Стенограма пленарного засідання

06 квітня 2007

ЗАСІДАННЯ  ДВАДЦЯТЬ  ВОСЬМЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

6 квітня 2007 року, 10.00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України  МОРОЗ О.О.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго дня, шановні народні депутати, представники Кабінету Міністрів, журналісти,  радіослухачі, телеглядачі! Сьогодні пятниця, 6 число. Я  прошу депутатів підготуватися до реєстрації. Проводиться поіменна реєстрація.  

10:04:32

Зареєстровано 260 бажаючих працювати депутатів, решта - поки відсутня тимчасово. Тому ранкове засідання оголошується  відкритим. І відповідно до  Регламенту я хотів би оголосити депутатські запити. Вони надійшли  від депутатів

Анатолія БУГАЙЦЯ до Прем’єр-міністра України щодо вирішення питання компенсації сільськогосподарському підприємству «Марс» коштів, витрачених на будівництво об’єктів соціально-культурного призначення в селі Гнилиця Харківської області.

Це ви  по Закону „Про пріоритетність  розвитку села” , спасибі.

Івана БОНДАРЧУКА до Першого віце-прем’єр-міністра України, Міністра фінансів України щодо виділення коштів Центру по наданню медичної допомоги дітям постраждалим внаслідок аварії на ЧАЄС при Вінницькій обласній дитячій лікарні.

Це спасибі, Іване Миколайовичу, це та лікарня, де ми з вами були, я так розумію.

Володимира СТРЕТОВИЧА до Генерального прокурора України щодо перевірки фактів зловживання посадовим становищем керівництва Каховської центральної районної лікарні, порушення прав трудового колективу лікарні та бездіяльність місцевих правоохоронних органів.

Шкода, що немає Володимира Миколайовича  тут, він підтвердив, мабуть, необхідність направлення такого 

Дмитра КРЮЧКОВА до Генерального прокурора України стосовно неналежного розгляду депутатських звернень щодо незаконного використання працівником Генеральної прокуратури України Андрієм Файдевичем автомобіля за завідомо підробленою довіреністю та здійснення ним тиску на слідство. Це, я вважаю, принципове і цікаве звернення чи запит.

Знову ж Володимира СТРЕТОВИЧА до Генерального прокурора України щодо порушення майнових прав релігійної громади християн-баптистів у місті Києві.

Володимира ЯРОЩУКА до Міністра праці та соціальної політики України щодо перегляду положень Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня шостого року «Про затвердження порядку забезпечення інвалідів автомобілями».

Групи депутатів (КОМАР, МАНЬКОВСЬКИЙ, КОРСАКОВ) до Міністра з питань житлово-комунального господарства України щодо ліквідації аварійного стану приміщення гімназії імені Олександра Довженка в селищі міського типу Сосниця Чернігівської області.

Групи депутатів, ну власне ті ж депутати, до Міністра охорони здоров’я України щодо виділення медичного обладнання лікувальним закладам міста Дружківка Донецької області.

Степана ЦАПЮКА до голови Державної прикордонної служби України про незадоволення відповіддю на депутатське звернення.

І його ж запит до голови правління Пенсійного фонду про порушення конституційних прав громадян України та недотримання законодавства органами виконавчої влади у Кіровоградській області.

Є також два депутатські запити у народного депутата Сергія ЧУКМАСОВА до віце-прем'єр-міністра України Клює ва і голови Національної комісії з питань регулювання зв'язку України Звєрєву про порушення Національною комісією з питань регулювання зв'язку України, законодавства України шляхом ненадання інформації щодо її діяльності. За законом це обов'язково повинно робитися на звернення депутатів.

І його ж запит в ці ж адреси про порушення Національною комісією з питань регулювання зв'язку України пункту 12 статті 32 Закону України „Про радіочастотний ресурс України”. Відповідно до Регламенту ці запити відповідним чином оформлені і будуть направлені авторам… адресатам для реагування.

Шановні депутати, у нас в плані роботи першим питанням… Вчора на вечірньому засіданні депутати наполягли на тому, щоб зробити ще  звернення -  Ще немає його? – звернення до військовослужбовців. Ми розглянемо це питання після того, як ви одержите на руки сам текст звернення. А поки що ми слухаємо інформацію про засідання Міжпарламентської асамблеї України і Республіки Польща та Міжпарламентської комісії України і Республіки Білорусь.

З цього приводу доповідає… доповідає заступник співголови Міжпарламентської комісії Шибко Віталій Якович. Він же голова Комітету з питань міжнародного співробітництва.  З питань зовнішньої політики.

 

10:10:04

ШИБКО В.Я.

Я дякую, Олександр Олександрович. Шибко, соціалістична фракція.

Шановні колеги, ви знаєте, що ближчими днями відбулися дві події, які дуже цікаві для України, це засідання ….першому засіданні  Міжпарламентської комісії співробітництва Верховної Ради України та Національних зборів  Республіки Білорусь, які відбулися у  Мінську 26-28 березня цього року, а також те, що 20-го березня 2007 року в Києві відбулася третє засідання  Міжпарламентської асамблеї України та Республіки Польща.

Хочу сказати, що це засідання, яке відбулося в Мінську, ще раз підкреслюю, це перше засідання і згідно з порядком денним засідання учасники затвердили Регламент цієї комісії. Було вирішено, згідно цього Регламенту, сформувати робочі групи та їхній персональний склад, і ці робочі групи мали   такі назви. Це робоча група з розвитку вдосконалення  національних законодавств в економічній сфері. Це – промисловий паливно-енергетичний комплекс, транспорт, звязок, аграрний сектор, торгівля, підприємство, інвестиції, митні податки, фінансові та інші питання.

Також робоча група з розвитку і удосконалення національних законодавств в соціальної та гуманітарних сферах – це екологія, наука, освіта, культура, охорона здоровя, спорт, туризм, соціальне забезпечення, міграційні процеси, також робоча група з координації політики в міжнародних парламентських організаціях, питання національної безпеки і міжнародних проблем і робоча група сприяння міжрегіонального співробітництва.

Також було зазначено, що планується взяти участь в виїзному засідання спільної  урядової комісії у Славутичі та Чорнобилі, що відбудеться 13 квітня поточного року. І якраз білоруська сторона виявила бажання прийняти в цьому рішенні. Ви добре розумієте, що це – добра для нас співпраця є плідною у вирішенні обопільно нагальних  проблем подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Я хочу проінформувати колег, що, дійсно, білоруська сторона має там певні успіхи. І я думаю, якраз Україні треба брати на озброєння ці можливості, які використовує сьогодні білоруська сторона для того, щоб позитивно вирішувати із свого боку ці проблеми.

Я хочу також зазначити, що сьогодні дуже важливий проходить процес обміну  товарами і торгівлею між нашими обома країнами. Як зазначалося на засіданні цієї комісії, девять прикордонних областей в Україні на сьогоднішній день задіяні у 70 відсотків товарообігу між нашими державами. Тобто тут багато робиться якраз на місцевому рівні з боку транскордонного і міжкордонного співробітництва.

Наша українська сторона виказала також декілька побажань щодо подальшого розвитку цих наших взаємовідносин. По-перше, наголошувалося на необхідності налагодити роботу, спрямовану на розвиток співробітництва між субєктами господарювання регіонів України та Білорусії у рамках науково-технічної та виробничої кооперації, підписати угоди про  співробітництво між торгово-промисловими палатами областей  і контролювати їх виконання, спільно з відповідними субєктами господарювання вжити заходів щодо розширення мережі з представництва та дилерських служб торгово-промислових палат і так далі.

Хочу зазначити, що під час цієї зустрічі і засідань було ми торкнулися також дуже цікавого питання щодо того, як буде ратифікована наша угода, підписана раніше, про державний кордон. Треба наголосити, що Верховна Рада України зазначений договір ратифікувала ще 18.07.97 року. А білоруська сторона поки що на сьогоднішній день розглядає це питання. І я думаю, що тут, коли ми обговорювали це питання на засіданні, то, дійсно, дійшли висновку, що треба і білоруській стороні зазначити це питання як необхідне і позитивне для вирішення наших міждержавних проблем.

Що стосується іншої події, події, яка торкалася на засіданнях, третього засідання Міжпарламентської асамблеї України та Республіки Польщі. Я уже зазначав, що це засідання проходило в Києві. І тут відкрив це засідання Голова Верховної Ради Олександр Мороз, який висловив сподівання, що робота парламентарів буде вельми корисна як для України, так і для Польщі. Він відзначив, що парламенти обох країн знайшли оптимальний шлях для поглиблення міжпарламентського співробітництва, створивши асамблею, оскільки ця форма роботи є конкретнішою та ефективнішою.

Хочу зазначити, що на сьогоднішній день багато країн якраз і виказують свої побажання, щоб далі співпрацювали на міжпарламентському рівні, не тільки групами дружби, а саме асамблеями та комісіями, які ми маємо з декількома країнами, тому що, дійсно, така форма є ефективною для подальшого розвитку парламентської дипломатії.

Також було зазначено, що необхідно сприяти розв’язанню проблем українсько-польського транскордонного співробітництва. Адже за час дуже багато є невирішеного, особливо враховуючи збільшення міграційних потоків. Особлива увага була приділена у виступі Олександра Мороза на необхідність подальшого розвитку місцевого самоврядування.

Також перед учасниками цього зібрання  виступив заступник Голови Верховної Ради Томенко, який головував на цьому засіданні.

Хочу зазначити, що парламентарі двох країн затвердили склад робочих комісій асамблеї та їхніх керівництва. Під час засідання комісій, яке проходило після пленарного засідання з залученням широкого кола експертів, відбулося обговорення таких питань: щодо розвитку транскордонного співробітництва, щодо взаємодії України та Польщі у євроінтеграційних процесах та щодо співробітництва у галузі реформування органів місцевого самоврядування.

В ході вечірнього засідання сесія асамблеї заслухала доповідачів з інформацією про результати обговорення цих питань на комісіях та затвердила відповідні заяви. Я думаю, що ці заяви були розміщені в пресі і всі наші колеги з ними познайомилися.

Учасники асамблеї вирішили провести наступне засідання восени цього року у Варшаві і домовилися, що такі засідання треба, на відміну від попереднього, проводити не один раз на рік, а двічі на рік. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чи є запитання до доповідача? Будь ласка, запишіться. Бондарчук Іван Миколайович, будь ласка.

 

10:17:20

БОНДАРЧУК І.М.

Шановний Олександре Олександровичу, власне, я хотів би лише доповнити свого колегу Віталія Яковича Шибка як член Міжпарламентської асамблеї України і Республіки Польща з української сторони, що у складі цієї асамблеї працює також робоча група з питань місцевого самоврядування, яка має на меті використати досвід реформування в Польщі в контексті завершення політичної реформи у нас, в Україні. Тому ми намітили там широке коло питань, яке потрібно буде вивчити і у нас, і у наших колег із польської сторони для того, щоб прискорити реформування місцевого самоврядування, як це і передбачено нашими планами. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віталій Якович, ви що-небудь з цього додати можете? Ні?

 

ШИБКО В.Я. Ні, я згоден. Дійсно, це питання обговорювалося і якраз Іван Миколайович прийняв саму активну участь в роботі цієї групи. Було виказано саме ним дуже багато корисних пропозицій, які ми тоді врахували і, я думаю, доречно це було доповнення, яке він зараз зробив.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, взагалі, створеннятрьох комісій у Міжпарламентській асамблеї Україна-Польща: з питань транскордонного співробітництва, Європейської інтеграції і з питань місцевого самоврядування, це ключові якраз питання для нашого співробітництва. Я думаю, що правильно, що створені такі комісії і запланували відповідь на роботу. Добре. Сідайте, будь ласка.

 

ШИБКО В.Я. Олександр Олександрович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да.

 

ШИБКО В.Я. У мене, якщо тут залишився час, можливо, хвилинку повідомлення щодо дуже цікавої теми, яка ну на сьогоднішній день турбує наше суспільство. Я, що маю на увазі. Як ви бачили, в засобах масової інформації з’явилася інформація, яка дійсно дивує наше суспільство,  представники деяких церков особливо католичної гілки звернулися до народу, до вірян для того, щоб ми змогли пройти своє, щоб вони пройшли очищення через вибори. Тобто вперше я зустрічаю таке, ще ніколи, мабуть, з часів Папи Римського Пія ХІ не було щодо такого втручання в політичне життя. При чому я впевнений, що це було зроблено самостійно, саме на цьому рівні і Папа Римський про це нічого не знає. То до мене, є така пропозиція, можливо, ви або парламент, ми підготуємо звернення до Папи Римського для того, щоб він і повідомив його про те як сьогодні діють представники ієрархів католицької церкви, щоб він відреагував на це. Настільки, дійсно, це доцільно, коли церква на сьогоднішній день втручається в політичне життя тієї чи іншої країни. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що питання важливе. І давайте, оскільки інформація така прозвучала попросимо, Віталій Якович, ну ініціатива завжди.

 

ШИБКО В.Я. Я вже маю текст, дайте доопрацювати 5 хвилин.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте ви тоді доопрацюєте і звернемося окремо до Папи Римського і окремо до ієрархів церков, які є на Україні. Ми з повагою ставимося до всіх конфесій, за одно привітаємо їх із Великоднем, а з іншого боку, порадимо, аби норма Конституції про розмежування функцій церкви і держави дотримувалася безумовно всіма, тому що в церкву входять громадяни України, які повинні бути законопослушними і це однаково, що якби ми радили якійсь конфесії, як відправляти служби з нагоди Великодня. Це було б приблизно такого значення, як те, що вони нам рекомендують хто і чим очищається.

Я думаю, що треба, щоб той, хто писав це звернення, сам би перехрестився і пішов попросив прощення за свої гріхи. Підготуйте, будь ласка. Спасибі. І ми обов’язково, якщо можна, то й сьогодні, звернення  таке зробимо.

Є бажаючи щось з приводу цієї інформації взяти участь в обговоренні? Немає. Інформація не обговорюється, беремо до відома її.

Є інформація Кабінету Міністрів  України про стан виконання Плану дій „Україна–ЄС”. Слово має заступник міністра економіки Пятницький Валерій Тезійович прошу.

І тут присутній міністр юстиції і представник Міністерства закордонних справ, який… Добре. Будь ласка.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т.

Шановний Олександре Олександровичу, шановні народні депутати.

Як вам відомо, План дій „Україна–ЄС” було схвалено 21 лютого 2005 року під час проведення восьмого спеціального засідання Ради з питань співробітництва між Україною та Європейським Союзом. Протягом двох років реалізація положень Плану дій „Україна–ЄС” сприяла імплементації положень Угоди про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Союзом,  створила підгрунтя комплексного реформування економіки нашої держави для виведення її на європейські стандарти розвитку, а також для початку переговорного процесу щодо розробки та укладання нової посиленої угоди  між Україною та Європейським Союзом, яка має замінити діючу угоду про партнерство і співробітництво.

Оцінюючи виконання плану дій з позиції сьогодення можна із певністю відмітити важливі позитивні здобутки в економічній, соціальній та секторальних сферах, що в свою чергу неодноразово визнавалося Європейським Союзом на різних рівнях  в рамках як експертних зустрічей, так і зустрічей високого рівня.

Одним з головних досягнень співробітництва між Україною та ЄС в рамках плану дій стала, безперечно, виконання Україною головних критеріїв в ринковій економіці та  надання статусу країни з ринковою економікою з боку Європейського Союзу. Крім того, серед головних здобутків в економічній та торговельно-економічній сфері в рамках імплементації  Плану дій на поточному етапі важливо відмітити прогрес в контексті вступу  України до Світової організації торгівлі або  процесу вступу, приєднання  до Світової організації торгівлі.

Зокрема протягом останнього часу, як ви знаєте,  завдяки активній співпраці уряду та  парламенту було практично приведено у відповідність до норм Світової організації торгівлі українське законодавство. Це у свою чергу стало додатковим стимулом та стало сигналом для продовження діяльності стосовно започаткування переговорного  процесу щодо створення зони вільної торгівлі між  Україною та ЄС, яка стане невід’ємною частиною нової посиленої угоди.

При цьому хотів би зазначити, що в цьому  напрямку сторони фактично вийшли за рамки Плану дій і почали вже  не тільки офіційний переговорний процес щодо нової посиленої угоди, але і неофіційні консультації щодо  формату структури, наповнення угоди про зону вільної торгівлі.

Сьогодні європейська сторона відкрито демонструє зацікавленість в сфері торговельно-економічних відносин з Україною. І я хотів би відзначити, що в цьому контексті нещодавно була укладена нова Угода про торгівлю текстильною продукцією, яка передбачає безквотове,  без обмежень доступ української продукції на європейський ринок. І фактично порафовна і найближчим  часом відбудеться підписання нової Угоди про торгівлю сталеварними виробами, якою суттєво буде збільшено доступ української продукції на європейський ринок.

Слід відзначити також прогрес співробітництва у сфері стандартизації  та технічного  регулювання, зокрема стосовно  укладання угоди або початку переговорного процесу щодо Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції. І в цьому контексті також суттєво ми досягли прогресу у виконанні Плану дій.

В рамках діалогу з питань сільського господарства українська сторона активізувала діяльність стосовно ефективного просування експорту української сільськогосподарської продукції  та укладання  угоди у сфері ветеринарії. Свідченням прогресу,  досягнутого Україною у цьому напрямку, ну, крім того, що можна говорити про якісь кількісні показники, я хотів би відзначити, що показником прогресу стало  дозвіл експортувати до Європейського Союзу експортувати рибну, молочну продукцію і яйця. І на сьогоднішній день іде робота про  визначення українських підприємств, які  відповідають необхідним критеріям. І на сьогоднішній день поновлено наше місце в ряді переліків країн, яким дозволено  експорт до Європейського Союзу такої продукції, як мед і  конина.

Окремо варто наголосити на проведенні в рамках виконання плану дій значній роботі щодо проведення регуляторної  системи нашої держави у відповідність до міжнародних принципів і правил Європейського Союзу. Наданому етапі ми фактично знаходимося на порозі нового етапу розвитку  відносин з Європейським Союзом. І в цьому контексті очікується забезпечення збереження належного темпу реалізації двосторонніх домовленостей закріплених у плані дій. І на сьогоднішній день  основна  робота і основні зусилля  наші спрямовані  вже в майбутнє і в економічній сфері, і   в усіх інших сферах. Тобто  в роботів над укладанням  нової посиленої угоди і переговорного процесу.

Таким чином, коротко підсумовуючи ту роботу, яка була зроблена, хотів би зазначити, що досягнуто значного прогресу. І  хотів би запевнити, що надалі уряд буде здійснювати послідовну   роботу з  виконання плану дій  і цілей, які передбачені цим планом дій.

Разом з тим хотів би зазначити,  що  в цьому контексті існують  і ряд недоліків, тому що  на  сьогоднішній день  не всі ті  заходи, які були передбачені  планом дій, виконуються у повному обсязі.  І, якщо говорити про   економічну співпрацю, то тут особливу увагу, звичайно, знову ж таки треба  звернути на просування  інтересів  України на ринках Європейського Союзу, захисту  національного виробника   на внутрішньому ринку, представлення інтересів  виробника знову ж таки на ринку   Європейського Союзу у контексті антидемпінгових  розслідувань. Ця робота триває, але тут   треба проявити і подальшу наполегливість і необхідно вдосконалення законодавства, тому що досвід, який ми набули, показує, що без активної роботи, без активної співпраці з бізнесом досягти прогресу неможливо.

І на сьогоднішній день слід відзначити такі позитивні знову ж таки здобутки і приклади нашої співпраці з виробниками сталеварної продукції, з виробниками хімічної продукції. Започаткована і дуже активно проводиться робота з асоціаціями виробників України, яка дозволяє як представляти інтереси нашої країни на зовнішньому ринку, так і їх ефективно захищати. 

Хотів би також відзначити, що сьогодні почалася робота, тобто говорити про якісь здобутки дуже важко в таких секторах, як  співробітництво або укладання нових угод щодо співробітництва в авіаційній галузі, активно відбувається робота в енергетиці. І звичайно, що ця робота повинна тривати, виходячи із інтересів України, з інтересів забезпечення енергетичної безпеки.

