16 грудня 2019, 18:02 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Парламентські слухання на тему: «Побудова ефективної системи охорони інтелектуальної власності в Україні» (відео)

Відкриваючи Парламентські слухання, Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук висловив сподівання, що обговорення буде продуктивним, оскільки за результатами слухань буде напрацьовано дорожню мапу, яка буде проведена через відповідний комітет і стане дороговказом для подальшої роботи над вдосконаленням законодавчої бази у сфері інтелектуальної власності.

«Питання інтелектуальної власності її роль і розуміння для економіки є одним з найбільш визначальних», - зазначив Руслан Стефанчук.

Він наголосив, що аналіз економік найбільш потужних світових держав показує, що складова інтелектуальної власності у ВВП становить до 40%, відповідно, говорячи про ситуацію в Україні, «ми маємо визнати, що у нас не створено всі умови для визначення, комерціалізації захисту відповідного права інтелектуальної власності».

За словами Першого заступника Голови Верховної Ради, останнім часом у країні відбуваються економічні зрушення, однак, за оцінюванням інноваціного розвитку національної економіки в ЄС, Україна все ще залишається в групі країн, яка називається «інноватор, що формується». Тому, за його словами: «Політика держави у сфері інтелектуальної власності має бути невід’ємною складовою інноваціної політики, стрижневою для економічного розвитку».

«Спільним завданням громадянського суспільства і фахівців у цій сфері є – напрацювати той механізм, який у подальшому міг би отримати форму закону», - сказав доповідач.

Він поінформував: «Вже розроблено проект Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності в Україні на період 2020-2025 рік, який визначає візію та перспективи національної системи інтелектуальної власності, стратегічні цілі, шляхи їх досягнення та дії щодо їх реалізації».

Руслан Стефанчук окреслив проблеми, які є в Україні в сфері інтелектуальної власності, серед яких: недостатнє освоєння результатів інтелектуальної творчості та інноваційної діяльності; низький рівень використання малими і середніми підприємствами потенціалу інтелектуальної власності; недостатньо ефективний рівень правового управління інтелектуальною власністю; низький рівень взаємодії державних, професійних та громадських інституцій у сфері правової охорони та захисту інтелектуальної власності; високий рівень піратства та інтелектуальної контрафакції; недостатня участь правовласників об’єктів інтелектуальної власності у діях із захисту прав інтелектуальної власності; незавершений процес створення Спеціального суду з питань інтелектуальної власності; патентний тролінг; неналежний рівень прозорості у діяльності колективного управління; необхідність формування послідовної політики у сфері інтелектуальної власності у системі науки і освіти.

Перший заступник Голови Верховної Ради особливо наголосив на проблемі низької культури споживання інтелектуальної власності. «Дитину з садочка повинні вчити, що заповідь «не вкради» поширюється і на об’єкти інтелектуальної власності», - сказав він.

Доповідач поінформував: «Вперше у Верховній Раді створено міжфракційне депутатське об’єднання «Інтелектуальна Україна», яке готове стати провайдером для всіх розумних, хороших ідей, які з’являються у сфері інтелектуальної власності і інновацій». «У Парламенті є механізм, який дасть можливість, в хорошому розумінні цього слова, лобіювати найкращі ідеї, механізми з тим, щоб інтелектуальна власність, яка зароджується в Україні, отримала належний рівень її здійснення і захисту», - підсумував він.

Головуючий надав слово для виступу заступнику голови Комітету з питань економічного розвитку Роксолані Підласій, яка зазначила: «Слухання, присвячені проблематиці інтелектуальної власності, проводяться вперше з 2007 року і ними ми ініціюємо загальнонаціональний діалог щоб відповісти на запитання: що потрібно зробити для того, щоб система захисту прав інтелектуальної власності нарешті стала в Україні ефективною?»

«За даними Глобального індексу конкурентоспроможності, в 2019 році Україна займає 118 місце у світі за рівнем захисту прав інтелектуальної власності, що гірше, чим в Росії чи Молдові, а також гірше, ніж в Китаї, який відомий тим, що копіює технології», - сказала народний депутат.

Вона наголосила на важливості питань інтелектуальної власності для економіки, оскільки: «В основі економічного зростання лежить підвищення продуктивності праці, якого можна досягти лише через модернізацію і освоєння інноваційних технологій».

