02 липня 2019, 10:27 ( Прес-служба Першого заступника Голови Верховної Ради України )

І. Геращенко: «Ми маємо виробити спільну позицію щодо ситуації в ПАРЄ, інакше повернення російської делегації до Асамблеї за принципом доміно зруйнує всю вибудовану за ці роки позицію по захисту України та санкційного режиму проти РФ»


1 липня під час спілкування з журналістами у Верховній Раді України Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко прокоментувала розведення сил у Станиці Луганській та відзначила необхідність вироблення консолідованої позиції щодо ситуації в ПАРЄ.  

Ірина Геращенко підкреслила, що українська сторона ніколи не блокувала роботу Мінських груп та звернула увагу, що склад представників України в ТКГ та робочих підгрупах практично не змінився.

«Професійна команда українських переговорників, яка була сформована ще за часів президенства П.Порошенка, практично не змінилась та продовжує працювати задля встановлення миру на Донбасі. Але ключова задача – повернення миру не шляхом капітуляції, а на умовах повного виконання усіма сторонами Мінських угод», - зазначила І.Геращенко.

У цьому контексті Перший віце-спікер також зауважила, що українська сторона має вимагати, аби в комплексі з цим, відповідно до Мінських документів, російські війська були виведені з Дебальцеве, адже вони використовують цей населений пункт для постачання озброєння з Російської Федерації.  

«Ключовим для закінчення збройної агресії Російської Федерації проти України має бути встановлення контролю над ділянкою українсько-російського кордону на Донбасі. Для цього має бути створена додаткова робоча підгрупа ТКГ з питань кордону», - підкреслила І.Геращенко. 

Ірина Геращенко також висловила переконання, що українська сторона має апелювати до ОБСЄ щодо встановлення постійно діючого пункту спостереження СММ ОБСЄ, який має працювати у Станиці Луганській безпосередньо біля мосту і цілодобово моніторити дотримання режиму тиші.

Політик нагадала, що у Станиці Луганській залишається проблемним питання реконструкції мосту, зруйнованого російсько-окупаційними військами.  

І.Геращенко зауважила, що українська сторона була готова відремонтувати цей міст самостійно чи за участі МКЧХ, однак ця пропозиція залишалась заблокованою.  

«Ми вітатимемо, якщо в рамках Мінських груп вдасться домовитись про реконструкцію цього об’єкту. Це буде дуже важливо у контексті покращення гуманітарної ситуації на Донбасі», - заявила І. Геращенко. Вона також нагадала, що цього тижня українські міста Слов’янськ і Краматорськ святкуватимуть звільнення від незаконних збройних формувань. Ірина Геращенко зазначила, що за останні роки українській владі та армії вдалось звільнити дві третини окупованого Донбасу, і Україна має «далі рухатись політико-дипломатичним шляхом і через посилення української армії». 

«Ми повинні комплексно розглядати виконання Росією Мінських угод. Санкції проти РФ мають тривати до повного виконання нею зобов’язань по всім блокам цих угод. Таку чітку і артикульовану позицію хотілось би почути в першу чергу і від Президента України», - заявила І. Геращенко. 

 Політик привітала намір представників Уряду відвідати Луганщину 2 липня ц.р. та зазначила, що до складу делегації варто було б включити представників Офісу Президента України. Вона також порадила спілкуватись із місцевими жителями Луганщини українською мовою та підкреслила, що була здивована заявою представника офісу Президента України про те, що з Донбасом треба розмовляти тільки російською. «Всі ці 84 рази, які я відвідувала Донбас – завжди спілкувалась на КПВВ з громадянами України, які проживають на окупованих територіях Донбасу, але перетинають КПВВ для отримання соціальних та пенсійних виплат. Донбас добре розуміє українську», - сказала І. Геращенко. 

Перший віце-спікер відзначила важливість гуманітарної політики для реінтеграції Донбасу та закликала Національну  раду  України з питань телебачення і радіомовлення розблокувати надання ліцензії  радіостанції  «Армія FM», яка передавала сигнал на окуповані території Донбасу, інформуючи в тому числі і про героїзм української армії.

Коментуючи ситуацію в ПАРЄ, Ірина Геращенко подякувала усім громадянам України за підтримку. Вона нагадала, що всі ці роки делегація Російської Федерації намагалась повернутись до ПАРЄ, однак представникам України в Асамблеї спільно з МЗС України та Адміністрацією Президента вдавалось цьому протистояти. Перший заступник Голови Верховної Ради також нагадала, як українська делегація протистояла колишньому президенту ПАРЄ Педро Аграмунту, який свого часу намагався повернути делегацію РФ до Асамблеї.  

«Ми маємо виробити спільну позицію щодо ситуації в ПАРЄ, інакше повернення російської делегації до Асамблеї за принципом доміно зруйнує всю вибудовану за ці роки позицію по захисту України та санкційного режиму проти РФ», - заявила І. Геращенко та наголосила на необхідності зустрічі представників української делегації в ПАРЄ із Президентом України В.Зеленським та керівництвом МЗС України. 

Ірина Геращенко також підкреслила, що сьогодні важливо посилити роботу із міжнародними партнерами України задля збереження санкційного тиску, та повідомила, що у грудні ЄС переглядатиме санкційну політику щодо РФ.