12 лютого 2020, 16:58 ( Прес-служба Апарату Верховної Ради України )

Уряд повинен терміново розробити та затвердити національну стратегію боротьби з раком на період до 2030 року, - заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк


У Верховній Раді України розпочалися парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення». Слухання проводяться відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 січня 2020 року.

Відкриваючи слухання, заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк, зазначила, що цю хворобу щорічно у світі виявлять у понад 35 мільйонів осіб. Рак також є другою з основних причин смерті людини і щороку ця хвороба забирає до 10 мільйонів життів.


«Проте у розвинутих державах - рак уже давно не є вироком. Понад 85% осіб у яких виявили онкозахворювання проживають наступні 5 років. Зростає кількість людей, які успішно долають цю хворобу», - наголосила Олена Кондратюк.

За її словами, ситуація в Україні є набагато гіршою, такою, що становить загрозу національній безпеці.

«На жаль ми посідаємо друге місце в Європі за темпами поширення раку. На обліку перебуває майже 1 млн. хворих на злоякісні новоутворення.  З них майже 6 тисяч українських дітей. Мене, як жінку та співголову МФО «Рівні можливості» непокоять темпи поширення захворюваності на рак молочної залози серед жінок. Щогодини через це вмирає одна жінка, у 23% рак діагностують на занедбаних стадіях. Відчувається брак мамографів та фахівців з діагностики», - підкреслила О. Кондратюк.

Вона також відзначила, що кожного року понад 137 тисяч наших громадян дізнаються, що вони онкохворі. Щороку ця хвороба забирає життя близько 64 тисяч українців.

Заступниця Голови Верховної Ради України нагадала, що у Цілях сталого розвитку ООН та резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я від 2017 року містяться заклики до національних урядів щодо комплексного вирішення питань пов’язаних з боротьбою з раком та зменшенням смертності від цього захворювання.

«Кабінету Міністрів України необхідно терміново розробити та затвердити Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року. Попередня «Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями», прийнята Верховною Радою Законом від 23.12.2009 р., була розрахована на період до 2016 року. Неприпустимою є ситуація, коли більше 4 років в країні відсутній дієвий план дій з такого життєво-важливого питання», - наголосила О. Кондратюк.

Вона також вважає, що ключовими складовими стратегії мають стати рання діагностика, профілактика, здоровий спосіб життя. А також інформування населення, руйнування стереотипів та упереджень відносно хворих на рак.