08 липня 2021, 14:27 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань економічного розвитку рекомендує прийняти за основу законопроект щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава

Комітет з питань економічного розвитку на своєму засіданні 5 липня у режимі відеоконференції розглянув проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№5593) і альтернативні до нього № 5593-1 і № 5593-2.

Основним законопроектом пропонується внести зміни до ряду законопроектів, якими, зокрема, розширити повноваження наглядових рад (наприклад, щодо затвердження ними стратегічних планів розвитку та річних фінансових та інвестиційних планів); конкретизувати перелік обов’язків органу або особи, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, а також яка є членом колегіального виконавчого органу юридичної особи; уточнити перелік фондів, які утворюються державними комерційними підприємствами за рахунок прибутку (доходу); Кабінету Міністрів надати повноваження щодо затвердження політики державної власності тощо.

Частина положень альтернативних законопроектів збігаються за змістом із відповідними положеннями основного проекту, однак містять і ряд розбіжностей. Зокрема, в них інакше визначені частина елементів корпоративного управління.

Про підсумки розгляду законопроектів на засіданнях робочої групи поінформувала народний депутат Роксолана Підласа. Вона, зокрема, повідомила: «Після дискусії з Міністерством економічного розвитку та міжнародними партнерами з Європейського банку реконструкції та розвитку ми дійшли висновку, що є сенс доопрацювати всі законопроекти, оскільки жоден з них повною мірою не відповідає керівним принципам Організації економічного співробітництва та розвитку з корпоративного управління і не враховує рекомендації міжнародних організацій, наданих Кабінету Міністрів».

Роксолана Підласа зазначила, що робоча група напрацювала пропозиції, які, в першу чергу, стосуються управлінських повноважень наглядових рад юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава. Так, пропонується наділити їх правами затверджувати фінансові, стратегічні і інвестиційні плани підприємств, а також призначати керівника. Передбачається, що порядок оплати праці членів наглядових рад визначається Кабінетом Міністрів.

Під час обговорення народні депутати наголошували на необхідності реформування корпоративного управління згідно з міжнародними принципами і висловили ряд зауважень.

Прозвучала пропозиція під час підготовки законопроекту до другого читання провести комітетські слухання з обговорення даного законопроекту за участю усіх зацікавлених сторін.

Комітет ухвалив рішення підтримати і внести на розгляд Верховної Ради доопрацьований варіант законопроекту і рекомендувати прийняти його за основу.