Разом з тим вся ця робота повинна підкріплюватися і законодавчо, і тому велике прохання: в тих ініціативах, які виходять з уряду, ми сподіваємося на підтримку саме в законодавчій роботі. І на сьогоднішній день це стосується багатьох сфер: і захисту прав інтелектуальної власності, і реформування відносин в різноманітних галузях економіки, і в сільському господарстві, технічного регулювання, санітарний, фітосанітарний контроль.

Цілий ряд законодавчих актів потребують вдосконалення в сфері регулювання зовнішньоекономічної діяльності, регулювання окремих секторів послуг. Тому тут перед нами стоїть багато завдань, і ми сподіваємося, що спільна робота і уряду, і парламенту дозволить просунутися нам на шляху європейської інтеграції і дійсно наповнити змістом ту угоду, про яку ми на сьогоднішній день говоримо. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі.

У мене є… Давайте так, без запитань навіть, бо і нема потреби, він робить інформацію, запропонуємо просто, щоб його надзвичайно цікава інформація була опублікована у „Голосі України”. То оскільки багато є корисної для роздумів інформації, що вона того заслуговує. Чи у вас є запитання, да? Ну тоді будь ласка. Я бачу, підняли руки депутати. Ви можете відповісти. Так? Запишіться, будь ласка.              

Будь ласка, до 10-ти… 10-ть хвилин. Сухий.

 

10:31:19

СУХИЙ Я.М.

Дякую.  Я прошу слово передати народному депутату України Ганні Герман.

 

10:31:26

ГЕРМАН Г.М.

Шановний  пане міністре, вчора з`явилася досить тривожна інформація з Міжнародного рейтингового агентства „Standart & Poors”, ви знаєте, яке знизило рейтинг України зі стабільного на негативний. Чомусь медіа так сором`язливо обійшли цю тему і ледь-ледь згадали про неї, але рейтингове агентство наголошує, що причиною пониження рейтингів України стала сама вже розмова про якісь вибори в Україні. Сам Указ Президента України  став причиною того,  що рейтинги України знизилися у світі. Більше того, це агентство підкреслює про небезпеки, які в зв`язку з цим можуть статися на шляху до ринкових реформ і до сприйняття  до інтеграції України у світовий ринок.

Як, на вашу думку, вплине такий от процес  внутрішній в Україні на….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте закінчити запитання.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Дякую за запитання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, зараз.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Дякую за запитання. Ну те, що стосується знову ж таки оцінки рейтингу агентства, то я хотів би відзначити, що свої довгострокові оцінки рейтингове агентство не змінило, тому звичайно, що  викликає занепокоєння та ситуація, тобто політична ситуація, розвиток політичної ситуації і її, скажімо, можливий  вплив на розвиток економіки.

Разом з тим, на сьогоднішній день говорити про якісь, скажімо, тривожні тенденції в економіці я не думаю, що варто і на  сьогоднішній день, якщо говорити про наше співробітництво з Європейським  Союзом, то воно  основане на  такому стабільному підґрунті, є всі  підстави для того, щоб нарощувати, і я можу сказати, що жодних сигналів на  сьогоднішній день з боку Європейського Союзу щодо можливого зниження активності економічної або припинення тих переговорів, які відбудуться, не відбулося. І у нас вже 19-20 числа продовжаться консультації і переговори щодо укладання нової угоди, а наприкінці травня ми підпишемо нову угоду по сталі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мірошниченко.

 

10:33:50

МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів.

Я хотів би поставити  наступне питання: деякі радикальні політики в Україні звинувачують і коаліцію, і уряд в тому, що начебто він відмовився від європейської інтеграції і начебто робляться вся діє, щоб євроінтеграційній вектор був припинений.

Скажіть, будь ласка, в цьому контексті: ви говоримо про переговорчий процес, про продовження плану дій, будь ласка, позицію уряду, позицію представників коаліції в цьому переговорчому процесі, і які відповіді йдуть з іншої сторони. Чи готовий зараз Євросоюз включити в цей план кінцевою метою повноправне членство України в Європейському союзі.

І наскільки  послідовну позицію в обстоюванні цього пункту займає уряд зокрема і коаліція в цілому? Дякую.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Ну, те, що стосується переговорного процесу, як ви знаєте, на переговорний процес затверджено директиви і відповідно, звичайно, там відображена позиція уряду. І наша мета — досягти максимального результату. Якщо говорити про членство, то з боку Європейського Союзу не відкидається сама ідея членства. Інші питання, які формулювання  будуть вкладені в сам текст угоди і чи буде  там чітке посилання на те, передбачається членство чи не передбачається.

З іншого боку, та угода, яка… та позиція Європейського Союзу і та угода, над якою на сьогоднішній день ми працюємо, передбачає максимально глибоке входження в єдиний ринок Європейського Союзу. Це – забезпечення і  свобода руху і товарів, і послуг, і капіталів, і робочої сили. Тобто це те, що ми можемо, завдяки чому  ми можемо досягти саме рівня глибокого рівня інтеграції і говорити вже як наступний етап – це членство в Європейському Союзі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Баранівський Шибку передає право на запитання.

 

10:36:06

ШИБКО В.Я.

Я дякую, Олександре Олександровичу. Шибко, соціалістична фракція.

Валерію Тезійовичу, я хочу підкреслити, щоб ми не відкидали таке важливе питання, як клімат самий в Україні політичний. Тому що добре розумієте, коли у нас була не дуже проста ситуація з міністром у закордонних справах, то трійка, яка до нас приїхала, то вона не доїхала у нас у повному складі. А приїхала якось так окремо, і такі рішення були не завжди визначені для суспільства.

Але я хотів би задати вам таке запитання. Скажіть, будь ласка, чи зона вільна торгівлі – це є, дійсно, та наша мета, яка дасть таку нам необхідну важливу можливість інтегруватися в європейський економічний простір? Чи ми повинні робити щось поза межами цієї зони нашої мети, зони вільної торгівлі, тому що у нас воно якось так весь час, от зона вільної торгівлі – і це буде для нас добре. І робиться це, щоб ми все-таки не зациклювалися саме на зоні вільної торгівлі, а більше мали можливості співпраці з європейською спільнотою. Дякую.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Дякую за запитання.

Якщо говорити про зону вільної торгівлі, то я відразу хочу сказати, що це не переговори щодо зниження мит, щодо зниження тільки митних бар’єрів. Це переговори щодо глибокого співробітництва в усіх сферах, у першу чергу в регуляторній сфері.

По-друге, це глибоке співробітництво, пов’язане із реформуванням законодавства, що дозволить нам взагалі вийти на рівень координації політики з Європейським Союзом, що дозволить нам брати участь у різноманітних органах, тобто які працюють на сьогоднішній день в Європейському Союзі по різних напрямках, тобто різноманітні комітети і так далі, і так далі.

Тобто ми можемо подивитися на приклад країн, які не є членами Європейського Союзу. Та ж сама Норвегія, Швейцарія і так далі. Норвегія працює на сьогоднішній день в 400 комітетах Європейського Союзу. Дійсно, вона не голосує, але вона приймає участь у формуванні рішень, у формуванні політики. Ця політика реалізується через законодавство, яке приймається у Норвегії. Норвегія платить внески, але вона отримує також ресурси з боку   Європейського Союзу. Тобто наше завдання і наша мета – відійти від просто торгівлі товарами, коли це умовно …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте закінчити думку, але скоріше.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Да. Умовно кажучи, коли ми постачаємо, наприклад, сталеливарну продукцію або текстильну продукцію і радіємо з цього. Тобто питання в тому, щоб реформувалися всі сфери нашої економіки, які б дозволили вийти на рівень конкурентноздатності з європейським Союзом. Оце наша мета.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бондарчук.

 

10:38:50

БОНДАРЧУК І.М.

Шановний Валерію Тезійовичу, скажіть, будь ласка, у якій мірі прийняття так званих сотівських законів сприятиме розвитку співпраці між Україною і Євросоюзом? Тут виключно позитив чи є, можливо, і певний негатив? Дякую.

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Ну, ви знаєте, можна обговорювати кожен окремий сотівський закон або зміни до законодавства в контексті вступу до СОТ окремо, але в цілому, ну, по-перше, те, що Європейський Союз на сьогоднішній день дійсно налаштований на роботу в рамках нової угоди, це, скажімо, це стало наслідком того, що були прийняті необхідні зміни до законодавства.

На сьогоднішній день з Європейським Союзом в контексті вступу до СОТ в нас немає практично дискусій. В нас є дійсно суттєва підтримка з боку Європейського Союзу, яку ми відчуваємо як в переговорному процесі багатосторонньому, так і в контексті наших відносин з окремими країнами-членами Світової організації торгівлі. І сьогодні європейці тільки запитують, коли ми станемо членом Світової організації торгівлі, але не тільки запитують, і підтримують нас.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чечетов.

 

10:40:05

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Михаил Чечетов, Фракция Партии регионов.

Действительно, евроинтеграция – это наш стратегический вектор, это неоспоримо. Для того, чтобы уменьшить и временные издержки, и финансово-экономические издержки на этом пути, мы должны, наверное, по максимуму использовать, использовать наши отношения с Россией.

У меня вопрос: когда, вот, рассматриваются такие серьезнейшие вопросы, и вопросы по Межпарламентской ассамблее … Межпарламентской комиссии, … наши евроинтеграторы из «Нашей Украины», из БЮТ, которых вчера, когда зарплату давали, возле кассы пройти невозможно, сейчас где-то гуляют, греются на солнышке.

У меня такой вопрос, скажите, вот эти волны политической нестабильности вызванные антиконституционным указом, они приближают нас к Европе или отдаляют от Европы, которые исповедует европейские ценности?

 

ПЯТНИЦЬКИЙ В.Т. Ну, ви знаєте, це скоріше ви спокушаєте мене до того, щоб роботи політичні оцінки. Тобто, я не державний службовець, який намагається професійно виконувати ту роботу, яка мені доручена. Тому говорити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу, Валерій Тезійович, на це питання не відповідаєте. Михайло Васильович у вас там погано був мікрофон включений, тому ви зважте на цю обставину і тому доповідач просто не міг чітко відповісти. А, що біля каси там черга велика, вони видно думають, що це остання зарплата, тому так і спішать до каси. Скажіть, що це все буде ще 4 роки, вони хай не спішать, спокійно хай працюють, тільки що інша справа, переглянути, можливо, умови оплати праці, то це інша річ. Ми згодом, я думаю, розглянемо це питання. Валерій Тезійович, спасибі вам. Сідайте, будь ласка. А я прошу вас ще раз, підготуйте до публікації вашу інформацію. Валерій Тезійович, я кажу, підготуйте до публікації вашу інформацію, лаконічно, повипускайте зайвини різні, але, щоб вона пішла все-таки. Спасибі. Слово має міністр юстиції Олександр Лавринович. Прошу.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Шановний Олександр Олександрович! Шановні народні депутати! План дії Україна-Європейський Союз є перши в рамках співпраці нашої країни з Європейським Союзом документом, який чітко визначив питання порядку денного політичного діалогу, які було започатковано ще в 1994 році в рамках Угоди про партнерство і співробітництво.

З огляду на те, що досвід України з реалізації таких принципів як свобода, демократія, повага прав людини та основоположник свобод, верховенства права є трошки меншим ніж в країнах Європейського Союзу. Зрозуміло, що переважну частку пріоритетів політичного діалогу в рамках виконання плану дій становлять зобовязання України щодо забезпечення внутрішніх політичних реформ.

Реалізація плану дій у 2005-му, у 2006-му роках співпала з докорінним переглядом механізмів функціонування політичної системи зумовлений конституційною реформою 2004 року. Більшість рішень, прийнятих у цьому контексті, та практика їх застосування сприяли посиленню стабільності та ефективності інституції, що забезпечують демократію та верховенство права в нашій державі.

Прикладом цього є організація та проведення парламентських виборів 2006-го року, які отримали високу оцінку їх демократичності як в середині країни, так і представників Ради Європи, ОБСЄ, Європейського Союзу і інших міжнародних організацій та держав.

Наступним кроком в забезпеченні європейських стандартів щодо розподілу і функціонування органів державної влади в Україні стало ухвалення Закону України „Про Кабінет Міністрів України”, який чітко визначає  статус та місце уряду України в системі органів державної влади.  Утім, завершення формування стабільної та ефективної системи  інституції, що забезпечують демократію та  верховенства права вимагає ухвалення цілого комплексу законодавчих актів.

Зокрема, необхідно ухвалити Закони України про внесення змін до Конституції щодо вдосконалення системи місцевого самоврядування, рішення щодо якого попередньо приймалось в попередньому складі парламенту, про нормативно-правові акти, які перебувають зараз також на розгляді уже в комітеті Верховної Ради України.

Протягом всього року Кабінет Міністрів України планує також внести на розгляд Верховної Ради проекти Закону України „Про  державну службу” в новій редакції, Адміністративно-процедурного кодексу України та Закону України „Про центральні органи виконавчої влади” – ті закони, які мають забезпечити нормативне функціонування всієї системи державного управління в  нашій державі.

Одне з пріоритетів плану дій  було подальше проведення судової та  правової реформ для забезпечення незалежності судової влади та  зміцнення її адміністративної дієздатності, забезпечення неупередженості та  ефективності діяльності органів прокуратури.

З метою реалізації вказаного на розгляд Верховної Ради було внесено проекти законів про внесення змін до Закону України „Про судоустрій” та внесення змін до Закону  „Про статус суддів”. Ці проекти законів, які готувалися спільно урядом України, представниками українського парламенту та представниками Президента України, вони були прийняті за основу 3 квітня цього року. І голосування показало, що існує   політична згода щодо підтримки напрямків реформування  судової системи, тих напрямків, які опрацьовувалися спільно різними  державними інституціями.

Сподіваємося, що наша спільна робота з доопрацювання та ухвалення   цих  законів  забезпечить прийняття зважених рішень, які дозволять покращити функціонування судової системи в Україні.

Не залишається  без уваги  і таке питання, як виконання рішень Європейського суду з прав людини. Україна на сьогодні є єдиною державною у Європі, у якій виконання рішень Європейського суду  здійснюється на основі процедури, затвердженої законом  України. При цьому  наша держава не зупиняється виключно на випадах справедливих сатисфакцій на виконання  рішень цієї поважної судової  інституції, але і здійснює  заходи, покликані на зменшення заяв проти України. Зокрема  на виконання рішень Європейського суду розроблено низку   проектів законів, які покликані вирішити найбільш болючі проблеми України, визначені  в рішеннях Європейського суду.

Здійснюються  заходи з підвищення обізнаності суддів, прокурорів, а також працівників Департаменту з питань виконання покарань та Департаменту державної виконавчої служби з  питань Європейської   конвенції  з прав людини  та практики Європейського суду  з прав людини. Міністерством юстиції України  здійснюється постійна експертиза проектів  нормативних актів з точки   зору їх відповідності Конвенції про захист прав людини  і  основоположних свобод та практиці Європейського суду.

Серед успішних реалізованих заходів, спрямованих  як на розвиток судочинства, так і на виконання Плану дій, слід виділити створення єдиного державного реєстру судових рішень, який забезпечує  доступ до судових рішень через мережу Інтернет. Створення цього реєстру сприяє відкритості і прозорості судового процесу. Черговий пріоритет, визначений у Плані дій,  стосується забезпечення ефективної боротьби з корупцією. У зв'язку із цим можу зазначити, що  Україна ратифікувала Конвенцію Організації Обєднаних Націй  проти корупції та Кримінальну конвенцію  про боротьбу з корупцією, чим ще раз підтвердила своє негативне ставлення   до цього явища. Посилити державну політику у цій сфері  мають також Закони України „Про засади, запобігання та протидії корупції”, „Про відповідальність  юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень”, „Про внесення змін до деяких законодавчих актів” (щодо відповідальності  за корупційні правопорушення). Ці проекти, які розроблені  Кабінетом Міністрів  України і внесені в якості урядової ініціативи на розгляд українського парламенту.

Обєктивну оцінку боротьби з корупцією в Україні  було надано у звіті групи країн проти корупції Ради Європи, так званої групи „Греко”, який містить 26 рекомендацій загального та спеціального характеру.

До загальних рекомендацій відносяться рекомендації щодо реформування прокуратури  та  державної служби продовження судової та  адміністративної реформи. Спеціальні рекомендації охоплюють більш вузькі специфічні  проблеми та передбачають здійснення  конкретних заходів таких,  наприклад, як розробку  плану дій з реалізації національних  антикорупційної стратегії та створення органу відповідального за моніторинг реалізації цього плану дії.

Відповідно до плану дій   Україна мала забезпечити захист прав людини та  основних свобод відповідно до  європейських та міжнародних  стандартів, дотримуючись та ефективно   виконуючи конвенції Організації Обєднаний Націй та Ради Європи у сфері захисту прав людини.

У звязку із цим хочу зазначити, що Україна є  стороною більшості міжнародних актів у  сфері захисту прав людини та  залишається прибічником розвитку у системі міжнародного захисту  прав людини. Зокрема, минулого року Україна ратифікувала протоколи номер 12 і 14  до Конвенції про захист  прав людини і основоположних свобод, а також протокол  до Конвенції Організації Обєднаних Націй з  протидії тортурам  та іншому жорсткому, негуманному  та принизливому поводженню та покаранню.

У цьому році  необхідно завершити роботу повязану з ратифікацією Конвенції про захист осіб у звязку з автоматизованою обробкою персональних даних та додаткового протоколу до неї, а також Європейської конвенції  про відшкодування  збитків жертвам насильницьких злочинів.

Підсумовуючи, можу констатувати,  що виконання нашою державою Плану дій „Україна – Європейський Союз” необхідно сприймати в світлі внутрішнього розвитку нашої держави, який відбувається у відповідності до європейських стандартів і забезпечує неухильний розвиток всіх основоположних правових норм, які мають утвердити принципи верховенства права в нашій країні. Дякую. 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.

Є у вас запитання? Ну будь ласка, запишіться, у кого є запитання, бо інформація цікава і важлива. Бронніков, будь ласка.

 

10:51:41

БРОННІКОВ В.К.

Александр Владимирович, очень интересная информация, но в ней уже, мне кажется, не учтена оценка последней ситуации. То есть, здесь уж прозвучал, в том числе и в этом зале, рейтинг Украины сменяется на негатив. Второе, прозвучала информация в Интернете, распространена, что министр иностранных дел Яценюк заявил, что мы разберемся в проблемах внутренних самостоятельно, то есть не привлекая международных экспертов в оценке того политического кризиса, его законности и конституционности для того, чтобы вывести Украину из негативного рейтинга.  

Имеете ли полномочия Яценюк принимать самостоятельно такие решения или это – функция Кабинета Министров? Дайте, пожалуйста, пояснения.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Я можу сказати, що я не маю права давати оцінки діям інших членів уряду, але безперечно фактом є те. що внутрішня ситуація в Україні, яка динамічно розвивається, вона має свій вплив як на двосторонні і багатосторонні стосунки України з іншими державами, об'єднаннями держав, міжнародними організаціями, і безперечно, що ті кроки. Які робляться в Україні всупереч взятих на себе зобов8язань щодо дотримання тих загальних норм права,   які є утверджені в Європейському Союзі, і зобов`язання щодо дотримання, які бере на себе Українська держава, не сприяють розвитку наших партнерських стосунків. Це зрозуміло. Але на сьогоднішній день я хочу сказати, що Україна як держава в особі своїх органів державної влади, українського парламенту, українського уряду робить всі необхідні кроки для того, щоб реалізувати той план, який затверджений спільно Україною і Європейським  Союзом. Я маю у  себе інформацію, достатньо об`ємна вона на 40-а сторінках…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте закінчити думку. Будь ласка.

