18 липня 2003, 14:49

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України за період роботи третьої сесії Верховної Ради України четвертого скликання провів 17 засідань, на яких розглянуто 109 питань

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України за період роботи третьої сесії Верховної Ради України четвертого скликання провів 17 засідань, на яких розглянуто 109 питань.

Члени Комітету, зокрема розглянули 93 законодавчі акти, з них за пропозицією членів Комітету прийнято 24 Постанови Верховної Ради України.

Головним у діяльності Комітету, як зазначили у секретаріаті, була робота над проектом закону про Регламент Верховної Ради України. Розглянувши три законопроекти, внесені відповідно народними депутатами Коновалюком В.І., Асадчевим В.М, Сасом С.В, Комітет підготував узгоджений проекту закону.

За участю усіх депутатських фракцій і груп, а також авторів законопроектів у березні 2003 року проведено засідання "круглого столу" по обговоренню їх концептуальних положень, після чого на засіданнях Комітету відбувалося постатейне опрацювання узгодженого проекту , який у липні був внесений на розгляд Верховної Ради України.

Комітет також розглянув 6 проектів закону про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України.

Комітетом розглянуто ряд проектів постанов Верховної Ради України щодо вдосконалення процедури надання слова на пленарних засіданнях, голосування, проходження законопроектів, їх розгляду та прийняття рішень.

Комітетом розглянуто та прийнято рішення щодо проектів законів: про здійснення права законодавчої ініціативи у Верховній Раді України; про основні засади парламентського контролю в Україні; постанов: про вдосконалення механізму проходження депутатських запитів у Верховній Раді України; про неприйнятність проекту Постанови Верховної Ради України "Про затвердження Положення "Про помічника - консультанта народного депутата України".

На запити Конституційного Суду України у зв'язку із його підготовкою до розгляду конституційного подання 50 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частини другої статті 84, пункту 43 частини першої статті 85, частини першої статті 86, статті 91 Конституції України, частин другої, третьої та четвертої статті 15 Закону України "Про статус народного депутата України" щодо направлення депутатського запиту до Президента України Комітетом були підготовлені і надіслані відповіді із зазначеного питання.

Протягом звітного періоду в порядку надходження розглядалися звернення народних депутатів України щодо порушення Регламенту під час прийняття Верховною Радою України рішень з того чи іншого питання.

Комітетом була проведена робота по підготовці до закритого засідання Верховної Ради України з питання: "Про виконання посадовими особами та працівниками правоохоронних органів вимог Конституції України та Закону України "Про статус народного депутата України" щодо забезпечення умов для здійснення народними депутатами України своїх повноважень". Соціологічне дослідження, проведене Комітетом серед народних депутатів України щодо цього питання, сприяло всебічному висвітленню проблем та прийняттю відповідних рішень. За результатами розгляду зазначеного питання підготовлена і прийнята внесена членами Комітету Постанова Верховної Ради України, виконання якої контролює Комітет.

Комітетом неодноразово розглядалися питання про порушення окремими народними депутатами України вимог частини 2 статті 78 Конституції України, статті 3 та статті 5 Закону України "Про статус народного депутата України" щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності та перебуванням на державній службі. За результатами розгляду Голові Верховної Ради України було надіслано висновки Комітету з пропозицією звернутися до суду із заявою про дострокове припинення повноважень окремих народних депутатів України - Щербаня В.П., Ківалова С.В., Кириленка І.Г., Табачника Д.В., Мойсика В.Р., Онопенка В.В., Мельничука В.В. та Стояна О.М.

Комітетом узагальнена інформація про діяльність 22-х тимчасових спеціальних і слідчих комісій Верховної Ради України, які створено відповідно до вимог Регламенту для проведення розслідування окремих резонансних питань, що становлять суспільний інтерес.

Народні депутати України - члени Комітету внесли на розгляд Верховної Ради України проект Постанови Верховної Ради України "Про заходи щодо впорядкування діяльності тимчасових спеціальних і слідчих комісій Верховної Ради України".

В Комітеті розглянуто 494 доручення керівництва Верховної Ради України, листів комітетів, депутатських фракцій (груп), звернень народних депутатів України та виборців. Заявникам було надано практичну допомогу у вирішенні порушених ними питань. Про результати розгляду автори листів були поінформовані у встановлені законодавством строки.

У секретаріаті зазначили, що Комітетом проведена недостатня робота по підготовці до розгляду низки законопроектів, в результаті чого вони не набрали достатньої кількості голосів для підтримки. Серед них - проекти постанов Верховної Ради України "Про предмети відання комітетів Верховної Ради України", "Про систему Рада-3", "Про затвердження Положення про помічника -консультанта народного депутата України". У секретаріаті Комітету вважають, що вищезазначені законодавчі акти значною мірою могли б покращити ефективність роботи як комітетів, так і Верховної Ради України в цілому.

На думку членів Комітету, потребує нагального вирішення питання розмежування предметів відання комітетів Верховної Ради України і забезпечення врегулювання їх діяльності шляхом затвердження положень про відповідні парламентські комітети. До законодавчого врегулювання потрібно затвердити положення "Про систему Рада-3", що дозволить значно підвищити рівень організації проведення пленарних засідань Верховної Ради України та сприяти виконанню вимог Конституції України щодо участі народних депутатів у голосуванні.

У міжсесійний період у Комітеті продовжується робота по підготовці проектів законів, які будуть внесені на розгляд четвертої сесії Верховної Ради України четвертого скликання.