25 лютого 2020, 18:30 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

У Комітеті з питань екологічної політики та природокористування обговорили шляхи вирішення екологічних проблем на території та об’єктах колишнього ВАТ «Радикал» у м. Києві

Комітет з питань екологічної політики та природокористування провів сьогодні засідання круглого столу на тему: «Шляхи вирішення екологічних проблем на території та об’єктах колишнього ВАТ «Радикал» у м. Києві».

У засіданні взяли участь народні депутати України, представники Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державної екологічної інспекції України, Київської міської державної адміністрації, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Київської міськради та міськдержадміністрації, Деснянської райдержадміністрації, Національної академії наук України, Інституту органічної хімії НАН та інших наукових установ, екологічних організацій та громадськості.

Відкриваючи засідання, голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко підкреслив, що екологічні проблема на території та об’єктах колишнього ВАТ «Радикал» вже неодноразово розглядалися Верховною Радою України. «Ця проблема існує у місті Києві і в Україні протягом більш ніж 20-ти років, однак вона вирішується вибірково», - сказав головуючий, і висловив сподівання, що сьогоднішній круглий стіл сприятиме напрацюванню рекомендацій, зауважень та вказівок органам державної влади для вирішення цієї проблеми.

Голова постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики депутат Київради Костянтин Яловий поінформував присутніх, що підприємство ВАТ «Радикал» було побудоване у 1951 році і припинило свою діяльність 1996 році в результаті банкрутства, залишивши після себе цілий ряд, в першу чергу, екологічних проблем.

У період санації було вивезено 127 тон ртуті металевої, 96 тон ртутьвмісних шламів та понад 1000 тон забрудненого ртуттю обладнання, однак на території підприємства, за приблизними оцінками фахівців, ще залишається понад 200 тисяч тон ртуті, яка становить загрозу для здоров’я та життя жителів столиці, сказав депутат.

Єдине підприємство, яке займалося утилізацією ртуті - Микитівський ртутний комбінат (м. Горлівка, Донецької області) - зараз опинилося за лінією розмежування на непідконтрольній Україні території.

Костянтин Яловий також наголосив, що організація іншої схеми утилізації, наприклад, вивезення ртуті за кордон, потребує дуже великих коштів і місто з цим завданням самостійно не впорається.

Доповідач додав, що ситуація ускладнюється тим, що процедура ліквідації ВАТ «Радикал» досі не завершена і підприємство не передано на баланс Києва, а отже, місто не може виділяти зі свого бюджету кошти на вирішення екологічних питань.

«Наразі є розуміння і є шляхи вирішення, однак треба усунути юридичні перепони і питання фінансування, оскільки, сто відсотків, бюджет Києва не потягне такого масштабного в минулому державного об’єкта», - сказав Костянтин Яловий і подякував за інтерес Верховної Ради та Комітету до цих питань.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко звернула увагу присутніх, що головне питання заводу «Радикал» - багаторічне забруднення ртуттю повітря, ґрунту і ґрунтових вод.

За її інформацією, дослідження проведені у 2011 році показали, що елементи цього небезпечного металу мігрували на п’ять кілометрів від заводу, а концентрація випарів у повітрі на території об’єкта особливо збільшується у спекотний період. Водночас, поряд з колишніми цехами розташовані складські приміщення, офіси і навіть побудовано багатоповерхові житлові будинки, які вже заселяються. «Протягом останніх 15 років є пряма загроза здоров’ю і життю людей, які знаходяться на цій території», - наголосила еколог, додавши, що територія потребує додаткового ретельного дослідження.

У своєму виступі завідуючий відділу хімії біологічно активних речовин Інституту органiчної хiмiї НАН України д.х.н. Дмитро Волочнюк поінформував, що на території ВАТ «Радикал» також було виробництво хлорорганічних пестицидів, інсектицидів та інших засобів захисту рослин, що призвело до значного забруднення ґрунту та поверхневих вод стійкими органічними забруднювачами.

«За результатами хіміко-аналітичної оцінки рівня забруднення шарів ґрунту, ґрунтових вод, споруд, рослинності на промисловому майданчику ВАТ «Радикал» та території, яка до нього прилягає (1 км), проведеної у 2012 році, у ґрунті перевищення гранично допустимої концентрації DDD становило до 80 разів, DDE - до 71 разу, гексахлорбензолу - до 7 разів», - сказав науковець.

Дмитро Волочнюк звернув увагу, що органічні забруднення потребують іншої утилізації, ніж ртуть і це питання треба вивчати додатково.

