10 лютого 2020, 17:45 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики прийняв рішення визначити чіткі правові підстави для доступу правоохоронних органів до джерел інформації журналістів

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики сьогодні на спеціальному засіданні розглянув питання про факти можливого тиску співробітників Служби безпеки України на журналістів під час проведення обшуків у їх помешканнях та у приміщенні редакції програми «Секретні матеріали» телеканалу 1+1 у Києві та дотримання вимог статті 25 Гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів Закону України «Про інформацію».

У засіданні взяли участь народні депутати - представники Комітету з питань свободи слова, Служби безпеки України, Міністерства культури, молоді та спорту, Київського регіонального офісу СММ ОБСЄ, а також Групи «1+1 медіа».

Враховуючи можливий конфлікт інтересів, голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики і почесний президент медіахолдингу "1+1 медіа" Олександр Ткаченко передав право ведення засідання заступнику голови Комітету, голові підкомітету з питань інформаційної політики Микиті Потураєву.

У ході засідання заступник Голови СБУ Володимир Горбенко поінформував присутніх, що 5 лютого 2020 року СБУ провела обшуки у приміщенні 1+1 медіа і помешканнях журналістів в рамках провадження, відкритого за ст. 359 "Незаконне придбання, збут і використання технічних спецзасобів негласного отримання інформації" Кримінального кодексу України за фактом незаконного запису наради, яку проводив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

За його словами: «Слідчі дії проводились з метою недопущення знищення доказів і були направлені на виявлення пристрою, яким, можливо, був здійснений і змонтований незаконний запис».

Представник СБУ наголосив: «Обшуки проводились на законних підставах – згідно з ухвалою суду». За його словами: «Слідчі дії не стосувалися представників медіа - за цією справою проводились також обшуки у представників Кабінету Міністрів України та інших державних органів». На уточнююче запитання членів Комітету представник СБУ додав, що в ухвалі суду фігурують «громадяни України», а не «журналісти».

У свою чергу керівник департаменту журналістських проєктів «1+1 медіа» Максим Шиленко повідомив, що представники СБУ прийшли з вимогою «віддати пристрій, який записував Прем’єра» і після відмови це зробити провели обшуки, в ході яких з офісу були вилучені два сервери комп’ютерів і переглянута інформація ще одного.

Член Комітету Микола Княжицький зауважив: «Це неприпустима історія, оскільки, згідно з українським законодавством, журналіст не повинен розкривати джерела отримання інформації».

Микита Потураєв звернув увагу на наявність правової колізії, коли особи, які є журналістами, під час розгляду проваджень можуть розглядатися правоохоронними органами як громадяни і наголосив на необхідності її усунути.

«Мета Комітету – розібратися в ситуації і взяти до відома, в тому числі, і в законотворчій роботі, оскільки є колізія, яка дозволяє розглядати діяльність журналістів, як просто громадян. Ми не хочемо, щоб журналістська діяльність була прикриттям для злочинів, однак, хотіли б зрозуміти, що необхідно змінювати у законодавстві, так як це не перший подібний інцидент», - сказав заступник голови Комітету.

Також народні депутати звернули увагу на необхідність доопрацювати проєкт Закону «Про медіа», який наразі готується Комітетом до розгляду Верховною Радою у другому читанні, з метою недопущення подібних інцидентів у майбутньому і захисту прав журналістів.

За підсумками розгляду народні депутати прийняли рішення: Схвалити Рішення Комітету щодо недопущення порушення прав журналістів при виконанні ними своїх обов’язків, гарантованих Конституцією України, Законом України «Про інформацію» та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; Передбачити у законодавстві України чіткі правові підстави та порядок доступу правоохоронних органів до джерел інформації або інформації, яка дозволяє встановити джерело інформації («Таємниця журналістських джерел»); Врахувати в законодавстві України такі повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, які б захищали ЗМІ, а не посилювали тиск на журналістів з боку правоохоронних органів.

Окрім того, члени Комітету уповноважили трьох народних депутатів - Володимира В’ятровича, Рената Кузьміна і Микиту Потураєва - ознайомитися з матеріалами справи, в рамках якої СБУ були проведені обшуки у приміщенні редакції програми «Секретні матеріали» телеканалу 1+1 та помешканнях журналістів.

Наступне засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики заплановане на середу, 12 лютого о 14.30.