під які заходи виділятимуться ці кошти?"

 

     Загальні витрати  на  виконання  програм  соціального захисту персоналу ЧАЕС і мешканців міста Славутич на період до  2008  року становлять (і виділено) десь 1 мільярд 690 мільйонів гривень.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат  Яценко.  Наступний  -  депутат Свирида.

 

     ЯЦЕНКО В.М.,  член Комітету Верховної Ради України  з  питань екологічної політики,  природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (виборчий округ

 66, Житомирська   область).   Дякую.   Олегу   Вікторовичу,  вам, звичайно, важко відповідати за ті дії, які відбувалися не при вас, і  відповідно  ви  не  маєте  нести  за них відповідальність,  але все-таки.  Нормативні акти,  проекти яких сьогодні  вносяться  або готуються,  мали б бути видані згідно із законодавством України до прийняття рішення про закриття ЧАЕС.  Чому вони не були видані  до того? Це перше запитання.

 

     Друге. Сьогодні,  коли  закрито  ЧАЕС,  на захист персоналу і мешканців Славутича потребується мінімум 700 мільйонів гривень.  У Державному  бюджеті  України закладено одну третину від цієї суми. На що ви розраховуєте,  на які гроші?  Де пропозиції про зміни  до Державного бюджету України?

 

     І третє. Очевидно, що така непідготовленість до закриття ЧАЕС є наслідком тієї плутанини,  яка утворювалася внаслідок чехарди  з цими     державними     органами:    то    Президент    ліквідував Держкоматомнагляд, то знову утворив орган ядерного регулювання (і, до речі,  правильно зробив,  на цьому ми не раз наполягали). Чи не з'являється   у   вас   все-таки    нормальна    ідея    відновити Держкоматомнагляд  України,  щоб  держава мала вплив на розвиток і вирішення питань у цій надзвичайно важливій галузі господарства?

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В.  Я хочу начать  отвечать  с  последнего  вопроса. Что-то  создавать и реформировать нет настроения.  Сегодня хочется закрепить хотя бы то,  что было создано,  то есть всю эту  систему каким-то образом упорядочить. Есть такое желание.

 

     Да, действительно, в бюджете заложено 221 миллион,  что на сегодняшний день мало.  Я называл цифры - 474 миллиона.  Их  планировало  Министерство  топлива и энергетики.  Я специально посылал комиссию,  которая  проверяла  освоение  денег, которые  мы  выделяем на достройку блоков Ривненской и Хмельницкой АЭС.  Я могу сказать,  что строительство возобновлено, то есть эти деньги действительно осваиваются.

 

     Что касается бюджета,  то я думаю, что у нас есть и проблемы, связанные   с   шахтерами:   дополнительные   200   миллионов   на финансирование  увеличения  добычи  угля,  чтобы  не  остаться без ресурсов.

 

     Я считаю, что через полгода мы уже получим какой-то результат и  тогда  будем дальше смотреть весь этот баланс.  А пока говорить что-либо тяжело.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, письмове запитання.

 

     ДУБИНА О.В.  "Самойленко,  Комітет   з   питань   екологічної політики.  Чому  не  виконується  рішення щодо переселення жителів села Лісне?"

 

     Опрацьовується питання    щодо    фінансування    капітальних вкладень.  Тричотири  дні  тому  був  зданий  в  експлуатацію один будинок.  Ті 25 мільйонів,  які були  заплановані  на  будівництво будинків  для  розміщення  жителів  Лісного,  будуть освоєні.  Там залишилося 342 сім'ї.  Прийнято рішення,  і майже  кожний  тиждень перевіряється, як освоюються ці кошти.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат  Свирида.  Наступний - Марченко Олексій.

 

     СВИРИДА О.М.,  голова  підкомітету  Комітету  Верховної  Ради України  з питань бюджету (виборчий округ 22,  Волинська область). Дякую.  Група  "Трудова  Україна".  Шановний  Олегу   Вікторовичу! Проблема закриття Чорнобильської станції - це проблема компенсації валового внутрішнього продукту,  тобто втрат  бюджету,  відповідно створення нових виробництв і створення нових робочих місць.  Цьому слугує створення спеціальної економічної зони "Славутич",  яка там є.

 

     Але давайте подивимось,  як ця зона має функціонувати? Міська влада каже,  що в неї немає інфраструктури для надання інвесторам. З  іншого  боку,  там  є  величезна  інфраструктура,  пов'язана  з Чорнобильською станцією - ремонтні,  сервісні,  якісь обслуговуючі спецтехкомплекси.  Якщо  їхати  до  селища  Лісного,  зліва вздовж дороги їх безліч. І це все нічиє.

 

     Орган управління  -  нібито  Мінпаливенерго,  а  рішення  про приватизацію приймає Фонд держмайна і повинен продавати.

 

     Приходить інвестор, йому треба проммайданчик, йому треба газ, комунікації тощо. У тому самому Лісному є інтерес купити, скажімо, якісь  бараки  і  використати  їх під виробничі приміщення.  З ким вирішувати питання?  Тобто з точки зору виробничникаінвестора  там узагалі хаос,  немає з ким вирішити питання,  невідомо.  Це нібито належить Чорнобильській станції.  Міська влада до цього відношення немає. Знову-таки ланцюжок: Чорнобильська станція - Мінпаливенерго

- Фонд держмайна. Комунікації безхазяйні.

 

     Пропозиція така.  Можливо, це передати, скажімо, для простоти вирішення питання міській владі достатньо швидко і оперативно, щоб вони на місті теж оперативно приймали рішення?  Наприклад, прийшов інвестор,  йому сподобалися якісь інфраструктури,  якісь об'єкти - будь ласка,  достатньо швидко  на  місці  він  це  купив  і  почав працювати.  Тому що така ситуація інвесторів просто відлякує. Туди нормальний промисловий  інвестор  не  прийде.  Там  інвестор  може зробити кіоск чи якесь швейне виробництво на 10 чоловік - і все. А треба,  щоб був якраз нормальний промисловий інвестор, тому що там є достатня кваліфікована робоча сила.

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В. Вот поэтому я и говорю, что сегодня есть проблема в том,  чтобы создать отдельное предприятие  "Чернобыльская  АЭС", которое  выделить  из  состава  НАЭК  "Энергоатом".  И  в  составе предприятия "Чернобыльская АЭС" будут находится все  коммуникации, все то, что сегодня принадлежит Чернобыльской станции. То есть это единое отдельное предприятие - юридическое лицо будет  решать  все вопросы, в том числе те, которые вы поставили. На сегодняшний день вопрос  рассмотрен  на  заседании  комиссии,  и  я  думаю,  что  в ближайшее время он будет решен.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, письмове запитання.

 

     ДУБИНА О.В.  "Григорович, фракція Народного руху України. Які заходи щодо  забезпечення  безпеки  ЧАЕС  були  проведені  з  часу закриття станції і в яких обсягах профінансовані?"

 

     Разом з   видатками,   передбаченими  затвердженою  Кабінетом Міністрів  Програмою  соціального  захисту  працівників  ЧАЕС   та жителів  міста  Славутича,  необхідна сума становить 732 мільйони. Доведені Мінфіном  попередні  показники  видатків  становлять  223 мільйони, або 39 відсотків від необхідної суми.

 

     Витрати на   виконання   робіт   за   програмами   припинення експлуатації першого,  другого і  третього  блоків,  на  утримання інфраструктури міста Славутича та соціальний захист персоналу,  на капітальні вкладення не профінансовані.  Для здійснення заходів на об'єкті  "Укриття"  було визначено 38 мільйонів,  що є мінімальною сумою,  необхідною для виконання робіт,  щоб підтримувати належний рівень  безпеки об'єкта "Укриття".  Але з цієї суми профінансовано лише 26 мільйонів.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Марченко Олексій. Будь ласка.

 

     МАРЧЕНКО О.А.  Дякую.  Черкащина,   "Відродження   регіонів", партія "Демократичний союз". У мене таке запитання. Останнім часом в  окремих  засобах  масової   інформації,   в   пресі   з'явилися повідомлення про те,  що свого часу під час вибуху, який стався на атомній електростанції, все ядерне паливо і все те, що становило і становить  сьогодні  загрозу,  вилетіло звідти і не залишилося там нічого.  І тому проблема, яка сьогодні нагнітається в суспільстві, є бутафорною. Доведіть, що це не так.

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В.   По   подсчетам   разных  экспертов  сегодня  на Чернобыльской АЭС находится ядерного топлива от 120 тонн (минимум) до  165 тонн (максимум).  Радиоактивный фон,  который определяется над куполом обекта "Укрытие",  доказывает,  что действительно там есть   ядерное   топливо.   И   эта   проблема  существует.  Когда рассматривались  программы  строительства  обекта  "Укрытие",  то самую  первую  программу  -  строительство  навесного сооружения - никто из экспертов не поддержал, потому что производить монтаж над самим  разрушенным  зданием  и  палить там украинский народ,  было просто нельзя. Поэтому переходили на надвижной блок и на арку.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Письмове запитання, будь ласка.

 

     ДУБИНА О.В.  "Гошовська, Комітет з питань соціальної політики та  праці.  Що  планується  по  перепідготовці  і  навчанню  нових професій цієї категорії працівників?"

 

     Планується створення в місті Славутичі центру  перепідготовки персоналу  ядерних об'єктів,  персоналу,  залученого до робіт щодо зняття з  експлуатації  ядерних  об'єктів  і  комплексу  робіт  на об'єкті  "Укриття",  шляхом  реорганізації  учбово-територіального центру ЧАЕС,  проведення тренінгових семінарів з працівниками ЧАЕС для  сприйняття  розвитку малого бізнесу,  індивідуальної трудової діяльності і  самозайнятості.  Роботу  здійснює  Центр  зайнятості міста Славутича.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Марковська.

 

     МАРКОВСЬКА Н.С.,  голова  підкомітету Комітету Верховної Ради України  з  питань  охорони  здоров'я,  материнства  та  дитинства (багатомандатний  загальнодержавний виборчий округ,  виборчий блок СПУ  та  СелПУ).  Дякую.  Фракція  соціалістів.   Шановний   Олегу Вікторовичу!  Скажіть,  будь ласка, чому до цього часу не створена структура  управління  процесом  виведення  Чорнобильської  АЕС  з експлуатації   та  перетворення  об'єкта  "Укриття"  в  екологічно безпечну систему?

 

     Друге запитання.  Чому  уряд  не  займається  питаннями  щодо встановлення  дієвої  системи  контролю  за  використанням  коштів міжнародного співтовариства, фонду "Укриття"?

 

     І в мене запитання до головуючого.  Проводиться  День  уряду. Незрозуміло,  де  сьогодні Прем'єр-міністр?  Де міністр внутрішніх справ?  Можливо,  йому після 9 березня соромно прийти до Верховної Ради  і подивитися людям в очі?  Якщо соромно йому прийти,  то хай надіне свої шановні любимі окуляри.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу Вікторовичу,  спочатку я відповім.  Шановні колеги!  Шановна  колего  Марковська!  На День уряду ми запрошуємо всіх,  хто повинен бути, в тому числі і Прем'єр-міністра. Ну а вже хто з'являється... Ви досвідчений парламентарій і знаєте.

 

     Будь ласка, Олегу Вікторовичу.

 

     ДУБИНА О.В.   Продовжуються   роботи   по  внесенню  змін  до стратегії перетворення об'єкта "Укриття", плану здійснення заходів на  об'єкті  "Укриття"  та  стратегії  стабілізації  стану об'єкта "Укриття".

 

     Зміни та доповнення,  що вносяться,  спрямовані на приведення стратегії перетворення об'єкта "Укриття" у відповідність із планом здійснення заходів з урахуванням аналізу  накопиченої  інформації, прийнятих   рішень   та   реальних  технікоекономічних  умов,  які пов'язуються  з  реалізацією  заходів  по   перетворенню   об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему.

 

     З початку  дії  проекту  на його виконання витрачено більш як 330 мільйонів, в тому числі внесок України - 34 мільйони.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Марченко Володимир Романович.

 

     МАРЧЕНКО В.Р.,  член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ

 161, Сумська  область).  Фракция  Прогрессивной  социалистической партии Украины.  Олег Викторович, поскольку вы только приобретаете опыт  общения  с парламентом,  я вам задам два максимально простых вопроса: один - политический, один - экономический.

 

     Политический вопрос.   Виктор    Ющенко    своему    любимому вице-премьеру   Юлии   Тимошенко   своим   распоряжением   передал исключительные полномочия по решению проблем на энергорынке, более того,  подчинил  под  эти проблемы и губернаторов.  Поскольку Юлии нет, осталось ли это распоряжение как закон для того, чтобы именно вы  получили  как вице-премьер те же полномочия,  которыми наделил Ющенко Юлию Тимошенко?  То есть вы полновластный  хозяин  в  своей сфере или те полномочия уже отозваны? Это первый вопрос.