«Нам потрібні високі технології і в сільському господарстві і в промисловості і, бажано, їх не імпортувати, а виробляти всередині країни», - заначила Роксолана Підласа, додавши, що визначальною для цього є система інтелектуальної власності та побудова мостів між наукою та бізнесом.

Заступник голови Комітету поінформувала про роботу Верховної Ради дев’ятого скликання на цьому напрямку. Так, за чотири місці законопроектної роботи ухвалені чотири закони, напрацьовані, але не прийняті Парламентом попереднього скликання: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень»; «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення охорони прав на компонування напівпровідникових виробів»; «Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну підтримку кінематографії в Україні"; «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України».

«Наразі Комітет рекомендував до розгляду у першому читані ще три важливих законопроекти: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформи патентного законодавства)» і «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності», - сказала народний депутат.

Заступник голови Комітету з питань економічного розвитку закликала усіх долучитися до обговорення вказаних законопроектів, а також проекту Закону «Про авторське і суміжне право», який зараз розробляє Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.

На засіданні виступили: представники державних установ, які опікуються питаннями інтелектуальної власності в Україні, Всесвітньої організації інтелектуальної власності, Національної академії наук України, Верховного суду України, міжнародних організацій, наукових установ, громадських організацій, юристи, представники бізнесових асоцій.

У Парламентських слуханнях бере участь заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Дмитро Романович. Він розповів про законодавство, яке напрацьовується Міністерством у сфері інтелектуальної власності.

Перший заступник Міністра культури, молоді та спорту України Анатолій Максимчук наголосив на важливості питань інтелектуальності власності для міністерства та основні завдання у цій сфері.

Перший заступник Міністра освіти і науки України Юрій Полюхович розповів про ситуацію в Україні з інноваціною діяльністю та правами інтелектуальної власності в сфері науки, зокрема, винаходів.

Начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції Олександр Гринчак наголосив на важливості захисту інтелектуальної власності для інвестиційної привабливості країни. Він навів статистику реєстрації та розкриття злочинів у цій сфері.

Виступили народні депутати України.

Зокрема, заступник голови Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас виступив з ініціативою запровадження електронного суду у сфері захисту інноваційної діяльності.

«Комітет з питань освіти, науки та інновацій буде і надалі опікуватися проблематикою інноваційної діяльності у сфері науки і освіти і долучатися до усіх ініціатив», - зазначив перший заступник голови Комітету Олександр Лукашев.

На Парламентських слуханнях також виступив перший заступник голови Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом Вадим Галайчук, який наголосив на важливості створення Спеціального суду з питань інтелектуальної власності.

Заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура пропонує створити робочу групу за участю урядовців, народних депутатів, представників індустрії, наукового сектору, громадськості, яка б напрацювала програму дій, за якою рухатись у сфері розвитку та захисту інноваціної діяльності.

Із заключним словом виступила заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа, яка поінформувала, що за результатами Парламентських слухань Комітет сформулює рекомендації, які подасть на затвердження Верховної Ради.

Серед основних завдань, які бачить Комітет у сфері інтелектуальної власності в Україні, вона назвала: прийняття в найкоротші строки Національної стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності в Україні на 2020-2025 роки і забезпечення її реалізації з 1 січня 2020 року; завершення чесного і прозорого конкурсу з відбору кандидатів у судді IP-суду і запуск Спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності; ухвалення законопроекту щодо інституційної реформи у сфері інтелектуальної власності та створення ефективного, прозорого, фахового національного органу інтелектуальної власності; запуск реформи управління майновими правами правовласників у сфері управління майновими правами та суміжних прав; рекомендувати Уряду невідкладно подати нову редакцію Закону «Про авторські та суміжні права», оскільки чинна редакція є морально застарілою; рекомендувати Уряду посилити боротьбу з контрафактом та піратством.

«Якщо ми чекаємо на третю індустріальну революцію в Україні, то саме час зайнятися, і парламентарям, і Уряду, належним захистом прав інтелектуальної власності», - підсумувала народний депутат.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук подякував усім за професійну дискусію. «Я сподіваюсь, що все, що сьогодні прозвучало, ляже в основу тих змін, які будуть напрацьовуватись далі Верховною Радою України», - сказав він.

Перший заступник Голови Верховної Ради висловив переконання, що «Парламент цього скликання дасть суттєвий поштовх для розвитку інтелектуальної власності в Україні».

Головуючий закрив Парламентські слухання.