 

ЛАВРИНОВИЧ О. В. Я хочу сказати, що план заходів є достатньо об`ємним, я взяв з собою, він на 40-а сторінках викладений і передбачає  реалізацію дуже великої низки заходів. По кожному з них Українська держава робить ті кроки, які взяла на себе зобов`язання перед Європейським  Союзом   і безумовно перед своїм народом для того, щоб утвердити ті принципи і стандарти життя, які сьогодні є в Європейському  Союзі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бульба.

 

10:54:26

БУЛЬБА С.С.

Дякую.  Степан Бальба, фракція соціалістів.

Олександре Володимировичу, у мене таке запитання, воно можливо і не зовсім стосується саме цієї теми, але все-таки… Майбутнє,  більш тісне співробітництво з Європейським Союзом передбачає запровадження ринкових відносин у тому числі в земельному питанні.

Як ви вважаєте, ось оці всі колізії навколо дострокових виборів там і так далі чи не  позначаться вони на  прийняття законів, необхідних для того, щоб з 1 січня наступного року ми справді могли мати  цивілізований ринок землі в Україні. Чи не втратимо  тим самим ми землю, якщо мораторій з 1 січня наступного року буде скасовано?

 

ЛАВРИНОВИЧ О. В. Я сподіваюся, що ця ситуація, яка  спровокована щодо певної кризи в  Україні в роботі і стосунках між органами державної влади не буде довготривалою і той план законодавчих робіт, який спільно  опрацьований українським урядом і структурними підрозділами українського парламенту буде виконаний, і Верховна Рада України зможе ухвалити всі необхідні закони з тим, щоб наступного року відповідно до раніше прийнятого рішення функціонував повноцінний ринок землі в Україні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І нарешті – Бондарчук.

 

10:55:58

БОНДАРЧУК І.М.

Шановний Олександре Володимировичу!

Ваше міністерство контролює роботу щодо адаптації вітчизняного законодавства до європейського. Чи є у Мінюсту пропозиції, спільні з Мінпраці про планомірне узгодження  нашого трудового, пенсійного і міграційного законодавства у контексті ратифікованої нами Європейської соціальної хартії? Дякую.

 

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Так є  такі пропозиції. Ця робота, безумовно, провідним міністерством тут є міністерство праці і наш департамент адаптації працює спільно з міністерством праці. Безумовно, що відповідно до плану, який буде затверджений, я сподіваюся, наприкінці цього року після реалізації програми, яка була затверджена Верховною Радою України 2004 року, вона завершується цього року, ця програма. Ви слухати звіт про виконання програми за минулий рік. Передбачені також ці кроки по адаптації у сфері трудового законодавства України до стандартів Європейського Союзу  також.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, сідайте, будь ласка.

Ми беремо до відому цю, справді, корисну і цікаву інформацію з  стратегічного напрямку розвитку зовнішньої політики України.

Шкода, що від міністерства закордонних справ зараз немає представника. Я хотів би, користуючись нагодою, звернутися до Арсена Петровича Яценюка, нагадуючи йому, що оцінку міністерству даватиме все одно Верховна Рада. Ми заслухаємо ще його інформацію, думаю, після того, коли припиниться колотнеча, організована стосовно позиції парламенту чи оцінки його діяльності. Не цим людям давати оцінку. Я думаю, що суспільство саме визначиться згодом. А тим часом  ми беремо до відому цю інформацію.

І я хотів би звернутися до вас з такими пропозиціями. От у нас від кожної фракції є пропозиція: то перерву оголосити для того, щоб дати   можливість висловитися депутатам. То просто дати слово там до п’яти хвилин там Стояну від двох фракцій або що.

Я думаю, ми давайте так зробимо. Просто відведемо 15 хвилин на обмін інформацією по політичному моменту, тому що він особливий. І потім продовжимо роботу. Так?

Тому я хочу поставити на голосування пропозицію про те, щоб відвести 15 хвилин на обмін інформацією.

 

10:58:57

За-254

Першим я хотів би запропонувати слово одному із депутатів, наших колег, Олександру Васильовичу Галуненку, Герою України, Заслуженому працівнику транспорту.

Про що йдеться? Група наших депутатів звернулася, підготувала звернення народних депутатів коаліції національної єдності у Верховній Раді України до народних депутатів України від опозиції. Я думаю, що це цілком правомірний хід, який започаткували наші представники. Я хотів би сказати хто готує таке звернення: Бахтеєва Тетяна Дмитрівна - заслужений лікар України; Бойко Володимир Семенович - Герой України, заслужений металург України; Борзих Олександр Іванович - заслужений працівник сільського господарства України; Бугаєць Анатолій Олександрович -  Герой України, заслужений машинобудівник України; Галуненко Олександр Васильович, який зараз стоїть на трибуні, - Герой України, заслужений працівник транспорту України, легендарний пілот-випробовувач літаків. Далі. Литвинов Леонід Федорович - Герой України, заслужений працівник промисловості України; Літвінов Володимир Григорович - Герой України, заслужений шахтар України; Парубок Омелян Никонович - двічі Герой соціалістичної праці, лауреат Державної премії СРСР; Самойлик Катерина Семенівна - заслужений вчитель України; Скудар Георгій Маркович - Герой України, заслужений машинобудівник України; Табачник Яків Піневич -  народний артист України; Ткаченко Олександр Миколайович - Герой соцпраці, академік Української академії аграрних наук. 

І ще не підписали кілька героїв, не встигли просто вони це зробити, мабуть, приєднаються. Я маю на увазі Янковського Миколу Андрійовича, Зубця Михайла Васильовича – заслуженого діяча науки і техніки, академіка, Герасимова Івана Олександровича – Герой України, ветеран Великої Вітчизняної Війни, Богуслав В’ячеслав Олександрович – Герой України, доктор технічних наук. Це все, я не додаю після цих регалій, назв і статусу цих людей, не додаю ще одного слова – „народний депутат України”, аби і громадяни України розуміли, що достойні люди звертаються з своїми пропозиціями до представників, які, теж депутатського корпусу, які тимчасово і, на мій погляд, через, ну, так, недогляд, не знаходяться сьогодні у сесійному залі. Тому, Олександр Васильович, будь ласка, ваше слово.

 

11:01:36

ГАЛУНЕНКО О.В.

Шановний Олександр Олександрович, шановні народні депутати!

Звернення народних депутатів Коаліції національної єдності Верховної Ради України до народних депутатів України від опозиції. Події останніх днів, пов’язані з оприлюдненням Указу Президента України „Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України п’ятого скликання”, який цілком очевидно порушує норми Конституції України, змушують звернутися до вас, тієї частини депутатського корпусу, який використовується як знаряддя здійснення ганебного плану державного заколоту.

Нажаль, сьогодні поняття честі, гідності, порядності, людяності, здорового глузду організатори заколоту хочуть замінити одним – страхом. Саме під Домокловим мечем страху Президент нагинає голів держадміністрацій, членів ЦВК, керівників органів місцевого самоврядування, членів виборчкомів, щоб вони тупо виконували нелегітимний указ Президента, взяли на себе авантюру з перевиборами Верховної Ради України. Ви цього хотіли, колеги? Ви хочете виконувати злочинні розпорядження глави держави? Якщо таким чином планується провести усю виборчу,  то чи не вийде так, що Секретаріат Президента сам підбере і затвердить новий склад народних депутатів, в якому не буде місце ні нам, ні тим із вас, хто, справді, сповідує ідеї демократії. Бо устами деяких чиновників Президентського Секретаріату стверджується, що всупереч Конституції депутати 5 скликання сьогодні позбавленні будь-якого статусу і повноважень. Ви за торжество такого політичного дикунства, ви за те, щоб Україна опинилася в пащі новітнього тоталітаризму.

Шановні народні депутати, вдумайте, якщо у вас організатори заколоту ще не забрали право на власну думку, до чого може довести антиконституційний безлад, правовий нігілізм, який насаджують провідники далекосяжних планів ліквідації демократичного ладу в Україні. Хіба не про це свідчать вимоги Президента, запровадити імперативний мандат народного депутата, який не сприймає Європа та вибори на взірець Іраку, Афганістану, деяких країн Африки.

Під шаленим тиском перебуває Конституційний Суд, який хочуть пригнути до підтримки антиконституційного Указу Президента України про припинення повноважень Верховної Ради України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хвилиночку. Будь ласка, продовжіть час для закінчення. Я прошу вас.

 

ГАЛУНЕНКО О.В. Про припинення повноважень Верховної Ради України 5 скликання. Йде масове зомбування народу щодо цього. Безсовісно обпльовують все, що зроблено Верховною Радою для економічного зростання соціальної ситуації в Україні. Так, ми всі у Верховній Раді різні за своїми уподобаннями, політичними поглядами, але національні інтереси у нас спільні. Ніхто і ніщо не дає право нікому з нас жити тільки за своїми поняттями і за своїм розумінням Конституції.

Разночитань основоположних статей основного закону бути  не може, бо це призведе до повного абсурду. Вдумайтесь, до чого може призвести правовий нігілізм. Не дайте зробити себе знаряддям  в руках політичних аферистів.

Саме сьогодні, свідомо чи ні, закладається ганебна практика нехтування законів, Конституцією України і загальнолюдською моралю  заради задоволення владних і  бізнесових інтересів тих, хто сьогодні рветься до влади. Зробіть висновок самі – як  вам підказує совість, розум заради нашої спільної мети розквіту незалежної України, добробуту і щастя наших  людей.

Ми закликаємо повернутися до сесійної зал тих із вас, хто збагнув, задля якої підлої мети вас використовують. Давайте працювати разом на  благо нашого народу,  заради його щастя і добробуту. Зважте все, не беріть  участі в політичній авантюрі, яка несе Україні крах і занепад усього: економіки, політики, моралі. Хай опорою для вас стане стаття 60-та Конституції України, яка дозволяє вам  не виконувати антиконституційні розпорядження будь-кого. Наше слово до кожного із вас – слово  від щирого серця: не зрадь Україні, історія не вибачить нам ніколи, якщо ми свої особисті    інтереси поставимо над інтересами  загальнонаціональними.

Народні депутати, які  зачитав Олександр Олександрович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте підтримаємо таку ініціативу народних депутатів. Спасибі вам за неї.

Я ще раз, тільки вже звертаючись, мабуть,  до тих, хто слухає, дивиться наше засідання, хотів сказати, що мова іде про те, що звертаються люди, за якими колосальний авторитет, завойований попереднім всім життям. І трудові  звершення і професійні колосальні досягнення,    і високий моральний авторитет тих людей, які сьогодні сидять і  працюють у сесійному залі, і таких людей є не мало, як  ви розумієте,  і в опозиції. Треба щоб вони прийшли до залу і працювали разом, бо врешті-решт всі ці тертя минуться, і правда восторжествує, Конституція буде дотримана скрізь і всіма. Але треба, щоб і від  тих авторитетних людей допомога теж  в цьому відношенні надійшла. Я думаю, що ми би всі  звернулися з такою пропозицією. Але досить того, що наші представники, я вважаю, наша політична еліта звертається  з цього  приводу до своїх колег із опозиції. Спасибі вам за таку ініціативу.

Була пропозиція дати слово Стояну від двох фракцій, а потім запишіться ще, хто хотів би висловитися. Прошу.

 

11:09:34

СТОЯН О.М.

Шановні співвітчизники, шановні учасники  колеги  народні  депутати, шановний Олександре Олександровичу.

Вчора  всі засоби масової інформації показали події, які відбулися у Печерському районному суді. На жаль, вони показали, м’яко кажучи,  ці  події викривленими. Ось один тільки факт.

У нічному випуску новин на”1+1” показують картинку, як виламуються двері в  одній із кімнат, і коментатор каже: „Регіони” виломами двері і забрали печатку. Я стверджую, що це груба фальсифікацію. Чому ніхто не показав наш брифінг з колегою Попеску, де ми як свідки розповідали, яким чином  Колесніченко  взяв печатку. Зате один із каналів  показав зустріч Президента, термінову зустріч з депутатом від БЮТу Андрієм Портновим та Генеральним прокурором. Після цього Президент  заявив, що  вчинено злочин і дав доручення Генеральному прокурору провести розслідування. Ми заявляємо, що  бютовець Андрій Портнов не був присутнім  у момент передачі печатки. Тому все, що він розповідав Президенту, це брехня.

Наступне.  У  кімнаті на момент передачі печатки  не була присутня заступник голови Печерського суду Ольга Отрош, але по всім каналам  вона стверджувала про побиття її помічниці. Дивує, чому це не могла зробити сама помічниця. Ми вимагаємо провести судмедекспертизу, щоб показати, що ніякого насильства над цією людиною не було.

Що стосується дверей. Хочу сказати, що, як мені повідомили мої колеги,  їм стало відомо, що в одній із кімнат  закрилися заступник голови СБУ Геннадій Москаль, представник Секретаріату Президента    Галатей, той же  бютовець Андрій Портнов і заступник голови Печерського суду, закрилися і готують якусь там акцію. Наші колеги спитати, що там робиться. Журналісти також хотіли поцікавитися, що там робиться. І коли вони постукали, ті люди не відкрили. Що було далі,  я думаю, про це краще розповість очевидець цих подій Юрій Болдирєв. Але хочу  однозначно сказати,  що відкриття дверей до печатки ніякого відношення не мало. Це відбулося значно пізніше. І депутати, які були присутні, бачили печатку у руках Колісніченко.

Тому ми  вважаємо, що треба негайно тут показати відіосюжет цієї події, він є на Першому національному. Олександре Олександровичу, запросити, щоб показали цей відіосюжет, що насправді було у тій кімнаті.

І, нарешті. Шановні колеги!  Я ще раз підтверджую, що  ніякого насильства по відношенню не було, це чергова політична провокація  спрямована на дискредитацію Партії регіонів.

А 2 хвилини, бо у мене 5 хвилин було, я передаю    Анні Герман, моїй колезі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Даремно ви їй передали дві хвилини,  вона б одержала три.

Будь ласка,  просять  депутати, які записані тут. Ганна Герман у запису, вам передають слово, будь ласка.

 

11:12:43

ГЕРМАН Г.М.

Шановні колеги! Якщо ви  мене підтримаєте, підтримаєте проект   протесту, який с пропоную вашій увазі, то ми   звернемося до міжнародних організацій  з приводу  спроб утисків свободи  преси, які мають місце  останнім часом в Україні.

Отже, проект протесту: „Останнім часом з боку пропрезидентських сил  зявилися спроби утисків свободи преси і обмеження доступу журналістів до інформації. Так, на засіданні Кабінету Міністрів другого квітня міністр закордонних справ, який є ставлеником Президента України, вимагав обмежити право преси і не дати можливості журналістам бути присутнім на всьому засіданні Кабінету Міністрів та інформувати суспільство про те, що там відбувається.  

П'ятого квітня на засіданні РНБО прес-служба Секретаріату Президента вигнала журналістів із засідання, коли свій виступ розпочав Прем`єр-міністр України. Окрім того, контрольований пропрезидентським оточенням канал „1+1” п'ятого квітня подав сприпарований сюжет, в якому, підтасувавши факти, подав неправдиву картину подій в Печерському райсуді, що змусило народного депутата Стояна у знак протесту покинути нічний випуск ТСН.

Ми висловлюємо рішучий протест проти спроб утисків свободи преси, проти замовних матеріалів. Проти намагань знову перетворити вільну українську журналістику в покірний інструмент Секретаріату Президента. Якщо ви підтримаєте текст такого проекту, ми скеруємо його до міжнародних організацій у ПАРЄ, а також міжнародні організації „Репортери без кордонів”.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я гадаю, що цілком слушна пропозиція, тому що вчора навіть на засіданні Ради безпеки і оборони навіть міністр оборони, який, ясна річ, займає таку окрему позицію у оцінках того, що відбувається, і той сказав, що це було непристойно сто воно журналістів, коли їх буквально після виступу Президента, котрий сформулював свою позицію, вигнали із засідання РНБО, це справді не годиться.

Тому, якщо ви не заперечуєте, давайте дамо доручення тій же Ганні Герман відредагувати все, що вона запропонувала, і спрямувати таке звернення в ті адреси, про котрі вона сказала.

 

ГЕРМАН Г.М. Дякую вам, дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Нема заперечень? Тоді я ставлю на голосування цю пропозицію.               

 

11:15:31

За-256

Рішення прийнято, спасибі.    

Юрій Болдирєв. Прошу. Замість Ярощука.

 

11:15:46

БОЛДИРЄВ Ю.О.

Уважаемый Александр Александрович! Уважаемые коллеги! К сожалению, этот вчерашний эпизод получил совершенно фантастическое толкование в средствах массовой информации. Я с огромным раздражением посмотрел телевизионный сюжет, который представлял открытие двери и разговор с Геннадием Москалем в качестве взлома кабинета и похищения печати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Юрій Олексійович, мікрофон підніміть, бо не чуть. 

 

БОЛДИРЄВ Ю.О. Я обращаюсь к журналистам с просьбой. Уважаемые господа! Если вы не знаете содержание эпизода, то лучше не ставьте его вообще в эфир. А если вы хотите его поставить,  то спросите у участников, у свидетелей как всё это происходило. Вы перепутали, вы свели в один сюжет два совершенно разных события, разнесенных по времени примерно на 5-6 часов. То есть, утром забрали печать из сейфа. Кстати, без всякого насилия. Это помощница отдала ключ от сейфа председателю суда и он взял свою печать из сейфа. Вот как это было.

А около половины второго господин Москаль, зам.председалеля СБУ, господин Галатей, начальник Управления Администрацией Президента, заместитель председателя суда Отраш, закрывшись в 21-ой комнате  вместе… да, вместе с депутатом от БЮТа Андреем Портновым, закрывшись в комнате, инструктировали эту девушку, рассказывали ей видимо о том как ее били для того, чтобы она потом представила эту позицию журналистам. Кстати, вы же видели, что в основном эту позицию представляли другие люди, а не она.  Портнов в основном говорил о том как ее были, а совсем не она. И тот эпизод, который был показан с открытием двери… во-первых, дверь не  взламывали. Мы постучали в дверь и нам дверь открыли. Открыли, когда увидели камеры – ваши же журналистские камеры увидели те, кто был в комнате -  они стали дверь закрывать. Мы не давали им закрыть дверь.  Под дверь попала нога охранника Москаля, который стал кричать, что ему сейчас сломают ногу. Мы вытащили этого человека из-под двери и тогда наконец открыли дверь и состоялся весь этот разговор с Москалем, который вы и записывали.

Во-первых, не было взлома двери и, во-вторых, в это время   о печати вообще не было речи. Печать забрали утром, а это было в половине второго. Я очень прошу вас для того, чтобы мы могли уважать вас так, як вы уважаете своих родителей, пожалуйста, не врите в эфире. Если вы не знаете, о чем идет речь, спросите у свидетелей, у очевидцев, как все это происходило.

И последнее… 30 секунд.

В связи с тем, что все эти прискорбные события происходят на Страстной неделе, и я думаю, что всем нам придется еще… всем сторонам этого конфликта придется ответить перед Богом за то, что на Страстной неделе мы втянулись в такой позорный, позорящий Украину на весь мир процесс, наш штаб принял сегодня решение не проводить митингов ни сегодня, в Страстную пятницу, ни завтра, в Страстную субботу. Пока Христос не воскреснет, мы отказываем…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, ми використали час 15 хвилин.

Але ще від фракції Симоненко, Бондарчук. Будь ласка, Симоненко. І Бокий.

 

11:19:23

СИМОНЕНКО П.М.

Уважаемые коллеги! Симоненко, фракция коммунистов.

Я вас информирую о том, что в целом ряде областей уже сейчас начинают отключать радиотрансляцию сессии, и таким образом пытаются лишить нас возможности  общаться с нашими избирателями, чтобы они четко знали, какую позицию занимает сегодня коалиция.

И я бы хотел использовать это время, чтобы еще раз высказать некоторые суждения по тому, что происходит. Как вы знаете, вчера Президент заявил о том, что в Конституционном Суде решается вопрос о конституционности его указов, и я хотел бы привлечь внимание, что да, наша позиция заключается в том, что Конституционный Суд должен дать ответ на вопрос  конституционности или неконституционности указов.