 

     И второй  вопрос.  Нам известно,  что комплекс мероприятий по закрытию Чернобыльской станции обойдется Украине как минимум  в  5 миллиардов   долларов.   Вы   сказали  о  каких-то  убытках,  если ремонтировать станцию и так далее. Не считаете ли вы, что закрытие Чернобыльской  станции было если не ошибкой,  то преступлением,  и сейчас  необходимо  не   выполнять   унизительные   дополнительные условия,   которые   нам   навязывает   "семерка",   международные сообщества  под  кредиты  для   возобновления   энергогенерирующих мощностей взамен закрытия,  а просто взять и открыть Чернобыльскую станцию,  вложить  деньги  на  ремонт  и  получить  все-таки  плюс промышленность  в  качестве  выработки электроэнергии,  а не минус почти годовой бюджет для решения проблем по закрытию станции?

 

     Спасибо.

 

     ДУБИНА О.В.  Что касается полномочий.  Мои  полномочия  четко определены  Виктором Андреевичем,  они зафиксированы.  И сегодня я занимаюсь  вопросами  промышленной  политики.  Перечня,   как   вы сказали,  полных полномочий я не видел,  я с ним не сталкивался. У меня есть свои полномочия.

 

     Что касается ваших оценок, что закрытие Чернобыльской станции обойдется Украине в 5 миллиардов и что оно является ошибкой. Цифры и расчеты, которые я приводил, дают мне право сказать, что это все было сделано правильно.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, письмове запитання.

 

     ДУБИНА О.В.  "Чи вірно я розумію пункт 7 вашого звіту про те, що уряд уже визначився практично " К сожалению, тяжело прочитать.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу Вікторовичу, чиє це письмове запитання, яке ви не змогли прочитати?

 

     ДУБИНА О.В. Только что подходил этот депутат

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Увімкніть мікрофон депутата Соломатіна.

 

     СОЛОМАТІН Ю.П.,   член  Комітету  Верховної  Ради  України  у справах  пенсіонерів,  ветеранів  та  інвалідів   (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Спасибі. Ну, почерк такий, старих часів,  вибачте.  Чи вірно я зрозумів ваш виклад  пункту  7 звіту про те, що уряд вже практично остаточно визначився з тим, що в рамках Європейського центру  техногенної  безпеки  (ТЕSЕC)  буде створено  Міжнародний  інститут  моніторингу  ліквідації наслідків техногенних і ядерних аварій?  Тобто  це  питання  для  уряду  вже прозоре  і  уряд  лише  щось  доопрацьовує  і доконсультовується з міжнародними інституціями, чи саме тут є ще якісь проблеми?

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В.  Действительно, здесь есть проблема. То есть этот вопрос  на  сегодняшний  день  находится  в  работе.  К сожалению, окончательного результата еще нет.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,  Олегу  Вікторовичу.   Відпочиньте,   будь ласка.

 

     Оголошується перерва до 12 години 32 хвилин.

 

      (П і с л я п е р е р в и)

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Продовжуємо  наше  засідання.  Будь ласка,  Олегу Вікторовичу.

 

     Запитання задає народний депутат Пухкал.

 

     Не бачу. Народний депутат Манчуленко.

 

     Народний депутат Литюк. Є Литюк?

 

     Увімкніть мікрофон народного депутата Гуцола.

 

     ГУЦОЛ М.В., секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав   людини,  національних  меншин  і  міжнаціональних  відносин (багатомандатний загальнодержавний виборчий  округ,  ПЗУ).  Дякую. Фракція "Яблуко".  Шановний доповідачу!  Скажіть, будь ласка, який уряд ви представляєте сьогодні чи будете  представляти  завтра?  І чому  ви  не любите українську мову,  тобто не шануєте Конституцію України?  Адже урядовці повинні  знати  свою  рідну  мову,  яка  є державною.  І  тому  дайте  мені  відповідь  обов'язково державною мовою,  тому що ви повинні представляти  український  уряд,  а  не російський.

 

     У мене  таке  перше  запитання.  Ми знаємо,  що Чорнобильська катастрофа - це є біда і горе не  тільки  Української  держави,  а всього  світового співтовариства.  У своїй заяві на парламентських слуханнях я наголошував,  що перш ніж приймати рішення про те, щоб закривати,  потрібно  вирішити  всі  соціальні  проблеми.  Як вони вирішуються?

 

     І друге запитання.  Чому ви не захищаєте українські інтереси, тобто наші національні? Чому Росія може працювати в такому режимі, Україна - ні? Чому інші уряди захищають національні інтереси своєї країни,  а  наш  уряд  - ні?  Я хотів би отримати відповідь тільки державною мовою. І шануйте українську мову, будь ласка.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу Вікторовичу, будь ласка, по суті.

 

     ДУБИНА О.В.  Доповідь я оголосив українською мовою.  Тобто  я шаную українську мову.  Але я розмовляю російською мовою,  тому що на всіх підприємствах,  на яких я працював,  на  всіх  нарадах  ми спілкувалися  російською мовою.  І якщо я говорю російською мовою, невже в цьому залі мене хтось не розуміє?

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу  Вікторовичу,  дайте  відповідь   по   суті питання, яке розглядається на сьогоднішньому Дні уряду.

 

     ДУБИНА О.В. Що стосується підтримки урядом народу. Я розумію, що зараз ведеться вся  робота  на  те,  щоб  ті...  Може,  і  були прийняті  якісь  не  до  кінця  відпрацьовані  рішення.  Але зараз Президентом  України  Кучмою  Леонідом  Даниловичем  цю   проблему доручено  розв'язувати мені.  Я вважаю,  що всі поставлені питання будуть відпрацьовані.  І уряд направить свої найбільші зусилля  на те, щоб були вирішені всі проблеми народу України.

 

     Спасибі.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь    ласка,    письмове    запитання,    Олегу Вікторовичу. Є ще письмові запитання у вас?

 

     ДУБИНА О.В.  "Симоненко,  депутатська  фракція  Комуністичної партії.  Яких  втрат  зазнала  Україна  від  проведення безглуздої політики Президента в економічній,  фінансовій та соціальній сфері внаслідок поспішного закриття Чорнобильської АЕС?"

 

     Я зупинявся  раніше  на  розрахунках і результатах експертизи щодо  подальшої  експлуатації  станції.  Враховуючи  її   технічну небезпеку,  я  згодний з висновками,  що працювати до 2012 року ця станція не могла.  І від цього Україна мала б  потенційний  збиток приблизно  в  410  мільйонів  доларів.  Я  вже  відповідав  на  це запитання.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Манчуленко.

 

     МАНЧУЛЕНКО Г.М.,  член  Комітету  Верховної  Ради  України  з питань    національної    безпеки   і   оборони   (багатомандатний загальнодержавний  виборчий  округ,  НРУ).  Чернівецька   область. Фракція  Українського народного руху.  Шановний Олегу Вікторовичу! Два питання.

 

     Перше - щодо вирішення комплексу соціальних  проблем  жителів міста Славутича і працівників самої Чорнобильської АЕС, оскільки є багато звернень від людей, і це питання стоїть надзвичайно гостро.

 

     І друге - щодо  фінансування  підрозділів  внутрішніх  військ Міністерства внутрішніх справ, які охороняють чорнобильську зону і зону відчуження.

 

     Дякую.

 

     ДУБИНА О.В.  Щодо першого питання. У доповіді я вже казав, що ці питання вирішуються. Мінфіном виділяються кошти, які освоюються структурами, що будують житло і все інше.

 

     Стосовно фінансування  Міністерства   внутрішніх   справ.   Я розберуся в цьому питанні і окремо вам доповім.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Письмове запитання, будь ласка.

 

     ДУБИНА О.В. Письмові - всі.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Матвієнков.

 

     МАТВІЄНКОВ С.А.,  голова  підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і  підприємництва  (виборчий округ  55,  Донецька  область).  Спасибо.  Город  Мариуполь.  Олег Викторович,  когда рассматривались вопросы закрытия  Чернобыльской АЭС  и  выполнения  требований,  которые ставились,  в том числе и международными   организациями,   были   разговоры   о   получении определенных  траншей и на достройку блоков,  и на закрытие,  и на решение всех социальных проблем, о которых сегодня идет речь.

 

     После того как Чернобыльскую атомную электростанцию  закрыли, ее  последний  блок,  разговор немножко поменялся и пошел в другой плоскости.  Скажите, пожалуйста, на какой стадии сегодня находится процесс  переговоров,  на  какой стадии процесс получения траншей? Это первый вопрос.

 

     И второй вопрос.  По смете на  содержание  города  (20  тысяч населения) выделялось порядка 180 миллионов гривень. Представители регионов прекрасно понимают,  что для такого небольшого города это очень  большой бюджет,  это,  конечно,  колоссально много.  Какова будет динамика развития событий в последние годы?  Как государство будет  компенсировать  все  эти  затраты?  И  в каком обеме будут компенсированы эти затраты?  Сможет ли государство  перекрыть  все то, что город имел до сегодняшнего дня?

 

     Спасибо.

 

     ДУБИНА О.В.  Я говорил, что стояли несколько вопросов. Первый

- Парижский клуб;  второй - комитет ядерного регулирования; третий

-  подтверждение  финансирования порядка 560 миллионов Эксимбанком Соединенных Штатов и четвертый вопрос - закрытие станции.  Решение этих  четырех  вопросов  на сегодняшний день на стадии логического завершения.  В общем комплексе они уже решаются  и  будут  решены. Поэтому  я  думаю,  что  в ближайшие два месяца будет решен вопрос финансирования.  Это  подтверждают  и  встречи  (их   было   около четырех),   которые   были   проведены  правительством  только  за последние два месяца.

 

     Что касается города Славутича.  Я был  в  этом  городе  после того, как эта проблема легла на мои плечи. Мы договорились с мэром города Славутича о том, что все те суммы, которые будут выделятся, должны  осваиваться прежде всего той рабочей силой,  которая есть. Поэтому, я думаю, там тоже будут все вопросы сняты.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Олегу Вікторовичу,  ви  своїми  відповідями  всіх задовольнили.

 

     Увімкніть мікрофон народного депутата Пустовойтова.

 

     ПУСТОВОЙТОВ В.С.  Фракція комуністів, місто Кривий Ріг. Олегу Вікторовичу, я поздоровляю вас з першим виступом з цієї трибуни як криворіжець криворіжця.

 

     Скажіть, будь   ласка,  а  оці  проблеми,  які  пов'язані  із закриттям Чорнобильської АЕС, не впливають на те, що йде постійний процес відключення таких великих енергетичних комплексів,  якими у Кривбасі є ГЗК, великих підприємств від електроенергії?

 

     ДУБИНА О.В.  Спасибо.  Я действительно первый раз в  жизни  в этом здании.  Поэтому у меня свои впечатления,  как у каждого, кто где-то бывает впервые.

 

     А отключения,  которые  сегодня  идут,  поверьте,  никак   не связаны с дебалансом потребления электроэнергии всей хозяйственной структурой    Украины.    Они    больше    всего     связаны     с неплатежеспособностью. И те отключения Криворожского ЮГОКа связаны только с текущей непроплатой электроэнергии.  Я даже не  говорю  о долгах. Я говорю о текущей непроплате электроэнергии.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Сінько.

 

     СІНЬКО В.Д.,  член  Комітету  Верховної Ради України з питань екологічної політики,  природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської   катастрофи   (багатомандатний   загальнодержавний виборчий округ,  виборчий блок СПУ та СелПУ). Олегу Вікторовичу, я уважно  вислухав  вашу  доповідь  і  прочитав  доповідну  за вашим підписом. Як ви думаєте без грошей оце все робити?

 

     ДУБИНА О.В. А чому без грошей?

 

     СІНЬКО В.Д.  Там написано,  що грошей немає.  Грошей  стільки виділили  в  бюджеті,  що вистачає на обслуговування трьох блоків, які стоять. Більше грошей немає.

 

     Я цю станцію знаю з 1973 року,  я буду виступати  і  розкажу. Справа  в  тому,  що  це суцільні помилки,  і зупинка станції - це чергова помилка.  Як молода людина ви беретесь за  роботу.  Як  ви будете без грошей це робити, скажіть?

 

     ДУБИНА О.В.  Я вперше побував на Чорнобильській АЕС, до цього я тільки чув  про  неї.  Я  там  побачив  і  відхилення  колон,  і відхилення  стіни,  і те,  що потрапляє туди вода,  і чимало інших проблем. Я знову звернуся до цифр, які я вам називав. Якщо за весь 1999  рік  НАЕК  "Енергоатом"  за  тих боргів,  які вона має перед Чорнобильською  АЕС,  одержала  274  мільйони  гривень  оплати  за електроенергію,  то  за два поточних місяці - 391 мільйон гривень. Тобто я бачу,  що є можливість ті  борги,  які  накопичилися  щодо Чорнобильської  АЕС,  залучити для вирішення деяких питань.  Але й зрозуміло,  що  без  грошей  неможливо  добудувати  блоки  ні   на Рівненській,   ні   на   Хмельницькій   АЕС.  Создание  прозрачной кредитно-финансовой схемы позволит получить дополнительный ресурс, который можно будет направить на решение имеющихся проблем. Вот на это, наверное, больше у меня надежды, чем на все остальное.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Тропін.

 

     ТРОПІН В.І.,  член  Комітету   Верховної   Ради   України   у закордонних справах (виборчий округ 157, Сумська область). Спасибо большое.   Олег   Викторович,    скажите,    пожалуйста,    какова себестоимость    электроэнергии,    вырабатываемой    на   атомных электростанциях,  гидроэлектростанциях и тепловых электростанциях? Это первый вопрос.

