Новини

23 травня 2018, 05:00

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій привітав колектив Національного університету біоресурсів і природокористування України зі 100-річним ювілеєм закладу

докладніше
22 травня 2018, 19:15

Україна і Естонія зацікавлені у поглибленні українсько-естонського міжпарламентського діалогу

докладніше
22 травня 2018, 18:42

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій відкрив виставку «Перша Грузинська Демократична Республіка», розгорнуту у кулуарах третього поверху Парламенту

докладніше
22 травня 2018, 18:02

Відбулося вечірнє пленарне засідання Верховної Ради України

докладніше
22 травня 2018, 17:43

І.Геращенко: «Важливо консолідувати спільні зусилля Уряду, Парламенту, міжнародних організацій та громадського сектору у питанні звільнення українських заручників та політв’язнів та апелювати із цим питанням до президента РФ»

докладніше
22 травня 2018, 15:57

Ірина Геращенко переконана, що ухвалення законопроекту про Антикорупційний суд стане важливим елементом послідовної політики держави у сфері протидії корупції

докладніше
22 травня 2018, 14:08

Відбулося ранкове пленарне засідання Верховної Ради України

докладніше
22 травня 2018, 13:44

Відкрито фотоекспозицію «Перша Грузинська Демократична Республіка» до 100-річчя створення першої Республіки Грузія та встановлення дипломатичних відносин між Україною та Грузією

докладніше
22 травня 2018, 12:00

Відбулося засідання Конкурсної комісії з присудження іменних стипендій Верховної Ради для найталановитіших молодих учених і призначення Премії Верховної Ради найталановитішим молодим ученим у галузі фундаментальних і прикладних досліджень

докладніше
22 травня 2018, 09:28

Народні депутати з фракції політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"' провели особистий прийом громадян

докладніше
21 травня 2018, 17:24

Презентовано результати моніторингу відкритості роботи комітетів Верховної Ради за листопад 2017 – березень 2018 рр.

докладніше
21 травня 2018, 16:08

Ірина Геращенко закликала міжнародні організації активніше виступати за звільнення незаконно утримуваних громадян України на тимчасово окупованих територіях України та в РФ (відео)

докладніше
21 травня 2018, 15:42

Під час поїздки на Одещину голова Комітету у закордонних справах Г.Гопко закликала захистити область від російської пропаганди

докладніше
21 травня 2018, 14:00

Брифінг Голови Верховної Ради України Андрія Парубія за підсумками Погоджувальної ради (відео)

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП Портал відкритих даних
Конституційна комісії
Децентралізація влади
06 грудня 2017, 15:37

 Прес-служба Апарату Верховної Ради України 

Виступ Голови Верховної Ради України Андрія Парубія на урочистому засіданні Верховної Ради України, присвяченому 100-річчю проведення першого Курултаю кримськотатарського народу

 

Виступ на урочистому засіданні Верховної Ради України,

присвяченому 100-річчю проведення першого Курултаю кримськотатарського народу

 

Вельмишановні учасники Урочистого засідання Верховної Ради України!

Високодостойні панове Президенти України!

Вельмишановний пане Прем’єр-міністр України!

Високодостойні лідери кримськотатарського народу!

Шановні народні депутати України!

Високоповажні муфтії!

Шановні представники дипломатичного корпусу та міжнародних організацій!

Шановні співвітчизники!

«Ніде по всій Україні не зустрічали українського війська з таким ентузіазмом, з такими оваціями і з таким захопленням, як робило це населення Сімферополя. Всі вулиці були прикрашені квітами і переповнені публікою…» – це цитата зі спогадів сотника Армії УНР Бориса Монкевича про вступ Українського війська на чолі з полковником Петром Болбочаном у Сімферополі, який завершив звільнення Криму від російських окупантів 24 квітня 1918 року.

У січні 1918 року Кримська народна республіка, проголошена Курултаєм у грудні 1917, була знищена, а Крим - окупований російсько-більшовицькими агресорами. У Криму почався жахливий терор. Російські окупанти розстріляли лідера кримських татар Номана Челебіджіхана, який намагався домовитися з ними про припинення бойових дій.

Але вже у квітні 1918-го року Українська Армія повернула на кримський півострів мир та спокій, повернула волю усім корінним народам.

Вражають паралелі між подіями столітньої давнини і сучасними.

Російська окупація Криму у 1918 році і сучасна окупація – нічим не відрізняються. Тодішня і сучасна окупації – це страх, терор і залякування. Переслідуються українці і кримські татари. Тоді окупанти відразу жорстоко розігнали кримськотатарський Курултай. А у сучасному Криму – Меджліс кримськотатарського народу проголошений російськими окупантами екстремістською організацією та заборонений. І тоді, і зараз російський агресор у Криму забороняє діяльність українських патріотичних організацій, татарських національних об’єднань, під утисками перебувають віряни і українських християнських церков, і мусульмани.

Але я переконаний – як українські воїни звільнили Крим тоді, у квітні 1918-го року, так ми звільнимо Крим і зараз.


Також ми пам’ятаємо, що наша Верховна Рада 12 травня 2016 року провела декомунізацію також і в Криму. 75-ти населеним пунктам і районам півострова повернуті історичні назви. І знаю, як ви пишаєтесь цим рішенням, і я пишаюся цим важливим державницьким рішенням Українського Парламенту.

Декомунізація Криму – це також і крок до його деокупації.

Дорогі кримчани! Ми – з Вами! Ми не забуваємо про Вас, і я впевнений, – Крим повернеться додому, у велику українську родину. Бо Крим – це Україна!

Історичні долі українського та кримськотатарського народів нерозривно пов’язані та багато в чому схожі між собою.

Наші народи єднає споконвічна жага свободи, незламна воля зберігати та розвивати власну національну самобутність, а  також виснажлива боротьба за право жити вільно та гідно на власній землі.

17 березня цього ж року, у цьому ж залі відбувалося Урочисте засідання Верховної Ради України з нагоди 100-річчя Української революції 1917-1921 років і створення першого українського Парламенту – Української Центральної Ради.


Саме під час Української революції було продемонстровано можливість цивілізованого демократичного об’єднання територій в єдину суверенну державу, проголошено незалежність України.

Ця доба стала вершиною національно-визвольної боротьби, відродження української нації та одним із найскладніших періодів в історії Українського народу у ХХ-му столітті.

І ми пам’ятаємо про ще одні історичні події, які також відбувалися сто років тому, у 1917 році, в межах сучасних кордонів України – це національне відродження кримськотатарського народу.

У квітні 1917 року у Сімферополі було скликано Всекримський мусульманський з’їзд, який обрав Тимчасовий Кримсько-Мусульманський Виконавчий Комітет на чолі з Номаном Челебіджіханом.

«Українську раду відвідала депутація мусульман, яка звернулася з проханням підтримати їх прагнення до встановлення автономії Криму. Мусульмани висловлюють побажання про територіальне приєднання Криму до України», – це цитата з липневого номеру газети «Голос Татар» 1917 року.

Курултай, століття скликання якого ми сьогодні урочисто відзначаємо, розпочав своє перше засідання 9 грудня 1917 року, о 14:00, в Залі суду ханського палацу в Бахчисараї, після здійснення делегатами намазу.

Перший Український Парламент – Українська Центральна Рада привітала початок роботи Курултаю телеграмою.

За підсумками першого Курултаю кримськотатарського народу було проголошено Кримську Народну Республіку, сформовано її Уряд, затверджено символіку та ухвалено «Кримськотатарські основні закони» – першу Конституцію Криму.

Мало хто знає, але кримські татари стали найпершою мусульманською нацією, яка надала виборчі права жінкам ще до того, як це зробили багато християнських країн Європи.

Перший Курултай, обравши кримськотатарський уряд – Директорію, – підкреслив при цьому, що не зазіхає на права інших народів, які населяли Крим.

Я нагадаю слова одного із організаторів першого Курултаю, першого голови кримськотатарського національного уряду – Номана Челебіджіхана: «На Кримському півострові ростуть різнокольорові троянди, лілії, тюльпани. І у кожної з цих витончених квітів є своя особлива краса, свій особливий ніжний аромат. Ці троянди, ці квіти — народи, що живуть в Криму: татари, росіяни, вірмени, євреї, німці та інші. Мета Курултаю — зібравши їх разом, скласти з них красивий і витончений букет, заснувати на прекрасному острові Крим справжню цивілізовану Швейцарію. Курултай думає не тільки про кримських татар, але про всі народи, які протягом століть по-братськи живуть разом з ними. Курултай запрошує їх працювати разом, і буде йти з ними пліч-о-пліч».

Кримська Народна Республіка стала першою у світі тюркською республікою. Всі інші тюркські республіки, навіть сучасна Туреччина, були засновані вже після того, як була проголошена Кримська Народна Республіка.

Наприкінці січня 1918 року більшовики захопили весь Крим, оголосили про розпуск Курултаю і Ради народних представників та влаштували на півострові масовий терор, який супроводжувався погромами татарських селищ.

Однак Кримська Народна Республіка, проіснувавши всього декілька тижнів, залишилася в історії як свідчення того, що кримськотатарський народ усвідомлює себе суб’єктом історії, корінним народом півострова, а Крим – невід’ємною частиною України.

Розпочатий російськими окупантами у 1918 році терор, продовжився у сорок четвертому. Тоді у хворій уяві кривавого диктатора Сталіна з’явилася ідея депортації цілого народу.

Українці, які пережили Голодомор, розстріли, репресії, депортації, глибоко розуміють та поділяють біль кримських татар.

Протягом кількох днів у травні 1944 року з Криму було депортовано близько двохсот тисяч не винних кримських татар.

Повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років. Але насправді волю на власній землі кримські татари отримали лише з проголошенням Незалежності України у 1991 році. Здавалося, що нарешті можна вільно та гідно жити на рідній землі.

Однак у 2014-му році кримська земля знову стала об’єктом зазіхань російського загарбника. Знову кримськотатарський народ поряд з українцями зазнає переслідувань та дискримінації на рідній землі.

Попри всі нещастя та важкі випробування, що випали на долю кримськотатарського народу, він зміг не тільки вистояти, а й проніс через усі роки поневірянь та депортації свою щиру любов до рідної землі, зберіг свої прекрасні традиції, свою рідну мову. Зберіг свій власний неповторний шлях миру, добра та розвитку, яким ішли його предки.

Як я вже зазначив на початку свого виступу, складна та багато в чому трагічна історія двох народів – українців та кримських татар - має багато спільного. В обох народів відбирали державність та рідну землю, культуру і мову, але народи вистояли. Спільно.

Ми – єдині. Ми – єдиний Український народ. Ми – громадяни єдиної незалежної і неподільної України.

І зараз в цей скрутний для всіх нас час, попри всі внутрішні та зовнішні виклики, які стоять перед нашою країною, саме зараз надзвичайно важливим є зміцнення цієї єдності – внутрішньої єдності нашого народу. Єдності, яка є запорукою нашої перемоги та майбутнього процвітання України – могутньої, демократичної, правової, європейської держави!

Вітаю, вас, друзі, із 100-річчям першого Курултаю кримськотатарського народу!

Слава кримськотатарському народу!

Слава Україні!

 

В урочистому засіданні взяли участь Президенти України Леонід Кравчук (1991-1994 рр) та Віктор Ющенко (2005 - 2010 рр), урядовці, народні депутати України різних скликань, Уповноважений Президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілев, Голова та члени Меджлісу, представники дипломатичного корпусу, міжнародних організацій, засоби масової інформації.