А после этого, я убежден, что в Конституционном Суде все-таки честь, достоинство судьи и право восторжествует, и будет принято совершенно справедливое решение о неконституционности указов. Я предлагаю уже сейчас приступить к подготовке соответствующих решений: обращения в Генеральную прокуратуру о возбуждении уголовного дела против Президента  за совершение должностного преступления, далее – продолжить подготовку политической реформы – ликвидации института президентства, и таким образом вернуть в правовое поле все то, что происходит в стране.

Но мне представляется, уважаемые товарищи, главное не выборы, выборы – не цель, главное – парализовать сегодня Верховную Раду и, теперь уже очевидно, что и Кабинет Министров, после вчерашнего заседания Рады совета безопасности.

Это по сути дела – путь к правовой катастрофе. Чем закончится это? Уже сегодня Украина ощущает то, что оранжевые снова ввергли страну в очень серьезные испытания. Ставится под сомнение инвестиционный климат. А это безусловно через несколько месяцев будет нанесен колоссальный удар по экономике Украины помаранчевой командой во главе с Президентом.

Они раскручивают сегодня инфляцию и именно по их инициативе организована вот эта инфляционная спираль, это безусловно также ударит по карману наших простых рабочих. Убивает малый и средний бизнес. Это очевидно сегодня, ибо снижается покупательная способность наших граждан, теряется доверие к финансовой системе и многое другое.

Речь идет о том, что подготовка к избирательной кампании – это тенизация и подготовка помаранчевыми как раз олигархами и другими, кто поддерживает Президента, это естественно сегодня, уровень заработной платы, это рост цен и многое другое.

Совещания, которые проводились Президентом с администрациями Президента. Я хотел бы обратиться ко всем. Есть статья 60 Конституции. Она гласит: никто не обязан исполнять явно преступные распоряжения или приказы. За отдачу исполнения явно преступного распоряжения или приказа наступает юридическая ответственность.  Я хочу предупредить глав администраций областей и районов. Вы будете нести уголовную ответственность за то, что сейчас начали проводить совещания о начале избирательной кампании.

И последнее. Начинается решение, принимается решение, что за счет местных бюджетов финансировать избирательную кампанию. Я думаю, что надо уже нам рассмотреть вопрос о финансовой дисциплине местных органов самоуправления, которые нарушают Государственный бюджет и таким образом…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Спасибі. Дайте закінчити фразу, ще скільки треба.

 

СИМОНЕНКО П.М. И последнее.

Уважаемые избиратели, я хотел бы привлечь ваше внимание. Все президенты Украины прокляты народом Украины. Я думаю, что это вывод, который мы должны сделать. Начиная с Кравчука, сколько было нареканий в адрес Кучмы, и что сегодня творится с «авторитетом» в кавычках того же Ющенко.

Я думаю, что это ответ на вопрос тем, кто сомневается, нужен ли Президент Украине?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Іван Сидорович Бокий.

 

11:23:15

БОКИЙ І.С.

Шановні колеги, шановні виборці України, я думаю, те, що сталося сьогодні, має для нас велику моральну вагу і підтримку. Сьогодні Державна Дума Російської Федерації підтримала, висловилася на підтримку Верховної Ради України офіційною своєю заявою. Тобто це вже є позиція російського парламенту. (О п л е с к и).

При всій нашій любові чи нелюбові до другого Президента України, сьогодні опубліковано відкритий лист Леоніда Кучми, в якому він заявляє також про потребу дотримуватися Конституції і не підтримує нинішнього Президента України у зв’язку із виданим ним указом. (О п л е с к и).

А тепер я хочу сказати кілька слів на підтримку свободи слова. Те, що ми сьогодні за неї висловились так однозначно і одностайно, це дуже важливо, але треба уміло і використовувати свободу слова. Вчора на багатьох телеканалах звучали, наприклад такі слова: „колишня Верховна Рада, колишній Голова Верховної Ради п’ятого скликання Олександр Мороз”. Або надають нам слово на телеекрані  і кажуть: „народний депутат України п’ятого скликання”. Виходить, уже ми у минулому.

Так от, я хочу заявити журналістам: вивчайте Конституцію, читайте Конституцію. Ви можете визнавати чи не визнавати указ Президента, але Верховна Рада діє, як ви знаєте, до останнього дня, до того дня, коли приймають присягу народні депутати наступного скликання. Тому Верховна Рада України не колишня, як це стверджував президентський телефоніст Бондар, а Верховна Рада працює, вона сьогодні діючий парламент український незалежної держави. І не треба обманювати людей, що Верховна Рада колишня. Верховна Рада працюватиме доти, доки народ довірив їй, як кажуть, бути вищим законодавчим органом держави. Не треба вводити людей в оману, не треба вибудовувати якісь свої політтехнології на догоду банкові нібито парламент не існує. Президент, до речі, вчора довів, що він знає, що Верховна Рада існує раз він на засіданні РНБО звернувся до діючого Голови діючої Верховної Ради з проханням прийняти поправки до бюджету для фінансування виборів. Виборів, звичайно, не буде, бо це тільки може бути в якихось, ну я не знаю, в авторитарних державах такий вибрик, який здійснив Ющенко. Але вже теж він розуміє, що Верховна Рада діє і буде діяти, уже за це йому спасибі. Хоча, я думаю, що спасибі тут мало. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Вам, спасибі. Я підкреслюю, за інформацію. І я би хотів заспокоїти тих журналістів, які поспішають говорити про колишніх депутатів, вони тут сидять депутати 5 скликання, скоріше всього, переважна більшість будуть і депутатами 6 скликання, якщо будуть працювати серйозно і відпрацюють всю відведену Конституцію і каденцію, я маю на увазі, до 2011 року, а потім виборці визначаться, не поспішайте поперед батька в пекло, бо багато чого вже ця приказка підтверджувала у житті нашого суспільства. Тому, я гадаю, що досить буде. У вас? А, по тексту.

Будь ласка, Шибко. Одну секундочку, це про? Віталій Якович, огласіть, будь ласка.

 

ШИБКО В.Я. Я скажу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А?

 

ШИБКО В.Я. Я скажу. Це звернення до …….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, будь ласка.

 

11:27:23

ШИБКО В.Я.

Шановні колеги, тут за ініціативою трьох депутатів, наших колег Катерини Самойлик і Михайла Чечетова, і мене підготовлен текст звернення до Його Святості і Святішого Отцю Бенедикту ХVI. Дозвольте, зачитати цей текст, якщо ми його приймемо, то це буде звернення не від нас трьох, а повністю від Верховної Ради України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ШИБКО В.Я. Його Святості Святішому Отцю Бенедикту ХVI.

„Ваше Святосте!

 Україна переживає складні часи і всім нам потрібні величезне терпіння і мудрість, щоб подолати ці виклики у найкраще можливий спосіб.

Дуже шкода, що нинішня політична криза почала розгортатися на Страсному тижні. За таких обставин багато хто з нас вважає неможливим забути цей світ і направляє свої погляди та душі до господніх страстей.

У такій ситуації потрібна підтримка і милосердя церкви.  Можете лише уявити, з яким  занепокоєнням ми прочитали у кількох інформаційних джерелах в Інтернеті, що у Чистий четвер представники декількох християнських церков підписали звернення до українських політичних сил. У цьому зверненні вони не лише дають оцінку поточній політичній кризі, але й відкрито пристали до позиції, закликаючи членів парламенту поновити народну довіру через вибори. Активне докучання деяких християнських парафій до політичного життя України, на жаль, не є новим. Проте, ми були дуже стурбовані побачити імена двох високо достойних католицьких ієрархів – кардинала  Гузера та єпископа Торфем’яка – серед тих, хто підписав звернення.

Ми б хотіли вірити, що Апостольська римська церква залишатиметься над політичною боротьбою, сподіваємося, що тісне співробітництво українських католицьких священиків з їхніми європейськими колегами може навчити їх бути більше релігійними, по-людськи толерантними та мудрими.

Народні депутати України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Є пропозиція така. Якщо ви не маєте заперечень      до тексту такого проголосувати його як все-таки звернення від Верховної ради, щоби ми не сконцентровували цю ініціативу на трьох тільки авторах. Нема заперечень? Можна ставити на голосування?  Тоді я ставлю на голосування  про затвердженні тексту цього звернення. Будь ласка.

 

11:29:57

За-260

І ще одне. Учора під час вечірнього засідання  було доручення  зроблене для підготовки звернення Верховної Ради до військовослужбовців Збройних сил України і  інших військових формувань та правоохоронних органів.

Його підготували наші колишні військовослужбовці генерали Гусаров, Самофалова, Ігнатенко, Бульба поки що не генерал, ну це  тимчасово мабуть, Самойленко, і   інші. Тому я зачитаю текст, а потім визначимося.

Звернення Верховної Ради України  до  військовослужбовців Збройних сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів.

Але перед цим давайте включимо  до порядку дня, щоб можна було його проголосувати. Я ставлю на голосування проект Постанови 3449 про звернення Верховної Ради   до військовослужбовців   Збройних сил України,   інших військових формувань  та правоохоронних органів.

Ставлю на голосування про включення до порядку денного.

 

11:31:14

За-251

Геннадій Самофалов,  будь ласка,  тоді  прочитайте. А у нього горло болить. Ну, добре, я тоді прочитаю.  Звернення такого змісту.

Безвідповідальні  дії  Президента України  Ющенка та лідерів окремих політичних сил штовхають країну до поглиблення політичної кризи. Особливо небезпечними і неприпустимими у цій  ситуації є будь-які прояви втягування  в нинішнє політичне протистояння, в тому  числі щодо  проведення позачергових виборів військовослужбовців Збройних сил України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України  та  інших силових структур.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Конституції України  Збройні сили України  та інші  військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження  прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів  влади чи перешкоджання їх діяльності.

Верховна Рада України звертається до захисників Вітчизни і охоронців правопорядку, конституційних прав і свобод  громадян  із закликом не піддатися на можливі провокації, хто б до них не озивався, неухильно дотримуватися вимог Конституції і  законів України.

Пам’ятайте, ви  присягали не Президенту України, не будь-якій іншій посадовій особі чи політичній силі, ви  присягали бути вірними і відданими українському народові. Тільки неухильне додержання  Конституції України  та законів  України, виконання своїх обов’язків в інтересах усіх співвітчизників є  запорукою вашої честі і совісті, військової доблесті і честі.

Я думаю, що лаконічне звернення можна тільки зробити такі  текстологічні або редакційні  зауваження у заголовку  „інших військових формувань та співробітників правоохоронних органів”. І так само в іншому місці привести  ту відповідність у другому  абзаці також : „та  співробітників інших силових структур”.

Я прошу проголосувати цей текст, чи у вас  є доповнення?  Іване Миколайовичу? За основу, будь ласка.

 

11:33:41

За-256

Є пропозиції якісь? Будь ласка,  запишіться. Доповнення, уточнення? Прошу.  Тут набереться 10 хвилин. Мендусь.

 

11:34:07

МЕНДУСЬ Я.П.

Шановний Олександре Олександровичу! Враховуючи, що це   значуща річ, важлива і актуальна, можливо, було б доцільно обмінятися  думками, обговорити проект постанови.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте говоріть, продовжуйте, будь ласка.

 

МЕНДУСЬ Я.П. Я мав на увазі з приводу регламенту, прохання добавити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добавимо, будь ласка.

 

МЕНДУСЬ Я.П. Шановні колеги! Видавши  антиконституційний указ, Віктор Ющенко вийшов  за рамки Конституції і, по суті, вчинив посадовий злочин. Стоячи на цій трибуні Верховної Ради, він приносив присягу  Президента, де прямо казав: „Я   зобовязуюсь додержуватися Конституції  і законів України”.

Керівники місцевих органів  влади останнім часом  заявляють про те, що співробітники Апарату Президента активно зондують грунт з приводу  того, як поставляться  наші громадяни до подальшого нагнітання ситуації до можливості неконституційності  введення надзвичайного  чи військового стану. Не це можна було б не звертати увагу, якби не було інших сигналів. Наприклад, інтервю Президента Ющенка  у Британській газеті „Гардіен”, де він відверто не виключає можливості повторення в Україні  подій, які мали місце в Росії в 93-му році. Сьогодні все очевиднішим стає, що Президент Ющенко свідомо взяв курс на нагнітання громадянського протистояння і підштовхування країни по суті до громадянського конфлікту. За таких умов наше звернення до військовослужбовців, до людини зі зброєю є абсолютно своєчасним і доречним.

Я хотів би нагадати всім нам присутнім, що дякуючи ось цій книзі – Конституції України - протягом 15 років наша держава не знала кровопролиття, і тому за цих умов абсолютно доречним є ще раз нагадати, що 17 стаття Конституції говорить однозначно: Збройні Сили України ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

За цих умов пропоную, щоб військовослужбовці, які відчувають відповідальність за все те, що відбувається в державі, як і кожний свідомий громадянин, обговорили текст звернення Верховної Ради на офіцерських зборах, обмінялися думками і пам'ятали, що жоден злочинний наказ не повинен не тільки віддаватися, але й виконуватися, бо за це настає юридична відповідальність. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. (О п л е с к и)

Бульба.

 

11:36:58

БУЛЬБА С.С.

Дякую. Степан Бульба, фракція соціалістів, полковник запасу Збройних Сил України.

Я з здивуванням дізнався, що міністру оборони пану Гриценко, полковнику начебто в минулому, Президент присвоїв звання генерал-полковника. Я думаю, що якщо це так, то, звичайно, не по заслугам. Я думаю, що це неможливо, тому що таких людей треба звільнять із посад, тому що за декілька років перебування на посаді міністра оборони він зробив все, аби життя військовослужбовцям стало гіршим.

Провалені програми будівництва житла для військовослужбовців.                  

Констатую, що якщо в 2004 році житла побудовано було… вірніше в 2006  році втричі менше побудовано житла, ніж в  2004 році. Сьогодні плата за піднайом житла для військовослужбовців компенсація сягає – зверніть увагу! – 60 копійок на місяць, якщо це один військовий… сім`я складається  з 1 особи і 1 гривня 20 копійок, якщо із 3 чоловік і більше. І за цих умов  нам, Україні, в тому числі армії пропонують чергові вибори, чергові витрати. І ті,  хто доводить країну і довів до такого стану хочуть знову залишатися при владі і продовжити своє отаке бездарне господарювання, бездарне володарювання.

Я звертаюся до  колишніх випускників Полтавського зенітно-ракетного командного імені генерала армії Ватутіна училища. Я звертаюся до всіх військових колишньої Першої Гвардійської армії, всіх, хто мене знає. Я прошу, пам`ятайте завжди, що ви давали присягу  народу України. Пам`ятайте про цю священну  клятву. Не виконуйте  злочинних наказів. Майже на увазі, ви служите народу України, майте честь. А ми, офіцери, які знаходяться на  постійній роботі у Верховній Раді, честь маємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Спасибі. Я тільки хотів одне уточнення зробити Степану Степановичу відносно присвоєння звання генерал-полковника Анатолію Гриценку, це була першоквітнева… це був жарт, який розповсюдили у пресі і навіть мені підсунули цю інформацію на столі, коли я вів засідання. Напруження було… велике напруження, я не зорієнтувався відразу що це таке. І здається мого досвіду вистачило, щоб я не клюнув  на таку річ,  але наче я помилився.  Принагідно приношу вибачення Анатолію Гриценку за такий недоречний жарт.

Але, тим не менше, він, видно, і появляється невипадково, тому що така ситуація, ви розумієте? Вона завжди спонукає до творчості тих людей, що мають гострий розум і гострий язик.  Тому слово має зараз Богачук. Я сказав це не тому, що вам зараз даю слово, а в принципі.

 

11:40:46

БОГАЧУК В.С.

Василь Богачук, Соціалістична партія, Тернопіль.

Я підтримую звернення Верховної Ради України до військовослужбовців Збройний Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів, і я вірю в те, що це звернення буде підтримано тими, хто виконує сьогодні військову присягу.

І прошу слово передати народному депутату, генералу Червонопиському Сергію Васильовичу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Сергій Васильович.

 

11:41:22

ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ С.В.

Дякую, Василь.

Червонописький Сергій, генерал-майор повітрянодесантних військ.

Я теж хотів би звернути увагу всієї громадськості перш за все на те, що отаке пхання нашого народу на кровопролиття, брязкання зброєю може привести до того, що знову наші діти з-за помилок політиків будуть гинути. І звертаю увагу на те, що не ющенківський Андрійко загине і не Юліна доця, а будуть гинути діти робітників і селян, які якраз найменше мають відношення до цієї справи, яка зараз твориться у нас у державі.

Тому я підтримую звернення і сам звертаюся до і діючих військовослужбовців, і ветеранів військової служби: друзі, давайте разом станемо за державу, за порядок, за свободу. Дякую.

За Конституцію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі вам.  Рижук.

 

11:42:45

РИЖУК С.М.

Дякую. Депутат Рижук, Партія регіонів, Житомирщина.

Звичайно, потрібно нам прийняти таке звернення. Воно і чітке, і коротке, і зрозуміле, і насамперед – мирне.

Але я хочу наголосити, що воно надзвичайно актуальне, оскільки натяки відверті про застосування сили йдуть не від кого-небудь, а навіть на засіданні Кабінету Міністрів від міністра оборони, який сказав, що він усі накази Президента виконуватиме.

Але я не про натяки сьогодні, а скажу про..., нагадаю. Час від часу і зачастилі випадкові постріли у Збройних силах, коли зброю беруть не стріляти, а просто в руки наші юнаки-солдати. І скільки вже мам похоронили своїх дітей і зверталися до нас і до Верховної Ради, до Збройних сил, що оберігайте наших дітей.

Тут переважна більшість з нас служили в армії, як і я в тому числі. І ми знаємо, що, якщо виконувати інструкцію, як належить, то неможливо ні за яких умов, щоб залишився патрон у патроннику на стрільбах планових. А в нинішній армії і на планових стрільбах залишається патрон у патроннику – і трагедія.

Тобто ще не доїдуть до Києва, а вже будуть постріли, виходячи із якісних показників Збройних сил і тих молодих людей, які щойно... Тобто тут і теж ви повинні зробити таке у п’ятницю перед Великоднем, але застереження. Давайте і ми ці питання врахуємо. І це все буде правильно.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую і вам.

Ми використали час, відведений на обмін думками з приводу тексту цього звернення. Тому я маю підстави поставити його на голосування в цілому. Тобто постанова 3449 про звернення Верховної Ради України до військовослужбовців ставиться на голосування. Будь ласка.

 

11:45:29

За-258

Рішення прийнято.

Будь ласка, Іван Миколайович Бондарчук.

 

11:45:40

БОНДАРЧУК І.М.

Шановний Олександре Олександрович, я просто по процедурі. Я хотів би, щоб, як колишній або в минулому член військової ради 43-ої Ракетної армії військ стратегічного призначення, я хотів би, щоб і мій підпис долучили до авторів цього звернення, попросити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Справа в тому, що це звернення вже Верховної Ради, а не окремих авторів. Тому ви можете розписатися взагалі, ніхто вам не заперечує в цьому, тим самим підкресливши, що немає військ стратегічного призначення вже, бо їх знищили з відомих причин.

Так. Відносно інформації слідчої комісії з питань розслідування обставин і причин загибелі журналіста Георгія Гонгадзе та з’ясування причин зволікання в розслідуванні кримінальної справи про деякі підсумки роботи комісії. Доповідачем тут має бути, я прошу уваги, Геннадій …, я прошу. Має доповідати Голова Тимчасової слідчої комісії Мойсик Володимир Романович. Його немає. але справ не в тому, що його немає. справа в тому, що сама тема поставлена таким чином. Зволікання в розслідуванні кримінальної справи і, власне кажучи, мова йде про пасивну роботу Тимчасової спеціальної комісії. І вже те, що його немає сьогодні як доповідача, хоч я повторюю, що це зв’язано, можливо, з політичною ситуацією і його залежністю від рішення лідерів політичної сили, котру він представляє теж. Одначе, байдужість організації цієї справи така, що, очевидно, нам потрібно розглянути питання про кадрове підсилення цієї комісії.