 

     Второй вопрос.  В  Украине  около  7 процентов электроэнергии вырабатывала    Чернобыльская    АЭС.    Как     предусматривается компенсировать  эти  потери  и как это отразится на энергетической ситуации?

 

     И третий  вопрос  -  относительно  единой   энергосистемы   с Россией: как обстоят дела и какие перспективы?

 

     ДУБИНА О.В.  Себестоимость электроэнергии, вырабаты-ваемой на атомной электростанции,  сегодня составляет порядка  5,5  копейки. Это   без   стоимости   транзита   в   "Энергоатом",  то  есть  до распределения  ее  на  рынок.  Топливная  составляющая   стоимости электроэнергии,  вырабатываемой  на тепловой станции,  порядка 1,7 цента.  Это при том,  что газ, поставляемый нам "Итерой", стоит 50 долларов за кубический метр.

 

     Я попробую  ответить  в  комплексе.  Если  у нас будет единая энергосистема  с  Россией,  то  мы  получаем  следующие  цифры.  В стоимости  электроэнергии,  вырабатываемой  на  тепловой  станции, когда стоимость газа - 68 долларов  (я  беру  полную  стоимость  с учетом затрат на транспортировку),  только топливная составляющая, здесь еще не учтены расходы по содержанию всей  тепловой  станции, будет 1,7 цента.  А стоимость электроэнергии,  которая поступит из России, - 1,4 цента. Мы видим, как отличаются даже эти цифры.

 

     Потери электроэнергии,     которую     вырабатывала     ЧАЭС, компенсируем   мощностями  тех  же  восьмисоток.  Вот  вчера  блок Хмельницкой АЭС остановлен на плановый ремонт.  То есть сегодня  у нас хватает мощностей восьмисоток Запорожской АЭС, чтобы полностью поддерживать частоту в энергосистеме на уровне 50 герц. Я здесь не вижу особых проблем.

 

     Все расчеты  по  слиянию  двух энергосистем есть.  Сегодня не стоит вопрос о покупке электроэнергии.  Речь  идет  о  том,  чтобы после  закрытия  Чернобыльской станции на случай аварии можно было поддержать на нужном уровне частоту в своей энергосистеме.  Только в этом плане рассматривается вопрос.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Толочко.

 

     Народний депутат Єрохін.

 

     Народний депутат Бокий.

 

     ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. А де ж ці народні депутати?

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Я  ж  не  знаю.  На моєму моніторі є список,  і я підряд називаю прізвища.

 

     Депутат Абрамов.

 

     АБРАМОВ Ф.М.,  член Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів,  ветеранів та інвалідів (виборчий округ 59,  Донецька область).  Коммунистическая партия.  Уважаемый Олег Викторович,  я внимательно слушал вашу информацию, и у меня возникли 2 вопроса.

 

     Первый. Какой финансово-экономический ущерб принесло закрытие ЧАЭС?

 

     И второй.  Можно  ли   вам   успешно   руководить   топливно- энергетическим  комплексом  в условиях,  когда внутренняя политика Украины формируется не в Украине?

 

     Спасибо.

 

     ДУБИНА О.В.  Я со второго вопроса начну отвечать.  Я руковожу не только ТЭК,  а вся промышленная политика входит,  скажем так, в мою компетенцию. У нас промышленность была оторвана от ТЭК. Я хочу создать  общий  баланс  промышленности  и  ТЭК  и  связать это все воедино.

 

     Что касается  финансовых  затрат,  которые  потребовались  на остановку  чернобыльского блока.  По тем расчетам,  которые у меня есть, и насколько я сам могу их проанализировать, я не вижу, чтобы произошли  финансовые  затраты.  Потому  что  то,  что  могло быть выработано на этом блоке до 2012 года, даже при цене полтора цента (я  просчитывал),  было  бы  поглощено  при  реконструкции  блока, который все равно надо было бы реконструировать и для этого где-то брать  250  миллионов.  Даже если бы нам дали беспроцентный кредит 250  миллионов  и  за  полтора  года  мы   сделали   реконструкцию Чернобыльской АЭС, мы на этом потеряли бы где-то полмиллиарда.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Давидов.

 

     Народний депутат Донченко (Шум у залі).

 

     Шановні колеги,  є Регламент.  Народні депутати записались на запитання.

 

     Народний депутат Косаківський.  Буждиган   Ми  зараз  поб'ємо рекорд: усі, хто записався, отримають можливість задати запитання.

 

     Народний депутат   Кірімов.  Тіщенко.  Доманський.  Кухарчук. Роєнко. Петренко. Драголюнцев. І останній Баулін...

 

     Будь ласка,    увімкніть    мікрофон    народного    депутата Драголюнцева.

 

     ДРАГОЛЮНЦЕВ А.Д.,  член  Комітету  Верховної  Ради  України з питань  будівництва,   транспорту   і   зв'язку   (багатомандатний загальнодержавний  виборчий  округ,  КПУ).  Олег  Викторович,  мне приятно, что наш земляк - вице-премьер. Поздравляю тебя.

 

     Ходят слухи,  что грядет повышение тарифов на электроэнергию. Раз.

 

     Второе. Я уже два года депутат и слышу одни только разговоры, обещания  и  звон  фужеров  под  закрытие  Чернобыльской   атомной станции.  Можешь сказать, сколько поступило денег от международных организаций,   обещанных   нам   в   случае    закрытия    атомной электростанции?

 

     ДУБИНА О.В.  50  миллионов  - это грант под покупку газа (был тендер проведен) и 100 миллионов - под  органическое  топливо.  По недоработке  Минтопэнерго  были по тендеру некоторые проблемы,  но 100- миллионный кредит  есть,  и  мы  сейчас  будем  рассматривать возможность его реализации.  Звона фужеров не будет,  но то, что я считаюсь земляком и в Луганской области,  и  в  Кривом  Роге,  мне вдвойне приятно. Спасибо.

 

     Тарифы на    электроэнергию.    При    Минэкономики   создана специальная комиссия,  она уже работает.  Я  пытаюсь  проводить  в правительстве  политику,  чтобы не было вообще ни повышения цен на уголь,  ни повышения тарифов,  а сбалансировать все  в  той  цене, которая  есть.  Потому что если мы только начнем поднимать тарифы, это будет новым витком,  который потянет за собой всю спираль. Это нецелесообразно.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олегу Вікторовичу. Сідайте, будь ласка.

 

     ДУБИНА О.В.  Я  хотел  бы поблагодарить депутатов за радушный прием,  мне было приятно  находиться  в  этом  зале.  Спасибо  вам большое.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Це  дуже  рідкісна  для  нас  оцінка,  але  ми її сприймаємо.  І я хотів би повідомити  народним  депутатам,  що  ми вперше  під  час  проведення  Дня  уряду  надали  можливість  усім народним депутатам,  які  записалися  на  запитання,  скористатися такою можливістю.

 

     Слово для  співдоповіді  надається  голові  Комітету з питань екологічної політики,  природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської  катастрофи Самойленку Юрію Івановичу.  Будь ласка, Юрію Івановичу.

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.,  голова Комітету Верховної  Ради  України  з питань  екологічної  політики,  природокористування  та ліквідації наслідків     Чорнобильської      катастрофи      (багатомандатний загальнодержавний виборчий округ,  ПЗУ). Шановні народні депутати! Шановні гості!  А я тут бачу - і з Славутича,  і з  Чорнобильської станції,  і  ложа  уряду  заповнена.  Це свідчить про наш спільний інтерес  до  проблем,  які   виникли   у   зв'язку   з   закриттям Чорнобильської атомної станції.

 

     Мій виступ був побудований інакше, ніж я зараз буду виступати після доповіді Олега Вікторовича  Дубини.  Я  відчув,  що  в  уряд прийшла  людина,  яка  поглянула  на  цю проблему по-новому.  Олег Вікторович не став критикувати за допущені недоліки.  Але, мабуть, з  наших  критичних  зауважень,  а  видно,  що  він  досить уважно прочитав наші і запитання,  і доповідні, і запити, він знає про ті недоліки, це відчувалось у доповіді, і намагається їх усунути.

 

     Які ж   вони?   Перше.   Ми   багато  років  говорили:  немає координації  дій  уряду,  міністерств,  комітетів,  відомств  щодо розв'язання чорнобильських проблем.  Мінпаливенерго діє по-своєму, Мінекології - по-своєму,  пожежники і інші відомства  -  посвоєму, меру  також  доводиться  свої  питання  вирішувати  самостійно,  а Чорнобильській станції - самостійно.  А сьогодні віце-прем'єр  нас запевнив:  "Я  ці питання буду координувати,  я за ці питання буду відповідати". І я вважаю, що це одна з головних тез, які пролунали на  сьогоднішньому  Дні  уряду,  - ми маємо відповідальну людину в уряді, а саме віцепрем'єра з достатніми повноваженнями, який зможе такі величезні проблеми розв'язувати. Це перше.

 

     Друге. Ми   допускали   помилки   в   роботі  з  міжнародними організаціями,  які  мали  фінансувати  і   перетворення   об'єкта "Укриття"    на    екологічно   безпечну   систему,   і   закриття Чорнобильської  атомної  станції.  Саме  через  відсутність  такої координації   понад   80  відсотків  робіт  виконували  українські організації,  фахівці,  але більше 80 відсотків коштів,  які на це давалися,  не  лишалися  в Україні.  І про це так сором'язливо всі мовчали.

 

     Тепер ми відчуваємо, що з розчепіреними пальцями більше ми не будемо  працювати  з  міжнародними  організаціями,  що  дії будуть скоординовані,  і ми зможемо фахово,  підготовлено  говорити  і  з Європейським  банком  реконструкції  та  розвитку,  і  з  країнами "великої сімки" для того,  щоб  найбільший  інвестиційний  проект, який   здійснюється   і  на  об'єкті  "Укриття",  і  при  закритті Чорнобильської атомної станції, діяв на благо України. І щоб люди, які  звільняються  зі  станції,  які  живуть  у Славутичі,  змогли отримати там роботу і достойну заробітну платню.

 

     Я не можу зараз не навести того  прикладу,  коли  відбувалося спільне  засідання,  на якому заступник голови Європейського банку реконструкції та розвитку шановний  Янке,  який  виступав  з  цієї трибуни, представляв одну сторону, а пан міністр Єрмілов - другу і велися ці переговори: минуло менше 15 хвилин, міністр піднімається і   йде   з  переговорів.  І  зрозуміло,  чим  закінчувалися  такі переговори.

 

     Тепер є впевненість (а контроль -  за  нами),  що  відповідне рішення  уряду  і  відповідна  координація  робіт  з  міжнародними організаціями буде.

 

     І останнє,  а  можливо,  це  найперше  -  соціальний   захист працівників,   які   звільняються  з  станції,  соціальний  захист населення Славутича.  Можна наводити великі цифри. Можна говорити, що Славутич фінансувався ліпше,  ніж інші,  можна говорити, що цей потенціал ми не повинні загубити,  а  використати  його  на  благо України.

 

     Шановні народні   депутати!   Проект  рішення  підготовлений, внесений на ваш розгляд.  Якщо ви зробите  зауваження,  ми  будемо його  відповідно  коригувати.  А  на  сьогодні  ми вважаємо,  що з урахуванням  виступу  віце-прем'єр-міністра  і   його   аргументів потрібно  визнати роботу уряду недостатньою і відповідно висловити рекомендації і щодо фінансування (а  ми  відповіді  не  маємо,  за рахунок чого будуть дофінансовані ті 447 мільйонів, які мають піти на закриття Чорнобильської станції),  і  щодо  інших  питань,  які після  цього  Дня  уряду  мають  бути на жорсткому контролі.  Я не знімаю відповідальності і з себе як голови комітету.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Івановичу.

 

     Чи є запитання до співдоповідача? Будь ласка, запишіться.

 

     Висвітіть.

 

     Народний депутат  Олексій  Марченко.  Наступний   -   депутат Бондарчук.

 

     МАРЧЕНКО О.А.   Дякую.   Черкащина,  "Відродження  регіонів", партія "Демократичний  союз".  Шановний  співдоповідачу,  скажіть, будь  ласка,  чи буде наслідком сьогоднішнього заслуховування,  на якому Верховна Рада так активно проявляє себе присутністю народних депутатів  у  сесійному  залі,  серйозний  вплив на ситуацію,  яка складається  навколо  Чорнобильської  атомної  станції?  Наскільки об'єктивним  і  виваженим  буде рішення,  яке з цього приводу буде прийнято Верховною Радою?

 

     Дякую.

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.  Дякую за запитання.  На мою  думку,  ми  вже вплинули через саму підготовку уряду до його звіту в парламенті.

 

     Ви знаєте, що були проведені відповідні засідання комісії під головуванням Ющенка. Ви бачите, як ретельно підготувався і глибоко розібрався  в цих проблемах віце-прем'єр.  Та,  мабуть,  і кадрові зміни в Мінпаливенерго також із цим  пов'язані.  І,  звичайно,  та програма і ті дії, які будуть у майбутньому, вселяють упевненість, що от така безконтрольність, безвідповідальність (а таких фактів у мене   більше   ніж  досить,  і  саме  члени  комітету  ініціювали проведення Дня уряду) не будуть повторюватись.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Бондарчук.  Наступний -  депутат Гаврилов.

