06 квітня 2021, 18:27 ( Прес-служба Апарату Верховної Ради України )

Людмила Денісова представила щорічну доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2020 рік

 

Сьогодні у рамках засідання Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (далі – Уповноваженим) представлена щорічна доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2020 рік.

Людмила Денісова поінформувала про випадки порушень прав і свобод людини і громадянина, щодо яких Уповноважений уживав необхідних заходів, результати перевірок, що здійснювалися протягом року, висновки та рекомендації, спрямовані на поліпшення стану забезпечення прав і свобод людини і громадянина, а також інформацію про стан виконання рекомендацій, викладених у щорічній доповіді за попередній рік.

Зокрема, минулого року на адресу Уповноваженого надійшло 48 405 повідомлень про порушення прав людини, що більше, ніж на 40% порівняно із 2019 роком.

Більшість повідомлень стосувалася порушень громадянських і політичних прав - 50,3%; економічних, соціальних і культурних прав - 22,1%.

Людмила Денісова зазначила, що з початком пандемії COVID-19 та карантинних заходів з квітня 2020 року щомісячна кількість повідомлень про порушення прав людини почала зростати порівняно із аналогічними періодами 2019 року: у травні кількість повідомлень зросла на 30%, у червні – на 75%, у липні- на 97%. У подальшому до кінця року щомісячна кількість повідомлень була більшою в середньому на 60%.

З метою поновлення порушених прав людини Уповноваженим було подано 20 044 запити до органів влади та місцевого самоврядування; внесено 60 подань до органів державної влади та місцевого самоврядування; 39 приписів про усунення порушень законодавства у сфері захисту персональних даних; складено 237 протоколів про адміністративні правопорушення.

Крім того, у 2020 році працівниками Секретаріату Уповноваженого проведено 2 654 моніторингові візити та безвиїзні перевірки, з яких 815 візитів – до місць несвободи.

Людмила Денісова наголосила, що у 2020 році за 92% звернень, права громадян було поновлено або надано необхідні роз’яснення. Триває розгляд 5% звернень, оскільки відкрито провадження, а 3% направлено за належністю до відповідних органів.

За результатами обговорення профільний Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного п’ятої сесії заслуховування щорічної доповіді Уповноваженого  з прав людини та внести на розгляд парламенту проект Постанови  «Про щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини в Україні за 2020 рік» та рекомендувати ухвалити її в цілому.


Відео представлення доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини доступне за посиланням https://cutt.ly/PcOHI2R.

Також на сайті Уповноваженого з прав людини можна ознайомитися з презентаційними матеріалами до згаданої доповіді: http://surl.li/pvht.