Мова йде про те, що в присутності Мойсика Володимира Романовича, при всій повазі до нього ми, очевидно, поставимо питання про заміну його на посаді керівника цієї комісії, бо неодноразово ми заявляли тут в сесійному залі під час слухання і Генеральної прокуратури, і інших представників силових структур, котрі причетні до розслідування цієї справи про те, що ми до чергових роковин вбивства журналіста не розслідувану цю справу терпіти не можемо, ми повинні поставити крапки над і, перед судом повинні постати всі ті, хто  винен у цьому страшному злочині. Я гадаю, що це до честь буде і прокуратурі, і парламенту України, допомогти в цій справі безперечно повинна комісія, а вона, на превеликий жаль, працює пасивно. Секретар комісії Сільченко Василій Андрійович тут присутні, будь ласка, візьміть слово для коротенької інформації вже не по змісту, а по цьому факту, про котрий я зараз згадав.

 

11:49:33

СІЛЬЧЕНКО В.А.

Шановний Олександре Олександровичу! Шановні народні депутати! Я мушу у зв’язку із постановкою питання на засіданні Верховної Ради деяку інформацію довести до вашого відома.

Передусім, Володимир Мопсик звертався до мене як до заступника голови Тимчасової слідчої комісії з пропозицією виступити зі звітом Тимчасової слідчої комісії, значить, на сесії Верховної Ради. Я на його звернення сказав: „ Для того, щоб таку пропозицію реалізувати у зв’язку з політичною ситуацією, яка склалися, необхідно зібрати Тимчасову слідчу комісії і затвердити звіт”. На жаль, такої роботи не було проведено і тому я не маю сьогодні повноважень виступати із звітом перед парламентом. Це перше.

 Наступне. Я поділяю занепокоєння членів Тимчасової слідчої комісії, що  останній період після попереднього звіту практично комісія зібралася лише кілька разів і вона не носила собі роботи, не мала планового характеру і не мала системного характеру.

Тому і плани робіт, які дані в інформації про те, за перших три місяці, вони зроблені по факту, проте не затверджувалися на комісії і тому розглядатися як планові роботи Тимчасової слідчої комісії ми не можемо. Тим більше, що члени комісії, члени комісії висловлювали свої пропозиції з приводу роботи тимчасової слідчої комісії, вони приймались до уваги, проте включенні для розгляду на засіданні тимчасової слідчої комісії не було.

 В зв’язку з цим, я хотів би привернути увагу шановних народних депутатів до заяви, до звернення Миколи Мельниченка, яке він надіслав  Голові Верховної Ради після звіту голови Тимчасової слідчої комісії перед Верховною Радою України.

Дозвольте я зачитаю  вам цю заяву.

„Шановний Олександре Олександровичу, я вітав створення у вересні 2006 року парламентської Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин і причин загибелі журналіста Георгія Гонгадзе та  зясування причин зволікання у розслідуванні кримінальної справи.

 Тоді я сподівався, що робота Комісії Верховної Ради дозволить здійснити нові кроки, які врешті допоможе юридично зясувати всі обставини цієї кримінальної справи, а також причини зволікання і  нарешті припинити всі політичні спекуляції довкола справи Гонгадзе.

У зв’язку з цим я надав  комісії матеріали, в тому числі і записи, які ніколи не оприлюднювались. Я вважав, що це дозволить комісії  більш ґрунтовно і  оперативно розглянути цю справу. Утім, робота тимчасової слідчої комісії, на мою думку, суттєво  так і не просунулась.

Не тільки на моє переконання, записи по цій справі є ключовими матеріалами для розуміння і визначення як виконавців, так і замовників цього злочину.

Однак після отримання вище  згаданих записів у листопаді минулого року, ані мене, ані жодного фігуранта записів  не запросили на засідання ТСК. А оскільки існувала домовленість, що після опрацювання цих матеріалів мною будуть надані нові,  я вимушений  зробити висновок, що ніякої роботи з даними матеріалами не проводилося.

Прошу вважати цю заяву офіційним зверненням до  керівництва Верховної Ради України з метою вжити заходів  щодо ефективнішої роботи ТСК, оскільки така робота, яка ведеться наразі, дискредитує як саму ідею тимчасової слідчої комісії,  так і роботу Верховної Ради  України в цілому. Про це,  до речі, свідчить і попередній звіт голови  ТСК Мойсика перед  Верховною Радою і реакція на такий  безрезультативний виступ у суспільстві. Ще раз підтверджую свою готовність до співпраці з тимчасовою слідчою комісією.

З повагою Микола Мельниченко”.

Стало,  на жаль, традицією не обговорювати і не  опрацьовувати на засіданнях комісії її звіти перед Верховною Радою. Тому говорити  сьогодні за  звіт не приходиться, а лише за окремі частини питань.

Що стосується   звернення  Миколи Мельниченка, то справді Микола Мельниченко передав необхідні матеріали до  тимчасової слідчої комісії, які  залишилися у голови без подальшого  його  розшифрування.

Наступне. Микола Мельниченко  зробив за нашим проханням цілу серію контактів із  Генеральною прокуратурою України. Проте після цього, отримавши  безпосередньо попередження про  загрозу його життя, змушений був покинути Україну, не маючи, так сказати, достатніх підстав говорити про безпеку його життя.

В зв'язку  з цим  я  змушений констатувати і про це доводити до відома Верховної Ради  про те, що не дивлячись на намагання окремих членів тимчасової слідчої комісії врегулювати роботу  сьогодні планової  системної роботи, як такої тимчасової слідчої комісії немає. І тому підтримую пропозицію повернутися  до питання керівництва тимчасової слідчої комісії.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте.

Ми беремо до відома цю інформацію. Розуміємо,  що це не звіт комісії, не попередній звіт, мова іде про  вияснення суті, що  відбувається. І видно, що нас таке зволікання не влаштовує. Тому я ще раз повторюю, буде тут Володимир Романович Мойсик, ми поставимо обовязково у порядок денний  звіт. І скоріше всього  я би просив членів  комісії визначитися з керівництвом, оскільки  так далі  продовжуватися не може.

Шановні депутати! Вчора ви, ми, вірніше, правда я вчора не був на цьому    засіданні, бо був на засіданні РНБО,  чи позавчора, вірніше, розглядали проект Закону про схвалення  рішення Президента України про допуск підрозділів  Збройних сил інших держав на територію України у 2007 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях. Група депутатів звертається з пропозицією  переголосувати цей закон у звязку   з тим,  що  вже у квітні місяці повинні проводитися навчання з участю, до речі російських військовослужбовців. І тому  треба було би дати відповідь позитивну, не зриваючи довгострокові плани  в цьому відношенні. Я   просив би  повернутися до розгляду цього питання.  Хто за те, щоби  переголосувати цей закон, я звертаюся до вас. Хто за, проголосуйте.

 

11:56:45

За-238

Тому я маю підстави поставити на голосування  цей проект закону, я це роблю. Реєстраційний номер 3270.

 

11:57:08

За-237

Спасибі.

Тим паче, вчора Міністр оборони  підходив до мене на засіданні РНБО  і просив, щоби визначився парламент. Я розумію, що  опозиції це не потрібно, але тим не менше, я думаю, що ми підтримаємо Президента і цьому відношенні. Оголошується перерва на півгодини, будь ласка.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

Веде засідання МАРТИНЮК А.І.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Заходьте до сесійної зали, будемо продовжувати засідання. Я не бачу, Сівкович є? Подивіться, я бачив, що він був.

Шановні колеги, ми мали б зараз заслухати звіт Тимчасової слідчої комісії з питань перевірки фактів корупційних дій, зловживань службовим становищем з боку окремих посадових осіб Міністерства внутрішніх справ України, викладених у статті „Інша міліція”, опублікованої в газеті „2000” восьмого вересня 2006 року. Але в зв`язку з тим, що у нас є проект постанови, який вноситься народним депутатом Сівковичем, він же ж голова цієї слідчої комісії, він пропонує, щоб ми роботу цієї комісії  продовжили.

Тому давайте поступимо  таким  чином. Я бачу, що ще профільний комітет Регламенту не розглядав цього проекту постанови, Олександре Сергійовичу.  Не розглядали. Тоді давайте поступимо таким чином. Звіту ми сьогодні  відповідно не будемо слухати, заслуховувати, а попросимо профільний комітет на наступному тижні, коли ми працюємо в комітетах опрацювати цей проект постанови з тим, щоб на наступному пленарному тижні вирішити долю цієї комісії – чи ми її продовжуємо, роботу, чи припиняємо роботу. Нема заперечень?

Добре, дякую. Тоді, шановні колеги, зараз ми… нам треба включити до порядку денного та прийняти рішення щодо 2 проектів постанов до Регламенту. Я прошу проголосувати про включення до порядку денного та розгляду сьогодні питання за номером 3413 Проект Постанови про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо проведення години  запитань до Уряду). Прошу проголосувати.

 

12:33:51

За-239

Дякую, питання включено до порядку денного.

І одразу ж давайте  ми включимо до порядку денного… ні, поки що це розглянемо.  Будь ласка, Олександр Сергійович Єфремов, голова Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України. Прошу.

 

12:34:18

ЄФРЕМОВ О.С.

Шановний  головуючий! Шановні колеги! На виконання пункту 2 Постанови Верховної Ради України про  визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Верховної Ради України та зняття  з розгляду  деяких проектів постанов Верховної  Ради України щодо проведення у Верховній  Раді України Дня Уряду України від 23 лютого 2007 року за номером 715/5 народними депутатами України членами комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної  Ради України  підготовлено і внесено на розгляд Верховної  Ради проект постанови про внесення змін до Регламенту Верховної  Ради України щодо порядку проведення години запитань до уряду.

В проекті  постанови передбачено, що у дні проведення пленарних  засідань щотижня у пятницю з 10 до 11 години відводиться час для проведення години запитань до уряду, яка включає: перше, запитання від депутатських фракцій до Прем'єр-міністра України та відповіді на них -  до 15 хвилин; друге, запитання від депутатських  фракцій до інших членів Кабінету  Міністрів України та відповіді на них – до 30 хвилин; третє, запитання народних депутатів до членів Кабінету  Міністрів України  та відповіді на них – до 15 хвилин.

Година запитань до уряду розпочинається з усних чи письмових запитань представників депутатських фракцій до Прем'єр-міністра України. Після відповіді Прем'єр-міністра України на поставлені йому запитання відводиться час для запитань представників депутатських фракцій до  інших членів Кабінету  Міністрів України та відповіді на них, а також час для запитань народних депутатів до членів Кабінету  Міністрів України та відповіді на них.

Кабінет на своєму засіданні 4 квітня 2007 року розглянув зазначений проект постанови і прийняв рішення рекомендувати Верховній  Раді України включити до порядку денного третьої сесії Верховної  Ради України пятого скликання проект постанови Верховної  Ради про внесення змін  до Регламенту Верховної  Ради України.

Просимо підтримати, прийняти його за основу і в цілому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, чи є запитання?

 

ЄФРЕМОВ О.С. Ми самі прийняли таке рішення, що  година уряду проводиться. Тому в рамках цього рішення Регламентний комітет і виписував процедуру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Немає запитань? Ні, є. Запишіться тоді.

Будь ласка, Фалько.

 

12:37:35

ФАЛЬКО В.І.

Александр Сергеевич, не замало часу – одна година. 15 хвилин для депутатів – це дуже замало, мені кажется. Ми не отримаємо відповіді на свої запитання. А вони інколи бувають такі болючі, що треба буде поставити його, так би мовити, ребром. Може збільшити час, особливо для депутатів?

Дякую.

 

ЄФРЕМОВ О.С.  Дякую за запитання.

Ми з вами приймали рішення про Закон про Кабінету Міністрів, де затвердили норму, що вводиться замість Дня уряду година уряду. І в рамках цієї години ми розписали наші дії. Це було погоджено з усіма фракціями, без виключення, і опозиційними у тому числі.  І тому таке рішення сьогодні виноситься у зал.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Цибенко, будь ласка.

 

12:38:36

ЦИБЕНКО П.С.

Дякую. Шановний доповідачу. Я розумію, що ці зміни ми маємо прийняти, приводячи ситуацію у відповідність до Закону про Кабінету Міністрів України. Рішення прийнято, ми його маємо виконувати.

Але. Відверто кажучи, у мене є певні сумніви, чи це краще. Бо, коли ми говорили про День уряду, ми мали на увазі, що завчасно приймається рішення, визначається тема, готуються матеріали. За наслідками Дня уряду приймається відповідна постанова.

Тобто я хотів би помилитися, що, скажімо, ця форма контролю за діяльністю уряду буде краще, але все-таки, мені здається, що ми дещо втратимо при проведенні години уряду замість Дня уряду. Це буде, на моє глибоке переконання, своєрідне, ну, якщо хочете, урядовий КВН: запитання – відповіді, що не зовсім дорівняє такій формі, яка існувала в нас трошки раніше. Дякую.

 

ЄФРЕМОВ О.С. Це спірне питання і потребує обговорення. Можна і так, як ви розглядаєте, і, безперечно, маєте на це рацію. Можна розглядати з другої точки зору. Ми попрацювали, коли був День уряду. Ми побачили як положительные, так и отрицательные стороны цього питання.

Тепер нам пропонується в рамках години попрацювати. Давайте попрацюємо, а тоді, якщо в нас будуть запитання подальші, ми внесемо відповідні зміни. Дякую вам за запитання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка. Шановні колеги, ну, я думаю, ситуація зрозуміла нам. Суть полягає в тому, що ми, я можу висловити свою думку, але, мабуть, більшість з вас погодиться. На превеликий жаль, форму, яка була у нас, День уряду, замінили на годину запитань до уряду. Хоча подивимося, попрацюємо, побачимо, що краще, бо День уряду ми з вами проводили один раз на місяць, а годину запитань ми будемо проводити мінімум двічі разів на місяць, бо це під час пленарних тижнів обов’язково, так як пропонується, якщо ми підтримаємо, в п’ятницю проводити ці години запитань, години уряду, години уряду.

Де буде більше користі, життя покаже, життя покаже, бо, на превеликий жаль, ми самокритично з вами маємо визнати, що Дні уряду досить часто перетворювались в формальність. Ми з вами дуже воювали наполегливо за включення до порядку денного того чи іншого питання, тут списи схрещували, а потім, коли вже розглядалося це питання, інтерес наш був далеко не той. Подивимося, що нам дасть година уряду. Іншого варіанту в нас немає, бо це в законі „Про Кабінет Міністрів”, який є діючим законом про Кабінет Міністрів, нарешті діючим.

І тому нам треба внести зміни до Регламенту, до Регламенту про  те, щоб започаткувати ці години уряду і подивимося, як воно життя покаже. Потім ми можемо внести якісь і корективи. А давайте, я пропоную підтримати ті пропозиції, які напрацював комітет, які напрацював комітет, а в ході вже практики зорієнтуємось, витримає їхнє напрацювання перевіркою часом так і залишиться, не витримає, ми під корегуємо. Немає заперечень?

Тоді я ставлю на голосування про прийняття в цілому Постанови про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України. А? Тільки в першому? Так. Є пропозиція, щоб ми прийняли цю постанову за основу, за основу прийняли, хоча вже треба проводити години запитань до уряду, ну, але є така пропозиція.

Я ставлю поки що пропозицію про прийняття Постанови про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо проведення години запитань до уряду, законопроект 3413 за основу. Прошу голосувати.

 

12:43:06

За-252

Рішення прийнято.

Тоді я просив би, шановні колеги, і комітет, і тих, хто виявляє зацікавленість у цьому питанні, я знаю. що там і Юридичне управління працювало, є деякі в них пропозиції. Давайте спільно ми змобілізуємося з тим, щоб на наступному тижні, коли у нас буде робота в комітетах, ми ще раз подивилися цей проект постанови, Олександр Сергійович, і тоді вже остаточно вийшли на наступний пленарний тиждень на вівторок, прийняли його повністю цю постанову, в цілому з тим, щоб на п’ятницю, наступну пленарну п’ятницю ми могли вже провести першу годину запитань уряду. Тоді таким чином ми і домовились.

Так. Нам треба ще включити до порядку денного і розглянути сьогодні постанову, яка вам роздана за номером 3451 про внесення змін до статті 61 Регламенту Верховної Ради України та постанову Верховної Ради України про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні. Я прошу включити до порядку денного. Голосуємо. Голосуємо.

 

12:44:28

За-254

Включили.

Але дуже щось просить Зварич Ігор, якесь в нього повідомлення є. Нема заперечень, щоб послухати? Будь ласка.

 

12:44:47

ЗВАРИЧ І.Т.

Шановні колеги, за інформацією з достовірного джерела Секретаріату Президенту, яка поступила зараз …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, вибачте… Шановні колеги, вибачте Ігоре.

Зараз ми включили до порядку денного і  будемо розглядати. Я надав слово за вашою згодою, тому будьте уважні для якогось термінового повідомлення, яке хоче зробити Ігор Зварич, будь ласка.

Послухайте уважно.

 

12:45:10

ЗВАРИЧ І.Т.

За інформацією з достовірного джерела Секретаріату Президента України зараз відбувається зустріч Президента України Віктор Ющенко з керівництвом Конституційного Суду України. Основною темою зустрічі є  обговорення питання створення штучних перешкод в роботі Конституційного Суду  України з метою  максимально затягнення строків розгляду подання про визнання Указу Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України неконституційним.

Приводом для зустрічі стала стурбованість Віктора Ющенка рішенням Конституційного Суду про призначення справи до розгляду на 11 квітня 2007 року.  Я прошу відреагувати на цю інформацію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Думаю, можемо відреагувати тим, що ми реагуємо на це. Ми ж не можемо заборонити Президенту проводити зустрічі. Просто проінформували і громадськість, проінформували представників засобів масової інформації, що відбувається  така, відбувається така зустріч. Про що там ідеться? Про що там ідеться? Ну, можливо й взнаємо, можливо… І можливо не взнаємо.

 

ІЗ ЗАЛУ. Давайте проголосуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Про що проголосувати? Щоб Президент припинив зустріч? А про що?  Ну, я ще раз повторюю: заслухали ми інформацію,  заслухали ми інформацію, давайте почекаємо офіційно того що, як і  так далі, тоді будемо робити якийсь можливо... якісь висновки.

Що Кириченко хоче? Увімкніть мікрофона на хвилину.

 

12:46:50

КИРИЧЕНКО Л.Ф.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги.

Я думаю, что ни для кого не секрет, какое давление  сегодня испытывают судьи Конституционного Суда и  вообще все судьи. И в частности  очень большое давление оказывается правоохранительными органами, в частности СБУ на родственников и детей этих судей.

Может быть у  нас есть смысл, как предложение обратиться к милиции, правоохранительным органам для того,  чтобы обеспечить им защиту, потому что есть угроза, реальная угроза?  Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Шановні колеги, я вже сказав,  заслухали ми інформацію. Дякую тим, хто проінформував. Прийняли її до відома. Заборонити зустріч ми з вами не можемо. Оцінку дамо  за результатами зустрічі. Все. Про що голосувати? Що голосувати?

Розглядаємо питання проект Постанови Верховної Ради  про внесення змін до  статті  61 Регламенту Верховної Ради  України  та Постанови  Верховної Ради  України „Про запобігання діям, що загрожують конституційному  правопорядку,  громадському спокою, і стабільності в Україні”.

Шановні колеги, вам проект постанови розданий. Суть  цього проекту постанови зводиться до того… Вона з трьох пунктів, я вам зачитаю.

Частину четверту статті 61 Регламенту Верховної Ради  України  виключити.

Друге. Пункт третій Постанови Верховної Ради України  від 2 квітня  2007 року  „Про запобігання діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні” виключити.

Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття. Суть зводиться до того, що ми… Нагадаю вам історію, коли на пропозицію "Нашої України” на початку роботи другої сесії вели мову про розширення коаліції, про створення широкої  коаліції. На вимогу представників "Нашої України” для того, щоб регулювати це питання щодо розширення коаліції, ми з вами внесли зміни до  Регламенту про порядок формування коаліції. Вносяться всі зміни  до Регламенту про порядок формування коаліції, ми в 61 статтю  записали четверту частину, де мова йшла про те, що  позафракційні   депутати в індивідуальному  порядку мають  можливість вступати до складу коаліції. Коми  приймали  ми з вами постанову  про запобігання діям, що загрожують  конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності  в Україні, то ми там записали у третьому пункті постанови, що тимчасово призупинити дію  четвертої частини 61 статті Регламенту про прийняття до складу коаліції  в індивідуальному порядку  позафракційних народних депутатів.  Є пропозиція, оскільки   чимало суперечок, оскільки   далеко неоднозначні тлумачення, одні вважають, що можуть, інші, що не можуть, давайте ми приймемо цю постанову і змінимо, а точніше  виключимо  четверту частину 61 статті Регламенту і таким чином  повернемося в абсолютно конституційне  поле так, як декому це хочеться.

Якщо немає заперечень,  я тоді ставлю… Вибачте, я прошу, думку комітету. Чи розглядав, будь ласка, Олександр Сергійович. 

 

12:50:52

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Адам Иванович!  Я просил бы после рассмотрения этого вопросы все-таки  дать мне минуту. Я хотел бы высказать свою точку зрения по тому вопросу, который поднял Зварич.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні, давайте ми спочатку  це питання закінчимо, а потім   до Зварича повернемося.

 

ЄФРЕМОВ О.С. По  этому вопросу комитет сегодня  рассмотрел его и рекомендует залу принять его за основу  и в целом.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміла думка комітету. Рішення відбулося.

Тут можливо, що ця постанова набирає чинності  з моменту її прийняття, не з дня, а з моменту її прийняття. Юристи подивляться.

Тоді я ставлю   на голосування про прийняття в цілому, як постанови Верховної Ради про внесення змін до статті 61  Регламенту Верховної Ради України та Постанови Верховної Ради України „Про запобігання діям, що загрожують  конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні (реєстраційний номер законопроекту 3451). Прошу голосувати. 

 

12:52:13

За-258

Постанова прийнята.

Тому в зв'язку з тим, що вона вступає із моменту її прийняття, я звертаюся до керівництва Коаліції національної єдності привести склад коаліції у відповідність з цією постановою, у відповідність з цією постановою.

Так, будь ласка, тепер Єфремов, що у вас, була яка пропозиція з приводу інформації Зварича? Мікрофон.

 

12:52:46

ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги, то обращение, с которым к нам обратился наш коллега Зварич, я думаю, заслуживает большее внимание, чем мы просто отмахнулись от него. Ведь вы смотрите, что происходит в государстве: вчера здесь в зале выступал Генеральный прокурор, который сказал, что никто не в праве вмешиваться в работу Конституционного Суда. 

Мы являемся свидетелями, когда в течение одной неделе два раза Президент приглашает к себе работников Конституционного Суда и оказывает давление на Конституционный Суд при принятия судьбоносного решения для нашего государства. Поэтому я просил бы. Чтобы мы сегодня организовали группу и по заявлению Зварича обратились к народу Украины по поводу того, что Президент постоянно нарушает Конституцию и законы нашего государства. Народ Украины должен это знать, потому что это решение касается судьбы каждого человека в нашем государстве. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я ще раз вас прошу бути дуже обережним до будь-яких інформацій і повідомлень. Ну хто мені може зараз підтвердити достовірність цієї інформації? Підніміть, будь ласка, руку, хто гарантує, що ця інформація відповідає дійсності. Покажіть мені будь-якого. Хто гарантує з вас? Я не бачу таких, хто гарантує. Навіщо… Я не виключає, що інколи нам підкидають спеціальні інформації, щоб ми з вами втягувались у це, щоб ми збуджувались даремно. Я розумію, весна! Але давайте спокійніше, спокійніше дивитися на ті речі, які відбуваються, і діяти… не піддаватися на провокації, не діяти в провокативному полі, а діяти в рамках законів і Конституції. Давайте спокійно. Буде достовірна інформація, ми з вами прийняли рішення, що ми з вами працюємо постійно в сесійному режимі. Треба буде – в будь-який момент ми зберемо засідання. Ми зберемо засідання і можемо з вами вирішити це питання чи будь-яке інше. Давайте… Ви вже висловилися, Кириченко. Будь ласка, помовчіть!  

 

ІЗ ЗАЛУ. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Помовчіть, помовчіть! Я ще раз повторюю, якщо ви мені даєте гарантії, що це відповідає дійсності, тоді ми будемо продовжувати цю тему.

 

ІЗ ЗАЛУ. (Не чути). 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, шановні колеги, фракції, три фракції: Регіонів, соціалістів, комуністів – просять зробити перерву хоча б на 15 хвилин.

Я оголошую перерву на 15 хвилин. До 13-ої години 10 хвилин. І всіх народних депутатів прошу залишитись в сесійній залі.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕРВИ

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, тоді, поскільки ми всі знаходимося на робочих місцях, ми можемо  продовжувати засідання.

Давайте, у нас… Ще хотів би, просять зробити оголошення, що українські полярники запрошують вас відвідати на третьому поверсі виставку з нагоди третього міжнародного полярного року, що розповідає про життя антарктичної станції „Академік Вернадський”, 6 квітня – останній день. Я думаю, після завершення сесійного засідання просив би вас це зробити.

Розглядається проект Закону про Державний комітет України протидії корупції (проект народного депутата В.Короля)

Будь ласка, Волга Василь Олександрович, підготуватися Богатюку.

 

13:02:11

ВОЛГА В.О.

Шановний Адам Іванович, шановні колеги!

Я є співавтором цього законопроекту. Законопроект надзвичайно складний. І так, як пана Короля, він представляє опозиційні фракції, зараз в залі нема, я пропоную цей законопроект, він уже один раз відправлявся на доопрацювання автору цього законопроекту. Але він надзвичайно  складний. Я тільки деякі моменти скажу, які тут є. І от у процесі доопрацювання у мене, наприклад, як у співавтора виникла ціла низка питань узгодженості із законодавством  і я, швидше за все, буду відкликати свій підпис під цим законопроектом.

От деякі моменти, які  в законопроекті мене надзвичайно хвилюють. Перше, в законопроекті говориться про те, що він не потребує додаткових витрат, тобто створення  цього комітету. Насправді, комітет по боротьбі із корупцією, тобто окремо комітет як орган центральної виконавчої влади, планується створювати на базі УБОПа і з переведенням цілої низки, створенням  цілої низки підрозділів, на які потрібне серйозне фінансування. Це фінансування законопроектом не передбачено, не обраховано.

Крім всього  іншого, створення такого органу, який  буде підпорядкований напряму Президенту України і ніяких абсолютно важелів немає протидії, скажемо, в разі якщо Президент України вздумає узурпувати владу, немає. Ну, тобто я… знову таки, низка питань.

І тому я не буду займати багато часу, скажу так, що моя думка як співавтора – цей законопроект треба знову відправити на доопрацювання і дуже серйозно доопрацювати.

І, враховуючи те, що ідейного вдохновителя цього законопроекту зараз немає, прошу підтримати цю пропозицію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Є запитання? Запишіться.

Давайте шість хвилин. Будь ласка, Чечетов.

 

13:04:18

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Михайло Чечетов, фракція Партії регіонів України.

Шановний доповідачу, я полностью согласен с вашей позицией.

Но хочу сказать даже более жестче. Поскольку сама философия этого законопроекта она противоречит Конституции. Поэтому здесь нужно поставить точку. Хватит нам баловаться с принятием законов или указов, которые просто торпедируют и разрушают наш базовый, главный законодательный документ – Конституцию. Я предлагаю его не отправлять на доопрацювання, а просто видхилыти раз и навсегда. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Це пропозиція, ясно.  Сухий Ярослав.

 

13:04:56

СУХИЙ Я.М.

Ярослав Сухий, Партія регіонів.

Шановний Василю Олександровичу, я хочу відразу задати вам запитання стосовно фінансування. Ви сказали там про бюджет. Ми з вами прекрасно пам’ятаємо, що нам виділений транш на боротьбу з корупцією у розмірі 45 мільйонів доларів під слово Віктора Федоровича Яунуковича. Я думаю, що ці гроші будуть використані.

У мене питання іншого плану. А скажіть, будь ласка, а якби цей Державний комітет України протидії корупції, який потрібен, а був би підпорядкований так, як підпорядковані всі державні комітети – лісового господарства і так далі. Державний  комітет України при Кабінеті Міністрів України, бо Президент України не має права згідно Конституції у таких повноважень займатися цією справою, якою йому намагався приписати наш друг Віктор Король.

 

ВОЛГА В.О. Те, що стосується 45 мільйонів. Вони спрямовані в Україну не для того, щоб створювати комітети. Вони спрямовані здебільшого на законодавчу роботу, створення там наукових інституцій, які вивчають це питання.

А те, що буде воно підпорядковано іншій ситуації. Розумієте, ми тут  входимо в цілу низку суперечностей. Да, боротися з корупцією потрібно, але по великому рахунку у нас із корупцією мають право боротися 4 інституції в державі, які ведуть доволі успішну боротьбу. В даній ситуації  я боюсь, що у нас відбудеться, ну, знаєте, монополізація права на боротьбу з корупцією, так як уже відбулося монополізація права на правду. Тобто от є одна людина в державі, яка вважає, що правда належить тільки їй і вона знає правду і істину.

В даній ситуації буде забрано право вести боротьбу із корупцією у прокуратури, ну, у інших органів, створення такого собі ФСБ, ФБР, там ще на кшталт того, яке буде в руках в однієї людини, це, і без противажелів, знову-таки, про які я говорю, це, на мою думку, є небезпечним.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Савчук, будь ласка. Немає? Мельник.

 

13:07:10

МЕЛЬНИК П.В.

Мельник, Партія регіонів.

Законопроект пропонує виділити, наділити, вірніше, Державний комітет України протидії корупції повноваженнями щодо здійснення оперативно-розшукової діяльності і досудового слідства у кримінальних справах, віднесених законом до його підслідності. Чи не здається авторам, що дана норма суперечить діючому законодавству, тому що, по-перше, законодавчо визначити підслідність саме кримінальних справ неможливо діючим Кримінально-процесуальним кодексом України, стаття 112. підслідність розподіляється за видами злочинів, суб’єктами їх чинення і, відповідно, кримінальних справ про такі злочини.

По-друге, діюче законодавство не передбачає підслідності Державному комітету України протидії корупції, а законопроект не передбачає внесення відповідних змін до діючого законодавства. І по третє, і найголовніше, діюче законодавство визначає …

 

ВОЛГА В.О. Я абсолютно погоджуюся зі всіма вашими зауваженнями щодо цього законопроекту і, ну, знов-таки, я повторюватись не буду, законопроект надзвичайно розбалансований. Ну, і якщо говорити відверто щодо цього законопроекту, всі мають усвідомлювати,  законопроект готував Король Віктор Михайлович з однією єдиною метою, це готувалося по домовленості із Президентом, - отримання   Президенту в руки додаткової силової структури, не дивлячись на Конституцію, ну як це зараз відбувається, не дивлячись на закони України. І в даній ситуація я відповідав, як співавтор цього законопроекту, в частині, яка стосується узгодження там цього законопроекту з діяльністю громадських організацій, тобто в тій тільки частині, а коли зараз відправлено на доопрацювання і я взявся за більш глибокі вивчення, ну суперечності Конституції, суперечності іншим законам у нас величезна. І тому я пропоную, або відправити його на доопрацювання ну, або от була вже пропозиція, проголосувати проти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вернидубов, будь ласка.

 

13:09:24

ВЕРНИДУБОВ І.В.

Шановний Василю Олександровичу, знаючи вас як поважного, молодого і талановитого політика я, дійсно, був, не зрозумів чому ви поставили підпис під тим законом. Але ваша заява, вона трошки мене втішила. І, дійсно, як можна, ми не можемо ж за Президентом разом брати з нього приклад, щоб порушувати Конституцію. Він прийняв закон, який повністю протирічить Конституції і зараз хтось хоче руками нашими депутатами також прийняти закон, який ну ні в які рамки. Хто мішає зараз Президенту очолити в державі боротьбу  з корупцією - ніхто не заважає, є всі органи, є між ними закони підслідності, все це є і, щоб трошки ще посміятися з цього закону я скажу, що стаття 11 законопроекту пропонує посадовим особам присвоювати спеціальні звання головний державний радник Служби протидії корупції ну і таке інше.

 

ВОЛГА В.О. Да. Шановні колеги, є там, дійсно, такі навіть юмористичні речі. Але я хочу підкреслити одну важливу, на мою думку, річ, яку Іван Васильович зараз висловив.

Питання боротьби з корупцією, воно не вирішиться прийняттям одного закону, другого закону, третього закону. До тих пір поки куму у Президента буде дозволятися вкрасти 5 мільярдів гривен і за це він не буде нести відповідальності тільки за те, що він кум  Президента і буде міністром оборони. Шановні друзі, до тих пір з корупцією в цій країні ніхто не побореться.

Я зайвий раз хочу підкреслити і нагадати ситуацію. Відкрите засідання Кабінету Міністрів, на якому КРУ звітувало, більше 5 мільярдів коштів нецільового використання і в пряму вкрадених до  2-х мільярдів гривень -   практично, весь бюджет, який виділено на Міністерство охорони здоровя.  Людям не вистачає на ліки. Вони все це вкрали і  Президент, бач, це його кум,  не дає його звільнити і посадити до вязниці. Отут слід шукати джерело і  зерно боротьби з корупцією, а не в прийнятті цих юмористичних законів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Сідайте, будь ласка.

Так, від комітету Горбатюк я не бачу. Тихонов, будь ласка. З місця мікрофон.

 

13:12:04

ТИХОНОВ В.М.

Шановний Адаме Івановичу,  комітет також розглянув це питання і пропонує повернути суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання. При цьому особливу увагу авторів комітет привертає до необхідності забезпечити дотримання принципу розподілу державної влади, а також відповідність окремих положень законопроекту, що пропонується приписам Конституції України.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, є необхідність обговорювати? Ну, практично, ми ставлячи запитання більш обговорювали ніж запитували.

Я не буду називати прізвищ, але мене дивує, що нібито досить солідні люди, які    повинні взнати, що таке  Закон і Конституція підписалися під цим законопроектом. Або вони його не читали, або вони не дивилися, що підписували. Ну не можна, не можна створювати, писати закон про орган якого ще немає. Це одне.

 А друге. Усі органи виконавчої влади створюються єдиним органом, який сьогодні називається за Конституцією Кабінет Міністрів     України.

Ось якби Кабінет Міністрів України створив подібний державний  комітет, тоді ми з вами можливо і мали б право приймати закон про цей державний комітет, а можливо  керувалися б тільки положенням, як інші  міністерства і відомства. Бо ми ж не пишемо  під кожне міністерство закон. Вибачте, але це чисто лобістський  закон, який  хотів   бути державним радником якого там класу по  боротьбі з корупцією і очолити, видно, цей комітет. Ну, давайте ж ми будемо працювати все-таки  більш серйозно.

Тому я пропоную не підтримувати пропозицію  комітету про направлення на доопрацювання, бо немає що напрацьовувати. А ставлю на голосування  пропозицію про відхилення даного законопроекту.

Прошу голосувати про відхилення.

 

13:14:32

За-236

Рішення прийнято. Законопроект відхилено.

Шановні колеги, підходимо до найцікавішого. Прошу записатися на „Різне”. Будь ласка,  покажіть. Одна година, до 14.15.

Будь ласка,  Тихонов. Підготуватися  Лещенку.

 

13:15:29

ТИХОНОВ В.М.

Прошу передать слово Турманову.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Турманов, прошу.

 

13:15:41

ТУРМАНОВ В.І.

Уважаемый  Адам   Иванович,  уважаемые коллеги.

Я хотел бы сделать заявление, чтобы вы знали такую информацию.

28 марта текущего года Центральный комитет профсоюза и его президиум принял решение о проведении  пленума Центрального комитета профсоюза и установил дату 12 апреля.

На тот  момент, вы знаете, ситуация была  совершенно другая, как сегодня создалась  ситуация в нашей стране политическая кризисная. Рассматривается вопрос о разрешении трудового конфликта между Министерством угольной промышленности и профсоюзом  по повышению заработной платы  в соответствии с минимальной заработной платой, утвержденной Верховным Советом. Вы знаете, ситуация сегодня  политическая очень сложная, вызвана   тем указом, который издал  Президент в нарушение Конституции.  Поэтому сегодня в трудовых коллективах  особенно на угольных предприятиях, здесь находятся два коллеги-угольщини, Солтес и Литвинов  знает об этом. Сегодня проходят   посменные собрания, и завтра они будут проходить. И мы   хотим знать мнение шахтеров именно по ситуации, которая сложилась кризисная политическая в Украине. И сегодня, чтобы вы знали, как это было вчера в Печерском суде,  Служба СБУ  разъезжается  по коллективам, предупреждает, угрожает, что будут применены все  к вам меры вплоть до уголовной ответственности, вы не имеете права проводить собрания, никаких митингов.

Что это за страна у нас,    что это за диктат сегодня. И мы  сегодня в этом убеждаемся. Поэтому я в подтверждение получил сегодня   с низов. Пройдут эти собрания, мы соберем эти мнения  наших трудовых коллективов угольных предприятий, и 12 апреля на пленуме мы рассмотрим  все эти предложения и примем  соответствующее решение.

Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, будь ласка, Лещенко.  Підготуватися замість Бабуріна Мармазов. Лещенко, фракція „Наша Україна”, прошу.

 

13:17:44

ЛЕЩЕНКО В.М.

Уважаемый Адам Иванович! Уважаемые народные депутаты!

Виктор Лещенко, Партия промышленников  и предпринимателей Украины, город Харьков.

В этот ответственный для страны момент, когда одна политическая сила втянула в противостояние все общество и Президента, я хочу напомнить тем  народным депутатам, которых  нет сегодня здесь на рабочих местах, о депутатской присяге. Ее я зачитаю выдержками слово в слово: «Зобовязуюсь  усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність  України, дбати про благо  Вітчизни і добробут українського народу». Ми бачимо, як деякі депутати дбають  про добробут українського народу.

„Присягаю додержуватися Конституції Конституцію та законів України і виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників”. Це не означає, що виконувати їх тільки  інтересах якогось кольору, а усіх співвітчизників.

Что означает для Партии промышленников и предпринимателей Украины быть в оппозиции? Это значит преднамеренно тормозить экономическое развитие страны, а значит противоположно присяге народного депутата не заботиться о благосостоянии украинского народа. Все страны с развитой экономикой переходят в ускоренную стадию экономического развития, объединяется вся Европа с одной лишь целью – улучшить благосостояние своих граждан.

Украину раздирают противоречия: радикальный популизм, радикальная демагогия отдельных политиков из-за их чрезмерных амбиций и чрезмерного воображения втягивают всю страну в разрушительные процессы. В разгар весенне-полевых работ, тогда, когда каждый день дорог и, как говорят в народе, что посеем, то и пожнем, и в это время украинскому народу вопреки подавляющему большинству населения навязывают избирательную кампанию. Как говорил в свое время Бисмарк: с плохими законами и хорошими чиновниками вполне можно править страной. Но если чиновники плохи, не помогут и самые лучшие законы. В мутной воде легче всего и рыбку ловить.

Выборы могут длиться до бесконечности, но из-за ввей этой демагогии нет ответа на главный вопрос: что будет с отечественным бизнесом, с доходами населения, с экономикой страны в целом? Какова цена политического кризиса для экономики страны Украины? Политические потрясения повлекут за собой экономическую нестабильность в стране: мы теряем авторитет, теряем инвестиционную привлекательность, наша политическая и законодательная нестабильность пугает мировой бизнес, который боится вкладывать ресурсы в экономику Украины.