 

     БОНДАРЧУК О.В., член Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та  праці  (багатомандатний  загальнодержавний виборчий округ, КПУ). Прошу передати слово Соломатіну.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     СОЛОМАТІН Ю.П. Фракція комуністів. Шановний Юрію Івановичу, в проекті постанови є сьомий пункт:  "Вивчити питання щодо створення Міжнародного    інституту    моніторингу    ліквідації   наслідків техногенних і ядерних аварій".

 

     І у звіті,  який був від уряду,  так само є сьомий  пункт,  в якому   стверджується,   що  Міністерство  з  питань  надзвичайних ситуацій разом  із  зацікавленими  міністерствами  та  відомствами опрацювало  питання  про  можливість  створення такого інституту в рамках  діючої  міжнародної  організації  -  Європейського  центру техногенної безпеки (ТЕSЕC),  створеного ще в 1996 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України.

 

     Скажіть, будь ласка,  чи не доцільно нам,  замість  того  щоб відшукувати   під  якусь  чиновницьку  особу  ще  одну  структуру, погодитись із  пропозицією  Кабінету  Міністрів  і  пункт  7,  він викладений  у нашому проекті постанови,  доповнити таким реченням: "На базі ТЕSЕC - Європейського центру техногенної безпеки?".

 

     Дякую.

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.  Я дякую вам за  таке  запитання.  І  давайте спільно  -  ви  і  члени  нашого  комітету  - доопрацюємо і будемо приймати вашу пропозицію.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гаврилов.  Наступний  -  депутат Косаківський.

 

     ГАВРИЛОВ І.О.,  перший  заступник  голови  Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації (багатомандатний загальнодержавний  виборчий  округ,  ПЗУ).  У  мене пропозиція теж стосовно створення єдиного позавідомчого інституту  для  вирішення усіх проблем, пов'язаних із ліквідацією Чорнобильської катастрофи, а  також  соціальною  сферою  міста  Славутича.  Доцільно  було  б створювати  єдину  позавідомчу  структуру,  яка  займалася  б цими проблемами.

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І. Ми приймаємо вашу пропозицію і будемо над нею працювати.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний   депутат   Косаківський.   Наступний  - депутат Мусієнко.

 

     КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г.,  член Комітету Верховної  Ради  України  з питань бюджету (виборчий округ 223,  м.Київ).  Дякую.  Місто-герой Київ.  Шановний Юрію Івановичу, сьогодні ми не раз чули твердження про відсутність достатніх коштів на виконання програм,  пов'язаних із закриттям Чорнобильської атомної станції.

 

     Я сьогодні прочитав газету "Вечерние вести"  і  дізнався  про те,  що  Кабінет Міністрів прийняв рішення про спорудження у Києві Монумента незалежності України  і  доручив  Міністерству  фінансів виділити  Київській  міській державній адміністрації кошти на його спорудження.  Це при тому,  що ні в бюджеті на поточний рік,  ні в інших  програмах,  пов'язаних  з  фінансуванням,  які розглядалися бюджетним комітетом, ці кошти не передбачені.

 

     Чи не вважаєте ви аморальним виділяти більше  100  мільйонів, за  попередніми  оцінками,  на  цю  програму  в  той час,  коли на виведення з експлуатації ЧАЕС передбачено 223 мільйони  400  тисяч гривень?  Тобто  ці  100 мільйонів - це майже 50 відсотків коштів, які повинні піти на закриття Чорнобильської станції.

 

     Чи не могли  б  ви  висловити  свою  точку  зору?  Може,  нам запропонувати  зупинити такі програми і всі ці кошти спрямувати на те,  щоб розв'язати проблему Чорнобиля,  Славутича і всього,  що з цим пов'язано?

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.  Дякую,  Леоніде Григоровичу. Я не фахівець з будівництва таких монументів,  але скажу, що ми постійно говорили, що  у  Міністерства  з  питань  надзвичайних  ситуацій не вистачає коштів на ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.  І це дійсно так.  Але  коли  міністр  сам керував витрачанням цих коштів,  сам брався за цю роботу,  ми бачили реальні дії,  реальний вплив. І ми уже  знаємо,  що  як трапиться надзвичайна ситуація,  то вона буде подолана зусиллями нашої держави, тому що є відповідальна людина.

 

     Я думаю,  що і коштів,  які уже виділені з бюджету України  і які  ми  пропонуємо  дофінансувати,  за відповідального ставлення, прозорої системи фінансування,  щоб кожний не дивився на них і  не думав,  як їх, вдаючись до різних схем, звідти витягти, вистачить. І тоді можна  мати  впевненість,  що  ми  виконаємо  рішення,  які приймаються Верховною Радою та урядом.  А якщо прозорої системи не буде, тоді, звичайно, нам ні на що коштів не вистачить. А саме про таку прозору систему фінансування і говорив віце-прем'єр-міністр.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат  Мусієнко.  Наступний  -депутат Жовтяк.

 

     МУСІЄНКО І.М.,  заступник  голови  Комітету  Верховної   Ради України  у  закордонних справах (багатомандатний загальнодержавний виборчий   округ,   виборчий   блок   СПУ   та   СелПУ).   Фракція Соціалістичної   партії.   Шановний   Юрію   Івановичу,   у   мене запитаннярозмірковування.  Коли я дивлюся на перебіг подій навколо проблем  з  Чорнобильською атомною,  у мене таке враження,  що вже склалася  певна  закономірність.  Скажімо,  скільки  років  велася розмова про те,  що перш ніж закривати цю станцію,  треба вирішити проблему робочих місць у Славутичі й  так  далі.  Про  це  десятки разів  упродовж кількох років голосно заявляв і ставив цю проблему той же Удовиченко і багато хто з тих людей,  які там живуть і  там працюють.

 

     Закрили Чорнобильську.  Минуло  кілька  місяців,  поїхав  наш найвищий керівник - Президент  і  каже,  що  нічого  не  робиться. Сьогодні віце-прем'єр нам каже, що він нарешті вперше там побував. Зрозуміло, що вперше, бо раніше відношення до того не мав.

 

     І от враження таке,  що у нас там якийсь марсіянський підхід, що  люди  звідкілясь  спускаються  і  відкривають  для  себе,  що, виявляється,  нічого  не  робиться.  В  усьому  світі   одним   із найважливіших  засобів  боротьби  з  цими  марсіянами  є  жорсткий парламентський контроль.

 

     Я, на жаль,  не почув у  вашому  виступі  про  таку  потужну, розроблену  в  деталях  схему парламентського контролю за тим,  що безпосередньо відбувається і на ЧАЕС,  і в Славутичі,  і взагалі в усьому  комплексі  проблем,  зв'язаних  із Славутичем.  Ми повинні кожного дня цим займатися,  незалежно від того, хто є членом якого комітету.  Але  організувати цю роботу,  визначити напрями,  форми все-таки ваш комітет повинен. Як ви вважаєте, Юрію Івановичу?

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.  Дякую.  Упродовж останнього року  я  написав п'ять  доповідних  записок Президентові України,  більше десятка - Прем'єр-міністру саме стосовно розв'язання чорнобильських проблем. І  от я вперше бачу адекватну реакцію на наше звернення.  Я бачу у виступі,  який  робив  Олег   Вікторович,   реальні   кроки   щодо розв'язання цієї проблеми.

 

     А стосовно  парламентського  контролю  ми  максимум того,  що могли зробити,  зробили.  Тепер  діятиме  постійне  представництво нашого  комітету у Славутичі,  на Чорнобильській АЕС буде постійно людина,  яка інформуватиме для  того,  щоб  цю  інформацію  я  міг передавати  парламенту,  депутатам  і  відповідно  впливати на дії уряду.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Жовтяк.

 

     Народний депутат Буждиган.

 

     Народний депутат Кірімов.

 

     КІРІМОВ І.З.,  голова  підкомітету  Комітету  Верховної  Ради України  з  питань  охорони  здоров'я,  материнства  та  дитинства (виборчий округ 95,  Київська  область).  "Батьківщина".  Шановний Юрію Івановичу,  я не буду ставити вам ніяких запитань, хоча хотів би багато їх поставити.  Я скажу вам тільки  одне.  Скажіть,  будь ласка,  от  ви вийшли на трибуну,  про що ви говорили?  Ви зробите аналіз свого виступу чи ні?  Ви ж ні про що не говорили, ні про що не сказали.

 

     Вибачте.

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.І.  Дякую,  Іване Захаровичу.  Я,  звичайно,  не говорив для тих,  хто не хотів цього слухати.  А хто  в  проблемі, той, мабуть, відчув глибину тих думок, які я висловив.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Черненко.

 

     ЧЕРНЕНКО В.Г.  Дякую,  Вікторе Володимировичу. Прошу передати слово депутату Сафронову.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     САФРОНОВ С.О.,  член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та  інвестицій  (виборчий  округ  30,  Дніпропетровська  область). Дякую.  Шановний  Юрію Івановичу,  на вашу думку,  до яких пір усі угоди будуть вирішуватися однобоко?  Я  маю  на  увазі  угоду  про закриття Чорнобильської АЕС.  Закрили ми її і очікуємо,  думаю, ще будемо дуже довго очікувати ці транші,  фінансові допомоги.  А  це все призвело до чого?  До збільшення тарифів на електроенергію.  І будуть  ще  збільшуватися  ці  тарифи.  Це   зумовило   збільшення кількості непрацевлаштованих людей.  І як це питання, ви вважаєте, можна вирішити?  Коли кінець кінцем наші західні  партнери,  друзі нададуть  оті обіцяні кошти,  і ми розв'яжемо всі тяжкі проблеми з працевлаштуванням і з рівнем життя мешканців того ж Славутича?

 

     САМОЙЛЕНКО Ю.  І.  Дякую.  Передусім це залежить,  як  я  уже говорив  у своїй співдоповіді,  від нашої самоорганізованості.  Ми побачили,  як міг впливати уряд Ющенка на  роботу  з  міжнародними інституціями.  У своїй доповіді віце-прем'єр сказав, як зреагували і попрацювали і  з  Паризьким  клубом,  і  з  іншими  міжнародними організаціями. Якщо у нас буде скоординованість дій, то ми зможемо так співпрацювати з міжнародним співтовариством,  що і  від  нього будуть  адекватні  дії.  Коли  у  нас буде такий різнобій,  кожний тягтиме у свій бік,  не буде скоординованої політики, ми нічого не отримаємо.  Я уже говорив,  що 80 відсотків роботи ми виконуємо, а 80 відсотків коштів знову йде  на  Захід.  Хоча  вони  з  гордістю говорять:  так  ми  ж  Україні віддали 80 відсотків робіт і навіть більше.  Це ж найбільший фінансовий  проект  у  вашій  державі!  А мовчать  про те,  що 80 відсотків грошей вертається назад.  Тому у своїй співдоповіді я  сказав  про  те,  що  важливо  скоординувати роботу   так,   щоб  отримали  це  замовлення  наші  машинобудівні підприємства,    адже    потрібно    виготовити    дуже     багато металоконструкцій,   обладнання,   щоб   отримали   наші  проектні організації,  аби не платити лише закордонним консультантам.  А на сьогодні  ось так.  І я таких прикладів міг навести чимало,  їх би вистачило не на п'ять хвилин,  як для  співдоповіді  відведено,  а протягом  п'яти  годин міг би їх перелічувати.  Можливо б тоді для когось ця доповідь була б аргументованою,  але в мене було лише  5 хвилин.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Івановичу, сідайте, будь ласка.

 

     Слово для співдоповіді надається заступникові голови Комітету з питань  паливно-енергетичного  комплексу,  ядерної  політики  та ядерної   безпеки   Костенку  Юрію  Івановичу.  Будь  ласка,  Юрію Івановичу.

 

     КОСТЕНКО Ю.І.,  заступник  голови  Комітету  Верховної   Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної  безпеки  (багатомандатний  загальнодержавний  виборчий округ,  НРУ).  Шановний головуючий!  Шановні колеги! Я не буду, за браком часу,  оцінювати, що вдалося зробити уряду і що не вдалося. Я лише хочу наголосити на тих головних,  на мою думку,  проблемах, без вирішення яких ми не зможемо ефективно досягти головної мети - перетворити  Чорнобильську  атомну  станцію на екологічно безпечну систему.

 

     Я особисто переконаний,  що програму зупинки  і  виведення  з експлуатації  ЧАЕС  неможливо  реалізувати  без чіткого розуміння, якою  має  бути  ядерна  енергетична  політика  в  нашій  державі. Наприклад,  головна  проблема  зупинки  і виведення з експлуатації ЧАЕС і тим більше перетворення  об'єкта  "Укриття"  на  екологічно безпечну систему - це проблема фінансового забезпечення. Згідно із Законом про використання ядерної енергії виводяться атомні станції з  експлуатації  за  рахунок  прибутків діючих атомних блоків.  До сьогодні  у  нас  немає  розуміння  того,  якою  має  бути  ядерна енергетична   галузь  в  Україні,  і  не  визначено  стратегії  її розвитку.  Тому довгострокові джерела фінансування  програми  ЧАЕС залишаються невідомими,  а це головна складова успішної реалізації програми.

