09 березня 2020, 08:23 ( Прес-служба Апарату Верховної Ради України )

З Днем народження Кобзаря!

 

9 березня Україна відзначає 206 років від Дня народження видатного поета - генія та пророка і символа українського народу Тараса Шевченка.

Борець за правду і свободу – Великий Кобзар своїми віршами, поемами і висловами знову і знову надихає нас на боротьбу за незалежну, могутню і прекрасну Україну. «Борітеся - поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!» - писав він.

«Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь», - ці слова знає кожний з дитинства, вони стали рядками українського кодексу життя.

Кобзар був не лише письменником і поетом, а й талановитим художником. Його поезію перекладено понад ста мовами. Найбільшу популярність твори Шевченка здобули у Польщі, англомовних та російськомовних країнах. Також поезію Тараса Григоровича переклали мовою есперанто та східними мовами: японською, корейською, арабською.

Тарас Шевченко є автором збірок віршів, поем, повістей, балад та понад тисячі картин. У 1861 році він за власні кошти видав Буквар. Книга вийшла накладом у 10 тис. примірників і була призначена для вивчення грамоти у безкоштовних школах.

«Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине...

От де, люде, наша слава,

Слава України!» - не лише словами, а й ділом доводив поет.

 

Довідково: Іменем письменника названо 164 населених пункти в Україні.

Він один із тих, кого вшановано найбільшою кількістю меморіальних скульптур у світі, – споруджено близько 2000 пам’ятників Тарасові Шевченку, з яких 128 у 35 інших країнах.

Найперший бюст Кобзаря встановлено у 1881 році в Новопетрівському укріпленні на півострові Мангишлак у Казахстані до 20-ї річниці смерті поета. В Україні перший пам’ятник Тарасу Григоровичу було встановлено в садибі Алчевських у Харкові у 1898 році. Згодом на початку минулого століття їх активно почали зводити на Західній Україні.

Відкриття вашингтонського Кобзаря зібрало 100 тисяч українців.

Найвище над рівнем моря монумент поету стоїть на висоті 4200 метрів — на піку Шевченка у Кабардино-Балкарії, а найвищий пам’ятник Кобзарю стоїть у Ковелі у вигляді апостола – висота його 7 м.