Тот вотум мирового доверия, который заслужила Украина, может быть безвозвратно утерян. Не только Украина, но и весь мир в напряжении, в ожидании, что же будет дальше? Пора прекратить противостояние и найти компромиссы. Выход из кризисного состояния один – это консолидация всех политических сил страны...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

ЛЕЩЕНКО В.М. ...во имя сбережения целостности Украины, ее суверенитета и ее независимости.

Первоочередными должны  становиться вопросы экономического развития страны, повышения уровня благосостояния наших граждан, а не дестабилизация политической и экономической жизни страны. Мы не можем пренебрегать проблемой воспроизводства квалифицированной рабочей силы, поддержания образовательного уровня населения и сохранения технологического потенциала в нашей промышленности. Если проанализировать экономическую ситуацию за последние полгода, то мы видим, что в Украине растут показатели и не только показатели, появилась… стабильности и люди начали работать. Сейчас экономика Украины работает  устойчиво, рост поступлений в бюджет за 1 квартал 2007 года по отношению к 1 кварталу 2006 года – 36 процентов. 12 процентов – рост ВВП, инфляция – 0,7 процентов. Впервые за историю Украины.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Завершуйте.

 

ЛЕЩЕНКО В.М. Префицид  бюджета составляет доходов больше, чем расходов, составляет 4 процента.

Основным вопросом государственной политики является не кто будет управлять, а как нам организовать политические  институты таким образом, что и помешать плохим несведущим руководителям причинять слишком много вреда. Только при равном участии всех политических элит возможно стабильная и слаженная работа в конституционном поле ветвей всех власти. Украине и ее народу нужна стабильность. Я призываю все политические силы к стабильности и экономическому … стабилизации Украины.

Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.  Ну почекайте, Євген Васильович. Я ще вас не оголосив, почекайте.

Шановні колеги, прошу дотримуватися, більше я нікому не даватиму порушувати регламент, а зараз я вибачаюсь перед Євгеном Васильовичем, дозвольте зробити оголошення.

У зв`язку з прийняттям Верховною Радою України Постанови від 6 квітня 2007 року про внесення змін до статті 61 Регламенту  Верховної Ради України та Постанови Верховної Ради України від 2 квітня 2007 року №837 п’ять, тире п’ять „Про запобіганням діям, що загрожують конституційному правопорядку, громадському спокою і стабільності в Україні” на підставі протоколу зборів Коаліції національної єдності від  6 квітня 2007 року оголошую: що персональний склад Коаліції національної єдності складає 238 осіб, а саме… -  дозвольте  тільки я буду без імені і по-батькові, а прізвища зачитати.

Андрос, Антемюк, Антипенко, Аркаллаєв, Ахметов, Бахтеєва, Бевзенко, Берташ, Біба, Білаш, Білий, Богатирьова, Богуслаєв, Болдирєв, Бондар, Бондаренко, Бондаренко Олена Анатоліївна, Борт, Бронніков, Бурлаков, Васильєв, Вернидубов, Вечерко, Вілкул, Волошенков, Воропаєв, Галуненко, Герман, Гєллєр, Горбаль, Горбатюк, Горбенко, Грицак, Гуменюк, Гусаров, Дарда, Дейч, Демидко, Демчишен, Демянко, Джига, Євтухов, Єгоренко, Єфремов, Журавко, Забарський, Заблоцький, Зац, Зварич Ігор, Звягільський, Злочевський, Зубанов, Іванов, Ілляшов, Ісаєв, Калашніков, Калетнік, Кальніченко, Кальцев, Калюжний, Каракай, Кий, Кириченко, Кисельов, Ківалов, Кічатий, Климець, Клімов, Клюєв, Ковалевська, Ковальова, Кожара, Козаков, Козуб, Колесніков, Колесніченко, Колоцей, Комар, Кондратьєва, Корж, Коржев, Корсаков, Кравцов, Круглов, Кукоба, Ландик, Ландік, Лапін, Ларін, Ледида, Лелюк, Лещинський Олександр Михайлович, Лєщинський Олексадр Олегович, Лисов, Литвинов, Личук, Лісін, Літвінов, Лукянов, Майборода, Макеєнко, Малишев, Мальцев, Маньковський, Матвійчук, Матюха, Мельник Станіслав, Мельник Петро, Мироненко, Мірошниченко, Мітрошкін, Момот, Муц, Наконечний, Нетецька, Орлов, Павленко, Панасовський, Пачесюк, Пеклушенко, Петрик, Петров, Петросов, Піхота, Писарчук, Пінчук, Піскун, Плотніков, Попеску, Потапов, Прасолов, Пригодський, Присяжнюк, Притика, Прокопенко, Пшонка, Радзієвський, Разгоняєв, Рижук, Римарук, Романюк, Руднік, Савчук, Саламатін, Самойленко, Самофалосв, Сандлер, Сафіуллін, Святаш, Селіваров, Синиця, Сівкович, Скубашевський, Скудар, Слободянюк, Смітюх, Сокіл, Солтус, Стоян, Сулковський, Сухий, Табачник, Тадеєв, Тихонов Турманов,  Фалько, Фесенко, Хара, Хомутиннік, Цапюк, Царьов, Цюрко, Черноморов, Чертков, Чечетов, Чмир, Чорновіл, Шенцев, Шкіря, Щербань, Ядуха, Якименко, Янковський, Янукович  Віктор Вікторович, Ярощук. Це були представники фракції Партії регіонів.

Фракція Соцпартії: Баранівський, Богачук, Бойко, Бокий, Бондарчук, Бугаєць, Бульба, Волга, Гончаров, Данілін, Зубко, Кузьменко, Кунченко, Малиновський, Матвієнков, Мельничук, Мендусь, Мордовець, Мороз, Поляков, Савосін, Садовий, Сільченко, Сподаренко, Тарасов, Урбанський, Філіндаш, Червонописький, Чмир, Чукмасов, Шибко.

Фракція комуністів: Александровська, Алексєєв, Бабурін, Борщевський, Герасимов, Голуб, Грач, Заклунна-Мироненко, Кілінкаров, Кравченко, Мармазов, Мартинюк, Матвєєв, Наливайко, Оплачко, Парубок, Пономаренко, Самойлик, Симоненко, Ткаченко, Цибенко.

Запитань немає. Бо це оголошення.

Будь ласка, Мармазов Євген Васильович. За ним – Наливайко.

 

13:27:02

МАРМАЗОВ Є.В.

Уважаемые коллеги, я тоже остановлюсь на политическом противостоянии, спровоцированным неконституционным указом Президента.

Сейчас об этом все и вся говорят. Страна парализована, Украина расколота. Но Ющенко это нравится. Каждый день он на телевизоре. То о нем уже забыли, только вспоминали о нем, когда он к пчелам выезжал. А теперь он в поле внимания. Ему это нравится.

При том я скажу, что разогнал он или пытается разогнать Верховную Раду не статьей 90, как здесь уже говорилося, а статьей 61 Регламента. То есть вопрос, который выеденного яйца не стоит. Мы этот вопрос решили здесь за две минуты. Но это ж прикрытие. Все равно он не будет соглашаться.

СМИ разжигают этот пожар, навязывают мнение, что Президенту все позволительно. Ему нужна не Конституция, а политическая целесообразность. Президент осуществляет давление на часть силовиков -  часть, на часть Конституционного суда -  часть, на часть голив областных держадминистраций.

Я просто не понимаю, что Президент, неужели он считает, что у него вот это абсолютная неприкосновенность пожизненная. Он сжигает за собой мосты. Президент однозначно идет к своему концу, как к президентскому, политическому, как концу гражданина Украины. Это  этим закончится, если вовремя он не подправит свои действия.

Теперь второе, что я хотел сказать. В своем указе Президент отмечает угрозу демократии. Это красной нитью проходит у него. В чем же заключается эта угроза? А заключается эта угроза в том, что оранжевую команду оторвали от очень жирной кормушки под названием «контроль над государственными монополиями». Вот, вспомните, НАК «Нефтегаз» возглавлял по лучшей, один из лучших другов Ющенка – Ивченко, возглавляющий Конгресс украинских националистов, друг его семьи, ближайший друг его брата. Только беглая проверка деятельности Ивченка показывает, вот, ГлавКРУ проверило, сотни миллионов уходили не по назначению, на какие решения личных целей, в том числе даже на покупку девочек.

Отстранены члены его команды от «Укрзалізниці», от руководства Ощадбанком. И, конечно, недопустимо, он считает это недопустимым, когда Верховная Рада не позволяет приватизировать «Укртелеком» и Одесский припортовый завод. Вот суть угрозы, вот почему они идут ва-банк.

На заседании Рады нацбезпеки Президент заявил, досрочные выборы будут проведены, вопрос только, когда и как. Ну, сейчас четко можно сказать, что выборы пройдут после решения Конституционного Суда. До этого никакие досрочные выборы не пройдут. Они могут пройти только в Западной Украине, где еще этот регион, где признают Президента как Президента. А если выборы …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Заканчивайте. Заканчивайте.

 

МАРМАЗОВ Є.В. Если выборы и состоятся после решения Конституционного Суда, то следующие выборы обязательно будут досрочные по Президенту, потому что вновь избранный парламент не позволит так издеваться над собой. Ющенко подписал себе конец. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наливайченко. Наливайко, будь ласка, Анатолій. За ним Ткаченко.

 

13:31:05

НАЛИВАЙКО А.М.

Уважаемые коллеги, уважаемые избиратели Украины! В связи с антиконституционными действиями Президента я получил за последние дни множество звонков от избирателей, в том числе и моих коллег шахтеров. Люди возмущены происходящим, такое может присниться только в кошмарном сне, Верховная Рада и коалиция вынуждены защитить Конституцию Украины от гаранта Конституции.

Депутаты-коммунисты, которые не голосовали за Конституцию Украины 1996 году, когда она принималась за нее не голосовали, теперь пытаются заставить тех, кто не только ее принимал, но и продавливал через Верховную Раду ее выполнять.

Фракция коммунистов, коалиция национально единства благодарны каждому, кто здесь в Киеве в своем городе, районе, селе встал на защиту Конституции. Линия обороны сегодня проходит через каждую семью, через каждый двор, я все жизнь проработал в шахте проходчиком, я знаю цену шахтерскому труду и хлебу. И мне понятно возмущение людей труда, в том числе и шахтеров, ведь они своим трудом содержат власть всех уровней, а у нас же власть – Президент Украины упорно не желает считаться с нашим выбором сделанном в марте 2006 году. Оказывается, мало сделать соответствующий выбор, нужно еще, чтобы он нравился президенту.

Мои коллеги горняки заявляют, мы сделали свой выбор и иной делать не собираемся. Более того, если нас поставят перед необходимостью, мы готовы ее защищать. Надеюсь, что власть еще не забыла как умеют делать это шахтеры.

Хочу обратиться ко всем настоящим патриотам, а не к шароварным патриотам, будущие в наших руках, Президент и его команда служит вовсе не нам и с этим нужно бороться. Спасибо вам за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ткаченко, будь ласка. Блок Тимошенко. Немає. Бронніков передає слово Вернидубову.

Вернидубов Іван Васильович, прошу. За Вернидубовим буде виступати Білаш.

 

13:33:40

ВЕРНИДУБОВ І.В.

Дорогі друзі,  парламент активно працює. Кабінет Міністрів займається посівною, життєзабезпеченням країни.

І дуже цікаво: а що робить зараз Президент окрім того, щоб обороняти свій незаконний указ? Але указ - указом, а життя є життям. У неділю ми будемо відзначати найвеличніше християнське свято - Воскресіння Христове. Саме це свято знаменує споконвічну перемогу добра над злом, оновлення та очищення людини від мирських гріхів, нерозривний зв'язок між  Богом Отцем та усіма людьми. В цей день людина ніби ще на крок наближається до святого і вічного, оглядається на пройдений нею шлях та на свої вчинки. 

 А на передодні  гарний глава сімейства готує подарунки членам родини, друзям та близьким. Навіть худоба українського селянина пригощається найкращим, що є.  Адже в обійстя   має посилитися добробут, щастя та радість  на наступний рік.

Який же подарунок підготував для нас батько усіх українців, глава держави Президент Ющенко?  Чим він ощасливив свій народ? Що зробив для того, щоби цей народ жив  в радості та  добробуті.

Може Президент вважає , що українці з радістю підтримали його неконституційне рішення щодо розпуску парламенту і п’ятих  за останні   два з половиною роки виборів.

То нехай вийде і подивиться людям в очі, в очі переважної більшості українців, які виступають проти хаосу, безвладдя   та узурпації влади помаранчевими вождями.  Чи може Президент думає, що ощасливив людей, примусивши  вийти на вулицю, відірватися від своїх родин  та великдневих приготувань.

З самого початку оранжеві вожді принесли в  нашу країну лише смуток, економічну деградацію та  політичний хаос.   Від першого дня своєї діяльності, незрозумілий нікому Президент Ющенко був послідовний лише в одному – системному порушенні законодавства та Конституції України. Чого варте постійне ігнорування статті 118 Конституції України  щодо його обов’язку прийняти рішення про  відставку голови   місцевої державної адміністрації у разі  висловлення йому недовіри  двома третинами місцевої ради. Не поновлений на посаді голова  Київської обласної державної адміністрації Жовтяк, який Верховним судом на роботі поновлений. І Президент сказав, що це все шоу. Як  ми бачимо, не багато часу потрібно для кардинальної зміни позиції  Президента  щодо рішень Верховного суду з  торжества демократії у справі  про його вибори у 2004 році та до шоу у справі Жовтяка.

Ми знаємо, що півроку назад  була створена коаліція. І згадала баба, як дівкою була, через  8 місяців Президент  згадав. Що останні ці  8 місяців  від часу створення коаліції Президент був у летаргічному сні або інтелектуальній комі?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Борис Білаш. За ним – Комар.

 

13:36:58

БІЛАШ Б.Ф.

Дорогой  Адам Иванович, дорогие коллеги.

Сегодняшнее состояние можно  характеризовать такими словами: нашла острая коса на тупой оранжевый камень.  Когда-то Черчель сказав: подлое это дело  смотреть, как  делается колбаса и политика. И мы остро понимаем, какую начинку  дают для сознания нашего народа наши оранжевые оппоненты.  Действительно,  можно сказать словами классика: сегодня то время,  которое… бывали  хуже времена, но не было подлее. И все это, как говорится, спровоцировано нашими оранжевыми оппонентами.  Они не думают о народе, они думают только о власти. Народ для них был и остается быдлом. Особенно я проникся, как творческий человек,  в образ нашего, вернее, леди-БЮТ  Тимошенко и  хочу вам прочитать такие строчки:

«Вновь оранжевый бедлам,

Люди в шоке, мама мия,

Бесноватая  мадам не на шутку скажение.

Вдохновенно врет и рьяно,

На уме лишь власть одна,

Брызжет из телеэкрана

Ядовитая слюна.

Вид торжественно невинный,

будьте бдительны с лисой

Над судьбою Украины

Дама бледная с косой”.

Я хочу сказать нашим «друзьям» (в кавычках), во-первых,  так сказать, такие строчки пришли на ум, но то, что сегодня деется в доме кабинета Президента, не иначе можно как выразить словами: «Под знаком равенства и братства  здесь зрели темные дела». Они действительно зреют эти темные дела.

Меня вчера на улице  случайно женщины встретили и говорят: « Вы с Партии регионов?», - «Да» - говорю я.  Они говорят: «Мы киевлянки и поддерживаем сейчас только вас».  Я  понял, что время – врач, что оно лечит  все болезни, в том числе и катаракту. И вот   я чувствую, что  вот  эта болезнь, так сказать,  люди начинают понимать. Я  хочу  еще  раз обратиться  и сказать нашим «оранжевым друзьям», что посеете ветер, пожнете  бурю. Нельзя издеваться над нашим народом, особенно в такой день, как Пасха.

И наши вот говорят. Женщины говорят: « А вы действуйте их оружием».

 Я говорю: «А какое у них оружие?», - «Лицемерие, наглость  и ложь» -   Я говорю: «Мы не можем так действовать, у   нас оружие наше – это правда. И мы еще раз готовы сесть за стол перемирья».

Спасибо  за внимание.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Борисе Федоровичу.

Комар Микола Степанович. За ним Садовий.

 

13:40:07

КОМАР М.С.

Уважаемые коллеги!  Указ Ющенко о досрочном прекращении  полномочий парламента носит явно  антиконституционный характер. А события последних дней  показывает, что Президент  и его окружение ведут к узурпации власти. Налицо попытка осуществления  государственного переворота. Особую озабоченность вызывают попытки  Президента  втянуть в конфликт армию, силовые структуры, не  говоря о давлении на судебные органы.

Статья 60 Конституции: «Никто не обязан исполнять явно преступные распоряжения или указы. За отдачу  исполнения явно  преступных распоряжений и указов наступает юридическая  ответственность.

Мы призываем все работников силовых структур, руководителей органов   местного самоуправления, депутатов местных советов  не отступать от этой нормы. Указ Ющенко поддерживают якобы назначенные им же губернаторы. Верховную Раду и Кабмин поддерживают люди из всех регионов, приезжающие в Киев с полной решимостью защитить конституционный строй. С мест уже все чаще доносятся голоса, призывающие к решительным действиям против заговора Ющенко и компании.

Труженики многих предприятий говорят о своей решимости протестовать использованию таких мер, как забастовка и, к сожалению, скоро эти слова начнут подкрепляться делом. Досрочных выборов в Верховную Раду не будет. Партия регионов не намерена осуществлять никаких действий, связанных с процессом выборов. Все разговоры о начале избирательной кампании – это провокация, фарс, попытка  валить с больной головы на здоровую.

Совершенно ясно, что никакого нормального волеизъявления народа в нынешней ситуации обеспечить просто невозможно. Указ Президента не остановил и не приостановил полномочий Верховной Рады и народных депутатов. Согласно Конституции Украины (статья 90) полномочия действующей Верховной Рады прекращаются только после принятия присяги вновь избранной Рады.

Люди в разных регионах через своих представителей в местных советах, через мэров протестуют против Указа Ющенко, призывают Конституционный Суд дать объективную и четкую оценку этого акта, фактически выводящего Президента Ющенко за рамки правового поля. Любое посягательство на мандат доверия к Коалиции национального единства до решения Конституционного Суда будет грубой узурпацией прав народа, соответственно любая власть, которая попытается растоптать права народа, будет незаконной.

Люди нам доверяют, нам нечего бояться, пусть боятся те, кто будет нести ответственность за свой политический авантюризм и экстремизм. Мы строим правовое государство, и никто, даже Президент, не имеет права нарушать закон, Конституцию. Мы защищаем экономику страны от политиканства и потрясений, мы не дадим сдать Украину в экономическое рабство. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. 

Микола Садовий, фракція соціалістів. Підготуватися Чечетову, Демидко передає.

 

13:43:20

САДОВИЙ М.І.

Фракція соціалістів, Микола Садовий.    

Шановний  Адаме Івановичу! Шановні телерадіослухачі! У статті 90 Конституції України чітко визначені умови, за яких здійснюється дострокове припинення повноважень Верховної Ради. В черговий раз нагадаю. Коли Верховна Рада протягом 30 днів однієї чергової сесії не збирається на пленарні засідання. Коли протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів не сформований персональний склад нового уряду. І коли протягом 1 місяця у Верховній Раді не сформовано коаліцію депутатських фракцій згідно 83 статті Конституції.

Всі вказані умови Верховна Рада виконала в повному обсязі. Будь-який громадянин самостійно може визначити, що указ носить антиконституційний характер. Для цього необхідно звірити указані умови і текст Указу Президента. Навіть учні старших класів шкіл  доходять до висновку про антиконституційний характер президентських дій. В указі відсутні навіть посилання на статтю 90.