 

     Або візьмемо іншу проблему зупинки станції  -  поводження  із радіоактивними  відходами.  Це,  до  речі,  одна  із найскладніших проблем:  куди  їх  подіти,  де   робити   сховища.   Відомо,   що найефективніший   і   найдешевший  спосіб  безпечного  захоронення радіоактивних відходів і сотень тонн ядерних матеріалів,  які є  в зруйнованому реакторі,  на шляху поєднання вирішення цієї проблеми із  вирішенням  проблем,  пов'язаних  із  відпрацьованим   ядерним паливом на інших атомних електростанціях. До сьогодні зновутаки ми не маємо чіткого розуміння,  що робити із  відпрацьованим  ядерним паливом  на  діючих  атомних  станціях,  і відповідно ми не можемо чітко  сформулювати  стратегію,  що   робити   з   тими   ядерними матеріалами, які будуть вилучатися із зруйнованого реактора.

 

     Сьогодні Україна,   витрачаючи,  до  речі,  величезні  кошти, відправляє на зберігання і переробку відпрацьоване  у  нас  ядерне паливо,  але  потім  в  Україну  повернуться  найбільш  небезпечні відходи після переробки,  які ми повинні довічно зберігати саме на своїй території.  Отже,  ми двічі будемо витрачати величезні кошти для вирішення тієї самої проблеми,  а не один раз,  як це робили б розсудливі господарі у своїй хаті.

 

     Третя проблема   -   проблема   об'єкта  "Укриття",  точніше, стратегія  перетворення  цього  об'єкта  на  екологічно   безпечну систему.  Головною  технічною,  науковою  і  відповідно фінансовою проблемою є вилучення із  зруйнованого  реактора  ядерного  палива або,  як  називають його,  паливовмісних мас.  Саме так українська делегація,  яку я мав честь очолювати  у  1995  році,  ставила  цю проблему   перед   країнами  "великої  сімки",  коли  ми  починали переговори.  І саме так було  сформульовано  завдання  спеціальній міжнародній групі, яка розпочала підготовку технічного завдання на розробку програми перетворення  об'єкта  "Укриття"  на  екологічно безпечну  систему.  Але  за  цей  час змінилося багато урядів,  ще більше -  міністрів,  і  сьогодні  планом  дій  щодо  перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему передбачається не вирішення глобальної проблеми вилучення залишків ядерного  палива, а створення так званого тимчасового легкого укриття,  або, як його називають науково, легкого конфаймента.

 

     За такої стратегії величезні кошти,  які сьогодні  збираються міжнародною  спільнотою  для  розв'язання  чорнобильських проблем, будуть  витрачені   на   побудову   своєрідної,   такої,   знаєте, театральної декорації. І Захід буде усьому світу демонструвати, як він вирішив в Україні проблему із саркофагом, а за цією декорацією Україна  покладе  знову  на  свій  бюджет,  на свої плечі найбільш складну науково-технологічну  і  фінансову  проблему  -  вилучення ядерного  палива  і  його  довічного захоронення в 30-кілометровій зоні.

 

     Отже, комітет пропонує терміново зібратися спільно з  урядом, з  відповідними  фахівцями  і ще раз повернутися до цієї проблеми. Якщо ми зараз за наполяганням Заходу підемо цією стежкою, то через п'ять  років  отримаємо  ту  ж  саму  проблему  в набагато гіршому вигляді,  але вже будемо фінансувати її  розв'язання  виключно  за рахунок свого бюджету.

 

     Ще одне   питання,   на  якому  я  хотів  би  наголосити,  це неефективне управління всім проектом, або неефективний менеджмент. Знову-таки  постійні кадрові експерименти на Чорнобильскій атомній станції і в ядерній галузі в цілому практично повністю  зруйнували команду,  яка  формувалася  у 1994-1996 роках,  кваліфіковано вела переговори і досягла певних результатів.  Сьогодні єдиної  системи управління цим складним проектом немає,  і,  на мою думку,  звідси випливає перше завдання віцепрем'єр-міністра Дубини -  забезпечити ефективний менеджмент цього проекту.

 

     І останнє,  на  чому  я  хотів наголосити.  Одним із успішних прикладів  реалізації  програми  закриття   ЧАЕС   можна   назвати створення  дослідницького Міжнародного Чорнобильського центру.  Це не  лише  наукова,  а  й  політична  проблема.  Саме   через   цей Чорнобильський   центр   ми  зможемо  залучати  дійсно  величезний науковий потенціал України до вирішення проблем ядерної енергетики України  і в такий спосіб зберегти ці колективи,  а також створити національну систему наукової  підтримки  ядерної  галузі  України. Тому  що  сьогодні  більшість  проектів  для  українських  атомних станцій  виконують  наукові  установи  Росії,  на  що   знову-таки витрачаються  величезні  кошти українськими атомними станціями,  а національні  дослідні  установи,   яких   в   Україні   достатньо, залишаються без роботи і без відповідного фінансування.

 

     Уряд має   зайняти   більш   чітку   позицію  щодо  підтримки Міжнародного Чорнобильського центру не лише в контексті  вирішення чорнобильських проблем,  а й у контексті створення дієвої наукової підтримки ядерної галузі.

 

     І висновок.  Шановні  колеги,  дуже  багато   зроблено   щодо реалізації  Чорнобильської  програми,  але  цьому  урядові  випало найважливіше  -  реалізувати  цю  програму.  І   це   найскладніше завдання.  Я  хотів  би,  щоб  усі  ми,  і  в  першу чергу уряд як виконавча влада,  усвідомили,  що без позиції захисту національних інтересів нас знову поведуть отими,  як кажуть, хитрими манівцями, на яких будуть витрачені  всі  ці  кошти,  які  зібрали  з  такими величезними зусиллями для реалізації Чорнобильської програми, а ми залишимося через 10-15 років із тією самою проблемою і в  набагато гірших умовах.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую,   Юрію   Івановичу.   Чи  є  запитання  до співдоповідача?

 

     Запишіться, будь ласка.

 

     Народний депутат Косаківський. Наступна

- депутат Вітренко.

 

     КОСАКІВСЬКИЙ Л.Г.   Шановний  Юрію  Івановичу,  у  квітні  на черговій частині сесії Парламентської Асамблеї  Ради  Європи  буде розглядатися  доповідь  лорда  Понсонбі щодо фінансування програм, пов'язаних із закриттям Чорнобильської станції, ви про це знаєте.

 

     Він пропонує,  зокрема,  Європейському банку реконструкції та розвитку  не фінансувати добудову двох енергоблоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС,  мотивуючи  це  тим,  що  ми  взагалі  повинні переглянути джерела постачання електроенергії і що нібито добудова цих  двох  блоків  підвищить  залежність   України   від   атомної енергетики.

 

     Зараз це питання розглядається в економічному комітеті,  буде голосування наприкінці березня. Я звернувся і до вашого комітету з проханням  висловити  позиції,  щоб  ми  могли аргументувати перед колегами з Ради Європи.

 

     Я особисто  виступав  на  засіданні  комітету   проти   такої постановки  питань.  Яка позиція вашого комітету і особисто ваша з цього приводу?

 

     КОСТЕНКО Ю.І. Дякую. Шановні колеги, якщо я буду брати участь у  сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи,  то нагадаю західним колегам про те,  що в 1995 році Україна пропонувала саме неядерний проект   створення   компенсуючих   потужностей.   Ми  пропонували побудувати біля Славутича парогазову станцію,  яка б дала і робочі місця,   і   електроенергію,   тобто   було   б  створено  джерело фінансування для виведення Чорнобильської станції з експлуатації.

 

     Саме західні експерти відмовили Україні  в  реалізації  цього проекту  і  саме  вони  протягли  проект  добудови  двох блоків на Рівненській  і  Хмельницькій  станціях.  Тоді  ще   обговорювалося питання і стосовно шостого блока Запорізької атомної станції.

 

     І тому сьогодні робити вигляд,  що це Україна, так би мовити, наполягає  на  реалізації  проекту,   не   відповідає   тому,   як вирішувалося  питання про компенсуючі потужності.  Це,  як кажуть, ремарка.

 

     А по суті, то сьогодні іншого шляху, ніж добудова двох блоків на  Рівненській  і  Хмельницькій  атомних  станціях,  для того щоб компенсувати величезні енерговтрати,  яких ми зазнали і зазнаємо у зв'язку  із  закриттям  Чорнобильської атомної станції,  не існує. Тому це найбільш економічно вигідний  і  найбільш,  з  точки  зору витрат,    дешевий   спосіб   заміщення   блоків,   зупинених   на Чорнобильській атомній станції.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат  Вітренко.  Наступний  -депутат Сахно.

 

     ВІТРЕНКО Н.М.,  член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій (виборчий округ

 160, Сумська  область).  Передаю  слово   Володимиру   Романовичу Марченку.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     МАРЧЕНКО В.Р.  Фракція  Прогресивної  соціалістичної  партії. Юрію Івановичу,  я посилаюся на пункт  7  статті  92  Конституції: виключно  законами  України визначається правовий режим власності. Скажіть, будь ласка, на вашу думку, не вийшов Президент України за межі   своїх   повноважень,   прийнявши   рішення   про   закриття Чорнобильської станції?  На мою думку,  якщо це  й  потрібно  було вирішувати, то після прийняття відповідного закону Верховною Радою України. Це перше запитання.

 

     І друге запитання.  Пригадую,  скільки я з вами дискутував  з приводу проблеми, необхідно закривати станцію чи ні. Ви якраз були прихильником  закриття  Чорнобильської  станції,  я  був  проти  і залишаюся проти.

 

     Скажіть, будь  ласка,  чи  можете  ви дати хоч якісь гарантії того, що Захід, з яким ви особисто вели переговори, допоможе нам і колись  надасть  кошти  без  політичних  та  інших  умов у обсязі, скажімо,  5  мільярдів  доларів,  щоб  вирішити  питання  закриття станції?  Чи  можете  ви  хоч щось сказати про порядність західних країн,  про відсутність політики подвійних стандартів?  Може,  нам усе-таки   відкрити   цю   станцію   і  запустити  для  роботи  на українському енергоринку?

 

     Дякую наперед.

 

     КОСТЕНКО Ю.І.   Дякую.   Стосовно   перевищення   повноважень Президентом,  то це не відповідає дійсності,  тому що рішення щодо долі  Чорнобильської  атомної  станції  приймав  не  Президент,  а Верховна Рада.

 

     Саме ми  у  1990,  1991,  1994 роках зобов'язали уряд діяти у відповідності із нашими рішеннями.  Я нагадаю:  остання постанова, яку   ухвалила   Верховна   Рада   України   у  1994  році,  чітко констатувала: продовжити термін експлуатації чорнобильських блоків до   вичерпання   їхнього  технологічного  ресурсу  і  відповідним відомствам  забезпечити  подальшу   безпечну   експлуатацію   цієї станції. А потім ці відомства повинні дати відповідні рекомендації щодо подальшої долі Чорнобильської атомної станції.

 

     Усю цю  роботу  уряд,  а  правильніше  буде  сказати,   уряди виконали.  І  саме  за  рекомендацією  відповідних  відомств,  які відповідають і за експлуатацію,  і  за  контроль  щодо  дотримання вимог  ядерної безпеки,  було ухвалено Кабінетом Міністрів рішення про зупинку Чорнобильської атомної станції.

 

     Олег Вікторович вам називав суму:  250 мільйонів доларів,  за найнижчими оцінками,  це те,  що необхідно вкласти в реактори, які працюють на Чорнобильській атомній станції,  для  того,  щоб  вони далі  могли працювати безпечно.  Таких коштів в Україні немає і не було. І саме тому уряд пішов на здійснення програми виведення її з експлуатації   і  перетворення  об'єкта  "Укриття"  на  екологічно безпечну споруду, зокрема, з допомогою міжнародної спільноти.

 

     Щодо того,  чи  потрібно  було  закривати,  чи  не  потрібно. Оскільки  я  практично  з  1992  року  займаюся  цією проблемою на фаховому  рівні,  то  можу   сказати   відповідально,   що   іншої альтернативи  (я  маю  на  увазі  альтернативу,  яка  могла б бути забезпечена фінансовими ресурсами і яку б ми  могли  реалізувати), ніж зупинка Чорнобильської атомної станції, не було.

 

     Тому на    рівні   дискусій   можна   погоджуватися   чи   не погоджуватися  із  рішенням  щодо  зупинки,  але   фахівці   -   і українські,  і  закордонні  -  одноголосно стверджували,  що ми не зможемо знайти фінансові ресурси для того,  щоб  модернізувати  цю станцію  і  довести рівень безпеки використання ядерної енергії на цій станції до міжнародних стандартів.

 

     Я нагадаю,  що основною проблемою блоків РБМК  є  відсутність надійної гермооболонки над реактором. І у випадку будь-якої аварії всі радіоактивні викиди потраплять у довкілля, що й сталося в 1986 році.

 

     Ну, і  щодо  виконання  зобов'язань  Заходом.  Я поки що можу констатувати,  що формально Захід виконує свої зобов'язання. І те, що ми називаємо невиконанням Заходом домовленостей,  багато в чому залежить від нас.

