11 грудня 2019, 18:36 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

У Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики презентували організаційну модель забезпечення реалізації державної культурної та інформаційної політики

На засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, яке відбулося сьогодні, Міністерство культури, молоді та спорту України презентувало організаційну модель забезпечення реалізації державної культурної та інформаційної політики.

Із презентацією «Нові агентства: реалізація політик» виступив Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський.

Він зокрема, повідомив: «У країні був поведений експеримент із розділення політичних функцій і функції виконання. І Міністерство культури, молоді та спорту України з перших місяців Нового року повністю перейде на розділення цих функцій».

За словами Володимира Бородянського, був проведений функціональний аудит Міністерства, який показав, що більше 60% часу співробітники витрачають на невластиві функції, зокрема, вирішують поточні питання організаційного характеру.

«Реформа передбачає: позбавлення міністерств невластивих повноважень, зокрема щодо надання адміністративних послуг, управління об’єктами державної власності та контрольно-наглядових функцій; зміну фокусу роботи міністерств на формування політик, перетворення їх на аналітично-владні центри, що будуть лідерами у впровадженні реформ та підвищать ефективність діяльності Уряду в цілому», - сказав Міністр.

Таким чином, після реформи буде окремо Міністерство культури, молоді та спорту України (МКМС) і ряд агентств, або державних установ, які вже створені і реалізують окремі види державних політик.

В структурі МКМС буде: Держкіно, Інститут національної пам’яті, Державна агенція зі спорту, Державна агенція з розвитку молоді та громадянського суспільства, Агентство з розвитку мистецтв, Служба культурної спадщини та Інспекція культурної спадщини, Агентство мистецької освіти, Держкомтелерадіо і Служба з етнополітики та свободи совісті.

Доповідач розповів про досвід функціонування держагентств у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії і Республіки Сінгапур, звернувши окрему увагу на значно більшу, ніж в Україні, кількість працівників та обсяги фінансування.

«Якщо ми хочемо, щоб наша культурна спадщина була збережена, то ми маємо вкладати ресурси», - підкреслив він.

На думку урядовця: «Нова система забезпечує сталість розвитку і ефективне виконання функцій міністерства».

Створена нова структура центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ), яка складається із семи державних агентств:

Державне агентство розвитку молоді та громадянського суспільства України;

Державне агентство розвитку туризму;

Державне агентство спорту України;

Державне агентство з питань мистецтв України;

Державне агентство з питань мистецької освіти України;

Державна служба охорони культурної спадщини України;

Державна інспекція культурної спадщини України.

За словами доповідача: «Міністерство також стане експериментальним, де буде відпрацьовуватися реформа підтримуючих функцій – вони будуть об’єднані в одному місці для всіх підрозділів. З цією метою зараз напрацьовуються зміни до законодавства». Окрім того, всі установи будуть підпорядковуватись не Міністерству, а саме держагентствам.

Далі керівник Міністерства представив цілі, пріоритетні завдання, а також кроки у перший рік роботи держагентств.

Пріоритетними завданнями Державне агентство розвитку молоді та громадянського суспільства України є: реалізація масштабної програми мобільності молоді та запуск програми підтримки волонтерства та соціальної активності. Міністр розповів про програми, які вже працюють на реалізацію мети, і які розробляються.

Цілями Держагентства розвитку туризму визначені: зростання кількості закордонних туристів як мінімум на 500 000 щороку і збільшення вдвічі кількості людей, що виїжджали до іншої області. Урядовець зауважив: «Зараз України немає на туристичній мапі світу, але ми вважаємо, що у нас є великий потенціал».

Серед цілей Держагентства спорту України: залучення більшої кількості людей всіх вікових категорій до фізичної активності на всіх етапах свого життя.

Заступник Міністра культури, молоді та спорту України Ірина Подоляк поінформувала, що планується також розділити функції колишнього Міністерства культури.

За її словами, Державне агентство з питань мистецтв України буде реалізовувати політику, напрацьовану Міністерством у сферах, які стосуються театру і всіх перформативних мистецтв – цирку, музичних колективів, а також регіональної співпраці. Його ціль - збільшення вдвічі кількості людей, що відвідують культурні події як в цілому, так і секторально, а одним із завдань – збільшення замовлення і виконання театрами, концертними залами, філармоніями сучасних українських і сучасних світових мистецьких творів (не менше 20%).

«Державне агентство з питань мистецької освіти України має створити систему наскрізної, безперервної мистецької освіти», - підкреслила Ірина Подоляк.

Вона також сказала: «Державна служба охорони культурної спадщини України має: упорядкувати, синхронізувати законодавство з містобудівельним законодавством, належно слідкувати і моніторити за станом дотримання законодавства. І ця Держслужба буде роз’єднана з Державною інспекцією культурної спадщини України». В останній працюватимуть інспектори, які на місці даватимуть приписи.

«Ми намагаємось побудувати систему контролю за дотриманням і виконанням законодавства», - підсумувала Ірина Подоляк.

На засіданні також виступила Уповноважена із захисту державної мови Тетяна Монахова, яка розповіла про стратегічні кроки Уповноваженого, серед яких забезпечення функціонування державної мови в усіх сферах, передбачених Законом про мову, а також захист права громадян на отримання інформації державною мовою.

«Нам здається, що ще треба працювати із тими категоріями громадян, для яких українська мова ще не стала робочою, принаймні у тих сферах, де це передбачено законодавством. Нам треба працювати з російськомовними громадянами України, мотивувати їх, навертати на шлях українства, пояснювати їм, що ніхто не претендує на їхню ідентичність - в побуті, в сім’ї, вони мають розмовляти тією мовою, якою з ними розмовляла мама, або якою вони вважають за потрібне, однак, вивчити державну мову вони мають як інструмент інтеграції в єдине суспільство», - сказала Уповноважена.

Новопризначений директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович розповів про своє бачення подальшої роботи даної установи.

Він, зокрема, повідомив, що вважає одним із завдань - закінчення процесу декомунізації. «Однак робити це цивілізовано, у діалозі з громадами і місцевими органами самоврядування, із проговоренням складних точок і питань», - зазначив директор.

Велика увага також буде приділятися осмисленню складних тем радянської спадщини, пов’язаних із Голодомором, Голокостом, Чорнобильською трагедією, «які також є частиною нашої ідентичності, але з трагічного боку».

Антон Дробович наголосив: «Український інститут національної пам'яті також продовжить пошук героїчних постатей, але з акцентом на такі постаті, які об’єднують українське суспільство», додавши, що «також буде проводитись робота з деміфологізації, яка працює на війну, яка зараз відбувається на сході Країни».

На завершення презентації Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський поінформував: «З 1 лютого 2020 року міністерство має повністю перейти на нову систему управління».

Доповідачі відповіли на запитання народних депутатів.

Комітет взяв до відома презентацію організаційної моделі забезпечення реалізації державної культурної та інформаційної політики.

Під час засідання Комітет також затвердив пропозиції до плану законопроектної роботи Верховної Ради України на наступний рік, до якого включено 47 питань.

Окрім того, народні депутати затвердили рішення за результатами виїзного засідання Комітету на тему: «Про функціонування закладів культури в умовах децентралізації» у Волинській області 28-29 листопада 2019 року.