19 жовтня 2011, 10:07 ( Інформаційне управління )

Вдосконалення національного законодавства щодо захисту дітей від сексуальної експлуатації та зловживань сексуального характеру обговорено на "круглому столі" у Комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності

 

Під час заходу обговорювалися положення проектів законів про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо злочинів проти моральності у сфері статевих стосунків) (реєстр. №9135) та про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо статевих зносин з особою, яка не досягла 16-річного віку) (реєстр. №9136), а також положення законопроекту щодо боротьби з дитячою проституцією (знаходиться на стадії розробки).

Як зазначив народний депутат Віктор Шемчук, відкриваючи засідання "круглого столу", "сучасне кримінальне законодавство про відповідальність за злочини проти моральності у сфері статевих стосунків у низці моментів не відповідає принципам криміналізації. Прийняття законопроекту за реєстр. № 9135 є гарантією дотримання принципів криміналізації при формулюванні статей Кримінального кодексу України: принципу повноти складу, принципу суспільної небезпечності, принципу визначеності та єдності термінології, принципу не надмірності заборони".

Чітке визначення вікової межі, запропоноване законопроектом (реєстр. № 9136), за словами В.Шемчука, виключає можливість будь-яких маніпуляцій нормою закону при встановленні винності діяння. Запропоновані цим проектом зміни до ст. 155 Кримінального кодексу у частині визначення мінімального віку статевого повноліття позбавить необхідності обов'язково проводити судово-медичну експертизу для встановлення статевої зрілості потерпілої особи (п. 4 ст. 76 КПК України) у справах про злочини, передбачені цією статтею.

Учасники "круглого столу" підтримали законопроект (реєстр. № 1935). Водночас, у ході обговорення було висловлено низку пропозицій законодавчого характеру для вдосконалення запропонованої проектом конкретизації норми Кримінального кодексу про відповідальність за статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості з метою зниження рівня впливу людського фактору на визначення винності чи невинності у скоєнні злочину безпосередньо при встановленні факту статевої зрілості.

У засіданні "круглого столу" взяли участь народні депутати, Уповноважений Президента України з прав людини Ю.Павленко, Представник Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Ю.Мокуо, керівник Науково-експертної групи при Комітеті, ректор Харківського національного університету внутрішніх справ, народний депутат України І-ІV скликань О.Бандурка, президент Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна" К.Левченко, професор кафедри підтримання державного обвинувачення та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах Національної академії прокуратури України А.Орлеан, представники правоохоронних органів України, міністерств та відомств, провідні вчені і науковці, представники міжнародних організацій, неурядових організацій, інших об'єднань громадян та засобів масової інформації.