 

     Я нагадаю, що в одному з розділів меморандуму щодо введення в дію  компенсуючих  потужностей  записано,  що  фінансова  допомога Заходу буде надаватися в контексті  реалізації  Україною  програми розвитку національної енергетики.

 

     Такої програми  до цього часу немає.  Ми не маємо сьогодні ще відповідно ні національної енергетичної стратегії,  ні закону  про основні засади енергетичної політики. І тому багато в чому ми самі винні,  що фінансування не надходить вчасно  і  не  у  відповідних обсягах. А щодо того, як далі буде діяти Захід, то я можу сказати, що якщо Україна буде йти демократичним шляхом, правовим шляхом, то ми  обов'язково будемо зміцнювати свої взаємовідносини із Заходом, із фінансовими міжнародними  організаціями,  і  обов'язково  Захід долучиться до реалізації цієї програми.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний   депутат  Сахно.  Наступний  -  депутат Манчуленко.

 

     САХНО Ю.П.  Фракція "Яблуко".  Прошу передати слово видатному екологу Михайлу Гуцолу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     ГУЦОЛ М.В.  Дякую. Фракція "Яблуко". Шановний Юрію Івановичу, у мене  як  у  еколога-професіонала  є  невеличке,  але  практичне запитання  до  вас.  Чи  вважаєте ви,  що наш український уряд має альтернативну програму ядерної енергетики,  адже це  дуже  важливо для України і її безпеки?

 

     І друге.  Чи  володієте  ви даними,  скільки реально отримано фінансової допомоги від світового співтовариства,  адже це біда не тільки  України,  а всього світового співтовариства?  І та обіцяна допомога,  про яку весь час  ідеться,  залишається  тільки  однією обіцянкою.   Чи   порушує   уряд   ці   проблеми   перед  світовим співтовариством, чи ставить питання про наші національні інтереси?

 

     І останнє.  Чи вважаєте  ви,  що  уряд  справляється  з  тими завданнями, котрі стоять перед Україною, тобто реалізацією програм соціального захисту,  тому що це дуже важливо? І я ще раз повторюю те,  на  чому  наголошував  на парламентських слуханнях:  не можна робити те,  що  завдає  шкоди  Українській  державі,  українському народу.

 

     Дякую.

 

     КОСТЕНКО Ю.І.  Дякую. Щодо альтернатив ядерній енергетиці, то я пошлюся на висновки міжнародних експертів,  які стверджують,  що на  сьогодні  сукупні  можливості  всіх  так званих альтернативних видів енергії - вітрової, сонячної, геотермальної чи енергії хвиль

- можуть задовольнити потреби цивілізації на 15 відсотків. Решту в нинішніх  реаліях  може  забезпечити   лише   теплова   і   ядерна енергетика.

 

     Тому поки   що   щодо  енергозабезпечення  нашої  цивілізації серйозних альтернатив тепловій і ядерній енергетиці немає.

 

     Але ми маємо враховувати той факт,  що  стрімко  вичерпуються джерела органічного палива.  І десь через 30 років,  знову-таки за висновками фахівців, ціна органічного палива буде приблизно вдвічі більшою.  За  таких умов теплова енергетика дуже швидко втрачатиме свою  конкурентоспроможність.  Отже,  єдиним   надійним   джерелом енергопостачання  поки  що  залишається  ядерна галузь.  Але тут є проблеми, і в першу чергу це проблема поводження із радіоактивними відходами.  До  цього  часу  немає чіткої стратегії вирішення саме цієї найбільш складної,  як з точки зору економіки,  так і з точки зору   фінансового   забезпечення,   проблеми   -   що  робити  із відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами.

 

     Тому я  думаю,   що   якщо   будуть   запропоновані   здорові альтернативи,  з одного боку,  щодо подальшого безпечного розвитку ядерної енергетики,  а з другого  -  щодо  безпечного  захоронення радіоактивних  відходів,  які  утворюються  під час функціонування ядерної енергетики, то вона матиме подальшу перспективу.

 

     Стосовно фінансової допомоги від Заходу і тих її обсягів, які вже  надані Україні.  Це може бути дуже цікава відповідь,  тому що вся та перша гуманітарна допомога  у  вигляді  навіть  одягу,  яка надавалася   Україні   Заходом,   зараховується  як  допомога  для вирішення чорнобильських проблем.  Або  ліки,  термін  придатності яких  давно  вже  вийшов і які нам збували знову-таки як допомогу. Тому формальна цифра виглядає дуже,  як кажуть,  солідно -декілька десятків,  можливо,  мільярдів  доларів,  але  реально  це лише та допомога,  яку  сьогодні  має  Україна  на   реалізацію   програми виведення  ЧАЕС з експлуатації,  перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.

 

     Щодо національних інтересів,  то я з вами погоджуюся, що лише тоді,  коли  уряд  і  Верховна  Рада  будуть  чітко  захищати свої національні інтереси, в тому числі й щодо вирішення Чорнобильських проблем,  ми зможемо і ефективно кошти використовувати,  і мати їх набагато більше.  Це я можу вам сказати із свого власного  досвіду переговорів із країнами "великої сімки".

 

     І стосовно   того,   чи   справляється   уряд  із  соціальною програмою.  Ні,  не  справляється.  Але  це  проблема  не   тільки Чорнобильської   атомної  станції  чи  тих  працівників,  які  там працюють.  Це загальна проблема української економіки.  І  всі  ті соціальні проблеми, які є невирішеними для будь-яких працівників - чи то шахт,  чи то галузі енергетики як такої,  чи то вчителів,  є такими самими болючими і для оперативного персоналу Чорнобильської атомної станції.  Але  я  хотів  би  зазначити,  що  якщо  буде  в комплексі  ця  проблема  вирішуватися  Наприклад,  вводяться в дію блоки  на  Хмельницькій  і  Рівненській  станціях,  там  потрібний оперативний  персонал,  який  може  бути переведений із Славутича; буде  створюватися  в  Чорнобильській  зоні  потужний  центр  щодо переробки   і   захоронення   відпрацьованого  ядерного  палива  і радіоактивних відходів - знову-таки це робочі місця, там потрібний висококваліфікований персонал. Дослідницький центр - знову-таки це робочі місця. Тобто якщо в комплексі будуть вирішуватися соціальні проблеми,   вони   не   так   гостро  стоятимуть.  А  якщо  тільки фрагментарно,  як сьогодні,  коли вже станція  зупинена,  а  нових робочих  місць  немає,  то виникає питання:  а що робили попередні уряди для того, щоб створити хоча б декілька тисяч робочих місць у самому Славутичі? Це можна було зробити спокійно за декілька років починаючи із 1996 року.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Манчуленко. Будь ласка.

 

     МАНЧУЛЕНКО Г.М. Дякую, Вікторе Володимировичу. Прошу передати слово Івану Полюховичу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     ПОЛЮХОВИЧ І.П.,  голова  підкомітету  Комітету Верховної Ради України з  питань  екологічної  політики,  природокористування  та ліквідації  наслідків  Чорнобильської  катастрофи  (виборчий округ 155,   Рівненська   область).   Дякую,   пане   Георгію.   Фракція Українського народного руху.  Без перебільшення, Юрію Івановичу, я вам скажу комплімент: мабуть, депутати, які слухали, вперше почули кваліфіковані  відповіді на всі питання зі знанням проблеми.  Дуже коротке запитання.  Юрію Івановичу,  а  як  могли  б  ви  пояснити політичний    розділ    цієї    проблеми   Чорнобильскої   атомної електростанції і економічний,  про  який  ви  говорили  більше  30 хвилин?

 

     Дякую.

 

     КОСТЕНКО Ю.І.  Чорнобильська  проблема  є політична проблема. Вона є проблемою не лише для України,  а й  для  всіх  країн,  які використовують   ядерну   енергетику.   Саме   після   вибуху   на Чорнобильській атомній станції  було  зупинено  більшість  ядерних енергетичних  програм  в  усьому  світі.  Саме  тому ядерна галузь почала з року в рік деградувати, бо зупинилися не лише добудови чи побудови тих чи інших ядерних блоків.  Я нагадаю,  що в Сполучених Штатах Америки  після  вибуху  на  Чорнобильській  АЕС  зупинилося будівництво більше ста нових ядерних блоків. Відповідно зменшилися наукова підтримка і фінансування на неї. Тобто ця проблема із суто технічної,  технологічної переросла в політичну.  І саме величезні економічні втрати ядерної галузі (а ядерна  галузь  -  це  потужна галузь,  вона,  як  і  будь-яка  галузь  у світі,  має своє лобі в парламентах найбільш розвинутих країн світу)  спричинили  тиск  на Україну з боку Заходу щодо вирішення цієї проблеми.

 

     Я переконаний,   що   сьогодні   ми   можемо  використати  цю зацікавленість Заходу щодо подальшого розвитку ядерної  енергетики в  контексті  реального  вирішення  чорнобильських  проблем,  а не створення,  перепрошую,  нових декоративних саркофагів,  як на  це сьогодні пішли, на превеликий жаль, за допомогою наших фахівців ми у своїй програмі  перетворення  об'єкта  "Укриття"  на  екологічно безпечну споруду. Так що політичний аспект проблеми Чорнобильської катастрофи  дає  можливість  Україні   вирішувати   за   допомогою розвинутих  країн  дуже  багато  проблем,  які  ми  самі не здатні вирішити.  Але чи зможемо ми це все використати,  я  особисто  маю великий сумнів, тому що за десять років своєї незалежності Україна дуже багато втратила шансів,  коли вона могла використати тією  чи іншою мірою на користь Української держави політичну ситуацію.

 

     Я лише нагадаю про ядерне роззброєння.  Ми ж,  перепрошую,  у найбездарніший  спосіб  здали  величезний  політичний   потенціал, економічний, військовий і таке інше.

 

     Якщо так  станеться і з Чорнобилем,  то тоді виникає питання, чи можуть органи влади в Україні працювати в інтересах Української держави.  І саме це питання, на мій погляд, є ключовим у контексті сьогоднішніх подій в Україні.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Івановичу. Сідайте.

 

     Шановні колеги,  переходимо  до   обговорення.   На   виступи записалося  сім  народних  депутатів.  Слово  надається  народному депутату Сіньку. Наступний - депутат Заєць.

 

     СІНЬКО В.Д.  Я трошки внесу ясність  от  для  цього  залу  і, мабуть, з історії цього питання, яке ми сьогодні розглядаємо.

 

     Перш за  все  я  хочу  сказати  Олегу  Вікторовичу,  що  я не користувався тим,  що хтось писав, і ніхто мені нічого не писав. Я сам  собі  писав  і  сам  був у Славутичі,  зустрічався з людьми і цікавився тими питаннями,  які сьогодні турбують  їх,  і  тим,  як виконуються обіцянки,  які давалися три місяці тому перед зупинкою третього енергоблока нашими управлінськими  структурами,  а  також західними і американськими структурами.

 

     У різних  документах  обіцялися величезні внески в енергетику України,  що ніби вона не втратить, а навпаки, виграє, що на місці станції і об'єкта "Укриття" буде зелена галявина,  що жителі міста Славутича   і   селища   Лісне   будуть   забезпечені   необхідною інфраструктурою,  а  вивільнені  робітники  АЕС будуть забезпечені робочими місцями на підприємствах,  які вже  зводяться,  а  будуть зводитися  ще  швидше у вільній економічній зоні,  яка затверджена законом нами в цьому залі.

 

     Про це говорив і  Президент  на  "урочистостях",  присвячених зупинці останнього енергоблока.  А коли нещодавно відвідав станцію та селище Лісне (я не знаю,  чи все йому показали і все сказали, з ким організовували зустріч), сказав одну фразу: як же розуміти, що до цього часу ніхто нічого не робить  То хіба  треба  було  самому їхати,  хіба  мала  армія  чиновників,  які  оточують  Президента? Складається таке враження,  що для засобів масової інформації  він каже:  "Будемо робити",  а для свого оточення говорить:  "Не треба цього робити",  потім їде  і  знову  дивується,  чому  ж  воно  не робиться   і   чому  ці  чиновники,  які  йому  підпорядковані  по вертикалі,  нічого не робили і не думають робити, а тут самому хоч розірвись.   Такий  висновок  зробили  ті,  з  ким  мені  довелося спілкуватися.

 

     Можете запитати,  а чому в тебе такі висновки? Відповідаю. До цього  часу на станцію,  як і раніше,  їздять усі зміни (близько 5 тисяч чоловік)  безкоштовно,  обідають  за  рахунок  збанкрутілого ОРСу,  хто  як  може  організовує  свій  відпочинок  на  станції і організовано спецрейсом повертаються на відпочинок у Славутич.

 

     До комунальної власності міста станція повинна передати  свої комунальні об'єкти.  Але щоб місто прийняло ці комунальні об'єкти, їх необхідно підготувати до передачі,  а  для  цього  потрібно  40 мільйонів коштів. Я, Олегу Вікторовичу, кажу: немає їх і робота не ведеться!

 

     У вільній економічній  зоні  "Славутич"  зареєстровано  нових підприємств  на  30  мільйонів  гривень  інвестицій і 1770 робочих місць,  із них  80  процентів  -  наші,  які,  крім  реєстрації  в Славутичі, нічого не створили і створювати не думають.

