12 грудня 2019, 12:55 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

У Комітеті з питань екологічної політики та природокористування відбувся круглий стіл на тему: «Екологічні проблеми та перспективи розвитку малої гідроенергетики, як відновлюваного джерела енергії в Україні»

Круглий стіл відбувся під головуванням голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олега Бондаренка.

У засіданні взяли участь народні депутати, представники наукової спільноти, центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також громадськості.

Олег Бондаренко привітав учасників круглого столу та зазначив: «Ми всі пам’ятаємо, що Україна взяла на себе зобов’язання щодо переходу до низьковуглеводної енергетики, крім цього ми маємо розвивати альтернативну енергетику, але це засідання відбувається не на базі Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, а Комітету з питань екологічної політики та природокористування, тому зараз ми обговоримо питання запобігання впливу малої гідроенергетики на довкілля».

Світлана Матус - координатор з питань екологічної політики міжнародної організації «Всесвітній фонд природи» зазначила, що розвиток відновлювальної гідроенергетики в Україні має бути стратегічно продуманим та не створювати додаткового навантаження на навколишнє середовище. Вона представила розроблену науковцями та представниками громадських організацій, за підтримки Всесвітнього фонду природи, Методику визначення особливо цінних ділянок річки з метою їх збереження та охорони, а також Науково-методичні рекомендації щодо підготовки звіту ОВД при будівництві малої ГЕС.

Під час засідання директор Інституту гідробіології НАН України Сергій Афанасьєв проінформував присутніх про оцінку впливу будівництва та експлуатації малих ГЕС на іхтіофауну та екологічний стан річок, а завідувач лабораторії охорони та відтворення біорізноманіття ДУ «Інститут еволюційної екології НАН України» Олеся Зуб - про особливо цінні ділянки річок, як нові природоохоронні одиниці в світлі інтересу до зеленої енергетики.

Також виступила доцент Львівського Національного університету ім. І.Франка Ольга Пилипович, яка представила презентацію на тему: «Природно-географічні і гідрологічні обмеження щодо будівництва об’єктів малої гідроенергетики в Українських Карпатах».

Щодо неузгодженості Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» з підзаконними актами у контексті розвитку малої гідроенергетики України виступила Галина Левіна, головний юрисконсульт ГО «ЕкоПраво - Київ».

Голова Комітету Олег Бондаренко, за підсумками виступу директора ТОВ «Гідроенергетика» в Україні Ашота Петросяна щодо прихованого енергетичного потенціалу (малих ГЕС на промислових підприємствах), акцентував увагу присутніх на тому, що: «Немає такої енергетики, щоб не зашкодила довкіллю».

«Всеукраїнська екологічна ліга виступає зі стратегічною ініціативою: демонтувати всі існуючи гідротехнічні та гідроенергетичні споруди на всіх малих річках України і заборонити будівництво будь-яких нових гідроелектростанцій на всіх малих річках України. Ми маємо зупинити вбивство малих річок, які дають воду і життя всім іншим річкам!» - наголосила під час свого виступу щодо наслідків для довкілля від будівництва гідроспоруд на річках України голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк підтримав голову Всеукраїнської екологічної ліги та акцентував увагу на тому, що мала гідроенергетика становить лише 0,15% від загального обсягу електроенергії, що виробляється у нашій країні.

Учасниками круглого столу висловлювались за необхідність проведення чіткого аналізу того, що має будуватися, проведення якісної оцінки впливу на довкілля проектів зі спорудження мініГЕС. Також висловлювались думки, що гідроенергетика є відновлюваною, але часто не екологічною.

Народний депутат Ігор Кривошеєв виступив на підтримку ідеї щодо необхідності створення чітких правил при розгляді питання будівництва мініГЕС задля збереження довкілля.

Голова Комітету подякував присутнім за участь у засіданні круглого столу та відзначив, що на засіданні, окрім гідроенергетики, було піднято ряд інших тем, зокрема, питання Водної стратегії. Олег Бондаренко підкреслив, що Комітет завжди відкритий до ініціатив та пропозицій.