Насторожує і ще один факт, одна тенденція. Нещодавно керівництво опозиційного блоку трьома літаками літало в Сполучені Штати Америки. Напрошується запитання – а що везлось із цієї держави у цих аж 3 літаках? Один із членів за інформацією електронних засобів масової інформації, один із членів опозиційного блоку відразу у 8-ми банках конвертував мало-багато 1 мільярд доларів у гривні. Насторожує і той факт, що конгресмени Сполучених Штатів Америки уже визначили конкретні суми для допомоги в проведенні виборів. А якби народні депутати  України заявили аналогічно? Щоб тоді нам відповіли на ці всі звинувачення? 

А  чи можливі вибори у нашій державі технічно? Я зроблю посилання на голову ЦВК Давидовича, яке висловлене у журналі „Народний депутат” за березень 2007 року. Він чітко вказав, що немає чіткої  технології організації дострокових парламентських кампаній. Стаття 102  закону про вибори народних депутатів істотно урізає виборчі процедури, що тягне за собою  низку  проблем, які не можна… провести. Тобто, за його висновком у Україні  не можна провести  вибори, технічно вибори.

Тому я звертаюся до всіх посадовців: не беріть участі в авантюрі, дострокові вибори неможливі у нас технічно. І в цьому Президента підвели Балога, Тимошенко і інші. Ющенко так і не зорієнтувався в ситуації політичній і заблукав, напевно, серед жінок.

А Юлії Володимирівні вибори потрібні для того, щоб хоч півфракції зберегти у цьому стані, який є.

За все доведеться відповідати. Спільно думаємо, що робимо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Микола Ілліч.

Михайло Васильович Чечетов, будь ласка. Підготуватися Хара передає Рижуку.

 

13:46:42

ЧЕЧЕТОВ М.В.

Михайло Чечетов, фракція Партія регіонів України.

Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги, уважаемые избиратели!

Я хочу задать один вопрос. Президент Ющенко за все время  пребывания у власти издал десятки, если не сотни указов. Абсолютное большинство вы этих указов не читали, вы не знаете их сути, о чем они и прочее. Возникает закономерный вопрос: почему же последний указ, который был издан Президентом, он привел к крайней дестабилизации в обществе, к хаосу, поставил страну на грань раскола, можно сказать, поднял на дыбы всю страну.

Почему? Ответ только один: поскольку этот указ, он носит антиконституционный характер, он издан вне правового поля.

На  мой взгляд, у страны никогда не будет нормальной демократической перспективы, если Президент будет читать Конституцию не так, как написано, а так, как ему хочется или хочется его политическим сторонникам.

На мой взгляд, никогда не будет у страны нормальной демократической перспективы, если решение будет Президент принимать не в конституционном поле, а именем революционной или политической целесообразности.

И пользуясь случаем, я хочу провести ликбез для ближайшего окружения Президента, которое готовило этот антиконституционный указ и подставило Президента. На мой взгляд, оно не то, что  не имеет юридического образования, оно, наверное, и среднего  не имеет, поскольку оно читать не может.

Поэтому я обращаюсь к окружению Президента: откройте ликбез на всю страну, откройте 19-ю статью Конституции, черным по  белому написано: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Это речь идет и о Президенте страны.

Если вдруг зачесалось у Президента или у кого-то ближайшего окружения, захотелось вдруг досрочных выборов, пожалуйста, используйте повноваження Президента. Але вони чітко виписані у 90 статті, где сформулированы три пункта жестко, прямо и понятно. Ни один из этих пунктов, ни одна из этих причин не положена в основу указа.

Виктор Андреевич, общество и народ хочет, чтобы гарант Конституции, Президент страны сам жил и руководил страной по Конституции, а не растаптывал ее.

Виктор Андреевич, в ваших руках ключ от единства и стабильности страны, которые лежат в основе экономического роста и повышения социальных стандартов жизни людей. Народ ждет от вас, господин Президент, отмены антиконституционного указа, который ведет страну к катастрофе, к расколу. Давайте дождемся решения Конституционного Суда. Давайте сядем за круглый стол, лидеры политических партий и все руководство страны в лице Президента, Премъера и Головы Верховной Рады и найдем решение по всем злободневным проблемам в интересах государства и народа, а не отдельных политических сил.

Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Рижук. Підготуватися Кукоба, є? Не бачу. Пономаренко передає слово Мельничуку.

 

13:50:04

РИЖУК С.М.

Народний депутат Рижук, фракція Партії регіонів, Житомирщина.

Шановні народні депутати,  шановні виборці.

Сьогодні в передвеликодну п’ятницю так ми всі не хочемо говорити у динаміці на підвищених тонах, але обстановка дуже складна залишається. Тому що весь рік роботи парламенту нинішнього складу опозиція все робила і робить, аби скомпрометувати народну законодавчу владу і переконати главу держави, Президента, що мовляв є політична криза і всі її ознаки. І обіцяли, що апогей буде весною цієї політичної мовляв кризи.

І Президент узяв, не порадившись з народом, з парламентом всім,  і визнав, що ніби є політична криза, вирішив її ліквідувати і видав відповідний указ. І цим указом, три крапки, створив реальну, не тільки політичну, а політико-правову кризу.

І ви знаєте, я, розмірковуючи над цим, як людина, як депутат, в значній мірі вбачаю в цьому людський фактор. Що я маю на увазі? Давайте маленьку хронологію. Згадайте, коли Президент Ющенко на прес-конференції повчав свого рідного сина, що ти, сину, візьми рахунок у ресторані і кинь журналісту в обличчя. Правда, він сказав, не в обличчя, а дещо гірше, я не можу це повторити. Потім одного вечора Президент заявляє на державу, що з завтрашнього дня державної автоінспекції у нас в країні не буде. Ліквідував. Аварії, каліцтво, погибелі збільшилися і так далі.

Третє, ще, каже, зранку сказав Президент, що найкращий уряд – це уряд Юлії Тимошенко, на вечір ліквідував цей уряд як злочинний. Четверте, відновив в Верховний Суд Жовтяка на посаді. Які заяви? І тепер уже не дивно, що п’яте, коли Президент теж у нічку темну видає указ про дострокові вибори і, що ми уже тут нелегітимні.

Ви розумієте? Не може керівник будь-якого рангу приймати рішення в пориві блискавки, гніві і в збудженому стані. Віктор Андрійович, нас батьки вчили і вчителі, ваші і наші, щоб не трапилося, причину бачити в собі. Ми зараз прийняли, бачачи причину в собі, рішення, привели коаліцію до відповідного стану. Не хочете відміняти указ? Давайте хоча б призупинимо до рішення Конституційного Суду …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Пономаренко передав Михайлу Мельничуку.

Мельничук Михайло Васильович, запрошуємо вас до трибуни і до слова. Лісін. Не бачу. Корсаков. Круглов.

 

13:53:35

МЕЛЬНИЧУК М.В.

Михайло Мельничук, фракція Соціалістичної партії України, Чернівецька область.

Шановний Адам Іванович! Шановні колеги! Шановні радіослухачі, телеглядачі! Шановні виборці! Думаю, що цей тиждень напруженої роботи парламенту ще раз доказав, хто обраний народом України для роботи, а хто обраний для ледарювання і висування все нових і нових, скажімо, пропозицій, вимог до парламенту, до суспільства.

Певно, що вся Україна сьогодні не тільки в напрузі, а в обуренні. В обуренні практично 90 відсотків, якщо не 100 відсотків українців, тих, хто вірує в Бога, хто розуміє, який цей тиждень, не дивлячись на це, Президент віруюча людина видає указ, яким практично підняв на ноги всю Україну і весь світ, включаючи до цього процесу і наших священиків, що безумовно обурення викликає і в самих віруючих. Але не будемо торкатися цієї ситуації. Зараз, як стало відомо, і не тільки відомо, а вже близько до 100 відсотків інформація вірна, про те, що Президент ще раз зустрівся з суддями Конституційного Суду і не просто вимагає, а настільки пресує, щоб 11 не відбулось засідання суду і не було розглянуто звернення щодо відповідності указу Президента Конституції України. Ось вам, шановні виборці, гарант Конституції, ось вам правда, ось вам, любі друзі, і все інше, те, що ми чули всі ці роки.

Я не хотів би кидати тінь на всіх депутатів-опозиціонерів, чимало порядних людей, чимало тих, хто переживає як і вся Україна за те, що у нас відбувається. Але це не стосується  лідерів цих політичних сил.

Вони хотять сфальшувати вибори, вони хотять пройти не вибори, а призначення у Верховну Раду України. Тому що на сьогоднішній день, як констатують аналітики, уже порушено і Центральною виборчою комісією, і суб’єктами виборчого процесу десятки статей Закону „Про вибори народних депутатів України”, я вже не кажу про неконституційний указ  Президента. 

Тому я звертаюсь до всіх селян, бо я близько до вас, шановні селяни, я звертаюсь до виборців, я звертаюсь до виборців Чернівецької області: не йдіть на вибори, не готуйтесь  до виборів, тому що їх не буде.   Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так.  Гуреєва також не бачу. Бульба Бокому передає слово, Іване Сидоровичу. Десь вийшов, хай готується. А. Бульба є, будь ласка, Степан Степанович.

 

13:57:15

БУЛЬБА С.С.

Дякую Адаме Івановичу. Степан Бульба, фракція соціалістів.

Учора на одній передачі, яка називається „Я так думаю” йшла мова про можливість проведення виборів взагалі. Я не кажу, що вони є незаконними, тому що указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради є неконституційним.

Я кажу про те, що цим законом, звісно, він писався тоді, коли ми навіть уявити не могли, що у нас   зявиться такий гарант Конституції, який раптом буде змушувати Верховну Раду і взагалі країну проводити позачергові вибори.

Так от за цим законом вибори, по суті, провести неможливо. Це я хочу, щоби усі українці, всі громадяни України розуміли це. Справа в тому, що за законом      територіальні виборчі комісії формуються лише за поданням парламентських партій і блоків. В зв'язку  з тим, що  Партія регіонів, Партія соціалістів, Комуністична партія відмовляються від участі в цьому шабаші, який  називається дострокові вибори, а "Наша Україна" блок не має права висувати  свої кандидатури, тому що Партія промисловців і підприємців України  також відмовляється підтримувати антиконституційні дії Президента.

Таким чином, всі територіальні виборчі комісії буде формувати славетна газова принцеса і її партєйка. Я вже не кажу про те,  що їй  самій  не можна вірити. Я кажу, що це не буде волевиявленням народу. Це буде знущанням над волевиявленням, це буде спробою однієї особи узурпувати владу. І я хочу, щоб ми цього не допустили.

Мені говорили, що Президент, мовляв, піддався слабині, тиску і так далі. Я, справді, думаю так, що Президент наш  два з половиною роки  знаходиться  у такій неприродній  розчепіреній позі. Він як солдат першого року служби, котрого вперше поставили на чати, на варту,  і спати хочеться, і родіну жалко.

Він повинен зрозуміти свою відповідальність і переконаний, що прийде час, і ми   ще дамо оцінку йому. І ті, хто сьогодні  намагається ввергнути  країну у хаос, безладдя, громадянський конфлікт будуть відповідати не лише перед  мораллю, не лише перед совістю, а перед законом. Але  зараз ми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

БУЛЬБА С.С. Зараз ми  закликаємо всі, справді, демократичні, відповідальні політичні сили не допустити того, щоб в країні панувало  безладдя.  Ми за  консолідацію всіх здорових сил для того, щоб український народ врешті-решт мав змогу  працювати спокійно, а влада  відповідала за свої дії. Дякую за увагу. Так і буде, я переконаний.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Єфремов. Не бачу. Кондратьєва. Бондарчук Іван Миколайович, будь ласка.

 

14:01:19

БОНДАРЧУК І.М.

Шановні радіослухачі і телеглядачі! Шановні виборці! Я звертаюся, найперше, до вас. Коли я знайомлюся з повідомленнями  засобів масової інформації, більшість  з яких, на жаль, не зуміли, а швидше за все  не захотіли стати над ситуацією, а грають у  одні ворота, коли читаю інформацію на президентському сайті,  або коли слухаю, як розпинаються деякі політики на радіо чи телебаченні, то так і хочеться вигукнути: „Невже  ви, люди, подуріли, що ви говорите або пишете? Що ви, вибачте, несете? Для  чого ви одурманюєте, зомбуєте і  так затурканих  вами людей?” Адже навколо чого, власне,  ви навязуєте дискусію?   Навколо законності президентського указу про дострокове припинення повноважень  Верховної Ради України, бо ніхто не ставить під сумнів таке право   Президента, правда, це має робитися законно.

Проте, відразу виникає запитання: „А чому ми говоримо лише про указ  Президента?  Чому не згадуємо  Постанову Верховної Ради  України від 2 квітня і взагалі замовчуємо право Верховної Ради  приймати таку  постанову? Чому дехто наголошує на обовязковості виконання указів Президента  замовчуючи при цьому таку   ж  обовязковість щодо виконання  постанов Верховної Ради? Бо що виходить?  Дві владні інституції, глава держави і парламент, по-різному оцінюють  ситуацію в Україні і запропонували  свої шляхи нормалізації стосунків між собою на підставі власного розуміння Основного закону. Здавалося б, потрібно звернутися до Конституційного Суду,  який єдиний може бути арбітром у цьому протистоянні, дочекатися його вердикту, і якщо поважаємо Конституції право,  діяти  відповідно до озвученого рішення. Так чинять у цивілізованих державах, так діють у демократичних суспільствах.

Однак, багато ЗМІ і  політиків апріорі, або російською мовою ничтоже сумнящеся, безапеляційно заявляють: Указ конституційний і його потрібно виконувати. Якщо ж є незгода, паралельно звертайтеся до Конституційного Суду. Але хто їм дав право робити такі оцінки? Чому вони нагнітають пристрасті в суспільстві?

Даруйте, а як же бути з нормою про те, що лише Конституційний Суд може тлумачити основний закон та і взагалі чинне законодавство? Ні Президент, ні народні депутати такого права не мають. Чому ми віддаємо перевагу президентському Указу і ігноруємо Постанову Верховної Ради, яка має не меншу юридичну силу, аніж Указ глави держави. Ми що цього не знаємо? А як бути у випадку, якщо ми виконаємо Указ, а Конституційний Суд через день визнає його не легітимність? Що будемо робити і хто буде відповідати за це? Я ще раз вважаю, що указ цей не є легітимним.

На завершення хотів би від імені депутатів від коаліції привітати усіх українців зі світлим святом – Воскресіння Христового та вибачитися перед вами за тих політиків…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

 

БОНДАРЧУК І.М. …і за тих політиків, у яких нема нічого святого і які, засліплені патологічною жадобою влади, пустилися берега і колотять суспільством за висловом одного відомого барабанщика – трусять владу навіть у дні, у які прийнято думати про очищення душі і помислів. Воістину це від диявола. Дякую. (О п л е с к и) 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бокий, будь ласка.

 

14:05:10

БОКИЙ І.С.

Іван Бокий, фракція соціалістів.

Від імені групи депутатів всіх трьох фракцій коаліції я вношу проект заяви Верховної Ради України з приводу тиску Президента Ющенко на Конституційний Суд.

Конституційний Суд України взяв до провадження подання Верховної Ради України щодо неконституційності Указу Президента України від 12 квітня 2007 року про припинення повноважень Верховної Ради України п'ятого скликання. Порушуючи Конституцію України і Закон України „Про  Конституційний Суд України” Президент України Віктор Ющенко здійснює безпрецедентний тиск на суддів Конституційного Суду.

Він зустрічається з ними, стурбований тим, що Конституційний Суд взявся оперативно розглянути подання парламенту щодо його  указу від 2 квітня. Замість того, щоб дати можливість високому судові неупереджено на основі Конституції здійснити розгляд по справі про припинення повноважень Верховної  Ради, Президент на очах у всього суспільства безсоромно тисне на нього. І це у той час, коли друга сторона політичного процесу – Верховна Рада України – суворо дотримується законності, невтручання у судовий процес.

Тиск Президента на Конституційний Суд ми розглядаємо як один з чинників легітимізувати антидержавний заколот, який здійснюють реакційні сили.

У зв'язку з  таким розгортанням подій Верховна Рада України залишає за собою право вдатися до послуг міжнародних посередників, звернутися до міжнародних організацій, держав-гарантів державного суверенітету України за сприянням в урегулюванні політичної ситуації в нашій державі.

Шановний Адам Іванович, у мене є пропозиція: текст цієї заяви проголосувати на наступному пленарному засіданні  Верховної  Ради, яке, як ми домовилися, Голова Верховної  Ради України може скликати у будь-який момент за потреби.  Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іван Сидорович.

Я думаю, ми підтримаємо цю ідею. Звернення обнародувано, воно вже  є доведено до громадян наших.

Коли буде пленарне засідання, а коли воно буде – важко сказати,  ми одразу приймемо це рішення.

Так, будь ласка, з тих, хто записався, в залі я бачу Мордовця. Прошу.

 

14:07:58

МОРДОВЕЦЬ Л.М.

Леонід Мордовець, фракція Соціалістичної партії України, Сумська область.

Шановний Адам Іванович, шановні колеги, шановні телерадіослухачі і глядачі!

Якщо говорити про нинішню суспільно-політичну  ситуацію, то слід зазначити, що основною причиною того повзучого антидержавного, антиконституційного перевороту є бажання президентського оточення і тих політичних авантюристів, які зазнали поразки на минулорічних виборах повернути всю повноту влади в свої руки.

Як відомо, у лютому 2005 року після президентських виборів вони отримали цю повноту влади і мали всі можливості для того, щоб себе проявити, для того, щоб показати, наскільки вони є здатними, ефективними реформаторами.

І у наслідок цього, що ми маємо? Ми маємо, що фактично впродовж півторарічного перебування їх при владі економіка нашої України була доведена до нуля. Впав валовий внутрішній продукт фактично до нуля.

Пам’ятаєте, що у 2006   році Президент оголосив той рік роком села. Але давайте запитаємо сьогодні у наших громадян, у чому полягала сутність цієї програми, які заходи були вжиті, які результати цієї програми. Варто подивитися на нашу Сумщину, родом з якої і Президент України Віктор Ющенко. Особливо подивитися на його рідний Недригалівський  район. Де суцільно сьогодні майже кожне сільськогосподарське підприємство являється банкрутом. А аграрну галузь в області очолює його земляк, колишній керівник агрофірми Володимир Сапсай. Сьогодні проїхати по селах Сумщини. Зруйновані, знищені сільськогосподарські підприємства. Оце є результат проведення тих реформ.

У них був шанс для того, щоб провести ці реформи, показати результативність своєї роботи. Народ дам їм оцінку. Народ доручив іншим політичним силам себе проявити. Сьогоднішній уряд демонструє зразки економічного зростання, економічної стабільності.

Тому спроби здійснити антидержавний переворот не вдадуться. Громадяни України мудрі люди, вони не допустять здійснення антиконституційного перевороту, вихід в цьому – об’єднання усіх здравомислячих політичних сил України тільки всьому шлях виходу із всієї штучно створеної кризи нинішньою правлячою елітою...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги, всі, хто записався і виявили бажання взяти участь у оголошенні своїх поглядів на ситуацію, могли зробити це.

Я вас інформую і нагадую, що наступний тиждень народні депутати працюють в комітетах та депутатських фракціях. Чергове пленарне засідання відбудеться о 10 годині 17 квітня. Але, нагадую разом з тим, що у середу ми прийняли з вами рішення, що народні депутати повинні бути готові до участі у позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради, яке може скликати або Голова Верховної Ради, або його Перший заступник у будь-який, необхідний для цього момент.

Тому ще раз прошу – і  ми, усвідомлюючи і розуміючи ситуацію, прийняли таку постанову – наступний  пленарний тиждень усі на місцях, але ці вихідні дні також народні депутати повинні знаходитися на своїх робочих місцях, бо ситуація може змінюватися у будь-який момент і потрібне реагування Верховної Ради.

Завершуючи, шановні колеги, наше засідання, давайте ми всі привітаємо український народ із Великоднем. Нехай це світле свято стане провісником злагоди у нашому українському суспільстві. Так має бути.

(О п л е с к и)

І я особисто, і, думаю, кожен з нас в це твердо віримо. Із святом усіх вас. На цьому ранкове засідання Верховної Ради оголошую закритим.