 

     А яке  становище  із  сферою  послуг,  яка діяла в Славутичі? Збанкрутів ОРС Чорнобильської АЕС, і його робочі місця в Славутичі ліквідовані.    Автопідприємство,    яке    було    створено   для обслуговування  ЧАЕС,  об'єкта  "Укриття"  і  Славутича,  сьогодні перебуває в стадії розвалу.  Адже основні замовники автомобільного транспорту - ЧАЕС і об'єкт "Укриття" - сьогодні відмовляються  від його  послуг,  і  кількість робочих місць із 600 зменшилася до 150 (Лунає дзвінок головуючого).

 

     Тут виступали по 5 і по  10  хвилин,  більше  розказували.  Я розкажу хоч те, що насправді є, а не "научные подходы".

 

     А суб'єкти  Чорнобильської  атомної  станції уклали договори, Олегу  Вікторовичу,  з  київськими  автопідприємствами,  хоча   ці послуги вдвічі дорожчі, ніж надає їх автопарк у Славутичі.

 

     Через брак  часу я не зможу зупинитися на всіх питаннях.  А я спитав би,  отут і Костенко виступав,  а що ми будуємо  в  зоні  - "Вектор",  сховище?  Я  ще раз наголошую:  це у верхів'ї водозбору річки Дніпра. Що буде із цими об'єктами через 30-40 років? А ніхто не знає.

 

     А як  нам  списують  допомогу  на  ці  об'єкти,  які  будують Франція,  Західна Німеччина,  інші західні інвестори? Теж ніхто не знає. Що хто хоче, те й пише.

 

     Як не  знали  в 70-ті роки в тому приміщенні на Банковій,  де зараз Адміністрація Президента, даючи згоду на будівництво в цьому місці Чорнобильської атомної станції.  Не знали,  які експерименти проводили на ЧАЕС в 1986 році.  Не знали,  як  провести  евакуацію населення.  Не  знали,  чому  Славутич збудували в зоні радіації в Чернігівській області.

 

     Я розумію, що в цьому приміщенні на Банковій був ЦК, сьогодні знаходиться    Адміністрація    Президента,   змінилося   декілька господарів,  але так само знову не знають,  чому сталася пожежа на другому  енергоблоці  і чому його не запустили в експлуатацію;  не знають,  для чого зупинили останній енергоблок на ЧАЕС; не знають, як  вийти із ситуації,  яка склалася після зупинки станції.  Місце будівництва  ЧАЕС  охрестили  як  прокляте.  Мабуть,  така   назва підходить і до Банкової.

 

     Єдине не  розумію,  як  може  себе спокійно почувати незмінне керівництво  Національної  академії  наук,  яке  давало  згоду  на будівництво  і  сьогодні  спокійно  спостерігає за свавіллям,  яке діється на проклятому місці,  де знаходиться Чорнобильська  атомна станція. А тут роботи, як той казав, непочатий край.

 

     Спасибі.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.   Народний   депутат  Заєць.  Наступний  - депутат Яценко.

 

     ЗАЄЦЬ В.В.,  перший заступник голови Комітету Верховної  Ради України  з  питань  Регламенту,  депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України  (багатомандатний  загальнодержавний виборчий  округ,  СДПУ(о)).  Фракція  соціалдемократів об'єднаних, Житомирщина.  Шановний  Вікторе  Володимировичу!  Шановний   Олегу Вікторовичу!  Шановні колеги народні депутати!  На жаль,  у рамках трихвилинного  регламенту  не  вдасться  обговорити  всі   тонкощі питання,  яке  міститься  в інформації уряду з цього приводу,  так само,  як і нефахівцю не доводиться обговорювати сутнісні проблеми перетворення  об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну споруду чи, скажімо, утилізації РАВ і таке інше.

 

     А оскільки  кожен  депутат  -  то  є  політик,  парламент   - політичний орган, то доводиться говорити про ті політичні рішення, які приймаються,  і,  власне,  давати політичні оцінки раніше  вже прийнятим рішенням.

 

     З цього  приводу  варто,  напевно,  згадати,  в яких складних умовах приймалося політичне рішення  про  закриття  Чорнобильської станції.  І  ми  мусимо все зробити,  щоб воно на сьогодні не було скомпрометовано.

 

     Але, на жаль, справа розвивається саме в такий спосіб. І мова навіть   не   про   те,   що   попередні  парламентські  слухання, сьогоднішній День уряду,  інформація,  виступи народних  депутатів засвідчують,   що   проблема,   як   і  завжди,  виявилася  значно складнішою, ніж очікувалося.

 

     На жаль,  підтвердилися найгірші сподівання і очікування, які висловлювалися  і  фахівцями,  і  політиками  з  приводу того,  що комплексно  вирішити  проблему  закриття  Чорнобильської  АЕС   не вдасться.  І ми всі знаємо,  що закриття цієї станції відбувалося, зокрема, і на виконання міжнародних зобов'язань України.

 

     Робота у складі делегації Верховної Ради України в Брюсселі з представниками  Європарламенту  восени  2000  року переконала,  що проблема  закриття  ЧАЕС  у  свідомості  європейця  має   виключно екологічний  характер.  І ми бачимо,  як відразу послабшав інтерес Європи після того, як Чорнобильську станцію закрили. І це потрібно визнати сьогодні.

 

     Соціальні і енергетичні проблеми,  найболючіші для українців, як показує час,  мало турбують європейців.  Вони вирішили проблему власної  екологічної безпеки,  і це є сьогодні зрозуміло,  в цьому полягав їх інтерес.

 

     Такий підхід зрозумілий,  коли ми говоримо про Європу.  Однак він  не  може  бути  сповідуваним  українським  урядом.  А що це є справді так,  давайте переконаємося,  переглянувши ту  інформацію, яку уряд надає. Можна проаналізувати ті розміри коштів, витрачених суто на технічну проблему і на людську,  соціальну, і ми побачимо, який  відвертий  дисбаланс  тут  спостерігається.  А  заходи,  які передбачаються урядом у майбутньому щодо створення  нових  робочих місць,  вичерпуються  лишень намірами про залучення інвестицій під ці програми.

 

     Ми всі розуміємо фінансову обмеженість  уряду  при  вирішенні цього  питання,  але важко зрозуміти,  на мій погляд,  неадекватну реакцію уряду  на  виконання  тих  зобов'язань  країнами  Західної Європи,  які  також  мали місце,  коли мова заходила про прийняття політичного рішення.  Чи все зроблено урядом з цього  приводу?  На мою думку,  це найголовніше питання на сьогодні.  Вищевикладене, а також  те,  що  досі  не  створено  Міжнародного  фонду   сприяння вирішенню проблем, пов'язаних із закриттям Чорнобильської станції, свідчать,  що Україна знову фактично залишилася  наодинці  з  цими проблемами,    хоча   рішення   приймалось   разом   із   світовою громадськістю.

 

     Я думаю,  що ми не схильні приймати якесь радикальне рішення, чи заперечувати те,  що зробив сьогодні уряд, чи визнавати рішення недостатньо підготовленим, як пропонується і в одному із проектів, але важко не погодитися з тим, що і уряд, і парламент, і Президент разом мають усе зробити для того,  щоб ті зобов'язання,  які  мали місце  стосовно України в частині добудови блоків на Рівненській і Хмельницькій станціях,  були виконані,  як  і  інші  зобов'язання. Інакше  екологічні  і  соціальні  проблеми  лише  поглибляться,  а енергетична  проблема  перетвориться   для   України   просто   на енергетичну залежність.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.   Народний  депутат  Яценко.  Наступний  - депутат Кірімов.

 

     ЯЦЕНКО В.М.  Шановні   колеги   народні   депутати!   Шановні урядовці! Чесно кажучи, мене дивує позиція моїх колег Самойленка і Костенка.  Я  хочу  викласти  позицію  нашої  фракції  щодо  цього питання.

 

     Нагадаю, що  за  підсумками  парламентських слухань 14 грудня 2000  року  Верховна  Рада  України  прийняла  постанову,  в  якій поставила перед урядом завдання:  внести на розгляд Верховної Ради цілий ряд  комплексних  програм,  пов'язаних  із  закриттям  ЧАЕС, перенести  термін зупинки станції принаймні до завершення зимового періоду і знімати станцію з експлуатації лише за  умови  одержання твердих   гарантій   від   країн  "великої  сімки",  Європейського співтовариства щодо виконання всіх умов сумнозвісного меморандуму. Одначе   15   грудня,   на  наступний  день  Президент  України  в Національному палаці "Україна" розгорнув так  зване  урочисте  шоу всупереч рішенню Верховної Ради України, підкреслюю, під загальною назвою:  "Урочистий захід щодо закриття Чорнобильської  АЕС".  Він дав  команду  на  зупинку станції,  пообіцяв вирішити всі проблеми мешканців міста Славутича  і  працівників  атомної  станції.  Хоча Президент   мав   би   знати,   що   згідно  з  чинним  в  Україні законодавством  таку  команду  має  право  дати  виключно  Кабінет Міністрів України.

 

     І ви,   Юрію   Івановичу   Костенко,   кривили   душею,  коли відповідали Володимиру Марченку про те,  що таке  рішення  прийняв Кабінет  Міністрів України.  Першим прийняв рішення Президент,  не маючи на це права.  Я це підкреслюю.  І уряд,  не  виконавши  всіх вимог  Закону України про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, рішення про зупинку ЧАЕС продублював.

 

     Не міг  не  знати Президент і про те,  що Кабінет Міністрів і більшість Верховної Ради України не заклали в  Державному  бюджеті на  2001  рік  фінансування обіцянок Президента.  Не міг не знати, підкреслюю це, але зробив.

 

     Чорнобильська атомна станція зупинена. Що ж виграла Україна?

 

     Енергетичний сектор  -  мінус  5  відсотків  в  енергетичному балансі.   Причому   подібні   атомні  електростанції  працюють  у Російській Федерації,  і ми вже  підписали  відповідну  угоду  про закупівлю   електричної   енергії,   виробленої   на  таких  самих електричних   станціях.   Під   великим    сумнівом    залишається фінансування добудови блоків на Хмельницькій і Рівненській атомних станціях  як  компенсуючих  потужностей   Чорнобильської   атомної станції.   І  Президент  уже,  перебуваючи  на  станції,  висловив пропозицію:  давайте будемо  добудовувати  їх  за  рахунок  народу України.  На  догоду "закордонному дяді" об'єкт вартістю в мільярд доларів  США  зупинили,  а   добудову   відповідних   компенсуючих потужностей  на  шию  народу  України  почепили.  Одним словом,  в енергетичному питанні Україна програла.

 

     Із зупинкою ЧАЕС не зникла і проблема екологічної  небезпеки, оскільки  залишається завантажений паливом енергоблок,  персонал в умовах непрацюючої станції, природно, менш відповідально ставиться до питань дисципліни,  відповідальності, кваліфікації і таке інше. Треба врахувати і те,  що проблеми безпеки будуть фінансуватися не за  рахунок  прибутків  працюючої станції,  а за рахунок мізерного бюджету. Ми хочемо застерегти уряд і від планів розподілу об'єктів станції  на вигідні,  де можна влаштувати годівниці,  і невигідні, які можна віддати на розграбування.

 

     Ми вносимо абсолютно конкретні пропозиції від імені комітету. Обов'язково   ми  повинні  визнати  рішення  про  зупинку  станції непідготовленим,  несвоєчасним.  Ми повинні  визнати  недостатньою роботу уряду щодо координації відповідних міністерств і відомств.

 

     Фракція пропонує   записати,   крім   цього,  пропозицію  про відновлення у структурі органів державного управління Держкоматому України,   оскільки  подібні  процеси  і  подібна  галузь  повинні керуватися державою, а не якимись компаніями.

 

     Крім цього, я вношу пропозицію записати норму про обов'язкову виплату   протягом   першого   кварталу   поточного   року   всієї заборгованості із заробітної плати і тим працівникам, які працюють на  атомній  станції,  і  тим,  які  звільнилися.  У  моєму окрузі декілька сотень людей,  яким станція заборгувала по  кілька  тисяч заробітної плати, і ніхто не збирається виплачувати.

 

     І останнє.  Ми  пропонуємо  уряду повернутися до рекомендацій парламентських слухань і розглянути питання про відновлення роботи станції.  Працююча атомна станція, наголошую на цьому, дасть змогу залучити додаткові кошти для вирішення найневідкладніших  складних проблем,  пов'язаних  з  подальшою  роботою Чорнобильської атомної станції,  облаштуванням працівників  і  забезпеченням  соціального захисту мешканців міста Славутича.

 

     Дякую.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний  депутат  Кірімов.  Наступний  - депутат Павловський.

