11 жовтня 2019, 12:36 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Відбувся брифінг на тему: "Законодавчі ініціативи щодо земельної реформи"

У брифінгу взяли участь голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський, заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький, уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко, заступник голови Комітету з питань аграрної та земельної політики Павло Халімон.

Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський на початку брифінгу поінформував про обговорення питань, пов’язаних із земельною реформою, яке відбувається зараз у суспільстві, про початок законодавчих процедур щодо земельних відносин, відміну мораторію на запровадження обігу земель в Україні.

М.Сольський, зокрема, зазначив, що цей процес абсолютно публічний. Відбулося багато зустрічей, багато відбувається і буде відбуватися за участю народних депутатів, в першу чергу від аграрного комітету, представників Кабінету Міністрів, Мінекономіки.

Голова Комітету повідомив, що учора закінчився термін подачі альтернативних законопроектів до законопроекту, внесеного Кабінетом Міністрів, пов’язаного з обігом земель. Серед інших альтернативних, яких подано достатньо багато, один з них поданий народними депутатами-членами Комітету з питань аграрної та земельної політики. За його словами, цей законопроект вже обговорюється громадянами, фермерами, керівниками аграрних підприємств. У ньому враховані позиції, інші думки, відображено позицію керівництва України щодо тих нюансів, які мають бути запроваджені при організації  ринку земель.

М.Сольський поінформував про відмінності альтернативного законопроекту, авторами якого є народні депутати-члени Комітету, від урядового проекту.

Згідно з урядовим законопроектом, покупцями сільгоспземель можуть бути громадяни-фізичні особи , а також юридичні особи - резиденти України, тобто, зареєстровані за українським законодавством.

Альтернативним проектом вводиться обмеження для учасників - юридичних осіб, які можуть бути засновниками таких юридичних осіб, які можуть бути власниками землі. До 2024 року не можуть бути засновниками іноземні фізичні особи, особи без громадянства, іноземні держави, тобто тільки українські бенефіціари, українські громадяни.

При розробці цього альтернативного законопроекту було враховано важливий момент: коли ми говоримо про українські підприємства, яких є понад 1300, які вже роками працюють в Україні, вкладають в українську землю, в інфраструктуру, створюють робочі місця і належать в тому числі іноземцям. Для цієї категорії юридичних осіб, тільки тих, які не менше трьох років вже займаються сільгоспбізнесом в Україні і тільки у тому об’ємі тих земель, які на момент вступу закону в силу, вони обробляють, і договори, які в них зареєстровані, вони також користуються правами, які і інші фізичні особи з 1 жовтня 2020 року.

Важливий інший момент, пов’язаний з цим альтернативним законопроектом. Введені додаткові обмеження, пов’язані з концентрацією землі в одні руки. На рівні області відсоток концентрації зменшено з 15% до 8%, введено додаткові обмеження по концентрації на рівні ОТГ - 35%.

«Ці всі законопроекти, а їх зараз 11, будуть надалі обговорюватися не тільки Комітетом, а й іншими учасниками ринку і всіма громадянами і буде знайдено спільне рішення, в якому будуть враховані інтереси усіх, щоб обіг земель був прозорим і були враховані інтереси і пайовиків і тих підприємств, які піднімали і піднімають цю галузь», - зазначив М. Сольський.

Заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький, виступаючи на брифінгу, зауважив, що 1 жовтня 2019 року Уряд вніс законопроект і тим самим дав старт активній і предметній дискусії щодо земельної реформи.

«Ми плануємо об’їхати всю Україну, провести 18 земельних регіональних форумів, почути думки всіх верств і зацікавлених сторін», - сказав заступник міністра.

За словами Т.Висоцького, Міністерство буде активно долучатися до обговорення в аграрному Комітеті: «Ми будемо спільно приймати рішення, не забуваючи про нашу ціль - зберегти аграрну галузь як лідера економіки і, водночас, дати поштовх для подальшого розвитку, залучивши додаткові інвестиції, збільшивши доходи, в тому числі і пайовиків».

«Позиція Президента України у питанні земельної реформи зводиться до того, щоб був національний консенсус в цьому питанні», - наголосив у свою чергу Уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко.

За його словами: «Складність питання полягає в тому, що інтереси різних суб’єктів господарювання в повній мірі не можуть бути консолідовані в одну позицію, оскільки кожен суб’єкти має свою специфіку». Водночас, він наголосив на необхідності пошуку «компромісного рішення, яке дасть можливість усім нам зберегти аграрну галузь як локомотив національної економіки».

Р.Лещенко також підкреслив, що Уряд і Парламент мають свої позиції, однак рішення буде прийматися саме інтегрованим чином, коли будуть враховані правки різних фракцій, народних депутатів, товаровиробників, пайовиків. «Лише після цього Президент буде готовий підписати відповідний Закон і розпочати земельну реформу», - наголосив він.

«Земельній реформі бути в Україні! Земельна реформа – це означає навести лад та порядок у земельних правовідносинах. І питання тільки в одному – яким чином ми можемо швидко досягти консенсусу. Президент хоче почути думку кожного і для цього створюються безпрецедентні заходи для організації національного діалогу», - сказав Уповноважений Президента України із земельних питань.

Він також підкреслив, що поспіху в даному питанні немає, закон не буде ухвалений ближчими днями, діалог продовжується.

М.Сольський, відповідаючи на запитання журналістів, також підкреслив, що ближчими тижнями усі зареєстровані законопроекти будуть розглядатися і аналізуватися в Комітеті. Паралельно буде йти обговорення у суспільстві з усіма задіяними і зацікавленими сторонами.

«Я схиляюсь до напрацювання комплексного законопроекту на основі усіх запропонованих», - сказав Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики.