14 березня 2019, 09:30 ( Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України )

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики заслухав звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2018 рік (відео)

Комітет на засіданні 13 березня у присутності членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, представників медійних громадських організацій, журналістів, у відповідності до вимог статті 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» розглянув звіт Національної ради за 2018 рік.

Відкриваючи засідання, Голова Комітету Вікторія Сюмар зауважила, що вбачає серйозну проблему в тому, що за останні чотири роки звіти Національної ради жодного разу не розглядалися на пленарному засіданні Верховної Ради України. З огляду на те, що Нацрада визначає стратегію розвитку вітчизняного телебачення і радіо, є відповідальною за інформаційну безпеку, звіти регулятора повинні бути у фокусі уваги парламенту.

«Ми пройшли за ці роки непростий шлях, немало зроблено для зміцнення інформаційної безпеки, для забезпечення плюралізму всередині країни, нам вдалося змінити інформаційний простір», - зауважила В.Сюмар. Вона наголосила, що «наразі залишається невирішеною проблема монополізації ринку цифрового ефірного телебачення провайдером з непрозорою структурою власності ТОВ «Зеонбуд». Після відключення аналогового мовлення заручником монополії «Зеонбуду» став державний Концерн РРТ, який через борги ТОВ «Зеонбуд», не має коштів на виплату заробітної плати персоналу та оплату електроенергії. Концерн попередив Уряд, що змушений буде 18 березня виключити всі передавачі».

Голова Національної ради Юрій Артеменко, доповідаючи звіт, погодився, що цілеспрямоване доведення до банкрутства державного стратегічного підприємства, «матиме величезний вплив на виборний процес», але «складно змусити монополіста виконувати свої зобов’язання».

На жаль, у щорічному звіті Регулятор не надав аргументів, чому не виконано пункт 17 Розпорядження Кабінету Міністрів України Про затвердження плану заходів щодо впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення (№ 788-р від 26 жовтня 2016 р.), який передбачав «залучення до розбудови національної цифрової мережі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення з одночасним проведенням відповідної процедури видачі ліцензії провайдера програмної послуги (оператора) цифрової багатоканальної телемережі державному оператору». Відповідальними за виконання цього пункту Уряд визначив Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення та Адміністрацію Держспецзв’язку. Термін - 2017 рік.

Крім цього, План розвитку Національного телерадіопростору (пункт 3.12),  передбачає, що «У зв’язку з дефіцитом радіочастотного ресурсу для потреб радіомовлення в смузі радіочастот 470-862 МГц, який пов’язаний з впровадженням систем  мобільного зв’язку в смузі І цифрового дивіденду, за наявності висновків УДЦР створюється загальнонаціональний мультиплекс у смузі частот метрового діапазону (174-230 МГц) з використанням потужностей державного оператора телекомунікацій Концерну РРТ».

У грудні минулого року на засіданні Комітету колишній очільник Концерну РРТ запевняв депутатів, що державне підприємство цілком спроможне залучити кредитні ресурси і впродовж року побудувати цифровий мультиплекс у метровому діапазоні на частотному ресурсі, який є вільним.

За інформацією Українського державного центру радіочастот необхідний обсяг радіочастот у метровому діапазоні (174-230 МГц) для розбудови цифрового мультиплексу на базі державного Концерну РРТ прорахований. У травні минулого року Національній раді було передано перший пакет із 70 частот, а у липні ще 88 частот. З Державного бюджету на ці цілі витрачено 542 917 гривень. Хто блокує цей проект – невідомо. А монополіст і далі може спокійно паразитувати на інфраструктурі концерну, диктуючи воюючій країні свої умови. 

Юрій Артеменко в числі пріоритетів, над яким працювала впродовж минулого року Національна рада, назвав розбудову інфраструктури мовлення у зоні проведення Операції Об’єднаних сил, розбудову нового сектору місцевого мовлення у форматі «мовлення громад», який наразі нараховує 74 мовники. В активі регулятора проведення першого конкурсу в столиці України на цифрове радіомовлення. Потужним і дієвим інструментом в арсеналі регулятора стало право штрафувати порушників вимог інформаційного законодавства.

Важливим досягненням звітному періоді очільник Нацради вважає те, що нарешті вдалося запустити «ще кволу, але потенційно потужну систему моніторингу», спроможну одночасно сканувати 80 каналів, розпізнавати обличчя, фіксувати емоції, переводити аудіо в текстовій варіант тощо.

В процесі обговорення звіту народний депутат член Комітету Ю. Павленко акцентував увагу членів Національної ради на відсутності оперативної, передбаченої законодавством реакції регулятора на порушення мовниками виборчого законодавства, зокрема, права кандидатів на розміщення реклами.

Народні депутати заслухали зауваження до Звіту громадської ради при Комітеті з питань свободи слова та інформаційної політики, які висловила член ГР Наталія Клітна.

В оприлюдненому на веб-ресурсах звіті Національної ради відображена інформація про реалізацію завдань, визначених Планом розвитку національного телерадіопростору, про виконання контрольних функцій, зокрема, проведені планові і позапланові перевірки мовників, про результати ліцензійної діяльності, про роботу з міжнародними інституціями, тощо. У документі виокремлені завдання, які Національна рада визначила для себе пріоритетними у 2019 році. Це насамперед спільна з Комітетом робота над системним законопроектом про аудіовізуальні послуги; моніторинг телерадіомовлення щодо виконання мовних квот і квот європейського продукту; розвиток радіаційної інфраструктури – радіомереж Суспільного мовлення, мереж військово-патріотичного мовлення, мовлення громад; розбудова телекомунікаційної інфраструктури, інфраструктури телерадіомовлення у прикордонних областях України, моніторинг телерадіопростору стосовно неприпустимості пропаганди органів держави-агресора, заперечення територіальної цілісності України, розпалювання ворожнечі, поширення фейкових новин; продовження співробітництва з міжнародними і регіональними організаціями з питань медіа-регулювання;  подальший розвиток двосторонніх контактів із регуляторними органами країн-членів ЄС і Східного партнерства; співпраця регулятора з галузевими об’єднаннями, громадськими організаціями, науковцями щодо вироблення правил із поширення медіа інформації, яка може шкодити дитячій аудиторії.

У підсумку обговорення Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2018 рік за результатами розгляду на пленарному засіданні взяти до відома.