 

     КІРІМОВ І.З.  Дякую,  Вікторе Володимировичу.  Дуже вас прошу надати 1 хвилину з мого регламенту Олені Мазур.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

     МАЗУР О.А., секретар Комітету Верховної Ради України з питань промислової    політики    і    підприємництва    (багатомандатний загальнодержавний   виборчий   округ,  ПСПУ).  Спасибо.  Уважаемые народные депутаты! Уважаемые представители правительства! Несмотря на  то,  что  я  не  являюсь  сторонником  "національно  свідомих" лозунгов  акции  "Украина  без  Кучмы",  ибо  являюсь  сторонником великой союзной державы, тем не менее сообщаю о том, что поступила информация,  что якобы Юлии Тимошенко хотят сегодня устроить  либо акт  самоубийства,  либо  акт  сердечного  приступа.  Видимо,  это связано с сегодняшним заседанием суда  по  рассмотрению  ее  дела. Поэтому, уважаемые народные депутаты, уважаемые силовики, хотелось бы,  чтобы  в  Украине  прекратили  избивать  и  убивать   женщин, понимаете,  чтобы  все-таки  предотвратили  этот  планируемый  акт вандализма по отношению к очередной женщине, которую хотят силовым методом устранить.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Павловський. Наступний - депутат Марченко.

 

     ПАВЛОВСЬКИЙ М.А.,  голова підкомітету Комітету Верховної Ради України  з  питань  Регламенту,  депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України  (виборчий  округ  188,  Хмельницька область).  Шановна президіє!  Шановні члени уряду! Шановні колеги! Журналісти!  Я   хочу   відверто   і   чесно   сказати:   закриття Чорнобильскої   атомної   станції  -  це  найбільш  груба  помилка Президента України Кучми Леоніда Даниловича.  Справа в тому,  що в 1996  році  Чорнобильська  атомна  станція  з  працюючими  блоками ввійшла в першу десятку найбільш безпечних атомних станцій  світу. До  2009  року працююча атомна станція заробила б кошти,  достатні для того, щоб вирішити всі, без винятку, проблеми.

 

     На одній з нарад, на якій я був присутній, ставилося питання, щоб  на  перше місце поставити соціальні проблеми міста Славутича. Але західні фахівці казали:  "На останнє місце. Соціальні проблеми

-  це  ваші  проблеми".  І  ми тепер переконалися,  що це лишились тільки наші проблеми.  Тому ми повинні сьогодні відкинути надію на те,  що  Захід  нам  допоможе.  Тут вкотре виявилася його подвійна мораль.

 

     Ми повинні  розробити  свою  стратегію  вирішення   проблеми. Відкинути  (я  як  фахівець  уже  кажу)  безглузде рішення про цей другий саркофаг.  Якби ми не зв'язувалися із Заходом,  то ми б уже давно  (у  нас  достатньо  в  Україні  роботів  та інших технічних засобів) розібрали четвертий блок і забули, що це таке, побудували відповідні сховища сухі.  Тому ми повинні сьогодні зробити рішучий крок. Це перше.

 

     Друге. Я був головою Комітету з  питань  ядерної  політики  і ядерної  безпеки і можу сказати,  що в тих проектах,  під які,  як Захід говорить нам, вони дадуть кредити, у два рази завищені ціни. Тобто  як  дадуть  кредити,  то щоб ми віддавали в два рази більше грошей,  ще й з процентами.  Тому ми повинні нарешті самі починати вирішувати  свою проблему.  В уряді,  в державі достатньо фахівців для того,  щоб ці проблеми вирішити,  поставити  крапку  на  цьому обмані,  який веде Захід стосовно України,  і перестати обманювати громадян України,  особливо мешканців міста Славутича,  тому що це місто  мало  найвищий  життєвий  рівень в Україні,  коли працювала станція,  а сьогодні це місто  знедолених,  місто  жебраків.  Тому потрібно націлитися на створення робочих місць,  не чекаючи ніякої допомоги і не виконуючи ніяких вимог Заходу.

 

     Я закликаю уряд (от сидять,  я бачу,  достатньо фахівців)  до того,  щоб  самостійно  вирішити  цю  проблему  і  не  тішити себе ілюзіями.  А всі ми разом повинні зрозуміти:  найбільша, а тепер я відчуваю,  катастрофічна  помилка  нашого Президента Кучми Леоніда Даниловича - прийняття нічим не обгрунтованого політичного рішення про закриття Чорнобильської атомної станції.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Слово  для  виступу  надається народному депутату Марченку. Наступна - депутат Вітренко.

 

     МАРЧЕНКО В.Р.  Уважаемые депутаты! После выступления Костенко я    просто    подумал:    когда-нибудь   депутаты   будут   нести ответственность  за  то,  что  они   говорят?   За   достоверность информации,   за   последствия,   которые   наступят,  если  будут реализовываться те или иные решения, предложения?

 

     Я знаю, что Народный рух Украины еще с 1990 года боролся против атомной энергетики в целом.  Тут выступал Яворивский, был такой златоуст, боролся против атомной энергетики. В результате депутаты, не поверив предложениям специалистов, пошли на уступки и приняли  те  решения,  о  которых  говорил  Костенко. Убыток для страны - порядка 20 миллиардов долларов.

 

     Теперь выступает Костенко и говорит, простите, несуразицу. Вы же взрослый человек, уже не первый год в парламенте. Правительство принимает,   понимаешь  ли,  решение  в  1990,  1991,  1994  году. Конституция в 1996 году принята.  В  Конституции  определено,  что правовой  статус  собственности  определяется  Верховным  Советом. Следовательно,  Президент страны вышел за те  полномочия,  которые определены Конституцией,  принятой в 1996 году,  приняв решение об остановке  Чернобыльской  атомной  электростанции.  Или   "станції альтернативи немає".  Запам'ятайте,  Костенко, альтернатива завжди є. Завжди є! Тільки ви не хочете її бачити.

 

     Верховный Совет прошлого созыва создал группу  депутатов,  мы поехали  на  Чернобыльскую  станцию  для того,  чтобы разобраться, может  ли  она  работать  дальше,  есть  ли  смысл  ее  закрывать. Встречались  с директором,  с работающим персоналом,  все сказали: станция может работать.  Она действительно входила в десятку самых безопасных станций мира с реакторами этого типа.  Ее не нужно было закрывать!  Решение о закрытии - это решение только  политическое, решение тех политиков,  которые работают в угоду Западу,  работают против нашей страны.

 

     Вы говорите:  нет 250 миллионов.  Депутаты могут послушать  и признать:  нет  250 миллионов.  Так будете искать 5 миллиардов для закрытиия станции! 5 миллиардов у вас есть, а 250 миллионов нет. 5 миллиардов   -   только   закрытие   станции!  А  интеллектуальный потенциал? А город Славутич? А другие проблемы?

 

     Поэтому я просто считаю,  что  необходимо  Верховному  Совету исправить ошибку и принять решение о том,  чтобы станция работала. Тогда   страна   получит   энергетику,   тогда   страна   сохранит интеллектуальный  потенциал и так далее.  Вы можете назвать другие источники  электроэнергии  для  того,  чтобы   работало   народное хозяйство?   Или   вы   не  понимаете,  что  независимость  страны определяется  энергетической  безопасностью  и   продовольственной безопасностью?    Энергетику    вы,    в   том   числе   Костенко, просто-напросто рубите.

 

     И последнее,  о политических требованиях.  Костенко  говорит: "Безумовно, Захід нам дасть допомогу, якщо ми будемо демократичною країною".  Дайте параметры  демократической  страны!  Запад  будет ставить нас на колени, даже если мы улицу будем переходить не там, где им хочется.  Нужно прекратить ползать перед Западом,  встать с колен.  Нужно  развивать  свое производство и быть самостоятельной страной, а не, простите, какими-то попрошайками у Запада.

 

     Спасибо.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Слово  для  виступу  надається  народному депутату Вітренко.

 

     ВІТРЕНКО Н.М.   Фракція  Прогресивної  соціалістичної  партії України.   Вирішувати   питання,   закривати   чи   не   закривати Чорнобильську  АЕС,  потрібно  було  з  точки  зору,  перш за все, доцільності для економіки і з точки  зору,  може  чи  не  може  ця станція  ефективно  працювати  ще певний час.  Але ані перше,  ані друге взагалі не розглядалося.  Не розглядалося ні парламентом, ні урядом, ні Президентом.

 

     Я хочу, щоб усі згадали історію. Коли примусили Кучму піти на закриття ЧАЕС? Через тиждень після його обрання Президентом у 1994 році.  Через тиждень він дав обіцянку цим семи країнам,  що закриє ЧАЕС.  Я думаю,  що  це  була  вже  плата  за  підтримку  його  на президентських виборах. Він просто платив за векселями.

 

     І далі  почався процес підготовки,  а потім закриття станції, при цьому абсолютно не враховувалося,  потрібно це  країні  чи  не потрібно.

 

     Сьогодні роздали послання Президента України.  Якщо не читати теорію,  яка абсолютно невірно висвітлює  ситуацію  в  Україні,  а подивитися  на  фактичні,  статистичні  матеріали,  перше,  що  ми побачимо, - обсяги промислового виробництва в Україні не зростали. Не  12 відсотків зростання,  тому що на 20,8 відсотка зросли ціни. Обсяги промислового виробництва в Україні за 1999  рік  зменшилися на 6,5 відсотка. Так само зменшився і валовий продукт, але валовий продукт - це категорія, яка існує тільки у вартісному вигляді.

 

     Чому зменшилися   обсяги   промислового   виробництва?   Чому зменшилися  обсяги сільськогосподарського виробництва?  Тому що не вистачає  енергетики.  Не   вистачає!   Подивіться   на   динаміку виробництва   окремих   видів  промислової  продукції.  Почнемо  з електроенергії: у 1990 році - 298,5 мільярда кіловат-годин, у 2000 році   -   169,5.   Про   що  йде  мова?  Скорочувати  виробництво електроенергії  -  це  руйнувати   взагалі   можливість   розвитку промислового виробництва в Україні.

 

     Коли вирішували  питання про закриття ЧАЕС?  Я нагадаю:  коли тут розкрутили  касетний  скандал  і  перевели  роботу  парламенту тільки  на  з'ясування,  хто  кого  підслухав,  а  хто  кого ще не підслухав,  не очікуючи ніяких висновків експертиз,  не  звертаючи уваги,  що  це просто бруд,  непорядно на цьому будувати політику, просто непорядно.  І під цей шумок прийняли  Державний  бюджет  на 2001 рік,  як сказав пан Клінтон,  як потрібно було Ющенку.  І під цей шумок закрили ЧАЕС.

 

     Ось коли парламент повинен був сказати своє слово.  Не  можна було  закривати  станцію!  Невже  незрозуміло було,  що вона знову обдурить,  ця міжнародна спільнота,  і не дасть  грошей?  І  потім всією державою шукати,  яким же чином врятувати екологію, якщо вже піти на  закриття  станції,  яким  чином  компенсувати  недостатню електроенергію в балансі країни.  Але, на жаль, парламент перевели в русло підступних,  підлих політичних ігрищ,  і парламент  тільки кліпав очима, спостерігаючи цю трагедію України.

 

     І я хочу,  щоб пан Дубина все-таки не так відповідав, як його примушують на  чиновницькій  посаді,  що  все  гаразд.  Ні,  треба підходити професіонально. Як професіонал ви не можете підтримувати це рішення.  Треба шукати інше вирішення цієї проблеми і захистити нашу  державу  від  повного  зруйнування  енергетичної бази,  а це означає - від знищення економіки.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Для репліки увімкніть мікрофон  народного депутата Костенка.

 

     КОСТЕНКО Ю.І.  Шановні  колеги!  Тут  всує  народний  депутат Марченко багато  разів  згадував  моє  прізвище.  Я  ще  раз  хочу нагадати,  що  рішення щодо зупинки Чорнобильської атомної станції не Президент ухвалював,  а Верховна  Рада,  і  не  Яворівський  чи Костенко,  а,  ще  раз  кажу,  Верховна Рада.  Почитайте постанови Верховної Ради,  які ми ухвалювали.  Уряд діяв відповідно  до  тих завдань, які ставила Верховна Рада щодо вирішення цієї проблеми.

 

     За один  день  група народних депутатів не може розібратися з проблемами  безпеки  Чорнобильської  атомної   станції.   Я   хочу нагадати,  що  уряд,  в  тому  числі  за участю директорів станції Уманця, Парашина, Толстоногова, відпрацьовував ті чи інші рішення, які стосувалися долі станції. Тому я думаю, що звинувачувати, ніби некваліфіковано були прийняті ці рішення, немає сенсу.

 

     І друге.  Теоритично відновити роботу Чорнобильської  атомної станції можна,  як пропонує пан Марченко.  Але я нагадаю, що п'ять років тому ми не  знайшли  20  мільйонів  доларів  для  того,  щоб запустити   другий   енергоблок   Чорнобильської   станції,   який знаходився  у  набагато  кращому  технічному  стані.  А   сьогодні потрібно 200 мільйонів для того,  щоб вирішити проблеми третього і другого блоків.  Ми тим більше  не  маємо  таких  коштів,  щоб  їх вирішити.

 

     Дякую за увагу.

 

     ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.  Шановні  колеги!  Ми  розглянули питання, винесене на День уряду. Виступили всі народні депутати, які бажали виступити. Ми почули також позицію уряду з цього питання. Нагадую, що профільний комітет підготував проект постанови,  який, я думаю, може  бути  доопрацьований  з  урахуванням зауважень,  доповнень і змін,  запропонованих під час обговорення і у виступі представника Кабінету  Міністрів України.  Згідно з Регламентом у четвер,  якщо проект постанови буде готовий,  ми проголосуємо його на пленарному засіданні.

 

     Я оголошую перерву до 16 години.