Він також зауважив що у 2012 році залишки ртуті були локалізовані на трьох майданчиках, однак: «З 2015 року територія заводу перестала охоронятися і втратила частину огорожі, що призвело до стихійного завезення великої кількості побутових та будівельних відходів, які змішались із ртутьвмісними відходами та потребують демеркуризації».

Він також додав, що територія забруднення збільшується через рознесення ртуті ґрунтовими водами і «протягом наступних 50-ти років вона може потрапити в річку Дніпро і ми зустрінемося із екологічною катастрофою».

Під час засідання зазначалося, що Київська міська адміністрація вже поновила огорожу навколо ВАТ «Радикал».

Науковець розповів про міжнародний досвід та існуючі технології вирішення проблеми із утилізацією ртуті, відзначивши, що на території СРСР було ще три подібних підприємства і на всіх питання утилізації вирішене. Однак, ВАТ «Радикал» - це єдине підприємство яке розташоване на території великого міста, що значно ускладнює будь-які роботи.

Представники КМДА подякували за виявлений інтерес до проблеми і поінформували про участь міста у вирішенні питання утилізації небезпечних відходів підприємства. Вони також висловили готовність столиці виділити необхідні кошти на розробку техніко-економічного обґрунтування відповідної програми, однак ще раз наголосили, що місто не в змозі самостійно забезпечити демеркуризацію у повному обсязі і потребує допомоги.

Учасники круглого столу наголошували на необхідності об’єднанні зусиль органів влади усіх рівнів з метою вирішення екологічних проблем, пов’язаних із ВАТ «Радикал».

Зокрема, необхідно вирішити юридичні проблеми із передачею об’єкта на баланс місту Києву, визначити фінансову участь держави та міжнародних організацій в організації утилізації небезпечних відходів, технологічні і організаційні питання, а також провести додаткові експертизи з метою визначення реальної кількості небезпечних відходів на території колишнього підприємства.

Наголошувалось, що треба терміново привести українське законодавство щодо поводження із небезпечними відходами у відповідність до європейського, а також Україна має приєднатися до Мінаматської конвенції про ртуть для отримання міжнародної підтримки у вирішенні цього питання.

Під час обговорення прозвучали такі варіанти обходження із відходами які містять ртуть: переробити на території України, побудувавши відповідні виробничі потужності; створити в країні полігон для захоронення; вивезти для утилізації за межі України. Водночас, учасники дискусії наголошували на необхідності ретельного попереднього вивчення питання, оскільки будь-яке непродумане втручання може погіршити ситуацію із забрудненням природнього середовища. Необхідне і комплексне вивчення економічної та екологічної доцільності кожного із варіантів.

Учасники круглого столу піднімали питання притягнення до відповідальності винних у забрудненні територій міста небезпечними речовинами.

Так, народний депутат Сергій Швець наголосив: «Обговорюваний сьогодні об’єкт токсичний у всіх вимірах: екологічному, політичному і кримінальному». Він підкреслив: «Я вважаю, що необхідно шукати винних, для того, щоб всі решта, хто в майбутньому буде займатися вирішенням цієї проблеми, були дисциплінованими у своїх діях, витрачанні державних коштів і ефективності досягнення результату».

Сергій Швець запропонував Комітету з питань екологічної політики та природокористування звернутися до правоохоронних органів і «ініціювати відкриття кримінального провадження щодо злочинної бездіяльності центральної і, насамперед, місцевої влади».

Народний депутат також звернув увагу на необхідність підтримки здоров’я людей, які проживають і працюють на прилеглих до ВАТ «Радикал» територіях.

Народний депутат Богдан Яременко, обраний по мажоритарному округу №215 у місті Києві, на території якого розташований завод, подякував Комітету за ініційовану дискусію і закликав учасників дискусії подати свої пропозиції для вирішення екологічної проблеми ВАТ «Радикал».

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, підбиваючи підсумки круглого столу, зауважив: «Одним із його наслідків є реагування Верховної Ради на бездіяльність з боку КМДА та Деснянської у місті Києві районної адміністрації щодо цієї екологічної катастрофи».

Він також пообіцяв об’єднати всі пропозиції і зауваження та піднімати питання колишнього ВАТ «Радикал» на більш високий рівень – «з рівня КМДА на рівень Уряду».

«Беремо на себе, як Комітет, особисте зобов’язання з питання контролю та, за можливості, владнання цієї ситуації протягом найближчих років», - сказав Олег Бондаренко.